Tumeveeb: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Celuha (talk | contribs)
Celuha (talk | contribs)
 
(57 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 6: Line 6:
   Paul Siht
   Paul Siht
   Cer-Lyn Luhasaar
   Cer-Lyn Luhasaar
== Sissejuhatus ==
[https://wiki.itcollege.ee/index.php?title=Tumeveeb#Dark_web Dark web], ehk tumeveeb (ka pimeveeb), on osa veebist mis eksisteerib vaid pimevõrkudes <ref> [https://akit.cyber.ee/term/5956-pimevork] </ref>. Sellised pimevõrgud toimivad läbi interneti, kuid kasutavad kindlat tarkvara või metoodikat informatsioonile ligipääsemiseks.
Tumeveeb on osa [https://wiki.itcollege.ee/index.php/Tumeveeb#Deep_web| süvaveebist] ning omab mitmeid [https://wiki.itcollege.ee/index.php?title=Tumeveeb#Legaalsed_kasutused legaalseid] ning [https://wiki.itcollege.ee/index.php?title=Tumeveeb#Illegaalsed_kasutused illegaalseid kasutusi]. Enamus tegevusest tumeveebis on illegaalne, mis on pälvinud sellele palju tähelepanu meedias.


== Ajalugu ==
== Ajalugu ==
 
[[File:History of the Dark Web Timeline-01-3.webp|middle|thumb|400px|Tumeveebi ajalugu ajaskaalal<ref>https://wiki.itcollege.ee/index.php/File:History_of_the_Dark_Web_Timeline-01-3.webp</ref>]]
=== Deep web ===
=== Deep web ===
Süvaveebi juured (1969-)
“Advanced Research Projects Agency Network”, lühendiks ARPANET, oli Ühendriikide kaitseministeeriumi poolt rahastatud projekt. Selle eesmärgiks oli luua arvutite põhjal kommunikatsioonisüsteemi, millel puuduks kindel tuum. Selline struktuur pakkus paremat kaitset rünnakute vastu.
“Advanced Research Projects Agency Network”, lühendiks ARPANET, oli Ühendriikide kaitseministeeriumi poolt rahastatud projekt. Selle eesmärgiks oli luua arvutite põhjal kommunikatsioonisüsteemi, millel puuduks kindel tuum. Selline struktuur pakkus paremat kaitset rünnakute vastu.
Projekt sai alguse tänu ülikoolide koostööle ning sõltumata sellest, et projekti võttis valitsus üle, said samad teadlased selle kallal piiranguteta edasi töötada. Hea näide on maailma esimene veebitehing: Stanfordi ja MIT teadlased kasutasid ARPANET-i kasutajaid, et müüa kanepit.
Projekt sai alguse tänu ülikoolide koostööle ning sõltumata sellest, et projekti võttis valitsus üle, said samad teadlased selle kallal piiranguteta edasi töötada. Hea näide on maailma esimene veebitehing: Stanfordi ja MIT teadlased kasutasid ARPANET-i kasutajaid, et müüa kanepit.
Aastal 1983 jagunes projekt kahte ossa - MILNET, mida hakkas valitsus kasutama ning tsiviilversioon ARPANET-ist, millest hiljem kujunes tänapäeva internet.
Aastal 1983 jagunes projekt kahte ossa - MILNET, mida hakkas valitsus kasutama ning tsiviilversioon ARPANET-ist, millest hiljem kujunes tänapäeva internet. Süvaveeb on tänapäeva interneti osa, mida ei ole võimalik üldiste otsingumootoritega surfata - selleks on spetsiaalsed brauserid, näiteks Tor. <ref>https://www.soscanhelp.com/blog/history-of-the-dark-web</ref> <ref>https://www.theguardian.com/science/2013/apr/19/online-high-net-drugs-deal</ref>


=== Dark web ===
=== Dark web ===
==== Dark web tänapäeval ====
Internet kui vahend, mida tänapäeval teame, tehti avalikuks 1991. aasta augustikuus. Tänu oma revolutsioonilistele omadustele, kogus see kiiresti miljoneid kasutajaid. Üheksakümnendatel oli peamine muusika tarbimisevahend CD plaat ning uus mp3 formaat - mõlemad võimaldasid inimestel muusikapalasid ning albumeid lihtsasti piraatida. Interneti tulekuga tekkisid esimesed illegaalsed muusika jagamiseks mõeldud veebilehed. Tänu sellele taipasid inimesed, et internetti on nõnda võimalik ära kasutada põhimõtteliselt mistahes kauba või teenusega. Teiste illegaalsete teenuste tekkimine internetis oli kõigest aja küsimus. Aastal 2000 avaldati vabavara nimega "Freenet", mis võimaldas anonüümselt jagada faile ning sirvida ja luua "free-lehekülgi". See ei kogunud nii palju populaarsust kui Tor, aga seda peetakse kui anonüümse interneti nõudluse algatajaks. Kaks aastat hiljem avaldati vabavara Tor - privaatne interneti sirvimise võrgustik. See võimaldas kasutajatel sirvida internetti täiesti anonüümselt, sõltumata riikide piirangutest. Tor oli aga väga keeruline ning tehniline, mis piiras väga kasutajate arvu. Aastal 2008 hakati arendama Tor brauserit, mis muudaks seda takrvara palju kättesaadavamaks ning sõbralikumaks algajate vastu. Kui brauser lõpuks välja tuli, hakkas tänapäeva tumeveeb tõeliselt vohama. 2009. aastal avaldati tänapäeva tumeveebi universaalne valuuta ehk Bitcoin. See krüptovaluuta lahendas suure probleemi - illegaalseid tehninguid oli senini tumeveebis väga keeruline ning ohtlik teha. Bitcoin on anonüümne ning kindel valuuta, mida ei ole võimalik häkkida - ideaalne tumeveebi kasutajale. Kaks märkimisväärset sündmust tumeveebi ajaloos on suurima narkootikumite turu kinnipanek 2013. aastal ning suurima lapsporno lehekülje kinnipanek 2015. aastal. <ref>https://www.soscanhelp.com/blog/history-of-the-dark-web</ref> <ref>https://www.soscanhelp.com/blog/history-of-the-dark-web</ref> <ref>https://www.fbi.gov/news/stories/playpen-creator-sentenced-to-30-years</ref>
 
=== Dark web tänapäeval ===
Tumeveebi anonüümsus toob ligi mitmeid illegaalseid ärisid ning teenusepakkujaid. Selleks, et pääseda ligi illegaalsetele lehtedele, on vaja teatud informatsiooni, sest sinna ei ole lihtne sisse pääseda, kuna mitte ainult ostjad, vaid ka korrakaitse üritab sellele ligi pääseda, et müüjad kätte saada või leht sulgeda.
Enne Operatsioon Bayoneti toimus peamine küber kriminaalne tegevus dark webi  kuulsamatel turgudel Alpha Bay ning Hansa, kuid peale operatsiooni need lehed pandi kinni. Nendel lehtedel toimus üle 1 miljardi dollari eest tehinguid tuhandete ostjate ning müüjate vahel. Siiani eksisteerib erinevaid turge, näiteks Tochka ja Empire, kuid siiski pole üksi neist suutnud pürgida samasuguse kuulsuseni nagu Silk Road, AlphaBay või Hansa. Kuigi uusi turge tuleb kogu aeg juurde, ei suudeta neid kasvatada pideva ohu tõttu mahavõtmise või karistuste eest, juhul kui müüjate identiteet saadakse teada. Et kasvada, peab neil turgudel olema hea maine, piisavalt suur rahastus ning ka kaitse, et säilitada ja tekitada endale uusi kliente. Enamik lehti tumeveebis on pettus, kuid need kes suudavad hoida oma reputatsiooni ja usaldusväärsust, on peamised lehed illegaalseks tehinguks. Võimalus kasutada tumeveebi on ka lihtsalt turvalisuse eesmärgil. Inimesed kes hoolivad oma turvalisusest või tahavad vestelda teemadel, mida valitsus ei taha näha, näiteks erinevad üleskutsed, saavad kasutada tumeveebi ilma, et oleks otsene oht nende identiteedi avastamiseks. Enamik tumeveebist koosneb siiski illegaalsest tegevusest, mis on sellele juba omane ning tuntud.<ref>https://www.digitalshadows.com/blog-and-research/dark-web-monitoring-the-good-the-bad-and-the-ugly/</ref>
 
=== Dark webi tulevik ===
Tumeveeb on saanud mitmeid tagasilööke valitsuste poolt, võttes maha mitmed nende kuulsaimad lehed läbi aegade. Samuti on seal palju pettureid, kes näiliselt tegelevad ostu-müügiga, kuid petavad ostjatelt lihtsalt raha välja. Et kõike seda ära jätta peavad inimesed tumeveebis leidma uuenduslikke viise kuidas suurendada oma turundust ning olla nähtamatu valitsuste ning korrakaitse eest.
 
==== Ligipääsetavuse vähendamine ====
Tumeveebis on mitmeid kuulsaid lehti maha võetud kriminaalse tegevuse tõttu, näiteks Silk Road, Alphabay ning Hansa. Seetõttu võib tulevikus tulla lehtedele sissepääsemiseks paroolid, tasuline sissepääs või mingi muu viis, kuidas limiteerida inimeste külastust. See võib küll vähendada käivet, kuid teeb illegaalsetele müüjatele asja usaldusväärsemaks, aga ei tähenda, et korra kaitsel ei ole võimalik ligipääseda ning nende tegevus sulgeda.<ref>https://www.soscanhelp.com/blog/future-of-the-dark-web</ref>
 
==== Krüptoraha kasutamise tõus ====
Krüptoraha tõus hakkas Bitcoini kuulsuse tõusuga 2010-ndate alguses. Krüptoraha anonüümsus tegi selle kiiresti populaarseks vahendiks tumeveebis illegaalsete toodete müümiseks. Krüptoraha populaarsuse suurenemisega kaasneb arvatavasti ka tumeveebi krüptoraha kasutus, kuna dark webil hoitakse pidevalt silma peal kriminaalide kinnipüüdmiseks. << Bitcoinile ennustatakse suurt tulevikku ning Paypal, mis on üks suurimaid virtuaalseid rahakotte, lisas hiljuti võimaluse osta, müüa ning hoiustada krüptoraha. Aastaks 2021 plaanib Paypal lasta krüptorahaga maksta 26 miljonile erinevale teenusapakkujale. Kuid see, et Bitcoin kuulus on ei tähenda, et tumeveeb võtab selle kohe oma põhivaluutaks. Kuna nende ülesanne on olla võimalikult märkamatu, võib leiduda parem krüptovaluuta, millega tehinguid teha ning olla veel rohkem märkamatu, samas hoides oma reputatsiooni.<ref>https://www.cnbc.com/2020/10/21/paypal-gets-into-crypto-with-new-features-for-trading-and-shopping.html</ref><ref>https://www.soscanhelp.com/blog/future-of-the-dark-web</ref>
 
==== Personaalse info müügi suurenemine ====
Internetis on väga palju inimeste personaalset infot- krediitkaardi numbrid, erinevad veebilehe kasutajad ja muud tähtsad andmed inimeste kohta. Kuna interneti pätid arenevad kogu aeg ning arendavad uusi viise kuidas saada seda infot kätte, suureneb arvatavasti ka selle müük dark webis, kuna neid andmeid tuleb järjest rohkem juurde. Kui inimesed või erinevad teenusepakkujad ei kaitse andmeid, siis teevad nad nende kättesaamise väga lihtsaks. Inimestel on võimalik ennetada personaalse info levimist kasutades erinevaid paroole ning ning hoida neid kindlas. Samuti peab olema ettevaatlik kuhu üles laadida erinevaid faile või meediat, mis sisaldab tähtsaid andmeid või infot, mis võib kahju tekitada.<ref>https://www.soscanhelp.com/blog/future-of-the-dark-web</ref>


== Rakendused ==  
== Rakendused ==  
Line 37: Line 57:
Tumeveebis sirvimisel tuleb kasutada kainet mõistust, nagu ka tavaveebis. Iga asja peale ei tohiks vajutada ning peaks mõistma kus on piirid.  
Tumeveebis sirvimisel tuleb kasutada kainet mõistust, nagu ka tavaveebis. Iga asja peale ei tohiks vajutada ning peaks mõistma kus on piirid.  
Näiteks lehtede külastamine üldiselt ei ole ebaseaduslik. Üldiselt sellepärast, et kindlate lehtede ning foorumite külastamine, mis sisaldavad illegaalset tegevust, võib anda alust ka sinu kahtlustamiseks. Näiteks leheküljed mis levitavad vaenu teiste rahvuste või rasside suhted või ka kõik tegevused mis on viidatud [https://wiki.itcollege.ee/index.php/Tumeveeb#Illegaalsed_kasutused illegaalsete kasutuste all] <ref> https://www.onestopit.com/a-quick-guide-to-legal-vs-illegal-activity-on-the-dark-web/ </ref>
Näiteks lehtede külastamine üldiselt ei ole ebaseaduslik. Üldiselt sellepärast, et kindlate lehtede ning foorumite külastamine, mis sisaldavad illegaalset tegevust, võib anda alust ka sinu kahtlustamiseks. Näiteks leheküljed mis levitavad vaenu teiste rahvuste või rasside suhted või ka kõik tegevused mis on viidatud [https://wiki.itcollege.ee/index.php/Tumeveeb#Illegaalsed_kasutused illegaalsete kasutuste all] <ref> https://www.onestopit.com/a-quick-guide-to-legal-vs-illegal-activity-on-the-dark-web/ </ref>


=== Illegaalsed kasutused ===
=== Illegaalsed kasutused ===
Peamisteks kuritegudeks, mida dark webis korda saadetakse on palgamõrvad, väljapressimised, seksuaalkaubandus, terrorismi organiseerimine, laps porno ja narkootikumidega- ja relvadega kauplemine
Peamisteks kuritegudeks, mida dark webis korda saadetakse on palgamõrvad, väljapressimised, seksuaalkaubandus, terrorismi organiseerimine, laps porno ja narkootikumide- ja relvadega kauplemine<ref>https://criminal.findlaw.com/criminal-charges/dark-web-crimes.html</ref><ref>https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23738871.2017.1298643?scroll=top&needAccess=true&</ref>
====Palgamõrvad====
====Palgamõrvad====
Palgamõrvu saab tellida näiteks selliselt leheküljelt nagu Azerbaijani Eagles. Seal on olemas järgmised valikud: 2000USD - läbi peksmine, 5000USD - mõrv, 50 000USD - mõrv millele eelneb korralik piinamine. Kuigi Dark Webis toimub reaalselt suurel hulgal illegaalseid akte, siis ei ole ühtegi inimest tuvastatud, kelle mõrv oleks taedaolevalt tellitud taolistelt leheküljelt. See küll ei kinnita, et neid reaalselt ei toimu kuid annab eeldust oletada, et peamiselt on tegu lihtsalt petukaubaga.
Palgamõrvu saab tellida näiteks selliselt leheküljelt nagu Azerbaijani Eagles. Seal on olemas järgmised valikud: 2000USD - läbi peksmine, 5000USD - mõrv, 50 000USD - mõrv, millele eelneb korralik piinamine. Kuigi Dark Webis toimub reaalselt suurel hulgal illegaalseid akte, siis ei ole ühtegi inimest tuvastatud, kelle mõrv oleks taedaolevalt tellitud taoliselt leheküljelt. See küll ei kinnita, et neid reaalselt ei toimu, kuid annab eeldust oletada, et peamiselt on tegu lihtsalt petukaubaga. <ref>https://www.nytimes.com/2020/03/04/technology/can-you-hire-a-hit-man-online.html</ref>
====Väljapressimised====
====Väljapressimised====
Väljapressimised saavad tänases kiiresti arenevas ühiskonnas üha tuure. Selle juurde käib suurel määral selline asi nagu Deepfake(edaspidi süvavõltsing). Süvavõltsing on meetod, mille abil saab panna näiteks mõne Isise terroristi näo asemele Kersti Kaljulaidi näo. See tehnoloogia on nii võimas, et inimsilmaga pole võimalik vahet teha, kas tegu on reaalselt Kerstiga või on tegu moonutatud pildi või videoga. Väljapressimisel kasutatakse süvavõltsingut, et teha inimestest klippe mida isegi ei pruugi eksisteerida ning klippide mitte-avalikustamiseks peab ohver saatma kurjategijale x hulga bitcoine. Teine viis kuidas väljapressimisi teostatakse on häkkimise või avalikustamata piltide, videote vms teel. Sellisel juhul saadetakse ohvrile failid, mille tagajärjel nõutakse taaskord raha, et need avalikkusele ei jõuaks.
Väljapressimised saavad tänases kiiresti arenevas ühiskonnas üha tuure. Selle juurde käib suurel määral selline asi nagu Deepfake (edaspidi süvavõltsing). Süvavõltsing on meetod, mille abil saab panna näiteks mõne Isise terroristi näo asemele Kersti Kaljulaidi näo. See tehnoloogia on nii võimas, et inimsilmaga pole võimalik vahet teha, kas tegu on reaalselt Kerstiga või on tegu moonutatud pildi või videoga. Väljapressimisel kasutatakse süvavõltsingut, et teha inimestest klippe, mida isegi ei pruugi eksisteerida ning klippide mitte-avalikustamiseks peab ohver saatma kurjategijale x hulga bitcoine. Teine viis kuidas väljapressimisi teostatakse on häkkimise või avalikustamata piltide, videote vms teel. Sellisel juhul saadetakse ohvrile failid, mille tagajärjel nõutakse taaskord raha, et need avalikkusele ei jõuaks.


====Terrorism====
====Terrorism====
Üks põhiline põhjus, miks terrorirünnakud ootamatult aset leiavad on just Dark web. Seal saavad terroristikesed rahulikult plaani pidada, et kus, millal, kellega ja mida õhku-/maha lasta. Samuti leiavad terroristid sealt ka kergesti manipuleeritavaid inimesi, keda oma sekti värbata ning välja koolitama hakata.
Üks põhiline põhjus, miks terrorirünnakud ootamatult aset leiavad on just Dark web. Seal saavad terroristikesed plaani pidada, et kus, millal, kellega ja mida õhku-/maha lasta. Samuti leiavad terroristid sealt ka kergesti manipuleeritavaid inimesi, keda oma sekti värbata ning välja koolitama hakata.


====Inimkaubandus====
====Inimkaubandus====
Rääkides kergesti manipuleeritavatest inimestest leian, et oleks õige aeg rääkida natuke ka dark webis aset leidvast laps pornograafiast. Kui inimene on peast natuke haige või mõne sügava lapsepõlve trauma ohvriks sattunud, siis võib ta ennast leida olukorrast, kus talle pakub rahuldust lastega seksimine või selle vaatamine ning enese rahuldamine. Kuna aga vanglas lapspornot ei näidata, siis tuleb opereerida kuidagi nii, et politsei sellest omale lõhna ninna ei saaks. Siinkohal tõttab aga taaskord appi Tor, kust on võimalik leida lapspornot igale maitsele, ilma, et sellest ühtegi märki alles jääks. Näiteks 2018 tabati Inglismaalt 144000 inimest, kes jäid politsei huviorbiiti lapspornograafia müümise, filmimise, selles olsalemise, või tarbimisega.
Rääkides kergesti manipuleeritavatest inimestest, oleks õige rääkida ka dark webis aset leidvast laps pornograafiast. Kui inimene on peast natuke haige või mõne sügava lapsepõlve trauma ohvriks sattunud, siis võib ta ennast leida olukorrast, kus talle pakub rahuldust lastega vahekorras olemine või selle vaatamine ning eneserahuldamine. Kuna aga vanglas lapspornot ei näidata, siis tuleb opereerida kuidagi nii, et politsei sellest omale lõhna ninna ei saaks. Siinkohal tõttab aga taaskord appi Tor, kust on võimalik leida lapspornot igale maitsele, ilma, et sellest ühtegi märki alles jääks. Näiteks aastal 2018 tabati Inglismaalt 144000 inimest, kes jäid politsei huviorbiiti lapspornograafia müümise, filmimise, selles olsalemise või tarbimisega.
Lisaks erineva nišiporno levitamisega on sealt võimalik ka endale inimesi tellida. Seda tehakse peamiselt orjanduse või sunnitud prostitutsiooni eesmärgil. Vahel kasutatakse seda teenust ka organitega kaubitsemise eesmärgil. Peamisteks ohviteks inimkaubanduses on lapsed ning naised. Rahvusvahelise tööjõu organisatsiooni hinnangul toodetakse igal aastal puhtalt orjanduse abil 150 miljardit USA dollarit.
Lisaks erineva nišiporno levitamisega on sealt võimalik ka endale inimesi tellida. Seda tehakse peamiselt orjanduse või sunnitud prostitutsiooni eesmärgil. Vahel kasutatakse seda teenust ka organitega kaubitsemise eesmärgil. Peamisteks ohviteks inimkaubanduses on lapsed ning naised. Rahvusvahelise tööjõu organisatsiooni hinnangul toodetakse igal aastal puhtalt orjanduse abil 150 miljardit USA dollarit. <ref> https://www.ilo.org/global/lang--en/index.htm </ref>


== Praktikas ==
== Praktikas ==
Line 74: Line 79:
[[File:how_tor_works_1-100763523-large.jpg|left|thumb|400px|Joonis 1, Tor'i tööpõhimõte<ref>https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/</ref>]]
[[File:how_tor_works_1-100763523-large.jpg|left|thumb|400px|Joonis 1, Tor'i tööpõhimõte<ref>https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/</ref>]]
[[File:tor-2-100763518-large.jpg|right|thumb|400px|Joonis 2, Tor'i tööpõhimõte<ref>https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/</ref>]]
[[File:tor-2-100763518-large.jpg|right|thumb|400px|Joonis 2, Tor'i tööpõhimõte<ref>https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/</ref>]]
[[File:tor-3-100763520-large.jpg|left|thumb|400px|Joonis 3, Tor'i tööpõhimõte<ref>https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/</ref>]]]
[[File:tor-3-100763520-large.jpg|middle|thumb|400px|Joonis 3, Tor'i tööpõhimõte<ref>https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/</ref>]]<ref>https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html</ref><ref>https://www.tomsguide.com/us/what-is-tor-faq,news-17754.html</ref>


=== Ligipääs ===
=== Ligipääs ===
Line 80: Line 85:
Kui on tekkinud huvi tumeveebi aukudes surfamiseks, tuleks kõigepealt selgeks teha põhiasjad-  kuidas tagada enda maksimaalne turvalisus ja privaatsus, kuidas saada ligipääs ning kuidas hoiduda eemal jamadest. Kõige levinum ja lihtsam viis saada tumeveebi on läbi eelnevalt mainitud Tor-i brauseri. Seda saab tasuta alla laadida ja installida Tor-i ametlikul koduleheküljel.  
Kui on tekkinud huvi tumeveebi aukudes surfamiseks, tuleks kõigepealt selgeks teha põhiasjad-  kuidas tagada enda maksimaalne turvalisus ja privaatsus, kuidas saada ligipääs ning kuidas hoiduda eemal jamadest. Kõige levinum ja lihtsam viis saada tumeveebi on läbi eelnevalt mainitud Tor-i brauseri. Seda saab tasuta alla laadida ja installida Tor-i ametlikul koduleheküljel.  
Enne veebi kasutamist tasuks omale hankida VPN (Virtual Private Network). VPN võimaldab interneti kaudu luua turvalise ühenduse mõne teise võrguga. VPN-e saab kasutada piiratud veebisaitidele juurdepääsemiseks, sirvimistegevuse varjamiseks avalikus WiFi-s ja palju muud. Seega, kuigi Tor on ka üksinda kordades turvalisem clear neti-ist, tagab VPN-i sisselükkamine enne Tori külastust kasutajale  toplet turvalisuse.  
Enne veebi kasutamist tasuks omale hankida VPN (Virtual Private Network). VPN võimaldab interneti kaudu luua turvalise ühenduse mõne teise võrguga. VPN-e saab kasutada piiratud veebisaitidele juurdepääsemiseks, sirvimistegevuse varjamiseks avalikus WiFi-s ja palju muud. Seega, kuigi Tor on ka üksinda kordades turvalisem clear neti-ist, tagab VPN-i sisselükkamine enne Tori külastust kasutajale  toplet turvalisuse.  
Tor-i brauserit avades viiakse kasutaja automaatselt DuckDuckGo otsingumootorisse. Kuigi see on disainitud eriti turvaliseks, krüpteerides veebiotsinguid, ei tohiks seda võtta tumeveebi Google-na. Seda põhjusel, et isegi läbi Tor-i otsides, annab DuckDuckGo põhimõtteliselt samu vastuseid, mida annab Google läbi tavaveebi.Tavaveebi otsingutulemused tunneb ära selle järgi, et nad ei lõpe “.onion”-iga. Õnneks on olemas ka otsingumootorid, mis on pühendunud ainuüksi .onion lehekülgedele. Mõned populaarsemad neist on:
Tor-i brauserit avades viiakse kasutaja automaatselt DuckDuckGo otsingumootorisse. Kuigi see on disainitud eriti turvaliseks, krüpteerides veebiotsinguid, ei tohiks seda võtta tumeveebi Google-na. Seda põhjusel, et isegi läbi Tor-i otsides, annab DuckDuckGo põhimõtteliselt samu vastuseid, mida annab Google läbi tavaveebi.Tavaveebi otsingutulemused tunneb ära selle järgi, et nad ei lõpe “.onion”-iga. Õnneks on olemas ka otsingumootorid, mis on pühendunud ainuüksi .onion lehekülgedele.<ref>https://www.howtogeek.com/133680/htg-explains-what-is-a-vpn/</ref><ref>https://www.vpnmentor.com/blog/whats-the-dark-web-how-to-access-it-in-3-easy-steps/</ref><ref>https://heimdalsecurity.com/blog/how-to-get-on-the-dark-web/</ref>
 
Mõned populaarsemad neist on:


Not Evil (hss3uro2hsxfogfq.onion/)
'''Not Evil'''(hss3uro2hsxfogfq.onion/)


Not Evil-il on väga lihtne liides, milles on vaid sarkastiline pilt koos otsinguribaga ülaosas. Otsides märksõnu, tagastab leht otsitavad tulemused, mis on küll üsna segaselt välja toodud. Lingid siiski toimivad.
Not Evil-il on väga lihtne liides, milles on vaid sarkastiline pilt koos otsinguribaga ülaosas. Otsides märksõnu, tagastab leht otsitavad tulemused, mis on küll üsna segaselt välja toodud. Lingid siiski toimivad.
   
   
Torch ( xmh57jrzrnw6insl.onion/)
'''Torch''' ( xmh57jrzrnw6insl.onion/)


Torch on üks populaarsemaid ja enim kiidetud olemasolevaid süvaveebi otsingumootoreid. See on töös alates 1996. aastast, mis on ainult tõestuseks selle kvaliteedile. Ka ülesehitus on äärmiselt lihtne-  logo, mille all on otsinguriba. Vaatamata sellele, et kasutaja andmed ja ajalugu on kaitstud, kuvab Torch siiski staatilisi reklaame, mis on kõigil ühesugused. Väidetavalt on otsingumootori andmebaasis üle 1 miljoni lehe.
Torch on üks populaarsemaid ja enim kiidetud olemasolevaid süvaveebi otsingumootoreid. See on töös alates 1996. aastast, mis on ainult tõestuseks selle kvaliteedile. Ka ülesehitus on äärmiselt lihtne-  logo, mille all on otsinguriba. Vaatamata sellele, et kasutaja andmed ja ajalugu on kaitstud, kuvab Torch siiski staatilisi reklaame, mis on kõigil ühesugused. Väidetavalt on otsingumootori andmebaasis üle 1 miljoni lehe.
[[File:Torch .png|left|thumb|400px|Otsingumootor Torch'i avaleht<ref>https://www.deepweb-siteslinks.com/wp-content/uploads/2018/03/Torch-Search-Engine-4.png</ref>]]
[[File:Torch .png|left|thumb|400px|Otsingumootor Torch'i avaleht<ref>https://www.deepweb-siteslinks.com/wp-content/uploads/2018/03/Torch-Search-Engine-4.png</ref>]]


Ahmia ( msydqstlz2kzerdg.onion/)
'''Ahmia''' ( msydqstlz2kzerdg.onion/)


Ahmia on samuti üks vähestest otsingumootoritest, mis tõesti töötavad. Ka sellel on lihtne kasutajaliides, omades mõningaid juhiseid ning otsinguriba. Teates, mida otsida, võib see olla üks parimaid otsingumootoreid, kuna see toob välja ka kõige tumedamad tulemused. Üks Ahmia omadusi, mida teised ei paku, on “Link Graph”. See näitab ühendusi ühelt lingilt teisele.
Ahmia on samuti üks vähestest otsingumootoritest, mis tõesti töötavad. Ka sellel on lihtne kasutajaliides, omades mõningaid juhiseid ning otsinguriba. Teates, mida otsida, võib see olla üks parimaid otsingumootoreid, kuna see toob välja ka kõige tumedamad tulemused. Üks Ahmia omadusi, mida teised ei paku, on “Link Graph”. See näitab ühendusi ühelt lingilt teisele.


Kilos (dnmugu4755642434.onion/)
'''Kilos''' (dnmugu4755642434.onion/)


Kilos viib kasutaja otse süvaveebi tumedale poolele. Peaaegu kõik leitud tulemused on illegaalsed. Nagu nimigi vihjab, on tegemist narkootikumidele suunatud otsingumootoriga. Märksõnaga filtreeritakse kõiki selle kaheksat turgu, üle poole miljoni foorumipostituse, pea miljonit tagasisidet ja kolme tuhandet müüjat.  
Kilos viib kasutaja otse süvaveebi tumedale poolele. Peaaegu kõik leitud tulemused on illegaalsed. Nagu nimigi vihjab, on tegemist narkootikumidele suunatud otsingumootoriga. Märksõnaga filtreeritakse kõiki selle kaheksat turgu, üle poole miljoni foorumipostituse, pea miljonit tagasisidet ja kolme tuhandet müüjat.  
Line 101: Line 108:
Olles jõudnud otsingumootorini, on probleemiks tihtilugu “.onion” veebilehtede leidmine. Selleks head lahendused on kas The Hidden Wiki, foorumid/ jututoad või Deep Web Links. The Hidden Wiki on hea koht alustuseks uutele tumeveebi külastajatele. Selle ülesehitus sarnaneb tavaveebi Wikipediale erinevusega, et Hidden Wiki hoiab endas hetkel toimivaid linke eri teemalistele .onion saitidele nagu on krüptoraha teenused, dark market-id, tumeveebi verisoonid populaarsetest sotsiaalvõrgustikest, porno, kräkkimise how-to-d, võltsdokumentide teenused ja palju muud.
Olles jõudnud otsingumootorini, on probleemiks tihtilugu “.onion” veebilehtede leidmine. Selleks head lahendused on kas The Hidden Wiki, foorumid/ jututoad või Deep Web Links. The Hidden Wiki on hea koht alustuseks uutele tumeveebi külastajatele. Selle ülesehitus sarnaneb tavaveebi Wikipediale erinevusega, et Hidden Wiki hoiab endas hetkel toimivaid linke eri teemalistele .onion saitidele nagu on krüptoraha teenused, dark market-id, tumeveebi verisoonid populaarsetest sotsiaalvõrgustikest, porno, kräkkimise how-to-d, võltsdokumentide teenused ja palju muud.
[[File:the-hidden-wiki2.png|left|thumb|400px|Hidden Wiki<ref>https://www.wizcase.com/blog/safely-find-the-best-dark-web-sites/</ref>]]
[[File:the-hidden-wiki2.png|left|thumb|400px|Hidden Wiki<ref>https://www.wizcase.com/blog/safely-find-the-best-dark-web-sites/</ref>]]
Samasugust informatsiooni leiab ka foorumitest. Foorumite boonuseks on see, et seal levitavate linkide kohta käib tihti palju arutelu. Seeläbi saab ära näha, mida see sisaldab ning kui ustava veebilehega on tegu. Samuti peidab endas väga palju url-e Deep Web Links. Selle halvaks küljeks on aga asjaolu, et linke ei uuendata just kuigi tihti ning teates tumeveebi, on leheküljed kerged kaduma. Seega ei pruugi kõik seal leiduvad lehed töötada. Deep Web Links-is on ka suur hulk lehekülgi, mida külastada ei tasuks. Õnneks nagu Hidden Wikis, on ka seal url-ide taga lühikirjeldused sellest, mida veebileht endas sisaldab.
Samasugust informatsiooni leiab ka foorumitest. Foorumite boonuseks on see, et seal levitavate linkide kohta käib tihti palju arutelu. Seeläbi saab ära näha, mida see sisaldab ning kui ustava veebilehega on tegu. Samuti peidab endas väga palju url-e Deep Web Links. Selle halvaks küljeks on aga asjaolu, et linke ei uuendata just kuigi tihti ning teates tumeveebi, on leheküljed kerged kaduma. Seega ei pruugi kõik seal leiduvad lehed töötada. Deep Web Links-is on ka suur hulk lehekülgi, mida külastada ei tasuks. Õnneks nagu Hidden Wikis, on ka seal url-ide taga lühikirjeldused sellest, mida veebileht endas sisaldab.<ref>https://www.makeuseof.com/tag/find-active-onion-sites/</ref><ref>https://medium.com/@alexanderstonec/8-best-deep-web-dark-web-hidden-search-engines-of-2020-9b528419f2a2</ref>


== Kokkuvõte ==
== Kokkuvõte ==
Arusaadavalt mängib tumeveeb tänases päevas suurt rolli. Mida kiirem on interneti ja tehnoloogia areng seda rohkem leitakse uusi viise kuritegevuse efektiivseks läbiviimiseks. Tumeveeb on selleks ideaalne ning pidevalt arenev keskkond. Täieliku anonüümsuse taga peituvatel kriminaalidel on lihtne viia läbi seadusevastaseid tegusid, milleks enamasti kipub olema narkoäri, aga ka relva-ja inimkaubandus, pornograafia või dokumentide võltsimine. Kuigi valitsused on sealsete kuritegudega pidevas võitluses, lõikavad selle olemasolust kasu ka nemad. Tänu tumeveebile saavad seadusesilmad järjepideva kahtlase tegevusega kasutajaid lisada musta nimekirja. Seejärel koguda nende vastu piisavalt asitõendeid, teha kindlaks nende taga seisev isik ning läbi selle tagada suuremal hulgal kurjategijaid, heal juhul isegi ennetada nende tegevust. Positiivsest mainimata ei saa jätta ka tavainimestele tekkivat lisaturalisust. Seega oleks pealiskaudne öelda, et "tumeveeb" on pelgalt koht kuritegevuseks ilma, et see omaks häid eeliseid.


== Viited ==
== Viited ==

Latest revision as of 11:11, 14 December 2020

Rühmaliikmed:

  Sebastian Magagni
  Marko Paumere
  Steven Teras
  Paul Siht
  Cer-Lyn Luhasaar

Sissejuhatus

Dark web, ehk tumeveeb (ka pimeveeb), on osa veebist mis eksisteerib vaid pimevõrkudes [1]. Sellised pimevõrgud toimivad läbi interneti, kuid kasutavad kindlat tarkvara või metoodikat informatsioonile ligipääsemiseks. Tumeveeb on osa süvaveebist ning omab mitmeid legaalseid ning illegaalseid kasutusi. Enamus tegevusest tumeveebis on illegaalne, mis on pälvinud sellele palju tähelepanu meedias.

Ajalugu

Tumeveebi ajalugu ajaskaalal[2]

Deep web

“Advanced Research Projects Agency Network”, lühendiks ARPANET, oli Ühendriikide kaitseministeeriumi poolt rahastatud projekt. Selle eesmärgiks oli luua arvutite põhjal kommunikatsioonisüsteemi, millel puuduks kindel tuum. Selline struktuur pakkus paremat kaitset rünnakute vastu. Projekt sai alguse tänu ülikoolide koostööle ning sõltumata sellest, et projekti võttis valitsus üle, said samad teadlased selle kallal piiranguteta edasi töötada. Hea näide on maailma esimene veebitehing: Stanfordi ja MIT teadlased kasutasid ARPANET-i kasutajaid, et müüa kanepit. Aastal 1983 jagunes projekt kahte ossa - MILNET, mida hakkas valitsus kasutama ning tsiviilversioon ARPANET-ist, millest hiljem kujunes tänapäeva internet. Süvaveeb on tänapäeva interneti osa, mida ei ole võimalik üldiste otsingumootoritega surfata - selleks on spetsiaalsed brauserid, näiteks Tor. [3] [4]

Dark web

Internet kui vahend, mida tänapäeval teame, tehti avalikuks 1991. aasta augustikuus. Tänu oma revolutsioonilistele omadustele, kogus see kiiresti miljoneid kasutajaid. Üheksakümnendatel oli peamine muusika tarbimisevahend CD plaat ning uus mp3 formaat - mõlemad võimaldasid inimestel muusikapalasid ning albumeid lihtsasti piraatida. Interneti tulekuga tekkisid esimesed illegaalsed muusika jagamiseks mõeldud veebilehed. Tänu sellele taipasid inimesed, et internetti on nõnda võimalik ära kasutada põhimõtteliselt mistahes kauba või teenusega. Teiste illegaalsete teenuste tekkimine internetis oli kõigest aja küsimus. Aastal 2000 avaldati vabavara nimega "Freenet", mis võimaldas anonüümselt jagada faile ning sirvida ja luua "free-lehekülgi". See ei kogunud nii palju populaarsust kui Tor, aga seda peetakse kui anonüümse interneti nõudluse algatajaks. Kaks aastat hiljem avaldati vabavara Tor - privaatne interneti sirvimise võrgustik. See võimaldas kasutajatel sirvida internetti täiesti anonüümselt, sõltumata riikide piirangutest. Tor oli aga väga keeruline ning tehniline, mis piiras väga kasutajate arvu. Aastal 2008 hakati arendama Tor brauserit, mis muudaks seda takrvara palju kättesaadavamaks ning sõbralikumaks algajate vastu. Kui brauser lõpuks välja tuli, hakkas tänapäeva tumeveeb tõeliselt vohama. 2009. aastal avaldati tänapäeva tumeveebi universaalne valuuta ehk Bitcoin. See krüptovaluuta lahendas suure probleemi - illegaalseid tehninguid oli senini tumeveebis väga keeruline ning ohtlik teha. Bitcoin on anonüümne ning kindel valuuta, mida ei ole võimalik häkkida - ideaalne tumeveebi kasutajale. Kaks märkimisväärset sündmust tumeveebi ajaloos on suurima narkootikumite turu kinnipanek 2013. aastal ning suurima lapsporno lehekülje kinnipanek 2015. aastal. [5] [6] [7]

Dark web tänapäeval

Tumeveebi anonüümsus toob ligi mitmeid illegaalseid ärisid ning teenusepakkujaid. Selleks, et pääseda ligi illegaalsetele lehtedele, on vaja teatud informatsiooni, sest sinna ei ole lihtne sisse pääseda, kuna mitte ainult ostjad, vaid ka korrakaitse üritab sellele ligi pääseda, et müüjad kätte saada või leht sulgeda. Enne Operatsioon Bayoneti toimus peamine küber kriminaalne tegevus dark webi kuulsamatel turgudel Alpha Bay ning Hansa, kuid peale operatsiooni need lehed pandi kinni. Nendel lehtedel toimus üle 1 miljardi dollari eest tehinguid tuhandete ostjate ning müüjate vahel. Siiani eksisteerib erinevaid turge, näiteks Tochka ja Empire, kuid siiski pole üksi neist suutnud pürgida samasuguse kuulsuseni nagu Silk Road, AlphaBay või Hansa. Kuigi uusi turge tuleb kogu aeg juurde, ei suudeta neid kasvatada pideva ohu tõttu mahavõtmise või karistuste eest, juhul kui müüjate identiteet saadakse teada. Et kasvada, peab neil turgudel olema hea maine, piisavalt suur rahastus ning ka kaitse, et säilitada ja tekitada endale uusi kliente. Enamik lehti tumeveebis on pettus, kuid need kes suudavad hoida oma reputatsiooni ja usaldusväärsust, on peamised lehed illegaalseks tehinguks. Võimalus kasutada tumeveebi on ka lihtsalt turvalisuse eesmärgil. Inimesed kes hoolivad oma turvalisusest või tahavad vestelda teemadel, mida valitsus ei taha näha, näiteks erinevad üleskutsed, saavad kasutada tumeveebi ilma, et oleks otsene oht nende identiteedi avastamiseks. Enamik tumeveebist koosneb siiski illegaalsest tegevusest, mis on sellele juba omane ning tuntud.[8]

Dark webi tulevik

Tumeveeb on saanud mitmeid tagasilööke valitsuste poolt, võttes maha mitmed nende kuulsaimad lehed läbi aegade. Samuti on seal palju pettureid, kes näiliselt tegelevad ostu-müügiga, kuid petavad ostjatelt lihtsalt raha välja. Et kõike seda ära jätta peavad inimesed tumeveebis leidma uuenduslikke viise kuidas suurendada oma turundust ning olla nähtamatu valitsuste ning korrakaitse eest.

Ligipääsetavuse vähendamine

Tumeveebis on mitmeid kuulsaid lehti maha võetud kriminaalse tegevuse tõttu, näiteks Silk Road, Alphabay ning Hansa. Seetõttu võib tulevikus tulla lehtedele sissepääsemiseks paroolid, tasuline sissepääs või mingi muu viis, kuidas limiteerida inimeste külastust. See võib küll vähendada käivet, kuid teeb illegaalsetele müüjatele asja usaldusväärsemaks, aga ei tähenda, et korra kaitsel ei ole võimalik ligipääseda ning nende tegevus sulgeda.[9]

Krüptoraha kasutamise tõus

Krüptoraha tõus hakkas Bitcoini kuulsuse tõusuga 2010-ndate alguses. Krüptoraha anonüümsus tegi selle kiiresti populaarseks vahendiks tumeveebis illegaalsete toodete müümiseks. Krüptoraha populaarsuse suurenemisega kaasneb arvatavasti ka tumeveebi krüptoraha kasutus, kuna dark webil hoitakse pidevalt silma peal kriminaalide kinnipüüdmiseks. << Bitcoinile ennustatakse suurt tulevikku ning Paypal, mis on üks suurimaid virtuaalseid rahakotte, lisas hiljuti võimaluse osta, müüa ning hoiustada krüptoraha. Aastaks 2021 plaanib Paypal lasta krüptorahaga maksta 26 miljonile erinevale teenusapakkujale. Kuid see, et Bitcoin kuulus on ei tähenda, et tumeveeb võtab selle kohe oma põhivaluutaks. Kuna nende ülesanne on olla võimalikult märkamatu, võib leiduda parem krüptovaluuta, millega tehinguid teha ning olla veel rohkem märkamatu, samas hoides oma reputatsiooni.[10][11]

Personaalse info müügi suurenemine

Internetis on väga palju inimeste personaalset infot- krediitkaardi numbrid, erinevad veebilehe kasutajad ja muud tähtsad andmed inimeste kohta. Kuna interneti pätid arenevad kogu aeg ning arendavad uusi viise kuidas saada seda infot kätte, suureneb arvatavasti ka selle müük dark webis, kuna neid andmeid tuleb järjest rohkem juurde. Kui inimesed või erinevad teenusepakkujad ei kaitse andmeid, siis teevad nad nende kättesaamise väga lihtsaks. Inimestel on võimalik ennetada personaalse info levimist kasutades erinevaid paroole ning ning hoida neid kindlas. Samuti peab olema ettevaatlik kuhu üles laadida erinevaid faile või meediat, mis sisaldab tähtsaid andmeid või infot, mis võib kahju tekitada.[12]

Rakendused

Legaalsed kasutused

Facebooki kasutajad läbi Tor'i brauseri[13]

Dark web (Tumeveeb) sisaldab mitmeid teaduslikke artikleid, raamatuid, e-posti teenuse pakkujaid, kui ka foorumeid ning sotsiaalmeediaid. Neid kasutatakse tihti just sellepärast, et tumeveeb pakub paremat anonüümsust ning turvalisust selle kasutajale. Alternatiivid tavapärasele sotsiaalmeediale on näiteks Torbook ning Blackbook. Selliste sotsiaalmeediate ning meiliaadresside kasutamine on tähtis inimestel kes elavad riikides, kus on autoritaarne riigikorraldus või range meedia tsensuur. Anonüümsus võimaldab represseeritud isikutel või dissidentidel teavitada kontaktisikuid ning välisriikide meediat, kartmata otseseid tagajärgi. Ka inimesed kes muretsevad oma haigusseisundite üle või sõltuvad narkootikumitest, võivad kasutada tumeveebi, et suhelda arstide ning spetsialistidega. Ilma, et satuks sotsiaalse surve alla. Facebook omab ka Tor’is kättesaadavat lehte, mida kasutatakse iga kuu üle miljoni korra. [14] [15]

Tor'i kasutatavus Eestis, 2020. aasta neljandas kvartalis [16]

Piir legaalsuse ning illegaalsuse vahel

Vajaliku tarkvara alla tõmbamine tumeveebi külastamiseks või tavakasutus pole ebaseaduslik. Piir legaalse ning illegaalse tegevuse vahel võib sõltuda riigist ning võib kohati olla õhkõrn. Tumeveebis sirvimisel tuleb kasutada kainet mõistust, nagu ka tavaveebis. Iga asja peale ei tohiks vajutada ning peaks mõistma kus on piirid. Näiteks lehtede külastamine üldiselt ei ole ebaseaduslik. Üldiselt sellepärast, et kindlate lehtede ning foorumite külastamine, mis sisaldavad illegaalset tegevust, võib anda alust ka sinu kahtlustamiseks. Näiteks leheküljed mis levitavad vaenu teiste rahvuste või rasside suhted või ka kõik tegevused mis on viidatud illegaalsete kasutuste all [17]

Illegaalsed kasutused

Peamisteks kuritegudeks, mida dark webis korda saadetakse on palgamõrvad, väljapressimised, seksuaalkaubandus, terrorismi organiseerimine, laps porno ja narkootikumide- ja relvadega kauplemine[18][19]

Palgamõrvad

Palgamõrvu saab tellida näiteks selliselt leheküljelt nagu Azerbaijani Eagles. Seal on olemas järgmised valikud: 2000USD - läbi peksmine, 5000USD - mõrv, 50 000USD - mõrv, millele eelneb korralik piinamine. Kuigi Dark Webis toimub reaalselt suurel hulgal illegaalseid akte, siis ei ole ühtegi inimest tuvastatud, kelle mõrv oleks taedaolevalt tellitud taoliselt leheküljelt. See küll ei kinnita, et neid reaalselt ei toimu, kuid annab eeldust oletada, et peamiselt on tegu lihtsalt petukaubaga. [20]

Väljapressimised

Väljapressimised saavad tänases kiiresti arenevas ühiskonnas üha tuure. Selle juurde käib suurel määral selline asi nagu Deepfake (edaspidi süvavõltsing). Süvavõltsing on meetod, mille abil saab panna näiteks mõne Isise terroristi näo asemele Kersti Kaljulaidi näo. See tehnoloogia on nii võimas, et inimsilmaga pole võimalik vahet teha, kas tegu on reaalselt Kerstiga või on tegu moonutatud pildi või videoga. Väljapressimisel kasutatakse süvavõltsingut, et teha inimestest klippe, mida isegi ei pruugi eksisteerida ning klippide mitte-avalikustamiseks peab ohver saatma kurjategijale x hulga bitcoine. Teine viis kuidas väljapressimisi teostatakse on häkkimise või avalikustamata piltide, videote vms teel. Sellisel juhul saadetakse ohvrile failid, mille tagajärjel nõutakse taaskord raha, et need avalikkusele ei jõuaks.

Terrorism

Üks põhiline põhjus, miks terrorirünnakud ootamatult aset leiavad on just Dark web. Seal saavad terroristikesed plaani pidada, et kus, millal, kellega ja mida õhku-/maha lasta. Samuti leiavad terroristid sealt ka kergesti manipuleeritavaid inimesi, keda oma sekti värbata ning välja koolitama hakata.

Inimkaubandus

Rääkides kergesti manipuleeritavatest inimestest, oleks õige rääkida ka dark webis aset leidvast laps pornograafiast. Kui inimene on peast natuke haige või mõne sügava lapsepõlve trauma ohvriks sattunud, siis võib ta ennast leida olukorrast, kus talle pakub rahuldust lastega vahekorras olemine või selle vaatamine ning eneserahuldamine. Kuna aga vanglas lapspornot ei näidata, siis tuleb opereerida kuidagi nii, et politsei sellest omale lõhna ninna ei saaks. Siinkohal tõttab aga taaskord appi Tor, kust on võimalik leida lapspornot igale maitsele, ilma, et sellest ühtegi märki alles jääks. Näiteks aastal 2018 tabati Inglismaalt 144000 inimest, kes jäid politsei huviorbiiti lapspornograafia müümise, filmimise, selles olsalemise või tarbimisega. Lisaks erineva nišiporno levitamisega on sealt võimalik ka endale inimesi tellida. Seda tehakse peamiselt orjanduse või sunnitud prostitutsiooni eesmärgil. Vahel kasutatakse seda teenust ka organitega kaubitsemise eesmärgil. Peamisteks ohviteks inimkaubanduses on lapsed ning naised. Rahvusvahelise tööjõu organisatsiooni hinnangul toodetakse igal aastal puhtalt orjanduse abil 150 miljardit USA dollarit. [21]

Praktikas

Tööpõhimõte

Tor-i võrk käib läbi tuhandete vabatahtlike inimeste arvutite serverite, mis on jaotatud üle kogu maailma. Võrku sisenedes pakitakse kasutaja info kokku krüpteeritud paketiks. Seejärel, erinevalt tava-võrkudest, eemaldatakse paketi päis, mis sisaldab endas osa kasutaja adresseerimisteabest, näiteks kasutatavat operatsioonisüsteemi. Lõpuks krüptib Tor ka ülejäänud adresseerimisteabest ning hakkab andmepaketti sihtkohta saatma. Tor koosneb kolmekihilisest puhverserverist, mis piltlikult meenutab sibulat. Sellest ka Tor-i sibulalogo. Võrk ühendab end juhuslikult valitud sisendsõlmega (vt. joonised 1, 2, 3). Iga sõlm dekrüpteerib täpselt nii palju andmeid, et teada kust sõlmest need tulid ning kuhu need edasi peavad minema. Pärast info tuvastamist pakitakse pakett taaskord kokku ning saadetakse edasi sihtpunkti.

Joonis 1, Tor'i tööpõhimõte[22]
Joonis 2, Tor'i tööpõhimõte[23]
Joonis 3, Tor'i tööpõhimõte[24]

[25][26]

Ligipääs

Kui on tekkinud huvi tumeveebi aukudes surfamiseks, tuleks kõigepealt selgeks teha põhiasjad- kuidas tagada enda maksimaalne turvalisus ja privaatsus, kuidas saada ligipääs ning kuidas hoiduda eemal jamadest. Kõige levinum ja lihtsam viis saada tumeveebi on läbi eelnevalt mainitud Tor-i brauseri. Seda saab tasuta alla laadida ja installida Tor-i ametlikul koduleheküljel. Enne veebi kasutamist tasuks omale hankida VPN (Virtual Private Network). VPN võimaldab interneti kaudu luua turvalise ühenduse mõne teise võrguga. VPN-e saab kasutada piiratud veebisaitidele juurdepääsemiseks, sirvimistegevuse varjamiseks avalikus WiFi-s ja palju muud. Seega, kuigi Tor on ka üksinda kordades turvalisem clear neti-ist, tagab VPN-i sisselükkamine enne Tori külastust kasutajale toplet turvalisuse. Tor-i brauserit avades viiakse kasutaja automaatselt DuckDuckGo otsingumootorisse. Kuigi see on disainitud eriti turvaliseks, krüpteerides veebiotsinguid, ei tohiks seda võtta tumeveebi Google-na. Seda põhjusel, et isegi läbi Tor-i otsides, annab DuckDuckGo põhimõtteliselt samu vastuseid, mida annab Google läbi tavaveebi.Tavaveebi otsingutulemused tunneb ära selle järgi, et nad ei lõpe “.onion”-iga. Õnneks on olemas ka otsingumootorid, mis on pühendunud ainuüksi .onion lehekülgedele.[27][28][29]

Mõned populaarsemad neist on:

Not Evil(hss3uro2hsxfogfq.onion/)

Not Evil-il on väga lihtne liides, milles on vaid sarkastiline pilt koos otsinguribaga ülaosas. Otsides märksõnu, tagastab leht otsitavad tulemused, mis on küll üsna segaselt välja toodud. Lingid siiski toimivad.

Torch ( xmh57jrzrnw6insl.onion/)

Torch on üks populaarsemaid ja enim kiidetud olemasolevaid süvaveebi otsingumootoreid. See on töös alates 1996. aastast, mis on ainult tõestuseks selle kvaliteedile. Ka ülesehitus on äärmiselt lihtne- logo, mille all on otsinguriba. Vaatamata sellele, et kasutaja andmed ja ajalugu on kaitstud, kuvab Torch siiski staatilisi reklaame, mis on kõigil ühesugused. Väidetavalt on otsingumootori andmebaasis üle 1 miljoni lehe.

Otsingumootor Torch'i avaleht[30]

Ahmia ( msydqstlz2kzerdg.onion/)

Ahmia on samuti üks vähestest otsingumootoritest, mis tõesti töötavad. Ka sellel on lihtne kasutajaliides, omades mõningaid juhiseid ning otsinguriba. Teates, mida otsida, võib see olla üks parimaid otsingumootoreid, kuna see toob välja ka kõige tumedamad tulemused. Üks Ahmia omadusi, mida teised ei paku, on “Link Graph”. See näitab ühendusi ühelt lingilt teisele.

Kilos (dnmugu4755642434.onion/)

Kilos viib kasutaja otse süvaveebi tumedale poolele. Peaaegu kõik leitud tulemused on illegaalsed. Nagu nimigi vihjab, on tegemist narkootikumidele suunatud otsingumootoriga. Märksõnaga filtreeritakse kõiki selle kaheksat turgu, üle poole miljoni foorumipostituse, pea miljonit tagasisidet ja kolme tuhandet müüjat.

Olles jõudnud otsingumootorini, on probleemiks tihtilugu “.onion” veebilehtede leidmine. Selleks head lahendused on kas The Hidden Wiki, foorumid/ jututoad või Deep Web Links. The Hidden Wiki on hea koht alustuseks uutele tumeveebi külastajatele. Selle ülesehitus sarnaneb tavaveebi Wikipediale erinevusega, et Hidden Wiki hoiab endas hetkel toimivaid linke eri teemalistele .onion saitidele nagu on krüptoraha teenused, dark market-id, tumeveebi verisoonid populaarsetest sotsiaalvõrgustikest, porno, kräkkimise how-to-d, võltsdokumentide teenused ja palju muud.

Hidden Wiki[31]

Samasugust informatsiooni leiab ka foorumitest. Foorumite boonuseks on see, et seal levitavate linkide kohta käib tihti palju arutelu. Seeläbi saab ära näha, mida see sisaldab ning kui ustava veebilehega on tegu. Samuti peidab endas väga palju url-e Deep Web Links. Selle halvaks küljeks on aga asjaolu, et linke ei uuendata just kuigi tihti ning teates tumeveebi, on leheküljed kerged kaduma. Seega ei pruugi kõik seal leiduvad lehed töötada. Deep Web Links-is on ka suur hulk lehekülgi, mida külastada ei tasuks. Õnneks nagu Hidden Wikis, on ka seal url-ide taga lühikirjeldused sellest, mida veebileht endas sisaldab.[32][33]

Kokkuvõte

Arusaadavalt mängib tumeveeb tänases päevas suurt rolli. Mida kiirem on interneti ja tehnoloogia areng seda rohkem leitakse uusi viise kuritegevuse efektiivseks läbiviimiseks. Tumeveeb on selleks ideaalne ning pidevalt arenev keskkond. Täieliku anonüümsuse taga peituvatel kriminaalidel on lihtne viia läbi seadusevastaseid tegusid, milleks enamasti kipub olema narkoäri, aga ka relva-ja inimkaubandus, pornograafia või dokumentide võltsimine. Kuigi valitsused on sealsete kuritegudega pidevas võitluses, lõikavad selle olemasolust kasu ka nemad. Tänu tumeveebile saavad seadusesilmad järjepideva kahtlase tegevusega kasutajaid lisada musta nimekirja. Seejärel koguda nende vastu piisavalt asitõendeid, teha kindlaks nende taga seisev isik ning läbi selle tagada suuremal hulgal kurjategijaid, heal juhul isegi ennetada nende tegevust. Positiivsest mainimata ei saa jätta ka tavainimestele tekkivat lisaturalisust. Seega oleks pealiskaudne öelda, et "tumeveeb" on pelgalt koht kuritegevuseks ilma, et see omaks häid eeliseid.

Viited

  1. [1]
  2. https://wiki.itcollege.ee/index.php/File:History_of_the_Dark_Web_Timeline-01-3.webp
  3. https://www.soscanhelp.com/blog/history-of-the-dark-web
  4. https://www.theguardian.com/science/2013/apr/19/online-high-net-drugs-deal
  5. https://www.soscanhelp.com/blog/history-of-the-dark-web
  6. https://www.soscanhelp.com/blog/history-of-the-dark-web
  7. https://www.fbi.gov/news/stories/playpen-creator-sentenced-to-30-years
  8. https://www.digitalshadows.com/blog-and-research/dark-web-monitoring-the-good-the-bad-and-the-ugly/
  9. https://www.soscanhelp.com/blog/future-of-the-dark-web
  10. https://www.cnbc.com/2020/10/21/paypal-gets-into-crypto-with-new-features-for-trading-and-shopping.html
  11. https://www.soscanhelp.com/blog/future-of-the-dark-web
  12. https://www.soscanhelp.com/blog/future-of-the-dark-web
  13. https://ca.finance.yahoo.com/news/million-people-now-access-facebook-130357526.html
  14. [2]
  15. https://ca.finance.yahoo.com/news/million-people-now-access-facebook-130357526.html
  16. https://metrics.torproject.org/
  17. https://www.onestopit.com/a-quick-guide-to-legal-vs-illegal-activity-on-the-dark-web/
  18. https://criminal.findlaw.com/criminal-charges/dark-web-crimes.html
  19. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23738871.2017.1298643?scroll=top&needAccess=true&
  20. https://www.nytimes.com/2020/03/04/technology/can-you-hire-a-hit-man-online.html
  21. https://www.ilo.org/global/lang--en/index.htm
  22. https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/
  23. https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/
  24. https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html/
  25. https://www.csoonline.com/article/3287653/what-is-the-tor-browser-how-it-works-and-how-it-can-help-you-protect-your-identity-online.html
  26. https://www.tomsguide.com/us/what-is-tor-faq,news-17754.html
  27. https://www.howtogeek.com/133680/htg-explains-what-is-a-vpn/
  28. https://www.vpnmentor.com/blog/whats-the-dark-web-how-to-access-it-in-3-easy-steps/
  29. https://heimdalsecurity.com/blog/how-to-get-on-the-dark-web/
  30. https://www.deepweb-siteslinks.com/wp-content/uploads/2018/03/Torch-Search-Engine-4.png
  31. https://www.wizcase.com/blog/safely-find-the-best-dark-web-sites/
  32. https://www.makeuseof.com/tag/find-active-onion-sites/
  33. https://medium.com/@alexanderstonec/8-best-deep-web-dark-web-hidden-search-engines-of-2020-9b528419f2a2