Category:LPI: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Kaido (talk | contribs)
No edit summary
Kaido (talk | contribs)
No edit summary
 
(11 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
Linux Professional Institute (LPI; http://www.lpi.org) on Kanadas paiknev mittetulundusühing, mille põhitegevusalaks on Linuxi (ja ka muu vaba tarkvara) sertifikaatide väljastamine. 2011. aasta sügissemestrist saab IT kolledž LPI ametliku koolituspartneri (''Training Partner'') staatuse ning kolledži tudengitel ja töötajatel tekib soodushinnaga sertifikaadieksamite tegemise võimalus (sarnaselt juba toimivate Cisco, Microsofti ja Oracle'i sertifikaadiprogrammidega).
Linux Professional Institute (LPI; http://www.lpi.org) on Kanadas paiknev mittetulundusühing, mille põhitegevusalaks on Linuxi (ja ka muu vaba tarkvara) sertifikaatide väljastamine. 2011. aasta sügissemestrist saab IT kolledž LPI ametliku koolituspartneri (''Training Partner'') staatuse ning kolledži tudengitel ja töötajatel tekib soodushinnaga sertifikaadieksamite tegemise võimalus (sarnaselt juba toimivate Cisco, Microsofti ja Oracle'i sertifikaadiprogrammidega). LPI Linuxi sertifikaate hinnatakse samasse klassi [http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Hat_Certification_Program Red Hati] (''Red Hat Certified Engineer'' jt), [http://www.novell.com/training/certinfo/ Novelli] (''Novell Certified Linux Professional'' jt) ja [http://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_Certified_Professional Canonicali] (''Ubuntu Certified Professional'') sertifikaatidega, kuid erinevalt nendest ei ole LPI seotud ühegi kindla Linuxi variandiga (distroga), vaid üritab teadlikult säilitada üldist joont.


LPI Linuxi sertifikaadil on kolm taset:
Tähelepanu väärib asjaolu, et LPI 1. taseme sertifikaadi (LPIC-1) omanikele väljastab SUSE Linuxit haldav [http://www.novell.com Novell] soovi korral ilma täiendava aja-, aju- ja rahakuluta enda esimese taseme Linuxi sertifikaadi [http://www.novell.com/training/certinfo/lpi-cla/ Novell Certified Linux Administrator]. Lähemalt vt http://www.lpi.org/eng/certification/lpi_and_novell_partnership .
* [http://www.lpi.org/eng/certification/the_lpic_program/lpic_1 Junior Level Linux Professional] (LPIC-1)
* [http://www.lpi.org/eng/certification/the_lpic_program/lpic_2 Advanced Level Linux Professional] (LPIC-2)
* [http://www.lpi.org/eng/certification/the_lpic_program/lpic_3 Senior Level Linux Professional] (LPIC-3)
 
 
[[LPI üldinfo]]
 
Sertifikaadieksamite maksumused on 2011. aasta kevade seisuga järgmised (NB! Need on tavahinnad, mis ei sisalda võimalikke soodustusi!):
* LPIC-1 - kaks eksamit (LPI-101 ja LPI-102), kumbki koos käibemaksuga 192 USD ehk ca 135 EUR, kokku seega ca 270 EUR.
* LPIC-2 - kaks eksamit (LPI-201 ja LPI-202), nagu eelmine
* LPIC-3 - üks suur spetsialiseerumisvariantidega eksam (programmi arendusprotsess jätkub), koos käibemaksuga 312 USD ehk 220 EUR.
 
Sertifikaat kehtib 5 aastat. Järgnev tase eeldab eelmise olemasolu, kuid näiteks LPIC-2 tegemisel nullist võib neli vajalikku eksamit sooritada vabalt valitud järjekorras. Kehtivusaja lõppedes tuleb teha kas sama sertifikaat uuesti või siis kõrgema taseme oma. Enne kehtivusaja lõppu tehtud kõrgema taseme sertifikaat alustab ajaarvestust nullist.
 
LPI eksameid saab teha Eestis kahes kohas:
* [http://www.koolitus.ee/ IT Koolitus] (Lõõtsa 8, Ülemiste City - Microlinki maja I korrus)
* [http://www.bcs.ee/koolitus.php?lang=est&main_id=109 BCS Koolitus] (Ahtri 10B, Tallinna kesklinn)
 
Registreerumiseks ja tasumiseks on kaks varianti:
* [http://securereg3.prometric.com/ Prometricu] või [http://www.vue.com/ Pearson VUE] kaudu veebist, tasumine krediitkaardiga
* ühes kahest kohalikust eksamikeskusest - võimalik saada arve, kuid kokkuvõttes läheb vahendustasu võrra kallimaks

Latest revision as of 10:37, 21 April 2011

Linux Professional Institute (LPI; http://www.lpi.org) on Kanadas paiknev mittetulundusühing, mille põhitegevusalaks on Linuxi (ja ka muu vaba tarkvara) sertifikaatide väljastamine. 2011. aasta sügissemestrist saab IT kolledž LPI ametliku koolituspartneri (Training Partner) staatuse ning kolledži tudengitel ja töötajatel tekib soodushinnaga sertifikaadieksamite tegemise võimalus (sarnaselt juba toimivate Cisco, Microsofti ja Oracle'i sertifikaadiprogrammidega). LPI Linuxi sertifikaate hinnatakse samasse klassi Red Hati (Red Hat Certified Engineer jt), Novelli (Novell Certified Linux Professional jt) ja Canonicali (Ubuntu Certified Professional) sertifikaatidega, kuid erinevalt nendest ei ole LPI seotud ühegi kindla Linuxi variandiga (distroga), vaid üritab teadlikult säilitada üldist joont.

Tähelepanu väärib asjaolu, et LPI 1. taseme sertifikaadi (LPIC-1) omanikele väljastab SUSE Linuxit haldav Novell soovi korral ilma täiendava aja-, aju- ja rahakuluta enda esimese taseme Linuxi sertifikaadi Novell Certified Linux Administrator. Lähemalt vt http://www.lpi.org/eng/certification/lpi_and_novell_partnership .