User:Dmelamed: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Dmelamed (talk | contribs)
No edit summary
Dmelamed (talk | contribs)
 
(28 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 2: Line 2:
Autor: Denis Melamed<br>
Autor: Denis Melamed<br>
Rühm: 12<br>
Rühm: 12<br>
Esitamise kuupäev: xx. oktoober 2014
Esitamise kuupäev: 22. oktoober 2014


==Essee==
==Essee==


Kõigepealt ma tahaks alustada sellest, et see aine oli väga huvitav ja ma sain teada väga palju uut IT valdkonnast. See oli väga huvitav tund, sellepärast et iga tund tuleb uue inimene ja räägib oma kogemusest IT sfääris ja annab tudengitele nõuandeid. Need inimesed kes tuli meie tundi on väga head spetsialistid oma sfääris. Kui kellegil oli küsimus siis need inimesed alati vastasid küsimustele väga täpselt. See tund on väga huvitav see mõttes, et kõik need inimesed viisid loengu läbi omamoodi. Üks inimine näitas meile slaidid, teine mängis meiega, kolmas tegi joonistusi ja kirjutab tahvli peal ja nii edasi. Me ei armasta kõik loengut, vaid mittu loengut oli väga huvitav ja meeldejäätav.
Selline esse on koostatud aine „Õpingukorraldus ja erialatutvustus“ kaheksa loengu põhjal. Selles aines tulevad külalised, kes töötavad IT sfääris. Aine lõppus ma pean oskama öelda, mis erinevus on administreerimisel ja arendaja sfääris, kuidas ma pean käituma ülikoolis ning kuidas ma pean töötama ja kus ma pean töötama, et saada head palka ning häid töötingimusi.


Esimeses loengus õppejõud tutvustas meile ainega ja räägis sellest, et kuidas on vaja kirjutada essee. Ja see on väga muugav, et kõik failid, näited on praegu Internetis. Ja see on väga huvitav kogemus, et teha essee Wiki leheküljel. Õppejõud rääkis meile viitamisest, et kui me tõlgime või kasutame materjali, siis me peame tegema viiteid. Ma arvan et see on kõige huvitavam essee esimesel semestril. Ka õppejõud ütles, et me peame õppima materjali, sellepärast et kui meil on olemas materjaal, siis see ei tähenda seda, et me samme 100% punkti KT või eksami eest, kui me ei õpi seda materjal.
Esimeses<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/552b549b-da8b-48c4-9047-cf34af6e6188 "Õppekorraldus ja sisekord" Loengu salvestus]</ref> ja teises<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/4d88020e-ceeb-46cf-a017-a5497a9644a0 "Õppimine ja motivatsioon" Loengu salvestus]</ref> loengus õppejõud tutvustas meid ainega ja räägis sellest, et on vaja kirjutada essee. Ja see on väga muugav, et kõik failed ja näited on Internetis. Ja see on väga huvitav kogemus, et teha essee Wiki leheküljel. Õppejõud rääkis meile viitamisest, et kui me tõlgime või kasutame materjali, siis me peame tegema viidet. Ma arvan, et see on kõige huvitavam essee esimesel semestril. Ka õppejõud ütles, et me peame õppima materjali, et kui meil on olemas materjaal, siis see ei tähenda seda, et me samme 100% punkti KT või eksami eest, kui me ei õpi seda materjali. Õpejõud räägis sellest, et kui minu arvates on loeng igav, siis ma saan mõlda, et seda loengut ei ole vaja minu elus, aga see ei ole nii. Näiteks me õppime matemaatikat, et matemaatika õppetab meid loogiliselt mõtlema ja lahendusi kiitesti leida. Aga kuidas siis teha asja huuvitavaks ? Mida rohkem me saame aru, seda rohkem me oleme huuvitatud sellest asjast ning see tekitab motivatsiioni, et õpida veel palju asju juurde. Ka praaktika on väga oluline fakt (see võib olla mänguline praaktika, uued ideed ja nii edasi). Veel oli üks väga oluline nõustamine, kui loeng on väga raske, siis paneme arvuti kinni ja kuulame korralikult loengut. Veel üks väga oluline asi IT Kolledzis on tagasiside. Semestri lõpus me anname tagasisidet aintele ja õppejõududele. Tagasiside aitab teistele tudengitele ja õppejõud muudab midagi endas ja kõigil meil saab lihtsam õppima, kui aine on väga raske.  


Kolmandas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/df5a30a1-6110-4c8a-a7fa-f6343c8cae65 "Robootika ja häkkimine" Loengu salvestus]</ref> meie õppejõud räägis robootikast. Õpejõud räägis meile, et on olemas robootikaklubi, kus me võime saada väga hea praaktika, kus me võime käia seminaari ja kus me võime proovida väga huvitavaid asju. Mis on robootikaklubi eesmärk? See on väga lihtne. Eesmärk on selles, et saada teada midagi uut, teha huvitavaid projekti ja saada motivatsiooni ja praktika. Maailmas, kui ka IT Kolledzis, on väga palju huvitavaid projekti. Ja iga tudeng võib ka proovida osaleda. Et miks mitte? Robootikaklubis on väga palju erinevaid inimesi ja me ei pea kartma osalema projektis või klubis. Ma arvan, et sa tunned huvi roobotikas, siis sa kindlasti pead osalema robootikaklubis.


Oppurid proovivad lihtsalt labi saada kuna:
Neljandas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/cc18f732-a0f2-4264-a3b8-d1a281583016 "Subjektiivselt programmeerimisest, stereotüüpidest ja kogukonnast" Loengu salvestus]</ref> meil oli külaline, kelle nimi oli Janika Liiv. Ta räägis meile programmeerimisest, stereotüüpidest ja kogukondadest. Ta töötab programmeerijana. Ta töötas mitmes kompaanias. Ta ütles, et programmeerimine on loovkirjutamine ja ma ka arvan, et see on nii. Ka Janika Liiv rääkis, et talle meeldib programmeerida Ruby'ga. Ruby on avalik programm ja me võime ka proovida Ruby, kui tahame. Edasi olid mängud ja tublimad said t-särgid. Ja siis ta räägis stereotüüpidest, et mõned inimesed arvavad, et naised ei või olla programmeerijna, aga see ei ole nii. On olemas väga palju naisi, kes oskavad programmeerida paremini, kui mehed. Loeng oli väga huvitav.
- Aine ei ole piisavalt ponev
- Kain tool ja pole aega oppida
- Liiga lihtne on maha teha ja keegi ei kontrolli


Näide reaalses elust:
Viiendas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/ff9f663f-f616-4dea-b9b1-85616acfcccc "IT süsteemide administraatorilt esmakursulasele" Loengu salvestus]</ref> tuli üks naine, kelle nimi oli Carolyn Fischer. Ta töötab Skype's süsteemi admenistratorina ja ta õppis IT Kolledzis. Kuna ta õppis IT Kolledzis ja samuti käis tööl. Ta oli degusteerija, töötas Harju Elekter firmas ja töötas Piirivalveametis. Siis Carolyn räägis Skype'st. See oli huvitav, et me saime teada, et kui palju serverit seal on, kui palju kasutajad Skype's ja mis tehnoloogiat nad kasutavad. Siis Carolyn andis meile nõuandeid ja siis ta vastas meie küsimustele. Mul ei meeldinud, see loeng, sest ma tahan olla arendaja, mitte administraator, kuid ka seal oli väga kasulik info ka.
- Esimelesel semestral sitas sõber ja sain läbi, aga teisel semestril pidin juba iseseisvalt programeerida aga midagi ei oska.


Kuuendas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/75d683be-016f-45e4-916d-d71a8c9c3d43 "Testimine ja tarkvara kvaliteet" Loengu salvestus]</ref> meil oli külaline, kelle nimi oli Kristjan Karmo. Ta räägis oma loengus testimisest, et inimesed arvavad, et testimine on igav klikkimine. Aga see ei ole nii. Mis on oluline testimisel? Kõigepealt testimisel on oluline: 1) Süsteemne lähenemine 2) Loovus ja 3) Kogemused. Oli väga huvitav teada saada, et vead programmis maksavad väga palju raha. Slaidil olid väga huvitavaid näited, et kui palju maksab vigu teha. See järel Kristjan räägis, mis on testimine üldse. Ja ma sain aru, et testimine on kõikjal. Näiteks õpetaja testib oma tudengeid ja Microsoft'is inimesed testivad uusi programme. Testimine on üks osa meie elust. Siis Kristjan vastas meie küsimustele ja siis loeng lõppes. See oli väga huvitav loeng, sellepärast et külaline oli väga huvitav inimene ja ma sain teada väga palju uut testimisest.


Kui loeng on igav:
Seitsemdas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/0326c0ae-9a48-4b1f-bbbc-0cfb8b94991c "IT tööturust" Loengu salvestus]</ref> tuli üks ettevõtja, kelle nimi oli Andres Septer. Ta töötab ise enda peale, aga tal on olemas oma partnerid. Ta räägis meile väiksest ja suurest firmast, et kus on mugavam töötada ja mis situatsioonid võivad olla tööl. Kõige kallim asi meie elus on aeg. Ja ma olen nõus Andresega. Kui sa ei tee mitte midagi tööl ja raiskad oma aega, siis elu on selline nagu tööl. Siis Andres andis paar nõuannet. Kui ma tahan asuda tööle, kuid tööandja ütles "ei", siis ma ei pea muretsema. See tähendab seda, et see ei ole kõige parem või soobivam töökoht. Ka ma ei pea närviliseks minema, kui ma vestlen tööandjaga, kui ta ütleb, et ma võin kaotada töökohta või saada vähem palka. Ma pean olema avalik inimene. See meeldib tööandjale. Mulle ei meeldinud see loeng, sellepärast et seal ei olnud slaide. Aga Andres Septer andis meile väga huvitavaid soovitusi ja nõuandeid.  
- siis sa ei ole kindel et sul seda on vaja tulevikus. Kas kõike mida õpid läheb vaja ?


Miks on vaja matemaatika ? Matemaatika - oppitab meid loogiliselt motlema ja lahendusi kiitesti leidma.
Kaheksandas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/791a5ecb-f27c-4401-8565-1dbd16894f27?ec=true "Suhtumine õppetöösse ja veebirakenduste turvalisus" Loengu salvestus]</ref> meil oli väga huvitav külaline. See oli minu lemmik loeng. Külalise nimi oli Elar Lang ja ta räägis meile turvalisust ja loengu käimist. Ta töötas veebirakenduste arendanajana (2002 - 2011) ja siis Clarified Security OÜ firmas (2012 - ...). Ta lõpetas Tallinna Polütehnikumi (1997 - 2001) ja siis lõpetas Eesti Infotehnoloogia Kolledz (IT Administraator). Pärast Polütehnikumi ta hakkas programmeerima. ise aga ta ei teadnud lihtsalt ja elementaarseid asju ning termineid. Ja miks ta tuli ülikooli ? See oli väga sobiv, sellepärast et ta võis töötada ka. Elar tahaks proovida ja ta valis admenistreerimise, kuna et arenduses ei olnud kaugõppe, siis Elar Lang andis meile huvitavaid ja kasulikke nõuandeid. Kool on meie töö ja me peame planeerima aega ja loengu ajal kuulama õppejõudu. Siis meie külaline räägis turvalisusest. Ta ütles, et iga süsteemi taga on inimene ja see on hea idee, et teha 1 parool = 1 veebileht, sellepärast et see on väga raske, et häkkida selline parooli süsteem. Ka me ei pea salvestama paroolid süsteemis. Süsteemi omanik või arendaja saab näha kõik paroolid. Siis me vaatasime väga huvitava video. Pärast loengut ma näitasin selle video oma sõpradele ja vanematele. See oli kõige huvitavam loeng ja mulle väga meeldivad nõuanded.  


Kuidas teha asja huuvitavaks ?
Kokkuvõtteks ma tahan öelda, et see aine oli väga huvitav ja kasulik. Ma sain väga palju erinevat informatsiooni ja nõuandeid erinevatest inimestest. Nüüd ma saan aru, mis teevad süsteemi administraatorid ja mis teevad arendajad. Kuidas tudengid peavad õppima, et lõpetada hästi või väga hästi ning kus me võime töötada ja mis me võime teha pärast lõpetamist.


- Mida rohkem me saame aru siis me oleme huuvitatud selle asju. Ja siis meil on olemas motivatsioon saada veel palju asju aru.
==Õpingukorralduse küsimused==
- Motivatsioon
===Küsimus A===
- Praaktika (manguline praaktika, uued ideed)
Kukkusid eksamil läbi. Kaua on võimalik eksamit järele teha? Kellega kokkuleppida, et järeleksamit teha? Kuidas toimub järeleksamile registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohalkohal? Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal kohal?


Soovitused:
===Vastus===


- Kui oppejou haale enam kolaritest ei tule, siis anna sellest teada.
'''Kukkusid eksamil läbi. Kaua on võimalik eksamit järele teha? Kellega kokkuleppida, et järeleksamit teha?'''
- Kui enam kaasa moelda ei jousa siis:
1) Kaardista uued moisted.
2) Planeeri enne jargmist loengut aega jarele oppimiseks.
3) Kusi enne jargmist loengut abi testelt voi oppejoult


Kui loeng on vaga raske siis paneme arvuti kinni.
'''Vastus:''' Pärast aine õpetamissemestri lõppu on võimalik eksamit järgi sooritada kahe semestri jooksul. Peaks kokku leppima õppejõuga.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri/#eksamid Õppekorralduse eeskiri 5.3.6]</ref>
- Kaasaja noored oksavad mitut asja korraga teha kull, kuid:
1) Matemaatiliste ainete puhul see ei toimi
2) Esimesel kursusel pole veel korgkoolile vajaliku opiharjumusi ja oskuseid. Segavad faktorid ei lase neil valja areneda.


Soovid ideekaarti teha (MindMap)
'''Kuidas toimub järeleksamile registreerimine?'''


Adminid ka peavad oskama programeerida tanapaeval.
'''Vastus:''' Tudengid peavad registreerima järeleksamile ÕISis.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 5.2.8.1]</ref>


Arendaja peavad saama hakkama oma arenduse ja testkeskkondade sedistamisega.
'''Mis on tähtajad?'''


Tagasiside.
'''Vastus:''' Korduseksam toimub kokkuleppeliselt õppejõuga, ja see määrab seda kooskõlas õppeskonnaga koostatud ajakavaga.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri/#eksamid Õppekorralduse eeskiri 5.3.6]</ref>
Semestri lipil annate tagasisidet ainetele ja oppejoududele.
- Aine tagasiside aitab teisi tudengeid
- Oppejoud muudab midagi endas ja koigil meil saab lihtsam opima olla


- Tagasiside mojub oppejou peale. Oli juhtumeid , et oppejoud lihtsald loobus oma toost see parast.
'''Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohalkohal?'''


Robootikaklubi
'''Vastus:''' Korduseksamid ja -arvestused on riigi finantseeritavatele õppijatele tasuta.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/finantsinfo/pangarekvisiidid/ Teenuste tasumäärad 2014/2015 õppeaastal]</ref>
- vaga hea praaktika
- seminaarid
- alustame lihtsast ja asju tuuleb proovida


Kui ei proovi midagi ei tule valja.
'''Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal kohal?'''


Klassi arvutest leiab: Windows, Linux, MacOS.
'''Vastus:''' Korduseksam on OF/tasulisel õppekohal õppijale tasuline. Tasu suurus kehtestatakse rektori käskkirjaga ja arve kuvatakse ÕISis.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 5.2.7]</ref> Praeguse on korduseksami tasu OF/tasulisel õppekohale õppijale 20€.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/finantsinfo/pangarekvisiidid/ Teenuste tasumäärad 2014/2015 õppeaastal]</ref>


Tulevad inimesed erinevatest firmadest (palju neid lopetasid IT kolledz) ja teevad meile loengut
===Küsimus 3===


LAP LAPIKUD kluuubi
Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele esimesel õppeaastal? Mis tegevused tuleb selleks teha? Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg? Kuidas toimub puhkuse lõpetamine? Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid? Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?


ROBOOTIKA KLUUBI. TEEME SEDA, MIS ON HUVITAV JNE. EI PEA OLEMA GENIOUS ET HE ROOBOTIKA.
===Vastus===
 
TEST ROBOOTIKA
 
 
3 loeng
Tuleb uks naine kes tootab progremeerijana. toggl, teamweek, raild girls, techsisters.
Miks ta laks IT-sust arendus oppima.
Raagib oma elust. Et ta oli IT Kolledzis, osalenud Robotika kluubis ja kui трудно oli oppida.
Ta utleb et programmeeriminie on lookkirjutamine.
 
Jaanika Liiv – programmeerija. Veebirakenduste arendaja Toggl ettevõttes. Toode neil seal TW ehk teamweek, mis on tiimikalender, kus tööandjad saavad töötajate tööaega reguleerida. Miks ta läks õppima IT-d? On ITK vilistlane, arenduses oli. Liitus robootikaklubiga. Töötas alguses analüütikuna, see ei sobinud. Pärast läks arendajana (programmeerijana).
TEEMA - Subjektiivselt programmeerimisest, stereotüüpidest ja kogukondadest (Все прова сохранены Армине)
 
Filmid tema jaoks peaksid elema selged ja kompatsed. Kasutaja tahab valikud, mitte piiranguid..
Koik peab olema intuitiivne.
What I cannot build, i do not understand (Richard Freynman)
Ta raagib Rybyst. Et see on mugav IT programm. ruby.ee Eestis
github
try.github.com - sotsiaalne platform programeerijatele kus voib thea enda koodi ja surfida teiste omades.
 
Versioonihladus on nagu pildialbum kood jaoks. iga foto albumis sarnaneb commitile versiinihalduses. versioonihaldussusteemid - CVS. SVN,Mercurial
 
loeng 9.10.14
 
 
Tuleb ettevotja Andres Septer. работает сам на себя, есть партнеры.
у этого чувака не было слайдов.
Говорил о крупных и о маленьких фирмах, где лучше работать, какие ситуации бывают на работе.
Самая ценная вещь - это время. Если ты на работе валяешь дурака, то и жизнь будет такая.
Если Вы хотите поступить на работу и вас не взяли, то не отчаиваетесь. Это значит, что это не самое лучшее место для работы.
Если ты потеряешь балл на дипломной работе, то это не конец света. Но ты не должен нервнивачать на беседе по приеме на работу, так как ты можешь потерять это место или иметь меньшую зарплату. Нужно быть открытым человеком, это нравится работодателю.
Процитировал winston churchill
 
Loeng 16.10.14
 
Suhtumine oppetoosse ja veebirakenduste turvalisus.
 
Nimi: Elar Lang
 
Veevirakenduste turvalisus - paroolid.
он говорит как защитить себя в себя.
 
Работал 2002-2011 veebirakenduste arendaja - LAMP kooslus
2012 - …. - Clarified Security OU
- Autor ja lektor
- Koolitust andnud ule 1000h
 
Veevirakenduste turvalisus testija
“Penetration tester”
 
Tallinna Polutehnikum 1997-2001
-Personaalarvutid ja arvutivorgud
 
Eesto Infotehnoloogia kolledz
-Infosus administreerimine
 
Miks ei oppinud 2001 - 2007
-ajateenistus
- TPT ei panned just optimist armastama
- Isehakanud/oppinud progeja
- Poole vinnaga vark ei meeldi
 
Ta ei tunne temineid, ei tea lihtsalt ja elementaarseid asju parast Polutehnikum.
 
Miks tuli ulikooli ?
Kaugope vaga soobib sest sa void tootada ka.
Ta tahaks proovida.
Miks admenistreerimine ?
Sest ei ole Arendus kaugope.
 
Aitah ! Kristiina Hakk.
 
Kaugoppe 4 aastane nominaal 3 aastaga.
- Loputoo - “Runded PHP rakenduskihile - toimemehhanismid ja kaitse nende eest”
- Tosine pingutus
- Alles nuud saan aru, kui hea see too on
Kool == Too
Vota kooli kui tool kaimist
Oppeained on projektid
 
Kriitikud ja soovitajad


- Vaike Eesti
'''Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele esimesel õppeaastal?'''


Suhtumise paralleelid
'''Vastus:''' Sellisel juhul tudengid võivad minna akadeemilisele puhkusele kui esimesel õppeaastal:
- Kvaliteet
1) Tervislikel põhjustel
— “Kuidagi kaib kah” vs “olen panustanud”
2) Aja– või asendusteenistuse läbimiseks
3) Lapse hooldamiseks.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 6.1.3]</ref>


- Grupitoo
'''Mis tegevused tuleb selleks teha?'''
— Panustaja?Viilija?
— Lubaduste pidamine
— Meeskonna tooks sobivus


Aja planeerimine:
'''Vastus:''' Et teha keset õppimist akadeemilist puhkust ja selle katkestamist, tehakse avaldus rektori nimele seejärel tehakse vormistus rektori käskkirjaga.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 6.1.2]</ref>
- Kas asjad on oigeks ajaks valmis ?
- Viimase minuti paanika ?


Loengu aja sisustmine
'''Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg?'''
- Oppetoo?
- Facebook ja etc.
- Chat


Milleks mulle matemaatika ?
'''Vastus:''' Maksimaalne puhkuse aeg on kolm aastat (lapse hooldamiseks ka). Akadeemiline puhkus kehtib kuni laps saab 3 aastad vana.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 6.1.3.3]</ref>
- Kui IT pole fuusika ja matemaatika siis mis ta on ?
- Vota seda kui motlemisopetust
— Asjade vahel seoste ledmine
— Mis ja miks mojutab “tese objekti parameetreid”


Tagasiside ja kriitika
'''Kuidas toimub puhkuse lõpetamine?'''
- Kool vajab tagasisidet
Tagasisided ja kriitika peab olema
- Informatiivne
- Negatiivse tagasiside puhul voimalikult emotsioonitu


Programmeerimine:
'''Vastus:''' Akadeemilist puhkust ja selle katkestamist taotletakse avaldusega rektori nimele ja vormistatakse rektori käskkirjaga.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 6.1.2]</ref> Avaldus tuleb kirjutada enne algava semestri punase joone päeva.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 6.1.4]</ref>
- Programmeerimisest aru saamist on vaja igas rollis
- Arendaja
- Administraator
- Testimine (Test-driven-deelopment, Automaattestid, UnitTestid, Turvatestid)


Ты должен задавать вопросы, даже самые дуратские. Многие боятся спросить что-то, а если ты спросишь, то другие тоже поймут, так что это услуга не только себе, но и другим.
'''Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid?'''


Vaenlased oppetoos -
'''Vastus:''' Jah saab. (See toimub see juhul, kui on tegemist puudega isikuga, alla 3-aastase lapse või puudega lapse vanema või aja- või asendusteenistuse läbimisega.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 6.1.5 ja 6.1.6]</ref>
-Telefon!
-Arvuti (kui istun FB ja vaatan uudised)


Veebirakenduste turvalisus
'''Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?'''


Mis on turvalisus ?
'''Vastus:''' Üliõpilased, kes soovivad sooritada eksamit/arvestust akadeemilise puhkuse ajal, peavad esitama avaldusi.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri Õppekorralduse eeskiri 5.2.8.2]</ref>
-Vaga paljuski suhtumise kusimus
- “Kasutajad on nii lollid”


Paroolid:
===Ülesanne===
'''Kui mitme EAP ulatuses tuleb õppekulud osaliselt hüvitada aasta lõpuks, kui esimese semestri lõpuks on olemas X EAPd ja teise semestri lõpuks Y EAPd? Kui suur on teile esitatav arve? X ja Y väärtused võtke allpool olevast tabelist selliselt, et X väärtus on teie üliõpilaskoodi eelviimane number ja Y üliõpilaskoodi viimane number. '''


Iga susteemi taha on inimene. See on hasté idee et teha 1 site = 1 parool
===Vastus===
Mitte salvestada parool susteemis. Susteemi omanik voi arendaja saab tuvastada Sinu parooli.
Esimene semestri lõpus on olemas X = 24 EAPd ja teise semestri lõpuks Y = 23 EAPd.
IT Kolledžis on täiskoormusega õppekavaga täitumise mahuks on 27 EAP semestril. Ja üks EAP maksab 50€.<ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/kkk/korgharidusreform-kkk/#Teine Kõrgharidusreform]</ref><br>


Siis:<br>


27*2 = 54 (EAP 2 semestri)<br>
X + Y = 24 + 23 = 47 (Minu EAP)<br>
54 - 47 = 7 (EAP on vaja)<br>
7 * 50€ = 350€<br>


==Õpingukorralduse küsimused==
Vastus: Esitatav arve on 350€.
===Küsimus A===


 
=Viited=
===Vastus===
<references />
 
 
===Küsimus 1===  
 
 
===Vastus===




[[Category:Erialatutvustus 2014]]
[[Category:Erialatutvustus 2014 (Päevaõpe)]]

Latest revision as of 19:26, 22 October 2014

Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Denis Melamed
Rühm: 12
Esitamise kuupäev: 22. oktoober 2014

Essee

Selline esse on koostatud aine „Õpingukorraldus ja erialatutvustus“ kaheksa loengu põhjal. Selles aines tulevad külalised, kes töötavad IT sfääris. Aine lõppus ma pean oskama öelda, mis erinevus on administreerimisel ja arendaja sfääris, kuidas ma pean käituma ülikoolis ning kuidas ma pean töötama ja kus ma pean töötama, et saada head palka ning häid töötingimusi.

Esimeses[1] ja teises[2] loengus õppejõud tutvustas meid ainega ja räägis sellest, et on vaja kirjutada essee. Ja see on väga muugav, et kõik failed ja näited on Internetis. Ja see on väga huvitav kogemus, et teha essee Wiki leheküljel. Õppejõud rääkis meile viitamisest, et kui me tõlgime või kasutame materjali, siis me peame tegema viidet. Ma arvan, et see on kõige huvitavam essee esimesel semestril. Ka õppejõud ütles, et me peame õppima materjali, et kui meil on olemas materjaal, siis see ei tähenda seda, et me samme 100% punkti KT või eksami eest, kui me ei õpi seda materjali. Õpejõud räägis sellest, et kui minu arvates on loeng igav, siis ma saan mõlda, et seda loengut ei ole vaja minu elus, aga see ei ole nii. Näiteks me õppime matemaatikat, et matemaatika õppetab meid loogiliselt mõtlema ja lahendusi kiitesti leida. Aga kuidas siis teha asja huuvitavaks ? Mida rohkem me saame aru, seda rohkem me oleme huuvitatud sellest asjast ning see tekitab motivatsiioni, et õpida veel palju asju juurde. Ka praaktika on väga oluline fakt (see võib olla mänguline praaktika, uued ideed ja nii edasi). Veel oli üks väga oluline nõustamine, kui loeng on väga raske, siis paneme arvuti kinni ja kuulame korralikult loengut. Veel üks väga oluline asi IT Kolledzis on tagasiside. Semestri lõpus me anname tagasisidet aintele ja õppejõududele. Tagasiside aitab teistele tudengitele ja õppejõud muudab midagi endas ja kõigil meil saab lihtsam õppima, kui aine on väga raske.

Kolmandas loengus[3] meie õppejõud räägis robootikast. Õpejõud räägis meile, et on olemas robootikaklubi, kus me võime saada väga hea praaktika, kus me võime käia seminaari ja kus me võime proovida väga huvitavaid asju. Mis on robootikaklubi eesmärk? See on väga lihtne. Eesmärk on selles, et saada teada midagi uut, teha huvitavaid projekti ja saada motivatsiooni ja praktika. Maailmas, kui ka IT Kolledzis, on väga palju huvitavaid projekti. Ja iga tudeng võib ka proovida osaleda. Et miks mitte? Robootikaklubis on väga palju erinevaid inimesi ja me ei pea kartma osalema projektis või klubis. Ma arvan, et sa tunned huvi roobotikas, siis sa kindlasti pead osalema robootikaklubis.

Neljandas loengus[4] meil oli külaline, kelle nimi oli Janika Liiv. Ta räägis meile programmeerimisest, stereotüüpidest ja kogukondadest. Ta töötab programmeerijana. Ta töötas mitmes kompaanias. Ta ütles, et programmeerimine on loovkirjutamine ja ma ka arvan, et see on nii. Ka Janika Liiv rääkis, et talle meeldib programmeerida Ruby'ga. Ruby on avalik programm ja me võime ka proovida Ruby, kui tahame. Edasi olid mängud ja tublimad said t-särgid. Ja siis ta räägis stereotüüpidest, et mõned inimesed arvavad, et naised ei või olla programmeerijna, aga see ei ole nii. On olemas väga palju naisi, kes oskavad programmeerida paremini, kui mehed. Loeng oli väga huvitav.

Viiendas loengus[5] tuli üks naine, kelle nimi oli Carolyn Fischer. Ta töötab Skype's süsteemi admenistratorina ja ta õppis IT Kolledzis. Kuna ta õppis IT Kolledzis ja samuti käis tööl. Ta oli degusteerija, töötas Harju Elekter firmas ja töötas Piirivalveametis. Siis Carolyn räägis Skype'st. See oli huvitav, et me saime teada, et kui palju serverit seal on, kui palju kasutajad Skype's ja mis tehnoloogiat nad kasutavad. Siis Carolyn andis meile nõuandeid ja siis ta vastas meie küsimustele. Mul ei meeldinud, see loeng, sest ma tahan olla arendaja, mitte administraator, kuid ka seal oli väga kasulik info ka.

Kuuendas loengus[6] meil oli külaline, kelle nimi oli Kristjan Karmo. Ta räägis oma loengus testimisest, et inimesed arvavad, et testimine on igav klikkimine. Aga see ei ole nii. Mis on oluline testimisel? Kõigepealt testimisel on oluline: 1) Süsteemne lähenemine 2) Loovus ja 3) Kogemused. Oli väga huvitav teada saada, et vead programmis maksavad väga palju raha. Slaidil olid väga huvitavaid näited, et kui palju maksab vigu teha. See järel Kristjan räägis, mis on testimine üldse. Ja ma sain aru, et testimine on kõikjal. Näiteks õpetaja testib oma tudengeid ja Microsoft'is inimesed testivad uusi programme. Testimine on üks osa meie elust. Siis Kristjan vastas meie küsimustele ja siis loeng lõppes. See oli väga huvitav loeng, sellepärast et külaline oli väga huvitav inimene ja ma sain teada väga palju uut testimisest.

Seitsemdas loengus[7] tuli üks ettevõtja, kelle nimi oli Andres Septer. Ta töötab ise enda peale, aga tal on olemas oma partnerid. Ta räägis meile väiksest ja suurest firmast, et kus on mugavam töötada ja mis situatsioonid võivad olla tööl. Kõige kallim asi meie elus on aeg. Ja ma olen nõus Andresega. Kui sa ei tee mitte midagi tööl ja raiskad oma aega, siis elu on selline nagu tööl. Siis Andres andis paar nõuannet. Kui ma tahan asuda tööle, kuid tööandja ütles "ei", siis ma ei pea muretsema. See tähendab seda, et see ei ole kõige parem või soobivam töökoht. Ka ma ei pea närviliseks minema, kui ma vestlen tööandjaga, kui ta ütleb, et ma võin kaotada töökohta või saada vähem palka. Ma pean olema avalik inimene. See meeldib tööandjale. Mulle ei meeldinud see loeng, sellepärast et seal ei olnud slaide. Aga Andres Septer andis meile väga huvitavaid soovitusi ja nõuandeid.

Kaheksandas loengus[8] meil oli väga huvitav külaline. See oli minu lemmik loeng. Külalise nimi oli Elar Lang ja ta räägis meile turvalisust ja loengu käimist. Ta töötas veebirakenduste arendanajana (2002 - 2011) ja siis Clarified Security OÜ firmas (2012 - ...). Ta lõpetas Tallinna Polütehnikumi (1997 - 2001) ja siis lõpetas Eesti Infotehnoloogia Kolledz (IT Administraator). Pärast Polütehnikumi ta hakkas programmeerima. ise aga ta ei teadnud lihtsalt ja elementaarseid asju ning termineid. Ja miks ta tuli ülikooli ? See oli väga sobiv, sellepärast et ta võis töötada ka. Elar tahaks proovida ja ta valis admenistreerimise, kuna et arenduses ei olnud kaugõppe, siis Elar Lang andis meile huvitavaid ja kasulikke nõuandeid. Kool on meie töö ja me peame planeerima aega ja loengu ajal kuulama õppejõudu. Siis meie külaline räägis turvalisusest. Ta ütles, et iga süsteemi taga on inimene ja see on hea idee, et teha 1 parool = 1 veebileht, sellepärast et see on väga raske, et häkkida selline parooli süsteem. Ka me ei pea salvestama paroolid süsteemis. Süsteemi omanik või arendaja saab näha kõik paroolid. Siis me vaatasime väga huvitava video. Pärast loengut ma näitasin selle video oma sõpradele ja vanematele. See oli kõige huvitavam loeng ja mulle väga meeldivad nõuanded.

Kokkuvõtteks ma tahan öelda, et see aine oli väga huvitav ja kasulik. Ma sain väga palju erinevat informatsiooni ja nõuandeid erinevatest inimestest. Nüüd ma saan aru, mis teevad süsteemi administraatorid ja mis teevad arendajad. Kuidas tudengid peavad õppima, et lõpetada hästi või väga hästi ning kus me võime töötada ja mis me võime teha pärast lõpetamist.

Õpingukorralduse küsimused

Küsimus A

Kukkusid eksamil läbi. Kaua on võimalik eksamit järele teha? Kellega kokkuleppida, et järeleksamit teha? Kuidas toimub järeleksamile registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohalkohal? Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal kohal?

Vastus

Kukkusid eksamil läbi. Kaua on võimalik eksamit järele teha? Kellega kokkuleppida, et järeleksamit teha?

Vastus: Pärast aine õpetamissemestri lõppu on võimalik eksamit järgi sooritada kahe semestri jooksul. Peaks kokku leppima õppejõuga.[9]

Kuidas toimub järeleksamile registreerimine?

Vastus: Tudengid peavad registreerima järeleksamile ÕISis.[10]

Mis on tähtajad?

Vastus: Korduseksam toimub kokkuleppeliselt õppejõuga, ja see määrab seda kooskõlas õppeskonnaga koostatud ajakavaga.[11]

Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohalkohal?

Vastus: Korduseksamid ja -arvestused on riigi finantseeritavatele õppijatele tasuta.[12]

Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal kohal?

Vastus: Korduseksam on OF/tasulisel õppekohal õppijale tasuline. Tasu suurus kehtestatakse rektori käskkirjaga ja arve kuvatakse ÕISis.[13] Praeguse on korduseksami tasu OF/tasulisel õppekohale õppijale 20€.[14]

Küsimus 3

Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele esimesel õppeaastal? Mis tegevused tuleb selleks teha? Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg? Kuidas toimub puhkuse lõpetamine? Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid? Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?

Vastus

Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele esimesel õppeaastal?

Vastus: Sellisel juhul tudengid võivad minna akadeemilisele puhkusele kui esimesel õppeaastal: 1) Tervislikel põhjustel 2) Aja– või asendusteenistuse läbimiseks 3) Lapse hooldamiseks.[15]

Mis tegevused tuleb selleks teha?

Vastus: Et teha keset õppimist akadeemilist puhkust ja selle katkestamist, tehakse avaldus rektori nimele seejärel tehakse vormistus rektori käskkirjaga.[16]

Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg?

Vastus: Maksimaalne puhkuse aeg on kolm aastat (lapse hooldamiseks ka). Akadeemiline puhkus kehtib kuni laps saab 3 aastad vana.[17]

Kuidas toimub puhkuse lõpetamine?

Vastus: Akadeemilist puhkust ja selle katkestamist taotletakse avaldusega rektori nimele ja vormistatakse rektori käskkirjaga.[18] Avaldus tuleb kirjutada enne algava semestri punase joone päeva.[19]

Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid?

Vastus: Jah saab. (See toimub see juhul, kui on tegemist puudega isikuga, alla 3-aastase lapse või puudega lapse vanema või aja- või asendusteenistuse läbimisega.[20]

Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?

Vastus: Üliõpilased, kes soovivad sooritada eksamit/arvestust akadeemilise puhkuse ajal, peavad esitama avaldusi.[21]

Ülesanne

Kui mitme EAP ulatuses tuleb õppekulud osaliselt hüvitada aasta lõpuks, kui esimese semestri lõpuks on olemas X EAPd ja teise semestri lõpuks Y EAPd? Kui suur on teile esitatav arve? X ja Y väärtused võtke allpool olevast tabelist selliselt, et X väärtus on teie üliõpilaskoodi eelviimane number ja Y üliõpilaskoodi viimane number.

Vastus

Esimene semestri lõpus on olemas X = 24 EAPd ja teise semestri lõpuks Y = 23 EAPd. IT Kolledžis on täiskoormusega õppekavaga täitumise mahuks on 27 EAP semestril. Ja üks EAP maksab 50€.[22]

Siis:

27*2 = 54 (EAP 2 semestri)
X + Y = 24 + 23 = 47 (Minu EAP)
54 - 47 = 7 (EAP on vaja)
7 * 50€ = 350€

Vastus: Esitatav arve on 350€.

Viited