User:Aporman: Difference between revisions
Line 27: | Line 27: | ||
Einar Koltšanov rääkis oma elust ning seal oli põhisõnum, et IT-sse võib vabalt tulla ka kui oled teises valdkonnas kõrgema hariduse omandanud ja töötanud. Samuti rääkis ta SCRUM masteri tööst. Selle põhiline töö tagada arendajate tõrgeteta töö ning olla mitte projektijuht vaid pigem nende kolleeg. Tõi välja ka punktid, millega peaks arvestama, kui pakutakse tööd välismaal. | Einar Koltšanov rääkis oma elust ning seal oli põhisõnum, et IT-sse võib vabalt tulla ka kui oled teises valdkonnas kõrgema hariduse omandanud ja töötanud. Samuti rääkis ta SCRUM masteri tööst. Selle põhiline töö tagada arendajate tõrgeteta töö ning olla mitte projektijuht vaid pigem nende kolleeg. Tõi välja ka punktid, millega peaks arvestama, kui pakutakse tööd välismaal. | ||
Kuues loeng, | |||
Seitsmes loeng, | |||
Kaheksas loeng, | |||
== Õpingukorralduse küsimused == | == Õpingukorralduse küsimused == |
Revision as of 13:19, 16 October 2016
Erialatutvustuse aine arvestustöö
Autor: Andreas Porman
Esitamise kuupäev: 26. oktoober 2016
Essee
Teine loeng, Andres Kütt, arhitekti lugu.[1]
Loeng oli väga huvitav. Sain teada, mida üks süsteemi arhiktekt tegelikult teeb. Selleks juhtida süsteemi keerukust ehk et kasutatav/loodav süsteem ei kasvaks keerukuselt üle pea ja tootaks korralikult. Rääkis ka, et pahatihti ei taheta arhitekti arvamust ennem kuulda, kui on juba liiga hilja. Väga põnev oli ka kuulata tema elulugu ning hariduskäiku. Tema jutust sain kindlust, et kunagi pole uuesti kooli minna liiga hilja. Ehk tema välajtoodud mõte, et katsuge niipalju õppida kui rahakott lubab. See kõik tuleb elus kasuks, varem või hiljem. Samuti tõi ta põnevaid näited elust enesest. Üks asi, mis mind natuke mõtlema pani, oli et kui palju kordi Andres töökohti on vahetanud. Tekkis küsimus, et kas tal endal tekkis mõnel töökohal motivatsiooni kriis? Minuarust oli see üks põnevaimaid loenguid.
Kolmas loeng, Kristel & Marko Kruustükk, testimine ja startupid.[2]
Ka see loeng oli väga huvitav. On tore kuulda inimestest, kes on väga töökad, pühendunud ja samas peab neil olema ka see väike õnnemoment. Põnev oli kuulata, kuidas nad samuti oma elulugu ja hariduskäiku jutustasid ning mida pidid nad tegema, et jõuda välja sinna kus nad hetkel on. Marko oli küll kogenud startupi mees, kuid õige õnnestumine oli tal alles Testlioga ja seda tänu Kristelile. Mis näitab minuarust, et kui sul on meeskonnas inimesi, kes väga usuvad oma tootesse ja sellesse meeletult aega pühendavad, on võimalik ka unistus teoks viia. Samuti arvan, et ükskõik kui kogenud mees või naine sa mingis asjas oled, kui sul pole piisavalt pühendunud inimesi meeskonnas, ei suuda sa projekti edukalt lõpuni viia. Startupide puhul võib tsiteerida "Tõde ja Õigust"[3]: Tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus ehk armastuse asemel edu projektis.
Neljas loeng, Lembitu Ling aka Snakeman, süsadminnimisest.[4]
Oli huvitav kuulata iseõppinud IT-mehe elust. Kuidas ta alsutas ja kuhu on jõudnud. Tema jutust jäi enim meelde, et juurde õppimiseks ja arenemiseks peavad olema head kolleegid, kes mitte ei tee sinu eest asju ära vaid annavad su küsimustele suunavaid vihjeid vastuste leidmiseks. Samuti on mõistlik lugeda meetodite, funktsioonide jne täielikku dokumentatsiooni, võid paljugi nii teada saada, mida antud meetod veel teeb. Kuid jälle, üks ebameeldiv infokilluke oli, kui palju on ta töökohti vahetanud. Sain küll aru, et nii mõnigi töökohavahetus on olnud tema ena süü läbi, kuid siiski... Ka peaks tubli süsteemiadministraator võimalikult palju rutiinseid taske automatiseeruma, et mitte jääda ahelas pudelikaelaks.
Viies loeng, Andres Septer ja Einar Koltšanov, karjäärikäänakutest ja SCRUM master. [5]
Loengs rääkis Andres Septer kuidas noore ja vihase värske IT-Kolledži tudengi tööturule siseneda. Jagas palju näpunäiteid, näiteks on mõistlik teha ennem ära "kodutöö" kui uude kohta tööle minna ning et tegelikult käib heade töökohta saamine läbi ettevõtte tagatubade. Samuti toodi näiteid, kuhu on võimalik IT-Kolledži haridusega tööle minna ja mis on palgad. Ka tõi Andres Septer välja ohumärke, millistest firadest hoiduda, et nt kui töötajad käivad kõik nägu maas ringi, ei pruugi töökeskkonda olla väga hea.
Einar Koltšanov rääkis oma elust ning seal oli põhisõnum, et IT-sse võib vabalt tulla ka kui oled teises valdkonnas kõrgema hariduse omandanud ja töötanud. Samuti rääkis ta SCRUM masteri tööst. Selle põhiline töö tagada arendajate tõrgeteta töö ning olla mitte projektijuht vaid pigem nende kolleeg. Tõi välja ka punktid, millega peaks arvestama, kui pakutakse tööd välismaal.
Kuues loeng,
Seitsmes loeng,
Kaheksas loeng,
Õpingukorralduse küsimused
Küsimus B
Kukkusid arvestusel läbi:
- Kaua on võimalik arvestust järele teha?
- Kellega kokku leppida, et kordussooritust teha?
- Kuidas toimub kordussooritusele registreerimine?
- Mis on tähtajad?
- Kui palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohalkohal?
- Kui palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal?
Vastus
- ÕKE punkt 5.2.12 järgi on tudengil võimalik arvestust uuesti sooritada ülejärgmise semestri punase jooneni päevani. Seda arvestatakse vastava aine õpetamissemestrist.
- Kordussoorituse tegemine tuleb kokkuleppida õppejõuga.
- Kordussooritusele registreerimiseks tuleb KKK küsimus 10 vastuse järgi registreerida end ÕISi kaudu läbi "Minu andmed" lehel asuva lingi "Kordussooritused".
- KKK küsimus 9 vastuse alusel toimuvad esimesel õppeaastal kordussooritused aine toimumise semestris, aine toimumisele järgnevas semestris ja järgmise õppeaasta eelnädalal (kokku vähemalt kahel korral). Alates teisest õppeaastast toimuvad kordussooritused aine toimumisele järgnevas semestris ja järgmise õppeaasta eelnädalal (kokku kahel korral).
- Riigi finantseeritaval (RF) õppekohal tudengile on KKK alusel kordussooritus tasuta.
- KKK küsimuse 10 vastuse alusel on kordussoorituse tasu (OF) õppekohal 20€.
Küsimus 3
- Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele esimesel õppeaastal?
- Mis tegevused tuleb selleks teha?
- Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg?
- Kuidas toimub puhkuse lõpetamine?
- Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid?
- Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?
Vastus
- KKK küsimuse 12 vastuse järgi saab akadeemilist puhkust võtta esimesel õppeaastal tervislikel põhjustel, lapse hooldamiseks või ajateenistusse asumiseks. Muidu alates teisest õppeaastast.
- ÕKE punktis 6.1 on ära toodud tegevused, mida teha, et akadeemilist puhkust taodelda.
- Maksimaalne puhkuse aeg akadeemilisel puhkusel viibimiseks on lapse hooldamiseks saadud akadeemiline puhkus, mis kestab kuni lapse 3-aastaseks saamiseni.
- Akadeemiline puhkus lõppeb automaaselt, kui tudeng just ei pikenda seda või ei lõpeta puhkust avaldusega rektorile (ÕKE 6.1.2 ja 6.1.4).
- ÕKE punktis 6.1.5 toodud tingimustele vastavad üliõpilased võivad deklareerida aineid akadeemilise puhkue ajal.
- KKK küsimus 9 vastuse põhjal akadeemilise puhkuse ajaks kordussooritustel osalemise õigus peatub v.a õppekorralduse eeskirja p. 6.1.5 loetletud juhtudel.
Ülesanne
Kui mitme EAP ulatuses tuleb õppekulud osaliselt hüvitada aasta lõpuks, kui esimese semestri lõpuks on olemas X EAPd ja teise semestri lõpuks Y EAPd? Kui suur on teile esitatav arve? X ja Y väärtused võtke allpool olevast tabelist selliselt, et X väärtus vastab teie üliõpilaskoodi eelviimasele numbrile ja Y üliõpilaskoodi viimasele numbrile.
X = 25 EAP
Y = 24 EAP
1 EAP = 50 EUR
Õppekava täies mahus täitmise määr on 27 EAP semestris(54 EAP aastas).
Seega esimene semestri lõpuks esitatakse arve: 27-25 = 2x50 = 100 EUR
Teise semestri lõpuks esitatakse arve: 54-(25+24) = 5x50 = 250 EUR
Viited
- ↑ Videosalvestus: "Sinna ja tagasi. Arhitekti lugu. (Andres Kütt)" 31. augusti loeng
- ↑ Videosalvestus: "Testimine ja startupid (Kristel Kruustükk, Marko Kruustükk)" 7. septembri loeng
- ↑ A.H.Tammsaare "Tõde ja õigus" I-osa tsitaadid
- ↑ Videosalvestus: "Süsadminnimisest (Lembitu Ling)" 14. septembri loeng
- ↑ Videosalvestus: "IT tööturg ja karjäärikäänakud (Andres Septer, Einar Koltšanov)" 21. septembri loeng