Androidi tekkimine ja areng: Difference between revisions
No edit summary |
|||
Line 50: | Line 50: | ||
=== Android 5.0 Lollipop === | === Android 5.0 Lollipop === | ||
Android 5.0 Lillipop on võrreldes Android 4.4 KitKatiga läbi teinud suuri süsteemseid ja disainimuudatusi. See ilmus 12. novembril 2014. Android Lollipopi kõige ilmsemateks muudatusteks on autorite poolt nimetatud uus kasutajaliides Material design, mille põhiprintsiibid on varjud, paberikihte meenutavas kujunduses kuvatav teave, eredad, kuid samas informatiivsemad, täiustatud märguanded, on nüüd saadaval lukustuskuval ja mis tahes ekraani ülaosas olevas rakenduses. Sisemised muudatused põhinevad üleminekul Android Runtime Virtual Machine (ART), mis asendab ametlikult Dalviki jõudluse parandamiseks ja süsteemi energiatõhususe parandamiseks optimeerimiseks. | |||
=== Android 6.0 Marshmallow === | === Android 6.0 Marshmallow === |
Revision as of 16:07, 13 November 2021
Androidi tekke ja areng
Daniel Geller ja Aleksandr Borovkov tekke
Kristina Kavelitš ja Alen Siilivask areng
Android: tekke
Podtema1
tekst
Podtema2
tekst
Android: areng
Android 1.0-1.1
Android avaldas ametlikult oma Androidi versiooni 1.0 septembris 2008. See on Androidi operatsioonisüsteemi esialgne versioon – sealt kõik algas. Kuna HTC Dream (T-Mobile G1) on esimene Androidi telefon maailmas, seadis see raamistiku, mida Android saaks teha. See võimaldas kaamera tugi, veebibrauserit HTML- ja XHTML-veebilehtede kuvamiseks, juurdepääsu veebimeiliserverile (POP3, IMAP4 ja SMTP). Samuti terve Google'i rakenduste massiiv, YouTube, äratuskell, galerii, teatisi, meediumipleier, häälvalimist, kiirsõnumid, WiFi, Bluetoothi ja Android Market (Google Play poe esialgne versioon).
Versioon 1.1 aga keskendus peamiselt vigade ja API parandamisele, kuid tekkis ka uus funktsioon, mis võimaldas sõnumite manuseid salvestada.
Android 1.5 Cupcake
Tekst
Android 1.6 Donut
Tekst
Android 2.0-2.1 Eclair
Tekst
Android 2.2 Froyo
Tekst
Android 2.3 Gingerbread
Tekst
Android 3.0 Honeycomb
Tekst
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Tekst
Android 4.1-4.3 Jelly Bean
Tekst
Android 4.4 KitKat
Tekst
Android 5.0 Lollipop
Android 5.0 Lillipop on võrreldes Android 4.4 KitKatiga läbi teinud suuri süsteemseid ja disainimuudatusi. See ilmus 12. novembril 2014. Android Lollipopi kõige ilmsemateks muudatusteks on autorite poolt nimetatud uus kasutajaliides Material design, mille põhiprintsiibid on varjud, paberikihte meenutavas kujunduses kuvatav teave, eredad, kuid samas informatiivsemad, täiustatud märguanded, on nüüd saadaval lukustuskuval ja mis tahes ekraani ülaosas olevas rakenduses. Sisemised muudatused põhinevad üleminekul Android Runtime Virtual Machine (ART), mis asendab ametlikult Dalviki jõudluse parandamiseks ja süsteemi energiatõhususe parandamiseks optimeerimiseks.
Android 6.0 Marshmallow
Tekst
Android 7.0 Nougat
Tekst
Android 8.0 Oreo
Tekst
Android 9.0 Pie
6. augustil 2018 käivitas ettevõte ametlikult Android 9.0 versiooni ametliku koodnimega „Pie“. Uus versioon sisaldas mitmeid suuri uusi funktsioone ja muudatusi. Üks nendest jättis traditsioonilised navigeerimisnupud keskele ühe pikliku nupu kasuks, mis sai uueks kodunupuks.
Funktsioonidesse kuuluvad: kohanduv heledus, aku tööea pikendamine – kasutamata rakendused lülitatakse energia säästmiseks välja, funktsioon Digital Wellbeing, et jälgida rakenduste tööaegu ja kasutajapiiranguid, liidese uued žestid, rakendustel võivad olla nupud toimingutega, mis ennustavad kasutaja kavatsust (näiteks esitusloendi käivitamine kõrvaklappide ühendamisel), väliste kaamerate ja kuni 5 samaaegselt ühendatud Bluetooth-seadme tugi. Samuti sel versioonil on Shush-funktsioon, mis paneb telefoni automaatselt „Mitte segada“ režiimi, kui libistatakse telefoni kraani tasasele pinnale. Funktsioon Slices: pakub Google´i otsingus installitud rakenduse väiksemat versiooni, nii et ei ole vaja täielikult rakendust avada mõnede funktsioonide jaoks.
Android 10
Android 10 on Androidi operatsioonisüsteemi kümnes ulatuslik versioon. Android 10 on välja töötatud koodnime "Android Q" all. Google teatas sellest algselt 13. märtsil 2019 ja selle esimene beetaversioon avaldati samal päeval ja teine beetaversioon 3. aprillil 2019. 22. augustil 2019 Google teatas, et toimub Androidi kaubamärgi oluline värskendamine: uus logo ja magustoidunimedest keeldumine.
Android 10 stabiilne versioon ilmus 3. septembril 2019. See sisaldab funktsioone, nagu tõhusam jagamismenüü, ujuv seadepaneel, AV1 video kodeki tugi, biomeetrilise autentimise tugi, WPA3 Wi-Fi turvalisuse tugi ja nutikad vastusfunktsioonid kõigi sõnumside rakenduste jaoks. Lisaks sellele ka kogu süsteemi hõlmavat pimedat režiimi koos uute žestidega ja suurem kontroll rakenduspõhiste lubade üle.
Android 11
Android 11 operatsioonisüsteem on Androidi üheteistkümnes suur väljalase. See on Androidi mobiilse OS-i 18. versioon, mis oli käivitatud 8. septembril 2020.
See pakkus rohkem võimalusi teavituste kohandamiseks ja sisaldas uuendusi nutikate koduseadmete juhtimiseks, kuna Internet of Things meie ellu sisenes. Samuti tutvustas see mõningaid uusi funktsioone, nagu ekraanisalvestus koos heliga, võimalus salvestada teateid, mis on ilmunud telefonis viimase 24 tunni jooksul, võimalus koguda erinevate rakenduste vestlusi ühte kohta ning on võimalik mängida muusikat teistest meie telefoniga ühendatud seadmetest.
Android 12
Tekst
Kasutatud kirjandus
lalala