Windows operatsioonisüsteemi automaatpaigaldus: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Ttoppi (talk | contribs)
No edit summary
Ttoppi (talk | contribs)
Line 169: Line 169:


= User State Migration Tool (USMT) =
= User State Migration Tool (USMT) =
 
USMT on Microsofti poolt loodud käsurea utiliit programm eesmärgiga kopeerida kasutaja isiklikud failid ja sätted ühest Microsofti arvutist teise. See programm on mõeldud eelkõige IT professionaalidele, et kasutada skriptitud migratsioone suurte korporatsioonide installeerimiste juures. Windowsi tavakasutajate jaoks on ettenähtud Winodws Easy Transfer. USMT migreerib kasutaja faile ja sätteid Windowsi versioonide 2000, XP, Vista ja Windows 7 vahel ja on väga kasulik tööriist just operastsioonisüsteemide uuenduste juures kasutaja andemete migreerimiseks. 32-bittist 64-bitti migratsioonid on lubatud aga 64-bitist 32-bitti ei ole.
 
 
 


= Kasutatud materjalid =
= Kasutatud materjalid =

Revision as of 21:57, 19 December 2010

Tutvustus

Windowsi automaatpaigaldus on mõeldud lihtsustamaks windowsi operatsioonisüsteemi paigaldamist arvutisse. Eelkõige on see väga suur võit ajalises mõttes. Ei pea ootama millal tuleb koht kui saaks vajutada korraks next klahvi , vaid saab tegeleda teiste asjadega. Oluliselt mõnusam ja asjalikum variant kui istuda arvuti kõrval ja oodata klahvivajutusi.


Ajalugu

Windows AIK-i versioon 1.0 lasti välja koos Windows Vista-ga. Uued või ümberkujundatud tööriistad ja tehnoloogiad mis on kaasas Windows System Image Manager (Windows SIM), Sysprep, ImageX ja Windows eelinstallikeskkonna (WinPE) v2.0.

Windows AIK versioon 1.1 lasti välja koos Windows Vista SP1 ja Windows Server 2008-ga. Kasutusele võeti mitmed uued asjad, sealhulgas PostReflect ja VSP1Cln. uus WinPE 2,1 võiks olla rohkem kohandatud.

Windows AIK Versioon 2.0 ilmus Windows 7 beta-ga. Kasutusele võeti üks uus tööriist milleks oli DISM. See asendas varasemaid tööriistu nimedega PEImg ja IntlCfg mis jäid kahjuks jalgu ajale. Kohale jõudis ka uus WinPE 3.0, mis on AeroSnaps-i - Windows 7 funktsioon-iga. Samuti lisati sellele komplektile Kasutaja Riigi Migratsiooni Tööriist ehk User State Migration Tool (USMT)

Alates Windows Vista ja Server 2008-st hakkas vastuste fail olema XML-i kujul. Ennem seda oli see täiesti olemas kuid tavalise .doc failina.

Versioonid ja ühilduvus

WAIK 1,0- Tuli välja koos WIN Vistaga


WAIK 1,1 v6.0.6001.18000-Tuli välja koos Vista SP1 ja Windows 2008 Toetatavad operatsioonisüsteemid:

Windows Server 2008, Windows Vista, Windows Vista SP1, Windows Server 2003 SP1 koos KB926044, Windows Server 2003 SP2 ja Windows XP SP2 koos KB926044.

Nimi: 6001.18000.080118-1840-kb3aikl_en.iso Versioon: v936330AIK - väljastatud: 2008/04/09 - 1375,9 MB


WAIK 2.0 - v6.1.7000.0-Tuli välja koos Windows 7

Nimi: KB3AIK_en.ISO


WAIK 2,0 RC: 6.1.7100.0-Tuli välja koos Windows Vista Toetatavad operatsioonisüsteemid:

Windows Server 2003 R2 SP2, Windows Vista SP1, Windows Server 2008 perekond, Windows 7 perekond ja Windows Server 2008 R2 operatsioonisüsteemid.

Nimi: KB3AIK_en.ISO


Win7 WAIK: 6.1.7600.16385 Kaasas DISM.exe, sama versiooni number Toetatavad operatsioonisüsteemid:

Windows Server 2008, Windows Server 2003 R2 SP2, Windows Vista SP1, Windows Server 2008 perekond, Windows 7 perekond Windows Server 2008 R2 pere.

Nimi: KB3AIK_en.ISO Versioon: v1.0-Välja antud: 8/6/2009-1706.6 MB

Windows automaatne installimis komplekt

Windows Automated Installatsion KIT(inglisk.), kasutatakse ka lühendeid WAIK või Windows AIK. Eelpool nimetatud toote komplekt sisaldab palju windowsi automaatpaigalduseks vajaminevaid töövahendeid.


Windows automaatne installimis komplekt sisaldab

Windows system image manager (Windows SIM)

ImageX

Deployment image serviving and mangement (DISM)

Windows preinstallatsuin environment (Windows PE)

Systprep

User State Migration Tool (USMT)


Windows System Image Manager (Windows SIM)

Windows System image manager on rakendus, millega luua vastuse faile. Lisaks saab veel avada Windows image faile ning saab hallata erinevate konfiguratsioonide jaotusi. Ei pea ootama vaid võib ette ära vastata küsimused.

Windows SIM demo

http://www.youtube.com/watch?v=G2NZ-2TnWMU


ImageX

Tegu on käsurea utiliidiga millega on võimalik luua uusi .wim faile. Samuti on sellega võimalik ka paigaldada, muuta ja kohandada eelpoolnimetatud faile.

Esimene käsk: ImageX tööriista abil olemasoleva kujutisfaili sisu paigaldamiseks C kettale tuleb kasutada järgmist käsku

imagex /apply d:\kujutised\Cketas.wim 1 C:\ /verify


Oluline on siinjuures teada, et paigaldamise käigus kirjutatakse olemasolevad failid asukohas C:\ üle. Kui ei soovita, et olemasolevad failid üle kirjutatakse, siis tuleb kujutise sisu paigaldada näiteks mõnda alamkataloogi.

Teine käsk: ImageX tööriista abil kettast C kujutisfaili loomiseks ketta D kausta „kujutised“ tuleb kasutada käsku


imagex /capture c: d:\kujutised\Cketas.wim "Ketas D" /verify


Võti „verify“ tagab siinjuures, et kujutise loomise lõpus kontrollitakse vigade puudumist ning leitakse korduvad failid. Arvestada tuleb, et see mõjutab arusaadavatel põhjustel kujutisfaili loomiseks kuluvat aega. Üllatusena tuli siinjuures see, et tööriist näitab progressiribal samal ajal, et kujutisfail loomine on olekus 100%.


Kolmas käsk:

Neljas käsk: ImageX tööriista abil olemasoleva kujutisfaili sisu ühendamiseks kataloogi C:\kujutis tuleb kasutada järgmist käsku


imagex /mountrw d:\kujutised\Cketas.wim 1 c:\kujutis


Seejärel on võimalik kujutisfaili sisu kataloogist, kuhu külge see on ühendatud, lugeda ja muuta

Viies käsk: Kujutisfaili lahtiühendamiseks tuleb seejärel kasutada käsku

imagex /unmount /commit c:\mounted_images

Siinjuures tagab võti „commit“ selle, et tehtud muutused salvestatakse kujutisfaili. Kui võtit „commit“ ei kasutata, siis jäävad muutused kujutisfailis kajastamata.

Deployment image serviving and mangement (DISM)

DISM on vahend millega on võimalik teha uuendusi, leida draivereid ja lisada keelepakette. On saadaval alates Windows 7 ja Windows Server 2008 R2-st.





Windows preinstallatsuin environment (Windows PE)

Windows Preinstallation Environment (WinPE) on alglaadimisvõimeline piiratud funktsionaalsusega Windowsi versioon, mida on võimalik kasutada näiteks kujutisfailide loomiseks olemasolevast loogilisest kettast, olemasoleva Windowsi paigalduse veaotsinguks, uue Windowsi paigaldamiseks arvutile jne. Microsoft Windows Vista ja Server 2008 paigaldus­keskkond baseerub WinPE 2.0 tarkvaral. (Desai & Mackin, 2008) Microsoft Windows 7 ja Server 2008 R2 paigaldus­keskkond baseerub WinPE 3.0 tarkvaral. Kuna tegemist on Windowsi operatsioonisüsteemi modifikatsiooniga, siis on peab kasutatav riistavara toetama Windowsi operatsioonisüsteemi ning nõutav on vastavate draiverite olemasolu. Draivereid on võimalik WinPE kujutisfaili lisada. WinPE 2.0 ja 3.0 ei sisalda vaikimisi WIM kujutis­faili­formaadi tuge, kuid see on võimalik sinna lisada. Võrreldes täisfunktsionaalse Windows 7’ga on WinPE 3.0’s mitmeid piiranguid: vähendamaks nõutavate ressursside hulka sisaldub WinPE ainult osa rakendusliideseid (ketaste, arvutivõrgu ja tuumikrakendusliides); vältimaks mittesihipärast kasutamist ei ole lubatud üle 72 tunni järjestikust kasutamist ning see piirang ei ole seadistav (seda aega ei saa muuta); WinPE ei suuda töötada failiserverina ja kaugtöölaud ei ole toetatud; toetatud on ainult TCP/IP and NetBIOS ja TCP/IP võrguprotokollid; kõik WinPE registris tehtud muudatused algväärtustatakse taaskäivitamise ajal; loogilistele kettad seotakse kettatähtedega loogiliste ketaste järjekorras ning see järjekord algväärtustatakse taaskäivitamise käigus; .Net raamistik ei ole toetatud; 32. bitilise Windowsi paigaldamiseks tuleb kasutada 32. bitilist WinPE’d ning 64. bitilise Windowsi paigaldamiseks tuleb kasutada 64. bitilist WinPE’d; dünaamiliste ketaste tugi ei ole täielik; WinPE ei toeta Microsofti paigalduspakette (.msi); WIM File System Filter (WIM FS Filter) ei ole toetatud, mis tähendab seda, et muutusi WIM kujutisfailides WinPE abil ametlikult ei toetata.

Systprep

System Preparation Tool (Sysprep) on tööriist, mille abil on võimalik olemasolevast Windowsi paigaldusest eemaldada kõik unikaalsed parameetrid. Näiteks eemaldab Sysprep paigaldusest tootevõtme, arvuti võrgunime, domeenikuuluvuse ning mis kõige olulisem, Sysprep eemaldab ka parameetri, mille nimi on security identifier (SID). SID on unikaalne identifikaator, mille abil on erinevaid Windowsi paigaldusi üksteisest eristada. Jättes SID’i muutmata tekib automaatpaigalduse käigus mitu üksteisest eristumatut Windowsi paigaldust ning arusaadavatel põhjustel muutub näiteks arvutite eristamine Active Directory domeenis võimatuks. Sysprepi ülesande võiks kirjeldada lühidalt nii: Sysprep eemaldab Windowsi paigaldusest kõik selle, mida ei saa jagada teiste arvutitega. Seega on Sysprepi abil modifitseeritud paigaldus paigaldatav ka teistele arvutitele. Enne kujutisfaili loomist on soovitatav etalonpaigalduses käivitada Sysprep. (Desai & Mackin, 2008) Sysprepi käivitamise järgse alglaadimise lõpus palutakse sisestada kasutajal kõik need parameetrid, mis Sysprepi töö käigus eemaldati ning mida Windows ise genereerida ei suuda (tootevõti, arvuti võrgunimi, ajatsoon jne). Nende andmete küsimise vältimiseks on võimalik luua vastustefail, mis sisaldab sobivaid vastuseid. Windows Vista ja Windows Server 2008 operatsioonisüsteemis on Sysprep vaikimisi paigaldatud ning asub kataloogis %SystemRoot%\System32\Syseprep, %SystemRoot% tähistab siinkohal Windowsi kodukataloogi, mis vaikimisi on c:\windows. Sysprepi käivitamiseks enne kettast kujutisfaili loomist tuleks kasutada järgmist käsku: sysprep /oobe /generalize /reboot

User State Migration Tool (USMT)

USMT on Microsofti poolt loodud käsurea utiliit programm eesmärgiga kopeerida kasutaja isiklikud failid ja sätted ühest Microsofti arvutist teise. See programm on mõeldud eelkõige IT professionaalidele, et kasutada skriptitud migratsioone suurte korporatsioonide installeerimiste juures. Windowsi tavakasutajate jaoks on ettenähtud Winodws Easy Transfer. USMT migreerib kasutaja faile ja sätteid Windowsi versioonide 2000, XP, Vista ja Windows 7 vahel ja on väga kasulik tööriist just operastsioonisüsteemide uuenduste juures kasutaja andemete migreerimiseks. 32-bittist 64-bitti migratsioonid on lubatud aga 64-bitist 32-bitti ei ole.

Kasutatud materjalid

http://www.wikipedia.com

http://www.microsoft.ee

http://www.microsoft.com

http://www.youtube.com

http://www.google.com

http://www.eneta.ee

Autor

Taavi Toppi A21