Bacula paigaldamine ja esmane seadistamine: Difference between revisions
Line 27: | Line 27: | ||
== Bacula File == | == Bacula File == | ||
''Bacula File'' teenus (edaspidi ''failiteenus''), mida samuti nimetatakse lihtsalt kliendiprogrammiks, on varundamist vajavale masinale paigaldatud programm. Igale erinevale operatsioonisüsteemile on vaja | ''Bacula File'' teenus (edaspidi ''failiteenus''), mida samuti nimetatakse lihtsalt kliendiprogrammiks, on varundamist vajavale masinale paigaldatud programm (deemon). Igale erinevale operatsioonisüsteemile on vaja just selle operatsioonisüsteemi jaoks mõeldud ''failiteenuse'' programmi. ''Failiteenustus'' vastutab failiatribuutide ja andmete edastamise eest ''direktorile''. ''Failiteenus'' samuti vastutab failiatribuutide taastamise eest taasteoperatsiooni käigus (failisüsteemipõhiselt). | ||
Lisaks ''Unix/Linux'' kliendiprogrammidele on olemas ka ''Windows''-i omad. Uuemad ''Bacula'' versioonid töötavad koos vanemate versioonite klientidega. Mille tõttu varundusserveri uuendamine ei ole probleemiks (nt. v 2.x klient töötab koos v 5.x ''direktoriga'') (Bacula.org). |
Revision as of 14:41, 6 January 2015
Autor: Deniss Krajuhhin, AK31
Antud artikkel annab ülevaadet selle kohta, mis on Bacula, mis on selle toimimise põhimõte, kuidas teostada Bacula v.X seadistamist Ubuntu 14.01 LTS näitel ja kuidas teostada lihtsamaid varundustöid.
Mis on Bacula?
Bacula on vabavaraline (GNU Version 2 litsentsi all) varundustarkvara, mis võimaldab teostada andmete varundamist ja taastamist, tagades samas nende terviklikkust. Bacula töötab mitmel erineval operatsioonisüsteemi platvormil. Bacula saab töötada ainult ühel masinal (mis iseenesest poleks väga mõtekas valik) ja on võimeline varundama erinevatele andmekandjatele, k.a kõvaketale ja lindile (Bacula.org).
Tehniliselt Bacula on klient-server põhine üle võrgu töötav varundusprogramm. Bacula-t on suhteliselt lihtne kasutada ja see on efektiivne, pakkudes samas suurt funktsionaalsust salvestatud andmete halduse üle, mis teevad lihtsaks kahjustatud või kustutatud faili üles leidmise ja selle taastamise. Tänu oma modulaarsele ülesehitusele Bacula skaleerub ühest ainsast masinast kuni sadadest masinatest koosnevatest arvutivõrkudeni (Bacula.org).
Kui varunduslahendust on vaja selleks, et lihtsalt varundada arvuti andmeid, siis selleks paremani sobivad sellised lahendused nagu tar, dump või bru. Bacula on pigem mõeldud arvutivõrkudele ning tagab rohkem paindlikkust ja funktsionaalsust. Selle abil saab kaitsta andmeid vastavalt enda poolt defineeritud reeglitele ning andmeid saab kirjutada mitmesse kohta korraga erinevatesse salvestusüksustesse (ingl. Volume) (Bacula.org).
Bacula komponendid (teenused)
Bacula koosneb järgnevatest viiest komponendist (teenusest): Director,Console, File, Storage, ja Monitor services. Igal ühel on oma ülesanne. Mõnda paigaldatakse ainult kliendimasinatele, teisi aga ainult juhtimismasinatele (Bacula.org).
Allikas: Bacula.org
Bacula Director
Bacula Director teenus on programm, mis juhib kõiki varundus-, taaste-, kinnitus- ja arhiveerimistegevusi. Bacula Director (edaspidi direktor) on põhiline süsteemiadministraatori töövahend, mille abil saab kavandada varundite tegemist ja taastada faile. Direktor on deemon (ingl. daemon) (taustal töötav programm). Toimimiseks direktoril on vaja juurdepääsu andmebaasimootorile, kus ta hoiab infot varundite kohta, ning töötavat Storage teenust, et salvestada varundatud andmeid tegelikkele salvestusüksustele. Keskmise suurusega võrkudes kõik kolm (direktor, andmebaas ja Storage teenus) tavaliselt töötavad ühel nn. varundusserveril (Bacula.org).
Bacula Console
Bacula Console on programm, mille abil administraator või kasutaja saavad suhelda direktoriga. Bacula Console on kätesaadav kolmes versioonis: tekstipõhine konsooliliides, GNOME-põhine liides ja wxWidgets graafiline liides (Bacula.org).
Bacula File
Bacula File teenus (edaspidi failiteenus), mida samuti nimetatakse lihtsalt kliendiprogrammiks, on varundamist vajavale masinale paigaldatud programm (deemon). Igale erinevale operatsioonisüsteemile on vaja just selle operatsioonisüsteemi jaoks mõeldud failiteenuse programmi. Failiteenustus vastutab failiatribuutide ja andmete edastamise eest direktorile. Failiteenus samuti vastutab failiatribuutide taastamise eest taasteoperatsiooni käigus (failisüsteemipõhiselt). Lisaks Unix/Linux kliendiprogrammidele on olemas ka Windows-i omad. Uuemad Bacula versioonid töötavad koos vanemate versioonite klientidega. Mille tõttu varundusserveri uuendamine ei ole probleemiks (nt. v 2.x klient töötab koos v 5.x direktoriga) (Bacula.org).