Bacula paigaldamine ja esmane seadistamine: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Dkrajuhh (talk | contribs)
Dkrajuhh (talk | contribs)
Line 49: Line 49:
''Bacula Monitor'' teenus on programm, mille abil saab jälgida ''Bacula direktorite'' ning ''Bacula failiteenuse''  ja ''Bacula salvestusteenuse'' klientide olekut ja saada nende kohta infot.
''Bacula Monitor'' teenus on programm, mille abil saab jälgida ''Bacula direktorite'' ning ''Bacula failiteenuse''  ja ''Bacula salvestusteenuse'' klientide olekut ja saada nende kohta infot.
Artikli kirjutamise hetkel selle teenuse jaoks oli kätesaadav ainult ''GTK+'' versioon, mis töötab koos ''GNOME'', ''KDE'' või mõne teise ''FreeDesktop.org'' standardil põhineva aknahalduriga (Bacula.org).
Artikli kirjutamise hetkel selle teenuse jaoks oli kätesaadav ainult ''GTK+'' versioon, mis töötab koos ''GNOME'', ''KDE'' või mõne teise ''FreeDesktop.org'' standardil põhineva aknahalduriga (Bacula.org).
= Bacula paigaldamine =

Revision as of 17:13, 6 January 2015

Autor: Deniss Krajuhhin, AK31

Antud artikkel annab ülevaadet selle kohta, mis on Bacula, mis on selle toimimise põhimõte, kuidas teostada Bacula v.X seadistamist Ubuntu 14.01 LTS näitel ja kuidas teostada lihtsamaid varundustöid.


Mis on Bacula?

Bacula on vabavaraline (GNU Version 2 litsentsi all) varundustarkvara, mis võimaldab teostada andmete varundamist ja taastamist, tagades samas nende terviklikkust. Bacula töötab mitmel erineval operatsioonisüsteemi platvormil. Bacula saab töötada ainult ühel masinal (mis iseenesest poleks väga mõtekas valik) ja on võimeline varundama erinevatele andmekandjatele, k.a kõvaketale ja lindile (Bacula.org).

Tehniliselt Bacula on klient-server põhine üle võrgu töötav varundusprogramm. Bacula-t on suhteliselt lihtne kasutada ja see on efektiivne, pakkudes samas suurt funktsionaalsust salvestatud andmete halduse üle, mis teevad lihtsaks kahjustatud või kustutatud faili üles leidmise ja selle taastamise. Tänu oma modulaarsele ülesehitusele Bacula skaleerub ühest ainsast masinast kuni sadadest masinatest koosnevatest arvutivõrkudeni (Bacula.org).

Kui varunduslahendust on vaja selleks, et lihtsalt varundada arvuti andmeid, siis selleks paremani sobivad sellised lahendused nagu tar, dump või bru. Bacula on pigem mõeldud arvutivõrkudele ning tagab rohkem paindlikkust ja funktsionaalsust. Selle abil saab kaitsta andmeid vastavalt enda poolt defineeritud reeglitele ning andmeid saab kirjutada mitmesse kohta korraga erinevatesse salvestusüksustesse (ingl. Volume) (Bacula.org).

Bacula komponendid (teenused)

Bacula koosneb järgnevatest viiest komponendist (teenusest): Director, Console, File, Storage, ja Monitor services. Igal ühel on oma ülesanne. Mõnda paigaldatakse ainult kliendimasinatele, teisi aga ainult juhtimismasinatele (Bacula.org).

Allikas: Bacula.org

Bacula Director

Bacula Director teenus on programm, mis juhib kõiki varundus-, taaste-, kinnitus- ja arhiveerimistegevusi. Bacula Director (edaspidi direktor) on põhiline süsteemiadministraatori töövahend, mille abil saab kavandada varundite tegemist ja taastada faile. Direktor on deemon (ingl. daemon) (taustal töötav programm). Toimimiseks direktoril on vaja juurdepääsu andmebaasimootorile, kus ta hoiab infot varundite kohta, ning töötavat Bacula Storage salvestusteenust, et salvestada varundatud andmeid tegelikkele salvestusüksustele. Keskmise suurusega võrkudes kõik kolm (direktor, andmebaas ja salvestusteenus) tavaliselt töötavad ühel nn. varundusserveril (Bacula.org).

Täpsem informatsioon Bacula direktori kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).

Bacula Console

Bacula Console on programm, mille abil administraator või kasutaja saavad suhelda direktoriga. Bacula Console on kätesaadav kolmes versioonis: tekstipõhine konsooliliides, GNOME-põhine liides ja wxWidgets graafiline liides (Bacula.org).

Täpsem informatsioon Bacula konsooli kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).

Bacula File

Bacula File teenus (edaspidi failiteenus), mida samuti nimetatakse lihtsalt kliendiprogrammiks, on varundamist vajavale masinale paigaldatud programm (deemon). Igale erinevale operatsioonisüsteemile on vaja just selle operatsioonisüsteemi jaoks mõeldud failiteenuse programmi. Failiteenus vastutab failiatribuutide ja andmete edastamise eest direktorile. Failiteenus samuti vastutab failiatribuutide taastamise eest taasteoperatsiooni käigus (failisüsteemipõhiselt). Lisaks Unix/Linux kliendiprogrammidele on olemas ka Windows-i omad. Uuemad Bacula versioonid töötavad koos vanemate versioonite klientidega. Mille tõttu varundusserveri uuendamine ei ole probleemiks (nt. v 2.x klient töötab koos v 5.x direktoriga) (Bacula.org).

Täpsem informatsioon Bacula failiteenuse kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).

Bacula Storage

Bacula Storage teenus (edaspidi salvestusteenus) koosneb programmidest, mis teostavad faili atribuutide ja andmete salvestamist ja taastamist välisele andmekandjale või salvestusüksusele. Lihtsamalt öeldes, salvestusteenus vastutab andmete lugemise ja andmekandjale kirjutamise eest. Salvestusteenus töötab taustprogrammina (deemonina) varundusseadmel nagu kettamassiiv või lindirobot (Bacula.org).

Täpsem informatsioon Bacula salvestusteenuse kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).

Bacula Catalog

Bacula Catalog teenus (edaspidi kataloogiteenus) koosneb programmidest, mis vastutavad kõikide varundatud failide võtmeloendite (indekseerimise) ja salvestusüksuste andmebaaside üleval pidamise eest. Kataloogiteenus võimaldab kiiresti teha kindlaks suvalise faili asukoha ning taastada selle. Kataloogiteenus eristab Bacula-t teistest lihtsamatest varundusprogrammidest, sest kataloogis on olemas kirjed kõikide kasutusel olevate salvestusüksuste ja kõikide tehtud tööde kohta, mis võimaldab efektiivset taastamist ja salvestusüksuste haldust (Bacula.org). Selle artikli kirjutamise hetkel Bacula toetas kolme erinevat andmebaasimootorit: PostgreSQL, MySQL ja SQLite. Bacula paigaldamisel tuleb valida, millist andebaasimootorit kasutama hakatakse.

Täpsem informatsioon Bacula kataloogiteenuste kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).

Bacula Monitor

Bacula Monitor teenus on programm, mille abil saab jälgida Bacula direktorite ning Bacula failiteenuse ja Bacula salvestusteenuse klientide olekut ja saada nende kohta infot. Artikli kirjutamise hetkel selle teenuse jaoks oli kätesaadav ainult GTK+ versioon, mis töötab koos GNOME, KDE või mõne teise FreeDesktop.org standardil põhineva aknahalduriga (Bacula.org).

Bacula paigaldamine