Bacula paigaldamine ja esmane seadistamine: Difference between revisions
Line 107: | Line 107: | ||
</pre> | </pre> | ||
Märkus: Deffinitsioonides välja kommenteeritud vaikimisi konfiguratsiooni read on asendatud viimase ''DirAddresses'' definitsiooniga, kus on ära määratud kõik ip-aadressid ja pordid, mille pealt ''direktor'' kuulab. | <u>Märkus:</u> Deffinitsioonides välja kommenteeritud vaikimisi konfiguratsiooni read on asendatud viimase ''DirAddresses'' definitsiooniga, kus on ära määratud kõik ip-aadressid ja pordid, mille pealt ''direktor'' kuulab. |
Revision as of 16:24, 10 January 2015
Autor: Deniss Krajuhhin, AK31
Antud artikkel annab ülevaadet selle kohta, mis on Bacula, mis on selle toimimise põhimõte, kuidas teostada Bacula v.5.2.6 seadistamist Ubuntu 14.04.01 LTS Server ja Ubuntu 14.04.01 LTS Desktop näitel ning kuidas teostada lihtsamaid varundustöid.
Mis on Bacula?
Bacula on vabavaraline varundustarkvara (GNU Version 2 litsentsi all), mis võimaldab teostada andmete varundamist ja taastamist, tagades samas nende terviklikkust. Bacula töötab mitmel erineval operatsioonisüsteemi platvormil. Bacula saab töötada ainult ühel masinal (mis iseenesest poleks väga mõtekas valik) ja on võimeline varundama erinevatele andmekandjatele, k.a kõvaketale ja lindile (Bacula.org).
Tehniliselt Bacula on klient-server põhine üle võrgu töötav varundusprogramm. Bacula-t on suhteliselt lihtne kasutada ja see on efektiivne, pakkudes samas suurt funktsionaalsust salvestatud andmete halduse üle, mis teevad lihtsaks kahjustatud või kustutatud faili üles leidmise ja selle taastamise. Tänu oma modulaarsele ülesehitusele Bacula skaleerub ühest ainsast masinast kuni sadadest masinatest koosnevatest arvutivõrkudeni (Bacula.org).
Kui varunduslahendust on vaja selleks, et lihtsalt varundada arvuti andmeid, siis selleks paremani sobivad sellised lahendused nagu tar, dump või bru. Bacula on pigem mõeldud arvutivõrkudele ning tagab rohkem paindlikkust ja funktsionaalsust. Selle abil saab kaitsta andmeid vastavalt enda poolt defineeritud reeglitele ning andmeid saab kirjutada mitmesse kohta korraga erinevatesse salvestusüksustesse (ingl. Volume) (Bacula.org).
Bacula komponendid (teenused)
Bacula koosneb järgnevatest viiest komponendist (teenusest): Director, Console, File, Storage, ja Monitor services. Igal ühel on oma ülesanne. Mõnda paigaldatakse ainult kliendimasinatele, teisi aga ainult juhtimismasinatele (Bacula.org).
Allikas: Bacula.org
Bacula Director
Bacula Director teenus on programm, mis juhib kõiki varundus-, taaste-, kinnitus- ja arhiveerimistegevusi. Bacula Director (edaspidi direktor) on põhiline süsteemiadministraatori töövahend, mille abil saab kavandada varundite tegemist ja taastada faile. Direktor on deemon (ingl. daemon) (taustal töötav programm). Toimimiseks direktoril on vaja juurdepääsu andmebaasimootorile, kus ta hoiab infot varundite kohta, ning töötavat Bacula Storage salvestusteenust, et salvestada varundatud andmeid tegelikkele salvestusüksustele. Keskmise suurusega võrkudes kõik kolm (direktor, andmebaas ja salvestusteenus) tavaliselt töötavad ühel nn. varundusserveril (Bacula.org).
Täpsem informatsioon Bacula direktori kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).
Bacula Console
Bacula Console on programm, mille abil administraator või kasutaja saavad suhelda direktoriga. Bacula Console on kätesaadav kolmes versioonis: tekstipõhine konsooliliides, GNOME-põhine liides ja wxWidgets graafiline liides (Bacula.org).
Täpsem informatsioon Bacula konsooli kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).
Bacula File
Bacula File teenus (edaspidi failiteenus), mida samuti nimetatakse lihtsalt kliendiprogrammiks, on varundamist vajavale masinale paigaldatud programm (deemon). Igale erinevale operatsioonisüsteemile on vaja just selle operatsioonisüsteemi jaoks mõeldud failiteenuse programmi. Failiteenus vastutab failiatribuutide ja andmete edastamise eest direktorile. Failiteenus samuti vastutab failiatribuutide taastamise eest taasteoperatsiooni käigus (failisüsteemipõhiselt). Lisaks Unix/Linux kliendiprogrammidele on olemas ka Windows-i omad. Uuemad Bacula versioonid töötavad koos vanemate versioonite klientidega. Mille tõttu varundusserveri uuendamine ei ole probleemiks (nt. v 2.x klient töötab koos v 5.x direktoriga) (Bacula.org).
Täpsem informatsioon Bacula failiteenuse kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).
Bacula Storage
Bacula Storage teenus (edaspidi salvestusteenus) koosneb programmidest, mis teostavad faili atribuutide ja andmete salvestamist ja taastamist välisele andmekandjale või salvestusüksusele. Lihtsamalt öeldes, salvestusteenus vastutab andmete lugemise ja andmekandjale kirjutamise eest. Salvestusteenus töötab taustprogrammina (deemonina) varundusseadmel nagu kettamassiiv või lindirobot (Bacula.org).
Täpsem informatsioon Bacula salvestusteenuse kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).
Bacula Catalog
Bacula Catalog teenus (edaspidi kataloogiteenus) koosneb programmidest, mis vastutavad kõikide varundatud failide võtmeloendite (indekseerimise) ja salvestusüksuste andmebaaside üleval pidamise eest. Kataloogiteenus võimaldab kiiresti teha kindlaks suvalise faili asukoha ning taastada selle. Kataloogiteenus eristab Bacula-t teistest lihtsamatest varundusprogrammidest, sest kataloogis on olemas kirjed kõikide kasutusel olevate salvestusüksuste ja kõikide tehtud tööde kohta, mis võimaldab efektiivset taastamist ja salvestusüksuste haldust (Bacula.org). Selle artikli kirjutamise hetkel Bacula toetas kolme erinevat andmebaasimootorit: PostgreSQL, MySQL ja SQLite. Bacula paigaldamisel tuleb valida, millist andebaasimootorit kasutama hakatakse.
Täpsem informatsioon Bacula kataloogiteenuste kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php).
Bacula Monitor
Bacula Monitor teenus on programm, mille abil saab jälgida Bacula direktorite ning Bacula failiteenuse ja Bacula salvestusteenuse klientide olekut ja saada nende kohta infot. Artikli kirjutamise hetkel selle teenuse jaoks oli kätesaadav ainult GTK+ versioon, mis töötab koos GNOME, KDE või mõne teise FreeDesktop.org standardil põhineva aknahalduriga (Bacula.org).
Bacula paigaldamine
Süsteemi nõuded
Bacula oli loodud töötamaks OpenSuSe, FreeBSD ja Solaris süsteemidel (Bacula.org), kuid töötab praktiliselt kõikidel Unix/Linux distrodel ja teatud erisustega Windows süsteemidel.
Täpsem informatsioon Bacula süsteemi nõuete kohta on kätesaadav Bacula Wiki-st (http://wiki.bacula.org/doku.php?id=bacula_manual:system_requirements).
Keskkond
Antud artikli Bacula näitekeskkonnaks on Ubuntu Server 14.04.1 LTS (edaspidi varundusserver) ja Ubuntu Desktop 14.04.1 LTS (edaspidi kliendimasin). Serverile paigaldame Bacula direktorit, Bacula salvestusteenuse, Bacula konsooli ja Bacula failiteenuse kliendi. Nagu on näha, direktor ja salvestusteenus on ühel nn. varundusserveril. Konsooli võib paigaldada suvalise masinale, kuid lihtsuse mõistes antud näites see läheb varundusserverile. Failiteenuse kliendi paigaldamisega samale masinale varundatakse ka selle masina failid. Kliendimasinale peale läheb ainult Bacula failiteenuse klienti.
Bacula direktori paigaldamine
NB! Enne paigaldamise alustamist on vaja kindlasti uuendada süsteemi tarkvara teegid (apt-get update)!
Bacula direktori paigaldamisel tuleb kõige pealt otsustada, millist andmebaasimootorit soovime antud teenuse jaoks kasutada. Nagu enne oli mainitud, valida on Postgre SQL, MySQL ja SQLite3 vahel. Valitud andmebaasimootorit võib paigaldada kas enne direktori paigaldamist, või koos seda sisalduva vastava bacula-director pakkiga. Antud näitekeskkonnas paigaldame direktorit koos SQLite3-ga:
sudo apt-get install bacula-director-sqlite3
Paigaldamise käigus tuleb ilmuvates dialoogiaknates teha mõningaid valikuid:
1. Meiliteenuse seadistamine veateadete saatmiseks direktori poolt - valime No configuration. Seda saab vajadusel ka hiljem seadistada.
2. Andmebaasimootori paigaldamiseks tuleb valida Yes.
Märkus: teise andmebaasimootori valikul dialoog võib erineda (nt. PostgreSQL puhul on vaja lisaks ka määrata direktori ja andmebaasimootori vaheline salasõna)
Paigalduse kontroll
Kui paigaldamise käigus või peale seda pole tekkinud vigu, siis Bacula direktori teenus peaks automaatselt käima minema. Selle kontrolliks kasutame käsku:
service bacula-director status
Kui kõik on korras, siis süsteem tagastab vastuse:
* bacula-dir is running
Bacula direktori seadistamine
Kõige pealt tuleks ära muuta direktori konfiguratsioonifailis /etc/bacula/bacula-dir.conf, mis aadresside pealt direktor nö kuulatab. Selleks avame direktori konfiguratsioonifaili tekstiredaktoriga (antud artiklis kõik näited on nano tekstiredaktoriga) ja muudame vastavad read Director definitsioonides ära:
nano /etc/bacula/bacula-dir.conf
Director { # define myself Name = server14-dir #DIRport = 9101 # where we listen for UA connections QueryFile = "/etc/bacula/scripts/query.sql" WorkingDirectory = "/var/lib/bacula" PidDirectory = "/var/run/bacula" Maximum Concurrent Jobs = 1 Password = "Xe8XliT0D8qy6Fm4xERoSpdg-Hvk5xmoC" # Console password Messages = Daemon #DirAddress = 127.0.0.1 DirAddresses = { ip = { addr = 127.0.0.1; port = 9101; } ip = { addr = 192.168.56.100; port = 9101; } } }
Märkus: Deffinitsioonides välja kommenteeritud vaikimisi konfiguratsiooni read on asendatud viimase DirAddresses definitsiooniga, kus on ära määratud kõik ip-aadressid ja pordid, mille pealt direktor kuulab.