User:Mvorklae: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 11: | Line 11: | ||
Lisaks oma ettevõtte tutvustamisele tõid nad välja ka mitmed teised edukad Eesti startupid, nagu GrabCad, Pipedrive, Trasferwise ja Starship Technologies. Samuti nimetasid ka kohalikke kiirendeid, kust lasta lendu oma idee: Garage48, Technopol, Mektory, Prototron. (Kruustük, 2016) | Lisaks oma ettevõtte tutvustamisele tõid nad välja ka mitmed teised edukad Eesti startupid, nagu GrabCad, Pipedrive, Trasferwise ja Starship Technologies. Samuti nimetasid ka kohalikke kiirendeid, kust lasta lendu oma idee: Garage48, Technopol, Mektory, Prototron. (Kruustük, 2016) | ||
Suure kogemustepagasiga paadunud süsteemiadministraator Lembitu Ling oli elav näide õppimisest läbi kogemuste. Ta tõi välja mitmeid näiteid oma elust, kui ta kas teadmatusest, laiskusest või halbadest harjumustest tulenevalt vigu oli teinud, ja kuidas need hiljem kätte maksid. Elust enesest tuleb ka nõuanne, et "ära tee endale sohilapsi", ehk inimestele (peaaegu) tasuta teeneid, mis sind hiljem kummitama tulevad. Kindlasti on see tuttav probleem paljudele tehnikainimestele. Samasse kategooriasse võiksin lisada veel tarkusetera, et ei maksa teha poolikuid lahendusi - kui on projekt, kus ''research & development''-ist saab aja või rahapuudusel ''development'', tuleks sellest algusest peale eemalt hoida. | Suure kogemustepagasiga paadunud süsteemiadministraator Lembitu Ling oli elav näide õppimisest läbi kogemuste. Ta tõi välja mitmeid näiteid oma elust, kui ta kas teadmatusest, laiskusest või halbadest harjumustest tulenevalt vigu oli teinud, ja kuidas need hiljem kätte maksid. Elust enesest tuleb ka nõuanne, et "ära tee endale sohilapsi", ehk inimestele (peaaegu) tasuta teeneid, mis sind hiljem kummitama tulevad. Kindlasti on see tuttav probleem paljudele tehnikainimestele. Samasse kategooriasse võiksin lisada veel tarkusetera, et ei maksa teha poolikuid lahendusi - kui on projekt, kus ''research & development''-ist saab aja- või rahapuudusel ''development'', tuleks sellest algusest peale eemalt hoida. |
Revision as of 15:59, 9 October 2016
Essee
Olen aastaid tagasi õppinud TTÜ-s telekommunikatsiooni erialal, kuid keskkoolist tulnud noorel inimesel on tihti palju muid asju, millele kooli kõrvalt keskenduda, ja tihti kipuvad õpingud tahaplaanile jääma. Nii ka minul - paljud alusained jäid tegemata, töö oli äärmiselt huvitav ning nii ta pooleli jäigi. Puutudes igapäevaselt kokku IT ja elektroonikaga, jääb tihti tunne, et teadmised on pealiskaudsed. Suuresti sellest sündis ka otsus kooliteed jätkata.
Aine "Õpingukorraldus ja erialatutvustus" on loodud abistamaks tudengil koolielus ning IT-maailmas orienteeruda. Kooli personal tutvustas õppekorralduse eeskirja, arvestuste ja eksamite aegasid, aga ka võimalikke stipendiume ja huvitegevust. Õppeaine raames on tudengitel võimalus silmaringi laiendamiseks kuulata mitme oma ala spetsialisti loenguid. (Septer, Spitsõn, Varnedi, Tretjakov, 2016)
Andres Kütt, kes töötab RIA peaarhitektina, tõi välja mitmeid huvitavaid seiku oma eluteelt. On ütlus, et tark õpib teiste vigadest, loll enda omadest. Andrese mõtted ei olnud küll mitte vead, vaid pigem head nõuanded, kuid eks kipuvad needki meelest minema ja tähelepanuta jääma, nagu ka teiste vead. Seepärast tasuks ehk kõrvataha panna ja veidi mõtiskleda fraaside üle, nagu: "If there's a reason why, every how becomes possible", "On ainult üks inimene, kellele su haridus tõeliselt korda läheb - sina ise", "influence without authority". Need ja paljud teised mõtted tekitasid äratundmisrõõmu, ja ehk aitasid sõnastada varem kogetut. Muuhulgas tutvustas hr. Kütt (tarkvara)arhitketki ametit, ning tõi välja hea arhitekti (aga kindlasti ka mitme muu ameti) omadusi - ülihea suhtlemisoskus, lai kogemustepagas, oskus töötada erinevate inimestega erinevatest kultuuridest, planeerimisoskus. (Kütt, 2016)
Testlio loojad Kristel ja Marko Kruustük andsid väga ilmekalt edasi startupi loomise rõõme ja muresid. Arvutiteadlane ja riskiinvestor Paul Graham on defineerinud startupi kui kiire kasvuga ettevõtte. On loogiline, et kiire kasv eeldab tegijailt kiiret tegutsemist, mis on nagu sõit ameerika mägedel. Kõige erinevamad probleemid, nagu välisriigis ettevõtte loomisega kaasnev bürokraatia, rahanappus, töötajate ja kõiksuguste muude ressursside puudus nõuavad inimestelt loovust, suurt stressitaluvust ja äärmist pühendumust eesmärgile. Lisaks oma ettevõtte tutvustamisele tõid nad välja ka mitmed teised edukad Eesti startupid, nagu GrabCad, Pipedrive, Trasferwise ja Starship Technologies. Samuti nimetasid ka kohalikke kiirendeid, kust lasta lendu oma idee: Garage48, Technopol, Mektory, Prototron. (Kruustük, 2016)
Suure kogemustepagasiga paadunud süsteemiadministraator Lembitu Ling oli elav näide õppimisest läbi kogemuste. Ta tõi välja mitmeid näiteid oma elust, kui ta kas teadmatusest, laiskusest või halbadest harjumustest tulenevalt vigu oli teinud, ja kuidas need hiljem kätte maksid. Elust enesest tuleb ka nõuanne, et "ära tee endale sohilapsi", ehk inimestele (peaaegu) tasuta teeneid, mis sind hiljem kummitama tulevad. Kindlasti on see tuttav probleem paljudele tehnikainimestele. Samasse kategooriasse võiksin lisada veel tarkusetera, et ei maksa teha poolikuid lahendusi - kui on projekt, kus research & development-ist saab aja- või rahapuudusel development, tuleks sellest algusest peale eemalt hoida.