Eesti e-teenused: õnnestumised ja õnnetused: Difference between revisions
Line 26: | Line 26: | ||
==Kuidas ma endale uut autot ostsin== | ==Kuidas ma endale uut autot ostsin== | ||
Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et ühel ilusal päeval tekkis mul natuke vaba aega. Otsustasin sisse astuda lähedalasuvasse autosalongi, et vaadata, milliseid autosid siis ka tänapäeval pakutakse. Ja nagu ikka uusi autosid vaadates, tekkis mul isu uue auto järele. Olin tegelikult selle peale mõelnud juba ka varem, sest vana auto liising hakkas just lõppema - viimane | Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et ühel ilusal päeval tekkis mul natuke vaba aega. Otsustasin sisse astuda lähedalasuvasse autosalongi, et vaadata, milliseid autosid siis ka tänapäeval pakutakse. Ja nagu ikka uusi autosid vaadates, tekkis mul isu uue auto järele. Olin tegelikult selle peale mõelnud juba ka varem, sest vana auto liising hakkas just lõppema - viimane aeg oli vahetus läbi viia. Pilk peatus ühel kenal mudelil, seda uurides astus automüüja juurde ja küsis, kas ta saab mind kuidagi aidata. Nii me siis vestlesime temaga pikalt ja laialt kõikidest headest omadustest, mida uuritav isend endas kätkes. Olen ennegi teinud spontaanseid otsuseid, nii ka nüüd. Lükkame autovahetuse käima - see oli otsus, mille ma lõpuks langetasin. Kuna vana auto oli sellest samast salongist ostetud, siis oli ka ainuõige otsus müüa neile minu vana auto tagasi, lootuses, et see katab uues auto esmase sissemakse. Selleks tuli aga auto ära hinnata. Kõik, mis sündis peale seda võib ilmselt kirjutada sõnapaari "ilusaima unenäe" realiseerimise alla ja näitab ilmselgelt, et ka Eestis on võimalik kuninglik teenindus ning meil on ikka hästi läinud meie e-teenustega. Igaljuhul lahkusin ma salongist taksoga, jättes oma vana auto neile hinnata ja olles eelnevalt teinud pakkumistaotluse uue auto ostuks. Ja siit alates läheb asi veelgi põnevamaks. Nimelt sõitsin ma järgmise päeva hommikul perega kaheks nädalaks Tenerifele puhkama. Olin teadlikult kaasa võtnud sülearvuti juhuks, kui peaks olema vaja e-kirju vahetada. Ja nüüd kujutage ette, kogu autoostu protseduuri: vana auto müügilepingu sõlmimine, uue auto pakkumise kinnitamine, pangale kontoväljavõtete ja ettevõtte bilansi saatmine, liisinglepingu tingimuste üle läbirääkimine - kõik see päädis liisinglepingu ja selle lisade digiallkirjastamisega Mobiil-ID kasutades. Kui me Tenerifelt tagasi jõudsime, ootas autosalongi müügimees meid lennujaamas meie uue autoga. Me panime oma kohvrid uude autosse ja sõitsime koju. | ||
==Kuidas ma välismaal puhkusel olles endale autot rentisin== | ==Kuidas ma välismaal puhkusel olles endale autot rentisin== |
Revision as of 11:25, 12 December 2017
Sissejuhatus
Siia sissejuhatus Mis on skoobis: Millest me räägime ja miks? Mis ei ole skoobis: Millest me ei räägi ja miks? Kuidas mulle see need ideed tulid: Millest me ei räägi ja miks?
Üksnes Ideed - selle osa hiljem kustutame !!!
Sotsiaalkindlustusamet
Miskid KOV asjad
E-maksuamet
See on kindlasti üks õnnestumine, räägime miks ja kuidas
Võimalikud ohud
Mis siis saab kui uus maksumudel tuleb?
ID-Kaardi e-taotluskeskkond
Ka hästi tore teenus, leiad - siit
Kohad, kus e-teenused otsa saavad
Mis siis saab, kui Sa oled puudega või pensionär?
Õnnestumised
Kuidas ma endale uut autot ostsin
Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et ühel ilusal päeval tekkis mul natuke vaba aega. Otsustasin sisse astuda lähedalasuvasse autosalongi, et vaadata, milliseid autosid siis ka tänapäeval pakutakse. Ja nagu ikka uusi autosid vaadates, tekkis mul isu uue auto järele. Olin tegelikult selle peale mõelnud juba ka varem, sest vana auto liising hakkas just lõppema - viimane aeg oli vahetus läbi viia. Pilk peatus ühel kenal mudelil, seda uurides astus automüüja juurde ja küsis, kas ta saab mind kuidagi aidata. Nii me siis vestlesime temaga pikalt ja laialt kõikidest headest omadustest, mida uuritav isend endas kätkes. Olen ennegi teinud spontaanseid otsuseid, nii ka nüüd. Lükkame autovahetuse käima - see oli otsus, mille ma lõpuks langetasin. Kuna vana auto oli sellest samast salongist ostetud, siis oli ka ainuõige otsus müüa neile minu vana auto tagasi, lootuses, et see katab uues auto esmase sissemakse. Selleks tuli aga auto ära hinnata. Kõik, mis sündis peale seda võib ilmselt kirjutada sõnapaari "ilusaima unenäe" realiseerimise alla ja näitab ilmselgelt, et ka Eestis on võimalik kuninglik teenindus ning meil on ikka hästi läinud meie e-teenustega. Igaljuhul lahkusin ma salongist taksoga, jättes oma vana auto neile hinnata ja olles eelnevalt teinud pakkumistaotluse uue auto ostuks. Ja siit alates läheb asi veelgi põnevamaks. Nimelt sõitsin ma järgmise päeva hommikul perega kaheks nädalaks Tenerifele puhkama. Olin teadlikult kaasa võtnud sülearvuti juhuks, kui peaks olema vaja e-kirju vahetada. Ja nüüd kujutage ette, kogu autoostu protseduuri: vana auto müügilepingu sõlmimine, uue auto pakkumise kinnitamine, pangale kontoväljavõtete ja ettevõtte bilansi saatmine, liisinglepingu tingimuste üle läbirääkimine - kõik see päädis liisinglepingu ja selle lisade digiallkirjastamisega Mobiil-ID kasutades. Kui me Tenerifelt tagasi jõudsime, ootas autosalongi müügimees meid lennujaamas meie uue autoga. Me panime oma kohvrid uude autosse ja sõitsime koju.
Kuidas ma välismaal puhkusel olles endale autot rentisin
Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et meie pere üritab puhata vähemalt kord aastas soojal maal. Tavaliselt kestab see puhkus seitse päeva, millest 2-3 päeva me rendime endale auto, et veidi ringi vaadata ja vaatamisväärsustega tutvuda. Teatavasti Eestis pole juhilubade kaasaskandmine kohustuslik, sest ID-kaarti omades saab alati vajadusel kontrollida ka juhilubade kehtivust. Küll aga peab juhiluba kaasas olema siis, kui sa viibid välismaal ja soovid seal endale autot rentida. Iga aasta on õnnestunud see ka meeles pidada, kuid sel aastal juhtus see siiski - juhiluba ununes koju. Esimene mõte oli, et nüüd on puhkus nässus ja peame perega kõik need seitse päeva hotelli ümbruses veetma, sest kes ikka rendib sulle auto, kui sul pole ette näidata kehtivat vastava kategooria juhitunnistust. Kuna aga tahe oli väga suur, siis tuli lahendus ikkagi leida. Meil oli puhkusele kaasa võetud Apple iPad. Läksime Eesti Maanteameti kodulehele ja logisime end iseteeninduse keskkonda sisse. Alammenüü alt leidsime lingi Minu dokumendid. Ja seal see oligi. Ekraanil ilutses täies hiilguses minu juhilubade info:
Keerasime lehekülje inglisekeelseks ja salvestasime kujutise kuvatõmmisena. Tellisime rendiauto järgmise päeva hommikuks hotelli ette. Rendifirma esindaja saabus hotelli õigel ajal ja hakkas rendidokumente vormistama. Küsides juhilube, näitasin talle arglikult iPadi ekraanil ilutsevat kuvatõmmist, ise põhjalikult selgitades - siin on juhilubade number, siin minu nimi ja siin märge kategooria ja juhilubade kehtivuse kohta. Agent küll kohmetus hetkeks, kuid saades minult lisaselgituse, et meie Eestis juhilube kaasas ei kanna ning, et see on ametlik info registrist - viis vormistamise lõpule ning ulatas mulle auto võtmed. Ja nii lihtsalt see läkski.
Kuidas ma oma lapsele nime andsin
See on kindlasti üks õnnestumine, räägime miks ja kuidas
Kuidas ma oma juhiluba vahetasin
Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et oman alates aastast 2006 juhilube ja olen pidanud neid tänase seisuga vahetama kolmel korral ja seda sellepärast, et olen õppinud juhtima suurema katekooria sõidukeid, kui seda on tavalised B kategooria sõidukid.
Viimane juhiloa vahetus toimus umbes aasta tagasi ja osutus vägagi lihtsaks ja ei vajanud suuremat pingutust. Ei olnud vaja joosta arstide vahet, et tervisetõendit saada, polnud vaja fotograafi juures pildistamas käia ega seista pikkades Maanteeameti järjekordades. Nimelt on alates september 2014 võimalik vahetada juhilube ka e-teeninduse keskkonnas. Selleks läheb vaja ainult arvutit, ID-kaardilugejat, ID-kaarti, kehtivat tervisetõendit, pilti, digitaalset allkirja koopiat ja aadressi, kuhu valmis load postiga saata.
Lubade vahetus veebikeskkonnas on võimalik juhul, kui eelnevalt on taotleja andmed Maanteeameti andmebaasides olemas(pilt, tervisetõend ja digitaalne allkirja koopia). Pilti on võimalik laadida isikut tõendavate dokumentide andmebaasist ja tervisetõendit on võimalik taotleda digilugu.ee keskkonnas.
Lisaks saadab lubade aegumise korral Maanteeamet e-kirja meeldetuletusega, et juhiload on aegumas ja vajavad uuendamist. See on suurepärane lahendust eriti neile inimestele, kelle eludempo on kiire ja pole aega sellistele asjadele mõelda, et ühel päeval võib juhtuda nii, et nende load on kehtetud ja nad ei tohi enam auto rooli istuda. Suurepärane näite toob oma facebooki lehel Kaja Kallas.
Maanteeameti lehele logides küsib süsteem kinnitust, et kuvatavad andmed on minu omad, küsib tervisetõendi kohta(kui ei ole kehtiv, siis süsteem edasi ei lase), küsib pildi sobivuse kohta(vajadusel saab uuendada) ja lõpuks tuleb tasuda riigilõiv ning kontrollida aadressi, kuhu uued juhiload saadetakse. Seega, tuleb peamiselt vajutada kinnitan nupule ja kõik on lihtne ning kiire.
Kuidas ma esimest korda e-valimistel osalesin
See on kindlasti üks õnnestumine, räägime miks ja kuidas
Kuidas ma oma abikaasale ettevõtte tegin
Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et abikaasa kvalifikatsioon teataval erialal oli jõudnud tasemeni kus oli võimalik põhitöö kõrvalt teenust osutada. Oma ettevõtte loomine nõustamisteenuse pakkumiseks oli juba mõnda aega mõttes mõlkunud. Küll aga oli ettevõtlus meile mõlemale suhteliselt kauge valdkond ja kuidagi nagu ei viitsinud ka asjasse süvenema hakata. Ühel hetkel aga oli teema niikaugele jõudnud, et oli vaja juba arveid kirjutama hakata. Mis siis muud üle jäi kui 24´dal tunnil asi käsile võtta. Niipalju ma ikka asjast teadsin, et valida ettevõtluse vormiks kindlasti osaühing. Midagi teadsin ka põhikirjadest, juhatusest ja tegevusalade määratlustest. Konsulteerisin korra ka lähisugulasega kes soovitas kohe härjal sarvist haarata ja selline pisiasi nagu ettevõte lihtsalt ära teha. Ära teha – varasemalt käidi selleks notaris, viidi paberid maakohtusse, oodati otsust, avati pangas arve jne. Minul käis asi alljärgnevalt:
1. Googeldasin „osaühingu loomine“ – lugesin natuke siit ja sealt
2. Kodune ajurünnak ettevõttele nime leidmiseks. Kuna tegemist esimese linnukesega siis ütlen ausalt – teisele lapsele nime panemine oli ka lihtsam.
3. Tegevusala koodi valimisel oli natuke probleeme. Kuna tegevus käib üldiselt tervishoiu alla oli vaja välja selgitada, kas on vaja mingeid tõendeid või litsentse. Osa teenuseid rahastatakse nimelt kõnealuse teema osas ka haigekassa poolt. Lõppeks pidi ikkagi helistama sinna kuhu vaja ja saama selgitusi asjaomastelt isikutelt – vähemalt see teema ei olnud üheselt kaetud e-teenustega.
4. Logisin sisse äriregistri ettevõtjaportaali. Kena disain, mugav kasutada ja võimaldas ettevõtte loomise teha samm-sammult. Lisada tuli vaid linnukesed sobilikesse kohtadesse.
5. Vajalikul hetkel suunati ka tegevusala valimiseks emtak tegevusalad valimise juurde. Tegevusala sisestamisel sai jätkata.
6. Lisasin ettevõtte soovitud nime ja valisin vaikimisi pakutud põhikirja koos mõne asjakohase täpsustusega.
7. Kinnitad, maksad lõivud pangalingi kaudu ja tehtud.
Kogu protsess oli lihtne ja arusaadav võhikule nagu mina. Reaalne registreerimise tegevus võttis aega 45 minutit. Niivõrd kaua seepärast, et ettevaatliku inimesena lugesin kõik hoolikalt läbi ja ebaselguse korral otsisin infot juurde. Õnneks pauside korral sessiooni ei katkestatud, mis on ülimalt positiivne. Teisel korral kuluks kõige rohkem 15 minutit.
Juba järgmisel päeval tuli maakohtust vastus, et muidu on kõik kombes aga nimi ei sobi. Olin meeldivalt üllatunud kiirest vastusest (vastust lubati kuni 5 tööpäeva jooksul) ja ühtlasi frustreeritud kadalipust, mis kaasneb uue nime leidmise protsessiga. Järgnes uus kodune ajurünnak nime valimiseks, mis seekord võttis juba kauem aega kui esiklapse puhul. Aga sai seegi ühel hetkel tehtud ja nimeparandus hilisõhtul ära saadetud. Positiivne vastus tuli järgmise päeva lõunaks ja juriidiline isik oli loodud. Kauninimeline ja puha.
Teise sammuna sai valitud raamatupidamistarkvara, mis võlus oma lihtsuse, hea disaini ja kasutusjuhenditega võhikutele nagu mina.
Kolmanda sammuna sai valitud e-kirja serveri ja kodulehe majutusteenust pakkuv keskkond, mis on seni kirjeldatust esimene mitteriiklik lahendus.
Neljanda sammuna sai avatud pangaarve SEB-s. Siinkohal ühtegi veebilinki ei saagi lisada, kuna see protsess käis nagu muiste. Paberil ettevõtte dokumendid kaasa ja panka arvet avama.
Nende etappidega sai ettevõte toimivaks. Kogu selle loo juures on äärmiselt üllatavaks ja meeldivaks asjaoluks, et riigi e-teenuste kvaliteet (disain, kasutusmugavus, selgus, kiirus jne.) ületas kaugelt selle valdkonna kommertslike lahenduste osa. Muidugi esindavad e-teenused erinevaid etappe ettevõtte loomise tsüklis, kuid riik oli oma lahendustega teistest ikka kaugel ees.
Kirjeldatud juhtum leidis aset aastal 2014. Ettevõtte loomisega seotud riiklike e-lahenduste kvaliteet on jätkuvalt kõrge. Pankade osas on samuti paberist vist kaugemale jõutud ja väidetavalt saab arve avada ka üle videosilla. Otsene kogemus endal puudub. Aga aega võtab see kuuldavasti endiselt rohkem, kui juriidilise isiku loomine meie ettevõtjaportaalis.
Kuidas ma oma Euroopa ravikindlustuskaarti uuendasin
See on kindlasti üks õnnestumine, räägime miks ja kuidas
Õnnetused
Kuidas ma ID-kaardi sertifikaate uuendasin
Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, et töötan riigisektoris ja ID-kaart üks vajalikemaid asju mu igapäevases töös. Seda sellepärast, et ilma selleta ei ole lihtsalt võimalik teatud keskkondadesse sisse logida ja pole võimalik allkirjastada dokumente.
Nimelt, kuulub minu ID-kaart nende 750 000 ID-kaardi hulga, mille sertifikaat on vigane ja mida peab uuendama, et pahatahtlikud isikud ei saaks minu identiteediga midagi kurja teha. Algselt ma ei pööranud sellele uudisele tähelepanu ja ei lasknud ennast sellest sega. Ühel päeval tööl olles otsustasin proovida, ID-kaardi haldusvahendi tarkvaras, kas minu kaart vajab siis ka uuendamist. Sisestasin ID-kaardi lugejasse ja käivitasin tarkvara ning nägin seal uhket kirja „Kaardi sertifikaadid vajavad uuendamist.“
Ma ei tormanud neid kohe uuendama, sest tööandija oli need ära keelanud, kuna siis oleks paljud meie programmid lakanud töötamast. Sain veel mõned päevad uuendamata kaardiga töötada, kui hakkasid jamad pihta. Kord ei õnnestunud mul dokumente allkirjastada ja siis ei saanud üldse mõnda kohta enam ligi. Pöördusin oma IT osakonna poole, et neil abi saada, aga nemad ei teadnud asjast midagi ja kehitasid ainult õlgu.
Kannatasin veel mõned päevad ja siis mu kannatus katkes ja otsustasin kaarti uuendama hakata. Kaart lugejasse, tarkvara käima ning vajutasin nuppu „Uuenda“. Sellega see üritus lõppes, sest koheselt ilmus ekraanile kiri, et uuendamine ebaõnnestus, kuna server on ülekoormatud.
Mõtlesin, et mis seal ikka, proovin hiljem uuesti. Minu korduvad katsed kaarti uuendada ebaõnnestusid, kuna server oli alati ülekoormatud. Tegin ma seda päeval või öösel väga vahet ei olnud. Seis oli ikka sama. Mingil hetkel otsustati, et nii ei saa enam edasi minna, sest Riigi Infosüsteemide AS (RIA) oli oma serverid ülekoormanud ja väga vähesed inimessed said oma kaarte päevas uuendada. Otsustati, et valitakse välja need kasutajad, kes kasutavad oma kaarti rohkem, kui teised ja nad saavad kaardi uuendamisel eelisõiguse.
Minul õnnestus olla üks nendest, kelle kaart oli selles nimekirja ja ma sain oma kaarti lõpuks uuendada. Selleks läks küll väga kaua aega, kui ma ei eksi siis läks selleks tervelt nädal. Õnneks ei pidanud ma meeletutes järjekordades seisma, et oma kaarid uuendad Politsei ja Piirivalveameti (PPA) kontorites, sest see oleks veel hullem piin olnud, kui seda arvutis teha.
Kuidas ma ID-kaardi e-taotluskeskkonda külastasin
Ka hästi tore teenus, leiad - siit
Kuidas ma oma auto lammutustöökojale müüsin
Kuidas ma aasta jooksul oma maksuvaba tulul silma peal hoidsin
Kokkuvõte
Kuidas ma Eesti e-teenustega rahul olen