Robootika kirurgias: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Sihann (talk | contribs)
No edit summary
Sihann (talk | contribs)
No edit summary
Line 29: Line 29:
pages 67-71 (February 2013) [www] https://www.elsevier.es/en-revista-cirugia-espanola-english-edition--436-articulo-robotic-surgery-current-controversies-future-S2173507713000379#bib0015  Kasutatud: 17.04.2023.</ref>
pages 67-71 (February 2013) [www] https://www.elsevier.es/en-revista-cirugia-espanola-english-edition--436-articulo-robotic-surgery-current-controversies-future-S2173507713000379#bib0015  Kasutatud: 17.04.2023.</ref>


Hiljuti tutvustas [https://cmrsurgical.com Cambridge Medical Robotics] [https://cmrsurgical.com/versius-products-services Versiuse] süsteemi, millel on 5-mm otsikud, ilma energiaseadme või klammerdamisinstrumentideta ja piisava kuluefektiivsusega. 5 mm instrumente peetakse kosmeetika ja valu seisukohast oluliselt eelistatumaks. Medtronic esitles oma robotsüsteemi, kuid see pole veel välja antud. [https://www.jnj.com Johnson&Johnson] teatas hiljuti, et ka nende robotsüsteemide projektid on arendusfaasis ja need avaldatakse peagi.  
Hiljuti tutvustas [https://cmrsurgical.com Cambridge Medical Robotics] [https://cmrsurgical.com/versius-products-services Versiuse] süsteemi, millel on 5mm otsikud, ilma energiaseadme või klammerdamisinstrumentideta ja piisava kuluefektiivsusega. 5mm instrumente peetakse kosmeetika ja valu seisukohast oluliselt eelistatumaks. Medtronic esitles oma robotsüsteemi, kuid see pole veel välja antud. [https://www.jnj.com Johnson&Johnson] teatas hiljuti, et ka nende robotsüsteemide projektid on arendusfaasis ja need avaldatakse peagi.  
Mitmed uuringud on teatanud, et uus [https://www.senhance.com Senhance®] robotplatvorm on kolorektaalvähi operatsioonide jaoks ohutu ja teostatav.  
Mitmed uuringud on teatanud, et uus [https://www.senhance.com Senhance®] robotplatvorm on kolorektaalvähi operatsioonide jaoks ohutu ja teostatav.  
Seega on tulevikus lootust näha soodsama hinnaga kirurgilisi robotsüsteeme.
Seega on tulevikus lootust näha soodsama hinnaga kirurgilisi robotsüsteeme.

Revision as of 19:50, 17 April 2023

Sissejuhatus

Robotkirurgia on minimaalselt invasiivne kirurgia, mis võimaldab kirurgidel teostada protseduure suurema täpsuse, kontrolli ja paindlikkusega. Kui robotite kasutamine kirurgias võib tunduda tänapäevase arenguna, siis robotkirurgia ajalugu ulatub mitme aastakümne taha.

Kuigi robotkirurgia kasutamisel on palju eeliseid, sealhulgas vähenenud verekaotus, lühem haiglas viibimine ja kiirem taastumisaeg, ei ole see vaidlusteta. Mõned eksperdid väidavad, et robotkirurgia on ülekasutatud ja selle eelised on ülehinnatud. Teised on väljendanud muret robotkirurgia kõrgete kulude ja võimalike tüsistuste pärast, nagu instrumendi talitlushäired ja kirurgilised vead.

Nendele muredele vaatamata kasvab robotkirurgia kasutamine jätkuvalt ning tehnoloogia areng muudab robotkirurgia lähiaastatel tõenäoliselt veelgi täpsemaks ja tõhusamaks. Robotkirurgia on tunnistus meditsiinitehnoloogia jätkuvatest edusammudest ning teadlaste ja arstide jätkuvatest jõupingutustest patsientide ravitulemuste ja elukvaliteedi parandamiseks.


Kirurgilise robootika ajalugu

Robootiliselt abistatud ilukirurgia ajalugu. Tõlgitud eesti keelde. Originaal: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9225011/

Kirurgiline robootika Eestis

Tehniline kirjeldus

Kriitika

Hind

Robootiliselt assisteeritud kirurgia on muutunud viimase kümne aasta jooksul rohkem kättesaadavaks. Maailmas domineeriv süsteem on da Vinci, hinnaga 1- 2 miljonit USD. da Vinci süsteeme loov Intuitive Surgical rajati 1995 aastal, ja alguses plaanis ettevõte kaugteel sooritatud kirurgiat. Kuna Intuitive Surgical monopoliseerib kogu maailma robotkirurgia maastikku siis püsivad ka nende süsteemide hinnad kõrgel, mis teeb tehnoloogia paljudele abivajajatele kättesaamatuks.

Küll on aga ka tekkinud vajalik konkurents: Kanada Titan Medical on loomas Amadeusi robotit mis kasutaks haptilist (puutumistundlikku) tehnololoogiat, ning on ka USA armee Raven robootika programm mille roboti ja süsteemi hinda määratakse 250 000 USD, hetkel küll FDA (Food and Drug Administration) heakskiit puudub.[1]

Hiljuti tutvustas Cambridge Medical Robotics Versiuse süsteemi, millel on 5mm otsikud, ilma energiaseadme või klammerdamisinstrumentideta ja piisava kuluefektiivsusega. 5mm instrumente peetakse kosmeetika ja valu seisukohast oluliselt eelistatumaks. Medtronic esitles oma robotsüsteemi, kuid see pole veel välja antud. Johnson&Johnson teatas hiljuti, et ka nende robotsüsteemide projektid on arendusfaasis ja need avaldatakse peagi. Mitmed uuringud on teatanud, et uus Senhance® robotplatvorm on kolorektaalvähi operatsioonide jaoks ohutu ja teostatav. Seega on tulevikus lootust näha soodsama hinnaga kirurgilisi robotsüsteeme.

Kirurgide väljaõpe

Vaatamata viimasele 30 aasta robootikakirurgia arengule ei ole aga endiselt standarditud robootikakirurgide väljaõpe ja sertifitseerimine. Tiheda konkurentsiga keskkonnas saab kirurgia oma rolli mängida ainult siis, kui tulemusi pidevalt parandatakse, patsientide traumade arvu jätkuva vähenemise ja mõistlike kuludega. Tõelist läbimurret pole aga veel tehtud. Arvatakse, et minimaalselt invasiivne kirurgia ja eriti robotkirurgia annavad selle eesmärgi saavutamisel märkimisväärse tõuke. [2]

Turvalisuse mure

Võrreldes tööstussektoris kasutatavate robotitega seavad meditsiinirobotid disaineritele palju keerulisemaid ohutusprobleeme. Peamiseks riskifaktoriks on: Inimese Kohaloleku Vea Tagajärjed, Mitteüldine Tööülesanne (Human Presence Fault Consequences Non-Generic Task) [3]

Usalduse probleem

Robotid nagu kaastöötajad võivad teha vigu, rikkudes inimeste usaldust nende vastu. Kui juhtub vigu, näevad inimesed roboteid vähem usaldusväärsetena, mis lõpuks vähendab inimeste usaldust nende vastu. Nende usaldusrikkumiste negatiivsete mõjude leevendamiseks saab kasutada usalduse parandamise strateegiaid. Siiski pole selge, kas sellised strateegiad suudavad usaldust täielikult taastada või kui tõhusad need on pärast korduvaid usalduse rikkumisi.[4]

Inimesed tunnevad robotite vastu vähem usaldust kui teiste inimeste vastu. Seega, robotitel on vähem võimalusi usalduse loomiseks, taastamiseks, kui usaldust on kord juba rikutud. Väiksemad interaktiivsed robotid saavad rohkem võimalusi kui inimese elu ja tervisega otseselt seotud robotid.

Latentsus

Liikumise latentsus - arvutisüsteem vajab paar hetke robootilise “käevarrega” suhtlemiseks. See ei ole rutiinse operatsiooni ajal probleem, kuid tehes kiireloomulisi operatsioone, võib latentus kahjuks tulla.[5]

Teised kirurgilised meetodid

Vaatamata selle arvukatele eelistele ei ole mitmed uuringud suutnud onkoloogiliste ja postoperatiivsete tulemuste osas paljastada robotkirurgia ülimuslikkust laparoskoopilise kirurgia ees. Lisaks on robotkirurgia kallim ja seotud pikema operatsiooniajaga kui laparoskoopiline kirurgia. Olenemata uurimistulemustest teostavad paljud kirurgid kolorektaalseid robotoperatsioone.

Üks robotkirurgia piiranguid on haptilise ja kombatava tagasiside puudumine. Kirurgidel ei jää muud üle, kui kontrollida koe pinget visuaalsete vihjete abil, sealhulgas väänamine, lõikamine ja blanšeerimine. Seetõttu vigastavad kogenematud kirurgid kudesid ebasobivast haardest tingitud liigse pinge tõttu. Ka lähealasuvad organid võivad seetõttu viga saada.

Robotkirurgia on seotud pikema operatsiooniajaga kui laparoskoopiline kirurgia. Robotkirurgia puhul kulub dokkimisele palju aega.[6]

Naastes hinna juurde, robotkirurgia operatsioonid on 3000-6000 USD kallimad kui traditsioonilisemad protseduurid. [7]


Viited

  1. Pietrabissa A., Vinci A., Pugliese L., Peri A. “Robotic Surgery: Current Controversies and Future Expectations”, Cirugía Española, Volume 91, Issue 2, pages 67-71 (February 2013) [www] https://www.elsevier.es/en-revista-cirugia-espanola-english-edition--436-articulo-robotic-surgery-current-controversies-future-S2173507713000379#bib0015 Kasutatud: 17.04.2023.
  2. Bramhe S., Pathak S. S., “Robotic Surgery: A Narrative Review”, Cureus. 2022 Sep; 14(9): e29179. [www] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9573327/ Kasutatud: 17.04.2023.
  3. Suri S., Singh Y. “A Review on Robotics in Surgery”, International Journal of Engineering Research & Technology (IJERT) NCETEMS , Volume 3, Issue 10, 2015 [www] https://www.ijert.org/a-review-on-robotics-in-surgery Kasutatud: 17.04.2023.
  4. Esterwood C., Robert Jr, L. P. “Three Strikes and you are out!: The impacts of multiple human–robot trust violations and repairs on robot trustworthiness”, Computers in Human Behavior, Volume 142, May 2023, 107658 [www] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0747563223000092 Kasutatud: 17.04.2023.
  5. Wojciech Pindel, "Robotic and Robot-assisted Surgery: Pros and Cons" (online blog) [www] https://codete.com/blog/robotic-and-robot-assisted-surgery Kasutatud: 17.04.2023.
  6. Jung W. B. “Current status of robotic surgery for colorectal cancer: A review”, Int J Gastrointest Interv 2022; 11(2): 56-60 [www] https://www.ijgii.org/journal/view.html?uid=329&vmd=Full Kasutatud: 17.04.2023.
  7. Wojciech Pindel, "Robotic and Robot-assisted Surgery: Pros and Cons" (online blog) [www] https://codete.com/blog/robotic-and-robot-assisted-surgery Kasutatud: 17.04.2023.