Parental Controls: Difference between revisions
No edit summary |
|||
Line 185: | Line 185: | ||
==Windows Live Family Safety (Pereliikmete ohutus/turvalisus) funktsiooni kasutamine (lühidalt)== | ==Windows Live Family Safety (Pereliikmete ohutus/turvalisus) funktsiooni kasutamine (lühidalt)== | ||
Käib Windows Vista ja Windows XP kohta. | |||
Kui te olite eelnevalt Parental Controls (Lapsevanemate järelevalve) funktsiooni oma lapse (laste) jaoks sisse lülitanud nii nagu siin eelpool sellest juttu oli, siis tuleb teil selleks kasutada kõiki vajalikke järelevalve meetmeid, installeerida ka Windows Live Family Safety (Pereliikmete ohutus/turvalisus) vahend. | |||
Kui te olete selle programmi ära installeerinud, siis toimub kogu ülejäänud tegevus juba Internetis sinu Live ID kasutajakonto lehes. |
Revision as of 12:11, 21 October 2011
Sissejuhatus
Kompuutri üheks põhiprobleemiks turvalisuse probleem ja üheks suureks ohuallikaks on meie endi lapsed, kes ei tunne arvutiga seotud ohte nii hästi ja võivad ka lihtsalt hooletusest tekitada mingi turvaprobleemi (nii iseendile kui ka kompuutrile). Et aidata seda probleemi lahendada, selleks on Windows Vistasse ja Windows 7-sse lülitatud sisse Vanemate kontrollvahend (Vanemlik Järelevalve - Parental Control). Windows 7-s on teda muudetud ja märksa paremaks tehtud ning teil ei ole enam vaja kasutada taolisi kolmandate firmade programme või funktsioone kuigi nende lisamine ja installeerimine on täiesti võimalik ning nad integreeritakse Win 7 Parental Control kasutajaliidesesse.
Mida see Win7 Parental Control (Vanemlik järelevalve) siis meile ka täpsemalt pakub:
NB! Et te saaksite kõiki neid alltoodud funktsioone kasutada, tuleb lisaks laadida alla ja installeerida ka Windows Live Family Safety (Pereliikmete ohutus) tasuta programm. Selle saab alla laadida siit[1]
Windows 7 enda Parental Control (Lapsevanemate järelevalve) kaudu saad määrata:
1) Lubab kehtestada kompuutri kasutamise ajalised piirangud (Time limits):
- Sellega saate te määrata tund-tunni ja nädalapäevade kaupa need ajad millal teie laps võib kompuutrisse sisse logida.
2) Mängud (Games):
- Te võite mängude mängimise ka üleüldse ära keelata...
- Lubab teil blokeerida või lubada mänge "kruttida" nende reitingu järgi (näiteks nagu "Kõikidele", "Konfliktne" ja "Täiskasvanud"). Mängude lubamist/keelamist saab kehtestada ka nende sisu järgi (veri..., jõhker huumor, keel, onlain mängud).
- Lubab teil blokeerida spetsiifilisi mänge sõltuvalt nende reitingust.
3) Programmide lubamine või siis blokeerimine (Allow and block specific programs):
- Lubab teil määrata, et milliseid programme võib teie laps kasutada (käivitada) ja võib ka lubada kõikide programmide kasutamist.
Järgmisi funktsioone saab ainult siis kasutada kui teil on installitud 'Windows Live Family Safety (Pereliikmete ohutus) - seadistamine jms toimub veebis (online):
1) Veebis surfamine ja filtreerimine:
Saame filtreerimise kehtestada:
a) Range: Blokeerib kõik saidid, välja arvatud lapsesõbralikud saidid ning need, mida te olete ise lubanud - see parameeter/filter lülitatakse vaikimisi sisse ja seda tuleks onlainis kohe muuta juhul kui on tegemist juba vanemate lastega.
Lapsesõbralikud saidid - Veebisaidid, mille sisust saavad lapsed aru ja keelekasutus on algkoolitasemel.
b) Üldine (põhiline): Ainult täiskasvanutele mõeldud ja anonymizer sisuga saidid on blokeeritud. Teiste kategooriate saidid ei ole blokeeritud.
Anonymizer - Need saidid aitavad varjata teie identiteeti ja sel teel võivad targemad lapsed teie poolt määratud turvafiltritest mööda pääseda.
c) Kohandatud (Custom): Siin võite te ise määrata, et milliste gategooriatega saite võib teie laps vaadata:
- Lapsesõbralikud saidid
- Sotsiaalvõrgustiku saidid - Sotsiaalse võrgustiku saidid Need pakuvad põhiliselt sotsiaalset võrgustikku või veebipõhist lobisemist. Taolised veebisaidid aitavad teil leida Interneti teel sõpru, vanu tuttavaid, koolikaaslasi jne...
- Saidid, mis ei kuulu ühessegi kategooriatesse või mida ei saa hinnata
- Täiskasvanutele mõeldud saidid
- Veebipõhine meil - Need pakuvad võrgus meiliteenuseid, mida ei seostata Interneti-teenustepakkuja (ISP), firma jm asutusega ja need ei ole tavalised meiliprogrammid näiteks nagu Microsoft Outlook või Windows Mail.
- Anonymizeri saidid
- Saame ka ise sisestada mingid veebiaadressid
d)Saame failide alla laadimist seada:
- Võime failide alla laadimise blokeerida
- Võime failide alla laadimise lubada
2) Võime saada aruande järgmiste asjade kohta:
Veebis surfamise kohta:
a) Põhilised ja kõige hilisemad saidid, mida laps külastas;
b) Saidid, mis blokeeriti;
c) Allalaetud failid nende nimede ja salvestatud asukoha järgi teie kompuutris.
d) Muudetud piiratud aktsioonide hulk juhul kui selleks on luba antud.
Süsteem:
a)Kasutaja süsteemi sisselogimise kuupäev, aeg ja kestvus.
Programmid:
a) Hiljuti kasutatud või blokeeritud programmid;
b) Muudetud piiratud aktsioonide hulk juhul kui selleks on luba antud.
Mängimine:
a)Milliseid mänge Sinu (lapse) kompuutris mängiti, pluss mängimise kestvus ja mängude reiting.
E-mail:
a) Vastuvõetud meilid + nende detailid;
b) Saadetud meilid + detailid;
c) Muudetud kontaktide nimekiri.
Kiirsõnumid:
a) Sõnumivahetuse sessioon;
b) Web Cam ja audio sessioon;
c) Sõnumivahetus mängimise ajal;
d) Failid ja lingid, mida kasutati sessioonis;
e) SMS'id, mis saadeti mobiili teel;
f) Kontaktide loetelu muutumine.
Meedia:
a)Meedia (muuusika, filmid jne), mida mängiti + nende detailid...
Põhisüsteem:
a) Annab põhjaliku ülevaate sellest, et kes lastest muutis midagi - milline kasutajakonto tegi muudatusi;
b) Kes muutis ja mida muutis Windows 7 kasutajakonto seadistustes...;
c) Süsteemi kellaaja muutmised;
d) Ebaõnnestunud sisselogimise katsed.
Parental Controls (Lapsevanemate järelevalve) sisselülitamine ja seadistamine:
Kui vanemajärelevalve blokeerib juurdepääsu veebilehele või mängule, kuvatakse teatis, et veebileht või programm on blokeeritud. Veebilehe või programmi pääsuloa taotlemiseks võib teie laps klõpsata teatisel olevat linki. Saate juurdepääsu lubada, kui sisenete oma kontoteabesse.
Enne kui alustate, veenduge, et igal lapsel, kellele soovite vanemajärelevalve häälestada, on standardne kasutajakonto, kuna vanemajärelevalvet saab rakendada vaid standardsetele kasutajakontodele. Oma lapsele vanemajärelevalve häälestamiseks on teil vaja administraatori kasutajakontot. Vanemajärelevalvet ei saa rakendada administraatori kasutajakontole. Lisateabe saamiseks kasutajakontode ja nende häälestamise kohta vaadake teemat mis on kasutajakonto. Vaata siit [2] Igale lapsele tuleb süsteemi sisselogimiseks luua ka parool. Peale selle tuleb teil omaenda administraatori kontole luua samuti parool, mida sa kasutad süsteemi sisselogimisel.
Teie kompuuter ei tohi kuuluda domeeni, domeeni ühendatud arvutitel on Parental Controls funktsioon välja lülitatud.
Te saate Parental Control vahendile ligi nii (kõige kiirem moodus):
a) Kliki nupule Start ja seejärel klõpsa Start menüü paremal ülosas asuvale oma kasutajakonto pildiikoonile (see võib olla seal teie poolt määratud kasutajakonto pilt või siis Windows 7 enda mingi vaikimisi pildike).
b) Seejärel kliki User Accounts akna vasemas paanis allosas Parental Controls lingile. Kui teilt küsitakse administraatoriparooli või kinnitust, siis tippige parool või andke kinnitus.
c) Nüüd siis jõuamegi sinna Parental Controls aknasse, kus me saame oma lapsele (lastele) kehtestada vajalikud piirangud.
d) Nüüd tuleb teil valida see standard kasutajakonto, kelle jaoks te soovite mingid piirangud kehtestada.
e) Kui te olite nüüd eelmises aknas klikkinud sellele standard kasutajakontole, kelle üle te soovite mingi kontrolli kehtestada (antud näite puhul siis "Ohtlik!!!"), siis ilmub järgmine "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aken, kus te saategi vanemate kontrollvahendi sisse lülitada. Aktiveeri vasemal üleval raadionupp "On, enforce current settings":
f)Sellega te küll aktiveerite vanemate kontrollvahendi, aga nüüd peate te täpsustama, et kuidas te neid piiranguid tahate kehtestada. Kui te vaatate seda eelmist "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" akent, siis on seal kolm parameetrit: Time limits (Ajaline piirang), Games (Mängude lubamine) ja Allow and block specific programs (Luba või keela mingite spetsiifiliste programmide kasutamine), mis kõik on välja lülitatud (Off). Nüüd kliki järjest neile kolmele parameetrile ja täpsusta avanevates akendes oma piiranguid.
g)Kui te klikkisite "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknas esimesele Time limits lingile, siis ilmub järgmine aken kus te võite kehtestada selle, et mis aegadel võib laps teie (või enda) kompuutrisse sisse logida. Te saate selle ajalise piirangu kehtestada nädalapäevade ja tundide lõikes ning kui lapsele määratud kompuutris olemise aeg saab täis, siis ta logitakse automaatselt välja (st vistakse välja). Ajad saate te määrata nii, et klikid tabelis vajalikus kohas, hoiad vasemat hiirenuppu all ja lohistad üle vajalike ruutude (nädalapäevade ja tundide). Selles aknas olid alguses kõik ajad lubatud, graafiku kõik ruudud olid valged, aga nüüd lohistades hiire üle vajalike ruutude on võimalik kehtestada ajalised piirangud (sinine värv). Kui te tahate sinist värvi ruutu jälle valgeks teha (st tühistada ajalise piirangu), siis klikige ja lohistage hiirega üle. Kui valmis, siis klikige nupule OK ja te jõuate tagasi sinna eelmisse "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknasse.
h)Nüüd kliki seal "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknas järgmisele Games parameetrile ja uues aknas saate te määrata selle, et kas standard kasutaja võib mängida mänge või ta ei või seda. Peale selle saab seal määrata, milliseid mänge võib mängida (mängud, mis sobivad teatud hindamisskaala, sisu ja pealkirja poolest). Kui te aktiveerite siin raadionupu Yes, siis võib kasutaja (laps) mänge mängida. Kui te klikite selles eelmises aknas lingile Set game ratings, siis saate määrata, et kas teie laps võib mängida mänge, millede jaoks ei ole veel hindamissüsteemi rakendatud ("Pan Europan Game Information" poolt). Peale selle võib siin valida vastavalt lapse vanusele ka hindamisskaala (kõrgeim on 18+, st 18 aastane ja vanem laps). Akna allosas on ruudud, millede abil saate blokeerida mänge nende sisu järgi (labane keel, diskrimineerimine, solvangud, sõim, sex jne). Antud näites on nende mängude, mis ei oma reitingut, mängimine keelatud (raadionupp "Block games with no rating") ja aktiveeritud on hindamissüsteem, mis käib 12+ aastaste laste kohta:
Kui te saite ülemises aknas oma valikud tehtud, siis kliki nupule OK ja te jõuate jälle eelmisse Game Controls aknasse.
Selles aknas on veel üks link Block or Allow specific games, mille kaudu saate määrata, et kas teie laps võib või ei tohi mängida Windows 7 enda süsteemis olevaid mänge, vaikimisi seda lubatakse.
i)Kui te klikite sellele "Allow and block specific programs" lingile, siis te saate lastele keelata teatud programmide kasutamise (käivitamise).
Kui teil on seal ülemises aknas aktiveeritud raadionupp "<Kasutajanimi> can only use the programs I allow", siis saab teie laps käivitada ainult neid programme, mida te lubate. Pange all asuvas loetelus nende programmide ette linnukesed, mida te lubate lapsel kasutada. Selles loetelus ei ole ära toodud kõiki programme ja seepärast klikige all olevale nupule Browse, et lisada sinna nimekirja ka muud vajalikud programmid (programmid asuvad tavaliselt aadressil: C:\Program Files\).
Kui valmis, siis klikige nupule OK ja te jõuate tagasi sinna eelmisse "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknasse, aga nüüd on seal kõik vajalikud parameetrid sisse lülitatud ja seadistatud.
j)Vaadake kõik veel üle ja kliki ka selles "User Controls" - "Set up how Ohtlik!!! will use the computer" aknas OK ning ongi valmis ja te jõuate tagasi Parental Controls peaaknasse, kus te näete, et teie standard kasutaja (st lapse) jaoks on "vanemate kontroll" sisse lülitatud.
Windows Live Family Safety (Pereliikmete ohutus/turvalisus) funktsiooni kasutamine (lühidalt)
Käib Windows Vista ja Windows XP kohta. Kui te olite eelnevalt Parental Controls (Lapsevanemate järelevalve) funktsiooni oma lapse (laste) jaoks sisse lülitanud nii nagu siin eelpool sellest juttu oli, siis tuleb teil selleks kasutada kõiki vajalikke järelevalve meetmeid, installeerida ka Windows Live Family Safety (Pereliikmete ohutus/turvalisus) vahend. Kui te olete selle programmi ära installeerinud, siis toimub kogu ülejäänud tegevus juba Internetis sinu Live ID kasutajakonto lehes.