Runas: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Plume (talk | contribs)
Plume (talk | contribs)
Line 17: Line 17:
runas /võtmed /user:kasutajanimi rakendusenimi
runas /võtmed /user:kasutajanimi rakendusenimi
Peale enteri vajutamist avaneb command prompt aken, kuhu tuleb sisestada vastava kasutaja parool.
Peale enteri vajutamist avaneb command prompt aken, kuhu tuleb sisestada vastava kasutaja parool.
NB! Parooli sisestamisel ei ilmu tärne ega ka mingeid muid märke, ei tasu ehmatada ja klaviatuuri juhet kontrollima hakata.
NB! Parooli sisestamisel ei ilmu tärne ega ka mingeid muid märke, ei tasu ehmatada, su klaviatuur toimib endiselt.
 


Peale õige parooli sisestamist avaneb uus aken, kus käivitet rakendus töötab juba teise kasutaja õigustes.


== Võtmed ==
== Võtmed ==

Revision as of 21:31, 24 October 2011

Sissejuhatus

Käesolev juhend tutvustab, kuidas runas käsu abil tõhusalt ja turvaliselt Windows tööjaamu hallata. Arvuti igapäevane kasutamine administraatori õigustes on äärmiselt ebaturvaline ja seetõttu ka kaunis vastutustundetu, kuna suvalisel veebilehel võib leiduda mõni pahatahtlik koodijupike, mis varitseb vaid sobivat hetke, et end ulja "administraatori" õigustes käima lasta. Isegi kui arvuti ei ole võrku ühendatud, võib see nakatuda näiteks plaadi või pulga vahendusel. Seega on mõistlik kasutada administraatori õiguseid vaid siis kui neid tõesti vaja läheb ja muul ajal piirduda tavakasutaja õigustega. Kindlasti tahaksid paljud sellel vastu vaielda stiilis "ega ma mingi nuub pole, et ei oska oma raali puhtana hoida, pealegi on mul kogu aeg vaja masinasse uut softi installida". Aga nagu eelpool juba mainitud sai, võib ka kõige teadlikuma kasutaja arvuti kusagilt mõne pahalase peale korjata ja kui sellele on lahkelt administraatori õigused antud, võib kahju olla väga suur. Kuna eri õigustes kasutajatega sisse-välja logimine on tüütu ja aeganõudev, ongi kõikides Microsofti operatsioonisüsteemides alates Windows 2000 olemas runas käsk.


Kasutamine

Lühidalt öeldes võimaldab runas kävitada vajaliku tegevuse mõne teise kasutaja õigustes nii, et sisse logitud kasutaja ei pea välja logima ja oma käsilolevat sessiooni katkestama. Linuxi maailmas täidab sarnast rolli käsk sudo. Peamiselt kasutatakse runas käsku kui mingiks operatsiooniks on vaja täiendavaid õiguseid, aga saab kasutada vastupidiselt. Näiteks juhul kui oled teinud administraatori õigustes mingeid muudatusi ja tahad kontrollida, kas kõik töötab ka tavakasutaja õigustes. runas käsku saab rakendada kas käsurealt või ka löbi graafilise kasutajaliidese. Graafilise kasutajaliidese korral piisab sellest kui teha käivitatava rakenduse peal paremklõps ja valida "Run as Administrator" (W7). Vanematel operatsioonisüsteemidel võib juhtuda, et "Run As" puudub valikust ja sellisel juhul tuleb enne paremklõpsu tegemist alla vajutada Shift klahv. Palju kiirem ja mugavam on runas käsku kasutada otse käsurealt. Selle võib kirjutada kasvõi "Search programs and files" (W7) või Run... (XP) lahtrisse. runas käsu tüüpiline süntaks on selline: runas /võtmed /user:kasutajanimi rakendusenimi Peale enteri vajutamist avaneb command prompt aken, kuhu tuleb sisestada vastava kasutaja parool. NB! Parooli sisestamisel ei ilmu tärne ega ka mingeid muid märke, ei tasu ehmatada, su klaviatuur toimib endiselt.

Peale õige parooli sisestamist avaneb uus aken, kus käivitet rakendus töötab juba teise kasutaja õigustes.

Võtmed

Priit Lume AK41