VRJB - Team 5: Difference between revisions
Esialgne, kehva vormistusega. |
Täpsustus encoding parameetri osas. |
||
Line 1: | Line 1: | ||
==Keskkonna ülesse seadmine== | ==Keskkonna ülesse seadmine== | ||
Line 67: | Line 66: | ||
Lõpuks tuleb seadistada ka Eclipse. Seejuures, enne Eclipse'i käivitamist peab Eclipse'i kaustas olevasse eclipse.ini faili lisama rea -Dfile.encoding=UTF-8 enne -vm ja/või -vmargs ridu - ehk täpsustuseks, -Dfile.encoding=UTF-8 peab olema täiesti eraldi real ning eelnema -vm ja/või -vmargs ridadele (seejuures -vm rida reeglina eclipse.ini's ei ole, mistõttu võiks -Dfile.encoding=UTF-8 lisada kohe rea -vmargs ette). | Lõpuks tuleb seadistada ka Eclipse. Seejuures, enne Eclipse'i käivitamist peab Eclipse'i kaustas olevasse eclipse.ini faili lisama rea -Dfile.encoding=UTF-8 enne -vm ja/või -vmargs ridu - ehk täpsustuseks, -Dfile.encoding=UTF-8 peab olema täiesti eraldi real ning eelnema -vm ja/või -vmargs ridadele (seejuures -vm rida reeglina eclipse.ini's ei ole, mistõttu võiks -Dfile.encoding=UTF-8 lisada kohe rea -vmargs ette). Täiendavalt tuleb -Dfile.encoding=UTF-8 lisada veel ka -vmargs rea järele (-vmargs'ile järgnevad parameetrid, mis lähevad Java VM'ile). | ||
Pärast eclipse.ini's tehtud muudatuste salvestamist võib Eclipse'i käivitada - edasine seadistamine toimub juba Eclipse'is. Seejuures tasub märkida, et üldjuhul ei pane Eclipse oma konfiguratsiooni süsteemis mujale, kui vaid oma enda kausta ja workspace kausta - tänu sellele on Eclipse'i üsna lihtne uuesti installida, kui seadistuses peaks midagi valesti minema. Eclipse'i käivitamisel tuleb määrata workspace kaust, mis võiks olla näiteks VRJB kaustas - võibolla VRJB/workspace. | Pärast eclipse.ini's tehtud muudatuste salvestamist võib Eclipse'i käivitada - edasine seadistamine toimub juba Eclipse'is. Seejuures tasub märkida, et üldjuhul ei pane Eclipse oma konfiguratsiooni süsteemis mujale, kui vaid oma enda kausta ja workspace kausta - tänu sellele on Eclipse'i üsna lihtne uuesti installida, kui seadistuses peaks midagi valesti minema. Eclipse'i käivitamisel tuleb määrata workspace kaust, mis võiks olla näiteks VRJB kaustas - võibolla VRJB/workspace. |
Revision as of 15:04, 10 October 2012
Keskkonna ülesse seadmine
Järgnevalt on toodud juhised projekti arenduskeskkonna ülesse seadmiseks. Kui keskkond on üles seatud nende juhiste põhjal, siis peaks olema väiksem tõenäosus keskkonna seadistusest tulenevate vigade ja ühilduvus probleemide tekkeks (sisuliselt on keskkonna seadistamis juhend kirjutatud erinevate probleemide põhjal, mis ilmnesid selle aine näitlike rakendustega tegeledes).
Antud projekti jaoks tundub kõige paremini sobivat täiesti iseseisva arenduskeskkonna loomine, mis tähendab, et kõik vajalikud komponendid tuleb eraldi alla laadida ja üles seada - selle tulemusel tekib keskkond, mis on võimalikult vähesel määral seotud ülejäänud süsteemiga. Samas ei ole sellise keskkonna üles seadmine üldsegi mitte keeruline, kuna midagi pole vaja installida ning pea kõik vajaliku saab teha vastavate graafiliste vormide või vahendite abil.
Vajalik tarkvara
Esiteks tuleks hankida Eclipse'i viimane EE versioon. Eclipse IDE for Java EE Developers on vajadusel kätte saadav sellelt lingilt.
http://www.eclipse.org/downloads/
Sealt saab võtta siis oma süsteemile vajaliku paki (hetkel on viimaseks Eclipse'i versiooniks 4.2).
Täiendavalt oleks kasulik alla laadida ka viimane Apache Ant (Eclipse'iga on kaasas vanem 1.7.* versioon). Ant'i saab alla laadida järgnevalt lingilt.
http://ant.apache.org/bindownload.cgi
Sealt valida näiteks ZIP vormingus fail (hetkel apache-ant-1.8.4-bin.zip).
Kuna Apache Ivy on Ant'i eraldi seisev lisa komponent, siis tuleks ka see alla laadida. Ivy saab järgnevalt lehelt.
http://ant.apache.org/ivy/download.cgi
Sealt võib samuti võtta ZIP vormingus faili, kusjuures see võiks olla with dependencies versioon (näiteks apache-ivy-2.3.0-rc1-bin-with-deps.zip).
Lisaks võiks veel eraldi alla laadida ka Apache Tomcat'i, et seda ei peaks pärast Eclipse'iga alla laadima.
http://tomcat.apache.org/download-70.cgi
Sellelt lehelt valida viimase versiooni jaotisest "Core" kategooriast näiteks zip vormingus pakk.
Tarkvara paigaldamine
Kui kõik eelnevalt mainitud pakid on alla laetud siis võiks luua ühe eraldi kausta - aine nimest tulenevalt nimetatakse seda edaspidi VRJB kaustaks - ja need kõik sinna sisse lahti pakkida. Seejuures tasub meeles pidada, et mõned programmid loovad lahti pakkimisel täiendava kausta lahti pakitud failide algse kausta ümber - seda on kasulik teada, kuna see võib tekitada segadust path'ide määramisel vajalike komponentide kaustadesse (näiteks võib jääda mulje, et viidatakse õigele kaustale, ent tegelikult on õige kaust hoopis viidatava kausta sees).
Kõikide kaustade lahti pakkimisega on Ant ja Tomcat sisuliselt installitud - edasises tuleb Ant'ile lisada Ivy ning seadistada Eclipse.
Kuna Ivy on sisuliselt nagu Ant'i lisa moodul, siis tuleb selle installimiseks kopeerida Ivy kaustast ivy*.jar fail (näiteks ivy-2.3.0-rc1.jar) Ant'i lib kausta, ning kui alla sai laetud Ivy "with dependencies" versioon (nagu eelnevalt soovitatud), siis võiks kopeerida ka kõik Ivy lib kaustas olevad failid Ant'i lib kausta - sellega ongi Ivy installitud.
Lõpuks tuleb seadistada ka Eclipse. Seejuures, enne Eclipse'i käivitamist peab Eclipse'i kaustas olevasse eclipse.ini faili lisama rea -Dfile.encoding=UTF-8 enne -vm ja/või -vmargs ridu - ehk täpsustuseks, -Dfile.encoding=UTF-8 peab olema täiesti eraldi real ning eelnema -vm ja/või -vmargs ridadele (seejuures -vm rida reeglina eclipse.ini's ei ole, mistõttu võiks -Dfile.encoding=UTF-8 lisada kohe rea -vmargs ette). Täiendavalt tuleb -Dfile.encoding=UTF-8 lisada veel ka -vmargs rea järele (-vmargs'ile järgnevad parameetrid, mis lähevad Java VM'ile).
Pärast eclipse.ini's tehtud muudatuste salvestamist võib Eclipse'i käivitada - edasine seadistamine toimub juba Eclipse'is. Seejuures tasub märkida, et üldjuhul ei pane Eclipse oma konfiguratsiooni süsteemis mujale, kui vaid oma enda kausta ja workspace kausta - tänu sellele on Eclipse'i üsna lihtne uuesti installida, kui seadistuses peaks midagi valesti minema. Eclipse'i käivitamisel tuleb määrata workspace kaust, mis võiks olla näiteks VRJB kaustas - võibolla VRJB/workspace.
Kui Eclipse on käivitunud, siis võiks esimese asjana valida Java arenduse vaate - selleks valida ülevalt menüüst Window > Open Perspective > Java. Järgmisena tuleks siis seadistada erinevad Eclipse'i komponendid - seejuures tasub veel märkida, et nii JDK, Ant'i, kui ka Tomcat'i kausta valimisel annab Eclipse'i seadete aken üleval servas väikse vea teate, kui valitud kaustast vajalikku asja ei leita (seda infot saab kasutada kausta valiku korrigeerimiseks).
JDK
Window > Preferences > Java > Installed JREs
Kontrollida, kas loetelus leidub mõni JDK, ehk jdk*, mille versiooniks on 7
Kui JDK oli loetelus olemas, siis kontrollida, et selle ees oleks linnuke
Kui JDK'd ei olnud, siis jätkata järgnevate sammudega
Klikkida paremast servast Add ning valida Standard VM
JRE home väljale valida Directory alt kaust, kus asub JDK 7
Windows'is on selleks reeglina C:\Program Files\Java\jdk*
Linux'is tasub alla laadida Sun/Oracle JDK ning valida selle kaust
Lõpuks tuleb panna linnuke lisatud JDK ette, et Eclipse seda kasutama hakkaks
Kui JDK 7't ei õnnestunud leida, siis tuleks see hankida
Linux'i jaoks saab Sun/Oracle JDK alla laadida järgnevalt lingilt (vajadusel leiab sealt ka Windows'i versiooni). Hetkel on uusimaks JDK versiooniks Java Platform (JDK) 7u7.
http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html
Linux'i jaoks mõeldud JDK saab ilma installimata lahti pakkida suvalisse kausta (jällegi sobib selleks hästi VRJB kaust) ning viidata Eclipse'ist siis sellele kaustale.
Ant
Window > Preferences > Ant > Runtime
Classpath tab'ist valida Ant Home Entries
Klikkida paremal servas oleval nupul Ant Home
Valida kaust, kuhu Ant on lahti pakitud
Tomcat
Window > Preferences > Server > Server Runtime Environments
Klikkida paremal servas oleval Add nupul
Valida Apache alt Apache Tomcat'i viimane versioon (hetkel 7.0)
Klikkida Next nupul ning vajutada nuppu Browse
Valida kaust, kuhu Tomcat on lahti pakitud
EGit
Täiendavalt võib Eclipse'ile lisada veel ka EGit graafilise liidese Git'i kasutamiseks.
EGit'i installimiseks valida Eclipse'i menüüst Help > Eclipse Marketplace, panna otsingusse EGit ning kui otsingu tulemused on käes vajutada Install nupul.
Restart Eclipse
Kui Eclipse taaskäivitada peaks kõik seadistused paigas olema ning kogu üles seatud arenduskeskkond on kasutamiseks valmis.
Näite rakenduse käivitamine
Näite rakenduse tööle saamiseks tuleb vaid järgida samme, mis on toodud Praktikum 1 "Project set up screencast" juhendis (arvestades seejuures muidugi teistsuguse projekti kausta nimega). Screencast'is käsurealt tehtavaid asju ei ole võimalik ise käsurealt järgi teha, kui Ant ei ole süsteemi path'i seatud (eelnevates juhistes Ant'i süsteemi path'i ei pandud) - kõik muu peaks aga korralikult toimima.
Kuna näite rakendusse on pandud ka index.jsp, mis kasutaja kohe õigele rakenduse lehele edasi suunab, siis tuleb andmesisestus vorm koheselt ise ette, kui rakendus on käivitunud. Rakendus ei kontroll sisend andmeid, mistõttu võib sobimatute andmete sisestamisel saada exception'i.
Mõned märkused screencast'i osas
Kuna antud rakendusel on teeke rohkem kui üks, siis seetõttu tuleb pärast Ant'i compile target'i jooksutamist build path'i lisada kõik lib/build kaustas olevad failid.
Lihtsama seadistamise huvides on järgnevalt toodud ka screencast'i alguses projekti kausta nimele /bin asemel lisatav path.
/WebContent/WEB-INF/classes