SmartScreen Filter

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Mis see on ?


SmartScreen Filter on Internet Explorer'i osa mis tagab turvalisema veebisirvimise. SmartScreen Filter hakati kasutama alates Internet Explorer 8'st ja on täiustatud versioon Internet Explorer 7's kasutusele võetud Phishing Filter'st. Võrreldes eelmise versiooniga on SmartScreen Filter :

  • Parema kasutajaliidesega
  • Suurema jõudlusega - veebilehe analüüs toimub parallelselt navigatsiooniga ja tänu sellele ei lange lehitsemise kiirus.
  • Uus heuristika ja täiustatud telemeetria - hindab veebilehe käitumist ja tuvastades sellelt kahtlustäratavaid tunnuseid, teavitatakse sellest kasutajat.
  • Anti-Malware toega - veebilehte võrreldakse nimekirjaga tuvastatud pahavara levitavatest serveritest.
  • Parema grupi poliitika toega - võimaldab domeeni administraatoril keelata tavakasutajatel SmartScreen Filter'i hoiatuste ignoreerimine.

Kuidas see töötab ?


  • SmartScreen Filter analüüsib veebilehte, mida sa külastad ja kui vastav veebileht omab kahtlaseid tunnusjooni siis teavitatakse sellest kasutajat ning talle pakutakse võimalust saata selle veebilehe kohta Microsoft'ile raport ning soovitab kasutajal jätkata sellel lehel ettevaatlikult. Microsoft'ile saadetav raporti sisu krüpteeritakse ja saadetakse kasutades HTTPS protokolli. Saadetud andmed salvestatakse ilma saatja IP-aadressita ning igasuguste kasutajaga seotavate andmeteta. Vastav raport sisaldab :
    • Veebilehe aadress'i
    • Andmeid sellele veebilehele saabumise kohta (Referrer data)
    • Standardset infot arvuti kohta
    • SmartScreen Filter'i versiooni numberit
    • Perioodilist informatsiooni SmartScreen Filter'i kasutamise kohta
    • Allalaetud failide teid, nimesi ja identifikaatoreid
Kas soovid saata veebilehe kohta raporti ?

  • SmartScreen Filter võrdleb veebilehte kõigepealt kasutaja arvutis hoitava nimekirjaga, kus on kirjas veebilehtede URL'id, mis on Microsofti arvates legaalsed. Leidmata esimesest nimekirjast kattuvust võrreldakse seda pidevalt uuendatava internetis oleva nimekirjaga, kus on kirjas tuvastatud andmepüügiga tegelevate lehekülgede URL'id (Phishing sites). Leides, et kasutaja üritab avada lehte, mis on selles nimekirjas, blokeeritakse antud veebileht ja kuvatakse ekraanile teavitus : "The website has been reported as unsafe".
Blokeeritud veebileht :

  • SmartScreen Filter võrdleb sinupoolt allalaetavaid faile ja programme nimekirjaga, kus on kirjas veebilehed ja programmid, mis on pahatahtlikud või ohtlikud. Proovides allalaadida mõnda faili selles nimekirjas olevalt aadressilt blokeeritakse see tegevus. Samuti võrreldakse vastavat faili või programmi nimekirjaga, milles hoitakse Internet Explorer'i kasutajate poolt enim allalaetud failide andmeid ja kui seda faili pole selles nimekirjas hoiatatakse kasutajat ennem allalaadimise alustamist.
Blokeeritud allalaadimine :

Hoiatus : fail pole enim allalaetud failide nimekirjas :

Kasutajaliides


Kasutajaliides on lihtne ja selgesti arusaadav, sattudes blokeeritud lehele pakutakse kasutajale järgmisi võimalusi :

  • Go to my homepage - suunab kasutaja tagasi ta kodulehele, et ta saaks tuttavast kohast veebilehitsemist jätkata.
  • Disregard and continue - ignoreerib hoiatust ja jätkab sama lehe laadimist. Aadressiriba jääb aga punaseks, kuni kasutaja on selle lehel.

Soovides kontrollida spetsiifilise veebilehe manuaalselt, saab seda teha valides : Tools -> Safety -> Check this website

Avastades ise kahtlase veebilehe on võimalik sellest teatada valides Tools -> Safety -> Report unsafe website

SmartScreen Filter'i sisse/välja lülitamine


SmartScreen Filter'i sisse / välja lülitamiseks ava Internet Explorer, vali sealt Tools, liigu sealt edasi Safety peale ning vali Turn Off SmartScreen Filter, et see välja lülitada või Turn On SmartScreen Filter, et see sisse lülitada.

SmartScreen Filter'i sisse/välja lülitamine :



Mõisted


Referrer data - eelmise lehe URL, millelt uue veebilehe avasite.

Phishing site - pettursait, mis imiteerib legaalse veebilehe välimust ja mille eesmärgiks on koguda isiklikku teavet, nt kasutajanimesid, paroole ja arveldusandmeid.

Kasutatud kirjandus


Autor


Silver Kullarand