Meeskond: Fontastic

From ICO wiki
Revision as of 23:53, 1 November 2015 by Preinuma (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Meeskond

  • Erik Hirmo - Projektijuht
  • Piret Reinumägi

Projekti kirjeldus

Rakendus kuvab arvutisse installitud fonte. Kasutaja saab luua oma nn tabid, mille all on omakorda tagid, mis grupeerivad kokku näiteks seriifidega fondid. See on hea tööriist eelkõige kujundajatele, kellel on arvutis palju fonte, kuid puudub hea visuaalne ja jaotatud esitlus neist. Hetkel on kujundusprogrammides fondid lihtsalt tähestikulises järjekorras, kuid puudub võimalus neid kuidagi grupeerida enda äranägemise järgi. Näiteks tuleb scrollida läbi 300 fonti, et leida sobiv, mis on aga küllaltki ajamahukas tegevus.

Analüüs

Eesmärk

Fontastic nagu nimigi viitab on fontide haldamiseks mõeldud app, mille abiga saad lihtsalt ning mugavalt luua endale meelepäraseid filtreid. See on mõeldud eelkõige kujundaja elu kergemaks muutmiseks. Praegune süsteem näeb kujundusprogrammis (samas ka näiteks wordis) välja selline, et fondi nägemiseks ja valimiseks on sul drop down list, mis on suhteliselt piiratud võimalustega. See list on tähestikulises järjekorras ning kuvab suhteliselt väikeselt fondi välimust. See on halb kahel põhjusel.

Esiteks mingit tööd tehes kujutad sa ette, et siis sobiks näiteks ilusti mõni käsikirjaline font. Selleks, et oma arvutist leida üles mõni ilus font, pead sa põhimõtteliselt läbi scrollima drop down valikust kõik oma fondid, kui sul just ei ole supermälu, et mäletad oma 500+ fondi seast just täpselt seda, mida otsid. Samuti kuna fondid on tähestikulises järjekorras on erinevat stiili fondid läbisegi, selleks et näha kõiki oma käsikirjalisi fonte peabki läbi scrollima terve tähesetiku. Puudub võimalus kuidagi oma fonte filtreerida, et teha elu lihtsamaks.

Teiseks on halb selline pisikene fondi kuva, millest ei saa tegelikult täit ettekujutust, milline võiks see font teise tekstiga ja suurusega välja näha. Kuna kuva on väike, siis kohese visuaalse eristamise asemel võib juhutuda, et proovid läbi enne 10 fonti, kui leiad selle õige. Seda saaks aga vältida, kui fonte kuvatakse suuremalt.

Üks variant kuidas kuidagi fonte filtreerida, on oma alla laetud fontide kataloogidesse jaotamine. Üsna kiirelt saab aga selgeks, et nende kaustade vahel klikkimine võtab veelgi rohkem aega, kui dropdownist endale meelepärase kirjastiili otsimine.

Praegu turul monopoolses seisus olev Adobe on välja tulnud oma online põhise fondihaldusega Typekit, mis iseenesest on päris hea filtreerimissüsteemiga ja hea kasutada, aga ta ei toeta paljusid fonte ning ei kuva sinu enda isiklikke arvutisse laetud fonte. Teiseks on ta saadaval ainult viimase tarkvara uuendusega. Niisiis isegi, kui kasutada Typekiti ei ole veel põhjust kõrvale heita aastate jooksul kogutud häid leide.

Võimalikud raskused

Hetkel veel ei ole uurinud, kas tulevase rakendusega võib esineda probleeme erinevatel Windowsi versioonidel. Näiteks järgnevaid kitsaskohti: kas eri Windowsid kasutavad erinevaid foldereid või on mõnes librarys funktsioon, mis automaatselt tuvastab kõik arvutis asuvad fondid jne.

Tööjaotus

Hetkel veel selget tööjaotust ei ole. Kuna projekt on tõenäoliselt pigem väike, siis ideaalis oleks peale projekti lõppu mõlemal liikmel arusaam kogu koodibaasist. Sellega välditakse olukorda, kus näiteks andmebaasiga mitte kokkupuutunu, peab enne eksamit baasinduse selgeks tegema. Üks võimalus tööd jagada oleks: andmebaasikiht, kasutajaliides ja nö muu kood. Kui me peaksime otsustama kasutusmugavusele ja disainile erilist rõhku pöörata, saab lead disainer Piret suurema vastutuse kui projektijuht. :-)

Funktsionaalsus

Kasutajal on võimalik näha kõiki arvutisse kuvatud fonte, kusjuures näidisteksti saab kasutaja valida ise. Fonte kuvatakse kaartidel, mida on ühes reas näiteks 4 tükki. Kasutaja saab igale fondile lisada tag'i. Tagi valik on vaba, mis annab kasutajale võimaluse kokku grupeerida näiteks seriifidega, või muu ühise nimetajaga fondid. Ühel fondil võib olla mitu tagi - näiteks #looks-good-on-red või #web-friendly. Tagile saab alati fonte juurde panna või ära võtta. Loomulikult on võimalik tage kustutada. Teiseks oluliseks funktsiooniks on sakkide ehk tabide tegemise võimalus. Igal vahelehel on kasutusel enda #tagid, mis annab võimaluse fonte grupeerida per projekt või muul meelepärasel viisil. Loomulikult saab ka vahelehti kustutada. Fondi valimise puhul võib oluliseks osutuda ka fondi värv ja tausta värv, millel tekst on kuvatud. Fontastic lubab tausta ja teksti värvi valida.

Nice to have

Projekti edasiarenduseks on mitmeid ideid, kuid tõenäoliselt jäävad need realiseerimata. Näiteks võiks kasutajal olla võimalus oma fonte mitme arvuti vahel sünkroniseerida. Hetkel ei ole selge, milliseid probleeme võib ette tulla erinevate operatsioonisüsteemide vahel fontide sünkroniseerimisega. Teiseks võiks kasutajal olla võimalus fonte installeerida veebist ühe klikiga. See tõenäoliselt eeldaks ka veebi ehitamist, mis omakorda oleks seotud mõne fontide pakkujaga.



Kasutatavad teholoogiad

  • WPF
  • LINQ
  • TFS

Logi

  • 30.09.2015 idee sõnastus
  • 19.10.2015 andmebaasi disain ja graafilise liidese esialgne mockup
  • 20.10.2015 TFS
  • 25.10.2015 projekti kirjeldus