LWAPP
LWAPP (Lightweight Access Point Protocol)
LWAPP on protokoll, mis võimaldab mitut Wi-Fi traadita access pointi korraga kontrollida. See protokoll loodi selleks, et vähendada aega, mis kulub suurte võrkude konfigureerimiseks, monitoorimiseks ning tõrgete otsimiseks. Tänu sellele süsteemile on administraatoril lihtsam võrku ning selles toimuvat analüüsida. LWAPPi pemiseks kavandajaks on firma Airespace, mis alates aastast 2005 kuulub Ciscole.
LWAPPi abil saab defineerida juhised, mida AP'd (Access Points) ja AC'd (Wireless Lan Controllers) peavad omavahelisel suhtlemisel jälgima.
LWAPP võib töödata nii OSI mudeli teises kui kolmandas kihis.
Kogu LWAPPis toimuva side saab jagada ühte kahest sõnumitüübist:
- LWAPP kontrollkanal
- LWAPP kapseldusandmed
LWAPP suhtluse esimene etapp on avastus. AP saadab "Discovery Request" sõnumi, millele AC, kes päringu kätte sai, vastab "Discovery Response" sõnumiga. Kui AP on vastuse saanud, seob antud AP ennast selle AC-ga kasutades "Join Request" ja "Join Response" päringuid. "Join Request" päringuga tehakse ka kindlaks, kas AP-d ja AC-d võimaldavad omavahel suuremahulisi sõnumeid edastada. Kui suuremahulisi sõnumeid saata ei saa, tuvastab süsteem, kui suur on maksimaalne võimalik sõnumi suurus, ning iga sõnum tükeldatakse vastavalt sellele väärtusele.
Kui AP ja AC on omavahel seotud, vahetavad nad teavet versioonide kohta ning kinnitavad need. Selle andmevahetuse käigus edastatakse ka muid sätteid. Tavaliselt on nendeks nimi (SSID), turvalisuse parameetrid, andmeedastuskiirus ja raadiokanal (ka mitu kanalit, kui AP on võimeline töötama mitme MAC aadressiga samaaegselt). Kui informatsioon on vahetatud, on Access Pointid võimelised oma tavapärast tööd alustama.
Lightweight Access Point Protocol võimaldab Access Controlleritel saada Access Pointidelt erinevat teavet seadmete kohta, millega Access Pointid suhtlevad. See teave võib sisaldada erinevat statistilist informatsioon ning muid kohalikke andmestruktuure, mis antud AP-s on sätestatud. Tänu sellele on väga lihtne koguda teavet mitme erineva Access Pointi töö kohta ning seadmete kohta, kes kogu võrku kasutavad. See võimaldabki kogu võrgus toimuvat lihtsasti jälgida ning hallata.
LWAPP võimaldab ka niinimetatud püsi elus funktsionaalsust. See tähendab, et kui Access Point ei saa teatud aja jooksul millegipärast Wireless Lan Controlleriga ühendust, üritab see Access Point leida uue AC, mille vahendusel süsteemiga edasi suhelda.