Tumeveeb

From ICO wiki
Revision as of 17:22, 2 December 2020 by Semaga (talk | contribs) (→‎Deep web)
Jump to navigationJump to search

Rühmaliikmed:

  Sebastian Magagni
  Marko Paumere
  Steven Teras
  Paul Siht
  Cer-Lyn Luhasaar

Ajalugu

Deep web

Süvaveebi juured (1969-) “Advanced Research Projects Agency Network”, lühendiks ARPANET, oli Ühendriikide kaitseministeeriumi poolt rahastatud projekt. Selle eesmärgiks oli luua arvutite põhjal kommunikatsioonisüsteemi, millel puuduks kindel tuum. Selline struktuur pakkus paremat kaitset rünnakute vastu. Projekt sai alguse tänu ülikoolide koostööle ning sõltumata sellest, et projekti võttis valitsus üle, said samad teadlased selle kallal piiranguteta edasi töötada. Hea näide on maailma esimene veebitehing: Stanfordi ja MIT teadlased kasutasid ARPANET-i kasutajaid, et müüa kanepit. Aastal 1983 jagunes projekt kahte ossa - MILNET, mida hakkas valitsus kasutama ning tsiviilversioon ARPANET-ist, millest hiljem kujunes tänapäeva internet.

Dark web

Dark web tänapäeval

Rakendused

Legaalsed kasutused

Dark web’i kasutatavuse juures peab välja tooma, et sirvimiseks vajaliku tarkvara alla tõmbamine selle külastamiseks või otsene veebilehtede külastamine dark web’is pole ebaseaduslik. Piir legaalse ning illegaalse tegevuse vahel võib sõltuda riigist, kuid kuni kasutaja ei riku seadust, näiteks tulirelva ostmisega, võib dark web´i vabalt kasutada.

Dark web sisaldab mitmeid teaduslikke artikleid, raamatuid, e-posti teenuse pakkujaid, kui ka foorumeid ning sotsiaalmeediaid. Neid kasutatakse tihti just seepärast, et dark web pakub paremat anonüümsust ning turvalisust selle kasutajale. Alternatiivid tavapärasele sotsiaalmeediale on näiteks Torbook ning Blackbook. Selliste sotsiaalmeediate ning meiliaadresside kasutamine on tähtis inimestel kes elavad riikides, kus on autoritaarne riigikorraldus või range meedia tsensuur. Anonüümsus võimaldab represseeritud isikutel või dissidentidel teavitada kontaktisikuid ning välisriikide meediat, kartmata otseseid tagajärgi. Ka inimesed kes muretsevad oma haigusseisundite üle või sõltuvad narkootikumitest, võivad kasutada Tor’i, et suhelda arstide ning spetsialistidega. Ilma, et satuks sotsiaalse surve alla. Facebook omab ka Tor’is kättesaadavat lehte, mida kasutatakse iga kuu üle miljoni korra.

Illegaalsed kasutused

Praktiline näide

Kokkuvõte