IT mõju spordile
Üksikisikute sportimisvõimaluste parandamine
Tehnoloogilised lahendused on kindlasti palju juurde andnud tippspordis. Ilmselt just tänu sellele saavutatakse igapäevaselt uusi maailmarekordeid erinevatel spordialadel. Muuhulgas on Infotehnoloogia areng oluliselt suutnud parandada ka tavainimeste sportimisharjumusi.
Siinkohal lausub põhirõhk erinevatel APP-idel. Välja on mõeldud väga erinevaid rakendusi ja lahendusi inimeste elu mugavamaks muutmiseks ning seeläbi soodustamaks inimeste sportimist. Sooviksin välja tuua mõningad silmapaistvamad lahendused:
Iseteenindav jõusaal
Üheks mugavaks lahenduseks, mille võrra IT on meie spordielu rikastanud, on isetöötavad jõusaalid. See kujutab endast jõusaale, kus personali ei ole. Inimene tuleb jõusaali, skaneerib oma jõusaali mobiilirakenduses genereeritud QR-koodi lugejasse sisse ning seeläbi pääsebki jõusaali. Sellise jõusaali juures on suur pluss see, et tavapäraselt on need ööpäevaringselt avatud. See annab võimaluse käia igal ajal ning inimene ei pea sõltuma jõusaali avamis-ja sulgemisaegadest. Ühtlasi jõusaali haldav ettevõte ei pea kulutama tohutult vahendeid personali ülalpidamiseks. Eestis võib üheks selliseks näiteks tuua jõusaal Gym!
Nutikas personaaltreener
On olemas erinevaid rakendusi, mis võivad olla sulle personaaltreeneri eest. Need on võimelised koostama automaatselt sulle treeningkava, mis on võimalikult palju sulle personaliseeritud. Kui sa pole varasemalt eriti treeninud ja oled pisut ülekaaluline, siis ilmselt rakendus seab sulle madalamad eesmärgid, kui inimesele, kes on pea igapäevaselt treeninud. See on äärmiselt kasulik inimestele, kes soovivad treenida, kuid ei tea kuidas alustada. Negatiivne pool asja juures on see, et pole päris personaaltreenerit, kes sind koha peal juhendada saaks erinevate harjutuste tegemisel. Arvestades asjaolu, et tänapäeval personaaltreenerite hinnad on üpris krõbedad, siis ei ole imestada, et järjest rohkem otsustatakse Appi kasuks. Valik erinevatest personaaltreeneri rakendustest on siin. (https://www.healthline.com/nutrition/personal-trainer-app) Inimestele, kes soovivad treenimist alustada, kuid ei tea kuidas pihta hakata, on suureks abimeheks ka YouTube. Seal on samuti väga palju erinevaid treeningvideoid, millest innustust saada.
Treeningud sõpradega distantsilt
Hea seltskond on tavaliselt üks tegur, mis motiveerib inimesi sportima. Paraku Covid-19 saabumisega suleti jõusaalid ning piirati inimeste koos treenimise võimalusi. Just sel ajal kujunesid eriti populaarseks Zoomi(Zoomi link) ühistrennid. Zoomi trennid toimusid tavaliselt ainult enda keharaskust või koduseid vahendeid kasutades. Üldiselt treener näitas harjutuse ette ja ülejäänud pidid seda järele tegema. Selline väljund on kindlasti hea, sest on palju inimesi, kes ei suuda ennast iseseisvalt motiveerida trenni tegema. Treening koos sõprade ja tuttavatega on kindlasti mitmekülgsem ning lisaks trennile on sellel ka sotsiaalne pool.
Virtuaaltreeningud
Zoom ei ole ainuke võimalus kodust väljumata treenida. Järjest rohkem hakkab teemakohaseks saama VR. Sellega kaasnevad ka treeningud virtuaalses ruumis. Tänapäeval on võimalik harrastada mitmeid erinevaid spordialasi kasutades kas mingisugust simulaatorit või muud VR liidest. Üks spordiala on golf, mille harrastamine taolisel viisil on üpris populaarne. Erinevate golfi simulaatoritega on võimalik tutvuda siin.(https://rainorshinegolf.com/pages/best-golf-simulators).
Andmeanalüüs üksikisiku tasandil
Üldiselt on võimalik teada saada tohutult teavet inimese eluviiside kohta, kui ta kasutab kaasaegset nutikella või kannab nutitelefoni pidevalt kaasas. Tänapäeva nutikellad(ka osad telefonid) loevad igapäevaselt inimeste samme, unetunde ja treeningaktiivsust. Vastavalt kellale võib neid näitajaid olla vähem või rohkem, aga kõik nad ikkagi koguvad andmeid. Nutikellad on tavaliselt ühendatud mingi rakendusega nutitelefonis. See rakendus suudab kella poolt saadetavaid andmeid analüüsida ning teha sulle soovitusi. Näiteks võib kell teha sulle soovitusi, kui näeb, et treeningutest on ülekoormus või kui inimene pole piisavalt maganud. Inimene mõningates olukordades ei pruugi sellest isegi aru saada, enne kui rakendus talle märkust pole teinud. Üheks taoliseks nutikellaks on näiteks Apple Watch.