System restore point

From ICO wiki
Revision as of 17:00, 10 October 2011 by Dkeler (talk | contribs) (→‎How to?)
Jump to navigationJump to search

]Süsteemitaaste (inglise keeles System restore) – Windows operatsioonsüsteemi komponent (rstrui.exe protsess), mille eesmärgiks on taastada operatsioonsüsteemi funktsionaalsust süsteemi failide, registri võtmete, installeeritud programmide j.n.e tagasiveeremise abil (eelmise PC seisundi taastamise abil). System restore on olemas Windows ME, XP, Vista ja 7 peal.

XP ja Vista+ vahe

System restore Windows XP peal oli küll mõttetu asi. System restore pointi loomine oli sageli piinavalt aeglane ja kui tuli aeg süsteemi taastamiseks, System restore harvasti tegi seda, mida sellelt oodati. Aga kui olete uuendanud Vista’ks või Windows 7’ks, siis tuleb tõesti System restore’ile anda veel ühe võimaluse.

Windows XP ajal System restore lihtsalt kasutas failide filtri ja kopeeris faile ümber, kuid Vista’st ja edasi kasutatakse uut täiustatud kasutajaliidest ning uut tehnoloogiat – Shadow Copy, mille peal on nüüd System restore ehitatud. Nüüd saab see teha snapshot’I teie drive’ist teatud ajahetkel, ja hiljem kasutada seda süsteemi taastamiseks, kui midagi on valesti läinud. Shadow Copy funktsioon on ka kasutatud varundustarkvara poolt selleks, et teha snapshot’i failidest, isegi kui nad on kasutusel. Shadow Copy kasutamine lihtsa failide kopeerimise asemel muudab System restore’et palju effektiivsemaks – samas XP oskas ainult rullida tagasi teatud Windows’i muutuseid ja tavaliselt ei töötanud nii hästi. System restore Windows Vista ja 7 peal saab tegelikkult rullida tagasi installeeritud rakenduse eelmise versiooni peale.

Windows Vista peal default’is kasutatakse 15% kettaruumi ja kettas peab olema minimaalselt 1 GB. Windows XP peal saab System restore võtta maksimaalselt 12% kettaruumi. Windows XP ja ME peal failid reserveerisid ainult teatud kaustadest. Windows Vista ja 7 peal reserveeritakse kõik Windows kausta failid ja jälgitud laiendused väljaspool Windows kaustast. Windows XP ja ME peal ei olnud võimalik teha System restore’t, kui süsteem ei käivitanud. Nüüd aga on kasutusel Windows Recovery Environment, mis sellistel juhul aitab teha System restore’t.

Windows Server

Windows Server reas System restore puudub. Windows XP’sse sisseehitatud System restore’t on võimalik installeerida seadmele, mis töötab Windows Server’i 2003 all, kuigi see ei ole toetatud Microsoft’i poolt. On olemas ka teised erinevused. Üks nendest on kettaruum.

System restore point

System restore snapshot’e luuakse regulaarselt ja automaatselt kasutades Task Scheduler tööd – süsteemi käivitamisel ja südaööl iga päev. Enne, kui hakate mõelda, et see halvasti mõjutab teie süsteemi boot-kiirust ütlen seda, et snapshoti ei hakata luua kuni arvuti ei ole idle’s rohkem, kui 10 minutit, ja kui teile ei meeldi see ajakava, saate te muuta Task Scheduler’i tööd selleks, et teha rohkem(vähem) snapshot’e. Kui te installeerite (või deinstalleerite) tarkvarat System restore point on ka kävitatud, või saate luua neid käsitsi, kui tahate teha muutusi ja olla kindel, et saate taastada süsteemi kui vaja on. System restore point’e luuakse:

  • Kui tarkvara on installeeritud Windows Installer’i, Package Installer’i või mingi teise installeri abil, mis teab System Restore olemasolust
  • Kui Windows Update installeerib uusi värskendusi
  • Kui kasutaja installeerib draiveri ilma Windows Hardware Quality Labs digitaalse alkirjata.
  • Iga 24 arvuti kasutamise tunni (10 tunni Windows ME’s) või iga 24 kalendritunni järel.
  • Süsteemi käivitamisel, kui arvuti on olnud välja lulitatud rohkem, kui 24 tundi.
  • Kasutaja nõudlusel.

No performance drop!

Üks kõige levinumatest performance-tweaking müütidest, mille saate leida praktiliselt kõikidel amatöör tweaking-foorumitel on see, et maksimaalseks tootlikkuseks peate te System restore’t välja lülitada. Vale! Nagu on üleval kirjas – System restore töötab ainult siis, kui arvuti on idle’s, niiet ainukene ressurside äravool on veidi rohkem hõivatud kettaruum. Kui olete tõsiselt mures kettaruumi kasutamise põhjusel saate te anda System restore’ile vähem ruumi. Selleks, et Windows 7’me peal vähedada System restore’i poolt hõivatud mälu suurust avage:

System properties > System protection > Configure

1. Avage system properties (Control panel'ist)

2. Valige system protection vasakpoolsest tulbast

3. Vajutage Configure nuppule

4. Liigutage liugurit (slider), et valida palju täpsemalt ruumi soovite te System restore’iks reserveerida.


Windows Vista peal on see asi palju keerulisem – peate te kasutama käsurea-häkki selleks, et sundida Windows Vista’t vähem kettaruumi kasutada.

Palju parem lahendus on aga kustutada kõik System restore point’e välja arvatud üks sagedam nendest. Taastepunkte saab kustutada Disk Cleanup utility’ga.

1. Lihtsalt käivitage seda administraatorina start-menüüst (parem klõps – run as administrator) or saate te avada seda normaalselt.

2. Vajutage „Clean up system files“ nuppu peale.

3. Kui tegite seda saate te valida More Options menüüt, kust leiate „Clean up" nuppu. Vajutage seda nuppu, et kustutada kõik System Restore Point'id, väljaarvatud kõige sagedam. See hoiab teid ohutus ja ei hoia vanemaid, mittevajalikke taastepunkte.

How to?

1.

2.

3.

4.

System Restore Point'i loomine

Q & A

Q: Mis teha, kui System restore ei aitanud?

A: Kui System restore ei aitanud, te saate taastetoimingut tagasi võtta või valida mingi teise Restore Point’i. Kui System restore ei näita üldse mingeid Point’e veenduge, et olete seda sisse lülitanud ja teil on vähemalt 300mb vaba ruumi kõvaketta peal.


Q: Millised failid muutuvad süsteemi taastamisel?

A: System restore mõjutab Windows System faile, programme ja registriseadeid. Samuti see ka võib teha muudatusi skriptides, pakkefailides (batch faile), ja muid käivitatavaid faile teie arvutis. See ei mõjuta isiklikke faile, nagu e-post, dokumente, fotosid, seega ei saa see aidata teil taastada kustutatud faile. Kui teil on failide varukoopia (backup) saate te ikka neid faile taastada.


Q: Mul on Windows’I varasem versioon (näiteks XP) arvuti peal, ja kui ma boot’in selle ja siis boot’in tagasi Vista/7 peale mu System Restore Point’id kaovad. Miks?

A: Selles Windows’i (Vista/7) versioonil luuakse System Restore Point’e erinevalt, ja varasemad Windows’i versioonid ei tuvasta neid. S.t. seda, et kui teil on dual-boot konfiguratsioon ja te käivitate varasema Windows’i, kustutab see varasem Windows kõik uuema Windows’i taastepunkte ära. Kui lähete tagasi uuema Windows versiooni peale taastepunktid jälle algavad automaatselt looma.

Lahendus: Selleks, et mitte kaotada neid shadow copy’id enne Windows XP käivitamist lülitage teie hard disk välja (see mille peal on System Restore Point’id).


Q: Kas ma saan tühistada System restore’i poolt tehtud muudatusi?

A: Jah. Iga kord, kui kasutate System restore’i, enne jätkamist luuakse uut System Restore Point’i, s.t, et kui midagi on valesti läinud saate te tagastada muudatusi System restore menüüs. Kui arvuti on safe mode’is ei saa te muudatusi taastada operatsiooni. Küll aga saate valida teist System Restore Point’i, kui see olemas on.

Lahendus: System restore > sisestage parool (kui vaja on) > Vajutage undo System restore, next > Vaadake oma valikuid > Finish


Q: Kuidas pean ma valida õiget System Restore Point’i?

A: System restore automaatselt pakub teile viimase point’i, mis oli loodud enne olulisi muudatusi (nagu programmide installimine). Samuti saate ka ise taastepunkti valida. Proovige kasutada taastepunkti, mis oli just enne seda kui olete hakanud probleeme märkida.


Q: Miks ei kaitse System restore FAT32 kettaid?

A: System restore ei kaitse FAT32 ega teisi FAT kettaid sest FAT kettad ei toeta Shadow Copy kasutamist. Shadow Copy’d sisaldavad informatsiooni tehtud muudatustest. Shadow Copy kasutamiseks on vaja NTFS formaadis failisüsteemi. Windows Vista/7 peal ei saa te taastada muudatusi, kui teie System failid on FAT ketta peal.


Q: System restore 0x8007000E terror. Kuidas lahendada?

A: See viga tekib tavaliselt siis, kui arvuti peal on 512mb RAM ja palju suuri andmefaile. Tavaliselt RAM’i 1gb’ni suurendamine aitab selle probleemi lahendada.

Viited

Autor

Dmitri Keler (A22)