User:Rohak
Erialatutvustuse aine arvestustöö
Autor: Robert Ohak
Esitamise kuupäev: 14. november 2011
Essee
Eessee teemaks valisin projekti, mida meil tööjuures hetkel läbi viiakse. Esmalt tutvustaks meie ettevõttet, Ida-Virumaal paiknevat Osaühingut nimega Järve Biopuhastus (JBP), mille tegevusalaks on vee- ja kanalisatsiooni teenused ning reoveepuhastus. Klientide piirkonnaks on meil Jõhvi ja Püssi linn, Kohtla-Järve linn koos Järve, Ahtme, Tammiku ja Sompa linnaosaga ning veel paar väiksemat asulat. Plaanide kohaselt peaks aastal 2013 liituma ka Kiviõli linn. Meie ettevõtte on 10 aastaga laienenud 3 inimese tööandjast ligikaudu 75 töötajaga firmaks. Minul on saanud tavaks, naljaga pooleks, öelda: „Kõigepealt kogu Ida-Virumaa ja siis kogu eesti,“ millest ma ka lähtun oma projektide läbiviimisel.
Tarkvaralise poolepealt oli ettevõttes kasutusel mitu erinevat tarkvara, vee ja kanalisatsiooni klientidel - Neptun, raamatupidamises ja suurklientide jaoks oli – AS San Revilo „Pmen“, dokumendi halduseks oli tavalised tabelarvutuse failid serveri jagatud kettal, rikete registreerimiseks oli mingi eraldi arendatud graafiline liides MS Accessi andmebaasile ja ülessannete haldus tarkvara kui selline puudus üldse.
16.07.2010 avaldati Riigihangete registeris viitenumbriga 119743 riigihange „OÜ Järve Biopuhastus haldussuutlikkuse tõstmine.“ Hanke tulemusel sooviti välja vahetada olemas olevad tarkvaralised lahendused ja panna kõik ettevõttes olevad infosüsteemid nn. ühe katuse alla. Hanke võitjaks sai Fujitsu Services AS, pakkudes tervik lahendusena MS Dynamics NAV-i integreeritult dokumendihaldussüsteemiga DocLogix.
Minu osa selles hankes on olla tellija poolne projektijuht ja järelevalve teostaja. Minu peamisteks ülessanneteks selles projektis on muuhulgas, kutsuda kokku ja juhatada projekti koosolekuid ning protokollida kirjalikult, jälgida tööde teostamist vastavalt lepingule ja selles toodud nõuetele, esitada JBP seisukohad ja nõuda nende elluviimist nii täitjalt kui JBP poolselt projektimeeskonnalt vastavalt haldusalale, koordineerida tegevusi, planeerida, võtta vastu otsuseid ja teha etepanekuid oma vastutusala piires, seoses tark- ja riistvara ostu, arenduse ja juurutamisega selliselt, et oleks tagatud tulevikku suunatud IT haldus.
Projekti rakendamise tulemusel saab meie ettevõttel olema ühtne tarkvara raamatupidamises, kliendihalduses ja ülesannete haldamises, mis on seotud dokumendihaldussüsteemiga. Lisaks saab olema ühtne ettevõtte kontaktide andmebaas, mida saab muuhulgas siduda e-posti programmidega. Kliendihalduse osas tuleb klientidele e-teenindus büroo, kus kliendid saavad sisestada oma arvestite näite, vaadata eelnevate perioodide arveid ja saata avaldusi, ettepanekuid ning tagasisidet. E-teenindus büroosse saab siseneda ID-kaardi või pangalingi kaudu.
Esimese etappi järel toimib meil juba kliendihalduse poolepealt kliendi andmete töötlemine, arvestite haldamine, arvete genereerimine ja väljastamine ning makstud arvete arvestamine. Pisi puudused on viiviste genereerimisel ja kuna dokumendihaldussüsteem pole veel valmis, on puudulik kliendi lepingute haldus ning nende loomine.
Finants mooduli osas toimivad arvetega tehtavad toimingud, laoarvestus, maksete import ja eksport pankadesse. Töös on palgamooduli seadistamine palga arvestuseks.
Algust on tehtud ülesannete genereerimisega, nimelt toimib kliendi arvestite kontroll ülesannete ja arvestite taatlusperioodiga seotud vahetamise ülesannete loomine ning nende ülesannete staatuse töötlemine.
Tegeletakse aktiivselt kliendi suhtluse registriga, mis on peamiselt mõeldud telefoni suhtluse registreerimiseks ja vastavalt suhtluse mallidele genereeritavate ülesannete loomiskeks. Lisaks võimaldab suhtluse register registreerida ka e-posti.
Dokumendihaldussüsteemis on loomisel uus dokumendipuu struktuur.
Hilisemas etapis on planeeritud veel integratsioon meie automaatika juhtimise keskusega, kus kohast hakkavad tulema automaatselt suuklientide arvestite näidud ja tootmis mahtude andmed. Liidestamine loodava geoinfosüsteemiga on planeeritud projekti lõpu etappidesse. Lisaks tulevad mobiilsed töökohad meistrite autodesse ülesannete täitmise sisestamiseks ja jälgimiseks, materjalide kulude arvestuseks ning kaardilt torustike plaanide vaatamiseks.
Kokkuvõtteks, kui see projekt on läbi viidud, on meil olemas ühine infosüsteem kogu ettevõtte tööprotsesside jälgmiseks, arvestamiseks ja töö korraldamiseks. Töö lõpuks on planeeritud aasta 2011 lõpp.
Õpingukorralduse küsimused
Küsimus B
Kukkusid arvestusel läbi. Kuidas edasi? Kaua on võimalik =\arvestust teha? Kellega kokkuleppida, et arvestust teha? Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigieelarvelisel (RE) kohal? Palju maksab, kui oled riigieelarvevälisel (REV) kohal?
Vastused
- Kuidas edasi?
Tuleb ennast registreerida järelarvestusele.
- Kaua on võimalik arvestust teha?
Arvestust on võimalik teha kuni ülejärgmise semestri punase joone päevani. Kordusarvestuste tähtajad määrab ainet õpetav õppejõud kooskõlas õppeosakonnas koostatud soovitusliku ajakavaga.
- Kellega kokkuleppida, et arvestust teha?
Et kordusarvestust teha, peab kokku leppima ainet õpetava õppejõuga.
- Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine?
Järelarvestusele peab registreerima õppeosakonnas.
- Mis on tähtajad?
Arvestust on võimalik teha kuni ülejärgmise semestri punase joone päevani.
Riigieelarvevälisel (REV) kohal peab olema tasutud kordusarvestuse tasu üleeelmise tööpäeva lõpuks arvestatuna eksami toimumise päevast.
- Palju maksab, kui oled riigieelarvelisel (RE) kohal?
Kordusarvestused on riigieelarvelisel (RE) kohal tasustamatta.
- Palju maksab, kui oled riigieelarvevälisel (REV) kohal?
Kordusarvestused riigieelarvevälisel (REV) kohal maksavad 13 €, mis tasutakse Eesti Infotehnoloogia Sihtasutuse kontole.
Küsimus 5
Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele teisel õppeaastal? Mis tegevused tuleb selleks teha? Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg? Kuidas toimub puhkuse lõpetamine? Kuidas toimub puhkuse varasem lõpetamine? Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid? Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?
Vastused
- Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele teisel õppeaastal?
Eesti kaitsejõududesse teenima asumisel, lapse hooldamiseks ja muudel põhjustel.
- Mis tegevused tuleb selleks teha?
Akadeemilist puhkust taotletakse avaldusega rektori nimele ja vormistatakse rektori käskkirjaga.
- Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg?
Eesti kaitsejõududesse teenima asumisel – kuni üheks aastaks.
Lapse hooldamiseks – kuni lapse kolme aastaseks saamiseni.
Muudel põhjustel – kuni üheks aastaks.
- Kuidas toimub puhkuse lõpetamine?
Akadeemilist puhkuse lõpetamist taotletakse avaldusega rektori nimele ja vormistatakse rektori käskkirjaga.
- Kuidas toimub puhkuse varasem lõpetamine?
Akadeemilist puhkuse katkestamist taotletakse avaldusega rektori nimele ja vormistatakse rektori käskkirjaga.
- Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid?
Ei, akadeemilise puhkuse ajal ei saa deklareerida õppeaineid, välja arvatud üliõpilasel, kes on akadeemilisel puhkusel lapse hooldamiseks, kellel on õigus osaleda õppetöös esitades ainete deklareerimiseks kirjalik taotlus õppeosakonda.
- Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?
Jah, akadeemilise puhkuse ajal on lubatud sooritada arvestusi ja eksameid.