SSD kettad

From ICO wiki
Revision as of 21:08, 9 December 2011 by Asumin (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

ARTIKKEL ON POOLELI! Sellel teemal kirjutab Andres Sumin A32


Mõned punktid, mida viki artikli puhul tasub silmas pidada: Info autori kohta: Nimi, Grupp, Artikli kirjutamise aasta Teema lühitutvustus, millest artikkel räägib Mulli pole vaja kirjutada, kuid on hea, kui kõik käsud on arusaadavalt lahti seletatud Tehonoloogia kasutamisvõimalused reaalses elus ja võimalusel näited enda katsetustest on VÄGA oodatud! Lihtsad jooniseid, mis seletavad pika jutu lühidalt, on samuti head! Tekst võiks olla hea struktuuriga - alampealkirjad loogilised ning teema jaotus ka, et lugejal oleks teema kergemini loetav


Mis on SSD ketas?

Pooljuhtketas ehk SSD ehk Solid-state drive on andmekandja mis kasutab püsimälu andmete talletamiseks. SSD kettad erinevad tavapärastest kõvaketastest selle poolest, et nendes puuduvad liikuvad osad. Selle asemel kasutatakse SSD ketastes mikrokiipe, hävimälu ja säilmälu. Võrreldes tavaliste ketastega kannatavad SSD kettad füüsilisi põrutusi, kasutavad vähem ressurssi, on kiiremad ja vaiksemad aga ka palju kallimad. Operatsioonisüsteemid näevad pooljuhtkettaid kui tavalisi kõvakettaid ning nende jaoks pole vaja spetsiaalseid draivereid.

Mis on SLC ja MLC?

SSD kõvakettad jagunevad kaheks, nendeks on SLC (single level cell) ja MLC (multi level cell). SLC on kiirem ja kallim ning sellel on rohkem kirjutuskordi milleks on umbkaudu ~100 000 korda. Antud ketta teeb kallimaks 1 bitine kontroller. MLC ketastes on aga mitu erinevat olekut tänu millele suudab ketas hoida 2te bitti ühes üksuses ja see teeb ta palju odavamaks. MLC ketaste kirjutmiskordi on umbes ~10 000 korda. SLC ja MLC hinnavahe on pea kümnekordne.

SSD vs. HDD

SSD ja HDD (tavalised, pöörlevad kettad) kettaid on tegelikult suhteliselt keeruline võrrelda. Traditsioonilised kõvaketta jõudlustestid rõhuvad nõrkuste võrdlemisele, näiteks keerlemise latentsus- ja otsinguajale. SSD kettad aga ei keerle, mis tähendab, et analoogsetes testides on nad peajagu üle. Samas SSD ketaste sega lugemise-kirjutamise tõttu võib nende jõudlus võib ajapikku degrareeruda. Testida tuleks kasutatud ketast kuna uhiuue, poest ostetud ketta jõudlus võib olla märgatavalt parem kui aastate vanune ketas (SSD).