Gi-Fi

From ICO wiki
Revision as of 12:51, 23 May 2012 by Klang (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Kersti Lang A21

Gi-Fi

Gi-Fi (ehk Gigabit Wireless) on traadita ühenduse tehnoloogia. Selle transiiver on integreeritud ühele kiibile ning see töötab 60GHz CMOS tehnoloogial. GiFi võimaldab edastada andmeid kuni 5 gigabiti sekundis, mis on praegusest maksimaalsest traadita andmeedastuse kiirusest 10 korda kiirem. GiFi_cabling

Ajalugu

Mitmeid aastaid valitsesid maailma juhtmed. Pikka aega mängisid põhilist rolli kiudoptilinsed kaablid kuna need oli kiirema bit-i edastusega andmeside vahend. Paigaldatavad kaablid põhjustavad raskusid ja on tülikad ning see põhjus juhtiski meid juhtmevaba internetini. Bluetoothi Kuid paigaldatavad kaablid põhjustavad raskusi ja juhtisid meid juhtmevaba interneti ligipääsuni. Esiteks Bluetooth, kuid see ulatub vaid kuni 9-10 meetrini. Sellele järgnes WiFi, mis kattis kuni 90 meetrit. WiFi oma levialaga tegi sel ajal revolutsiooni ja lahendas tolle-aegsed võrguprobleemid.

Inimesed kogu aeg jätkavad parema tehnoloogia nõudmist olenemata sellest, et see annaks väga suuri eeliseid praeguse tehnoloogia ees. See juhatas uude, rohkem tänapäevasesse andmevahetusvõimalusse tekkeni - Gi-Fi. Esmakordselt tutvustati prototüüpsüsteemi, mis kasutas 60GHz kiibitehnoloogiat, 2009. aastal. NICTA väljatöötatud tehnoloogia on ultrakiire traadita ülekannete süsteem, mis on üle kümne korra kiirem kui praegune WiFi. GiFi võimaldab umbes kümne meetri raadiuses saata väga suurt hulka informatsiooni väga lühikese ajaga ühest seadmest teise. See toetab väga kiiret andmete laadimist, näiteks videosi on sellega võimalik laadida erinevatesse seadmetesse sekundite jooksul.

Arhitektuur

Gi-Fi süsteemi põhiosa on abonendi jaam, mis on võimeline haldama/vastu võtma mitu eri pääsupunkti. Seade kasutab 5 mm kiipi ja 1 millimeetri paksust antenni kulutades samal ajal vähem kui 2 vatti energiat. GiFi edastab/võtab vastu andmeid juhtmevabalt üle lühikese distantsi, just nagu Bluetooth. Gi-Fi toetab standardvõrku IEEE 802.15.3C. Sellepõhine süsteem kasutab tihtipeale abonendi jaamas väikest saatjat, mis on kinnitatud katusele. Kuna integreeritud vastuvõtja on väga väike, saab selle paigaldada seadme sisse. Leviala on selleks, et võimaldada arvutitel suhelda teiste arvuti seadmetega (sealhulgas telefonid ja muud digitaalsed vahendid), mis ümbritsevad inimesi.

See saavutus võimaldab täielikult juhtmevaba kontorit või kodu tulevikus. See läbimurre tähendab kontori ja kodu internet ilma juhtmeteta on lõpuks saanud reaalsuseks.

Gi-Fi tööpõhimõte

See on konverteeritud IF levialast RF60 GHz levialasse kasutades kahte mikserit. Sisenev RF signaal konverteeritakse esmalt 5 GHz IF tsentraalsignaaliks ning seejärel normaalandmevahemikku. Selles protsessis kasutatakse heterodüünset konstruktsiooni, et vältida lekkimisi suunamuutusel. Tänu 7 GHz spektri võimalustele, toimub kogu andmete andmevahetus sekundite jooksul.

Gi-Fi eelised

Põhjused, miks Gi-Fi tehnoloogiat arendada ning miks see on hea:

  • väga kiire andmevahetus
  • madal toote hind
  • madal energia tarbimine
  • eeldused on kaua tuntud olnud (nt. Bluetooth ja Wi-Fi)
  • turvaline
  • tasuv
  • mõõtudelt väike
  • kergesti kaasaskantav, mobiilne

Wi-Fi & Bluetooth

Wi-Fi ja Bluetoothi miinused:

  • Bluetoothi töökiirus on 800 Kbps ja Wi-Fi töökiirus on 11 Mbps.
  • mõlemad tarbivad palju energiat - 5 mw ja 10 mw.
  • suurema koguse failide, muusika või videode ülekanne võtab siiski kuni mitu tundi.

Kasutatud kirjandus

Ajalugu - http://uudised.err.ee/index.php?06229000

Gi-Fi - http://en.wikipedia.org/wiki/Gi-Fi

Wi-Fi & Bluetooth, arhitektuur - http://www.authorstream.com/Presentation/Phaneendar-1363619-gi-fi-wireless-communication/