User:Hjaanima
Erialatutvustuse aine arvestustöö
Essee
2016. aasta erialatutvustuse õppeaine puhul on tegemist inspireeriva ja silmaringi laiendava loenguteseeriaga, mis katab ära suuremad infotehnoloogia valdkonnaga seotud alamjaotused.
- Sissejuhatav loeng:
Esimese loengu avas pidulikult IT kolledži rektor Peeter Lorents, rõhutades seda, kui õige valiku õppima asunud inimesed teinud on ja kui oluline on tegelikult elukestev õpe. Edasi rääkis kolledžist ja selle õppekavadest lähemalt õppekavade arendusjuht Merike Spitsõn, tutvustades olulisemaid aspekte koolis püsimisest. Stipendiumidest ja toetustest rääkis Merle Varendi. Üllataval kombel on kõik stipendiumid kokku kogudes võimalik kooli kõrvalt väga head lisaraha teenida, ent kaugõppel on kogu paketi saamine tunduvalt keerulisem kui päevastel tudengitel. Lisaks tutvustas haridustehnoloog Juri Tretjakov kooli võimekust loenguid salvestada, mis teeb hõivatumatel tudengitel tagant järele õppimise ja ka teemade kordamise palju lihtsamaks.
- Teine loeng:
Teise loengu külalisesinejaks oli pika kogemuste ja teadmiste pagasiga RIA peaarhitekt Andres Kütt, kes koputas südame peale tõsiasjaga, et kui on tahtmist on, jõuab huvipakkuvad teemad endale selgeks teha ka naise ja laste kõrvalt. Loengu põhiteemaks oli arhitekti kui ameti roll organisatsioonis. Motivatsiooni pakkusid lisaks ka esineja näpunäited keerulistes ainetes vee peal püsimiseks - igal õpetataval ainel on mingi eesmärk ja tuleb enda jaoks see nišš leida. Lisaks kogemustele paiskas esineja õhku ka filosoofilisemat mõtteainet teemadel, kuidas mingeid asju paremini mõista. Tuleb õppida küsima suunavaid ja eriti "miks" küsimusi.
- Kolmas loeng:
Kolmanda loengu ajal rääkisid oma eduloost IT kolledži juurtega praeguseks suurt nime teinud startup'i(Testlio) loojad Kristel ja Marko Kruustük. Loengu eesmärk oli tutvustada nii startup-firmade tumedat kui ka helgemat poolt. Olulisimaks peeti julgust ja kannatlikkust uute asjade proovimisel. Raskeim aspekt startup-firma loomise juures on nähtavasti ärilise ja tehnilise poole tasakaalus hoidmine ning pidevalt kõige läbi mõtlemine. On suur oht varakult alla anda või fookusest liiati välja minna. Uudne oli loengus välja toodud fakt, et Eestis on väga aktiivsed startup'iga tegelevad inimesed, keda välismaailmas tuntakse ka kui #estonianmafia.
- Neljas loeng:
Neljanda loengu külaliseks oli mitte niivõrd akadeemilise taustaga, kuid sellegi poolest pikalt IT-maastikul nime teinud Lembitu Ling'ga. Põhiteemaks oli sellel loengul süsteemi administreerimine kui amet ja sellel alal ellu jäämine. Taustalugudest räägiti veel 90-date Eesti "musta rauaga" äritsemisest ja nõukaaegsest tarkvarapiraatlusest. Erialaselt(süsteemiadministraatori vaates) toodi esile endast lugupidava administraatori vajalikud iseloomujooned - peab olema laisk, aga mitte liiga laisk. Lahatavate probleemide seas toodi välja ka erinevate osapoolte omavahelised rivaalitsemised - süsteemiadministraatorid vs. arendajad vs. projektijuhid - mida saab ravida ainult üksteisest lugupidava suhtumise ja kommunikatsiooni arendamisega.