Windows Automated Installation Kit ja selle tähtsamad komponendid

From ICO wiki
Revision as of 22:41, 13 September 2010 by Htahis (talk | contribs) (→‎Sysprep)
Jump to navigationJump to search

Windows Automated Installation Kit

Windows Automated Installation Kit (WAIK) on tootekomplekt, mis sisaldab hulga Windowsi automaatpaigalduseks vajalike tööriistu. Muuhulgas sisaldab WAIK ka nelja järgnevalt tutvustatavat tööriista ning WIM failiformaadiga töötamiseks vajaliku API’t

Windows Preinstallation Environment

Windows Preinstallation Environment (WinPE)  on alglaadimisvõimeline piiratud funktsionaalsusega Windowsi versioon, mida on võimalik kasutada näiteks kujutisfailide loomiseks olemasolevast loogilisest kettast, olemasoleva Windowsi paigalduse veaotsinguks, uue Windowsi paigaldamiseks arvutile jne. Microsoft Windows Vista ja Server 2008 paigaldus­keskkond baseerub WinPE 2.0 tarkvaral. (Desai & Mackin, 2008) Microsoft Windows 7 ja Server 2008 R2 paigaldus­keskkond baseerub WinPE 3.0 tarkvaral.

Kuna tegemist on Windowsi operatsioonisüsteemi modifikatsiooniga, siis on peab kasutatav riistavara toetama Windowsi operatsioonisüsteemi ning nõutav on vastavate draiverite olemasolu. Draivereid on võimalik WinPE kujutisfaili lisada. WinPE 2.0 ja 3.0 ei sisalda vaikimisi WIM kujutis­faili­formaadi tuge, kuid see on võimalik sinna lisada.

Võrreldes täisfunktsionaalse Windows 7’ga on WinPE 3.0’s mitmeid piiranguid:

  • vähendamaks nõutavate ressursside hulka sisaldub WinPE ainult osa rakendusliideseid (ketaste, arvutivõrgu ja tuumikrakendusliides);
  • vältimaks mittesihipärast kasutamist ei ole lubatud üle 72 tunni järjestikust kasutamist ning see piirang ei ole seadistav (seda aega ei saa muuta);
  • WinPE ei suuda töötada failiserverina ja kaugtöölaud ei ole toetatud;
  • toetatud on ainult TCP/IP and NetBIOS ja TCP/IP võrguprotokollid;
  • kõik WinPE registris tehtud muudatused algväärtustatakse taaskäivitamise ajal;
  • loogilistele kettad seotakse kettatähtedega loogiliste ketaste järjekorras ning see järjekord algväärtustatakse taaskäivitamise käigus;
  • .Net raamistik ei ole toetatud;
  • 32. bitilise Windowsi paigaldamiseks tuleb kasutada 32. bitilist WinPE’d ning 64. bitilise Windowsi paigaldamiseks tuleb kasutada 64. bitilist WinPE’d;
  • dünaamiliste ketaste tugi ei ole täielik;
  • WinPE ei toeta Microsofti paigalduspakette (.msi);
  • WIM File System Filter (WIM FS Filter) ei ole toetatud, mis tähendab seda, et muutusi WIM kujutisfailides WinPE abil ametlikult ei toetata.

Windows System Image Manager

Windows System Image Manager (SIM) on tööriist, mille abil on võimalik luua Windows Vista ja Windows Server 2008 ning uuemate Microsofti operatsioonisüsteemide automaatpaigalduseks vajalike vastustefaile (ik answer files). Vastustefailid on Windows Vista ja Windows Server 2008 ning uuemate Microsofti operatsioonisüsteemide puhul XML’i põhised dokumendid, kus on kirjeldatud operatsioonisüsteemi paigalduse käigus vajaminevad väärtused. Näiteks: kuidas jagada kõvaketas loogilisteks ketasteks, mis vormingusse need vormindada, millised keelepaketid ja lisatarkvara paigaldada jne. (Desai & Mackin, 2008)

SIM vahetas välja Setup Manageri nimelise toote. Kuid juhul, kui on vajadus automaatpaigaldada Windows XP operatsioonisüsteemi, siis tuleb vastustefail endiselt koostada kasutades Setup Manageri. Windows XP vastustefail ei ole XML’il baseeruv.

Sysprep

System Preparation Tool (Sysprep) on tööriist, mille abil on võimalik olemasolevast Windowsi paigaldusest eemaldada kõik unikaalsed parameetrid. Näiteks eemaldab Sysprep paigaldusest tootevõtme, arvuti võrgunime, domeenikuuluvuse ning mis kõige olulisem, Sysprep eemaldab ka parameetri, mille nimi on security identifier (SID). SID on unikaalne identifikaator, mille abil on erinevaid Windowsi paigaldusi üksteisest eristada. Jättes SID’i muutmata tekib automaatpaigalduse käigus mitu üksteisest eristumatut Windowsi paigaldust ning arusaadavatel põhjustel muutub näiteks arvutite eristamine Active Directory domeenis võimatuks.

Sysprepi ülesande võiks kirjeldada lühidalt nii: Sysprep eemaldab Windowsi paigaldusest kõik selle, mida ei saa jagada teiste arvutitega. Seega on Sysprepi abil modifitseeritud paigaldus paigaldatav ka teistele arvutitele. Enne kujutisfaili loomist on soovitatav etalonpaigalduses käivitada Sysprep. (Desai & Mackin, 2008)

Sysprepi käivitamise järgse alglaadimise lõpus palutakse sisestada kasutajal kõik need parameetrid, mis Sysprepi töö käigus eemaldati ning mida Windows ise genereerida ei suuda (tootevõti, arvuti võrgunimi, ajatsoon jne). Nende andmete küsimise vältimiseks on võimalik luua vastustefail, mis sisaldab sobivaid vastuseid.

Windows Vista ja Windows Server 2008 operatsioonisüsteemis on Sysprep vaikimisi paigaldatud ning asub kataloogis %SystemRoot%\System32\Syseprep, %SystemRoot% tähistab siinkohal Windowsi kodukataloogi, mis vaikimisi on c:\windows.

Sysprepi käivitamiseks enne kettast kujutisfaili loomist tuleks kasutada järgmist käsku:

sysprep /oobe /generalize /reboot

ImageX

ImageX on käsurea tööriist mille abil saab luua, muuta ja paigaldada WIM failiformaadis kujutisfaile. (Desai & Mackin, 2008)

Järgnevalt mõned enamlevinud ImageX abil teostavate operatsioonide näited. 

ImageX tööriista abil kettast C kujutisfaili loomiseks ketta D kausta „kujutised“ tuleb kasutada käsku:

imagex /capture c: d:\kujutised\Cketas.wim "Ketas D" /verify

Võti „verify“ tagab siinjuures, et kujutise loomise lõpus kontrollitakse vigade puudumist ning leitakse korduvad failid. Arvestada tuleb, et see mõjutab arusaadavatel põhjustel kujutisfaili loomiseks kuluvat aega. Üllatusena tuli siinjuures see, et tööriist näitab progressiribal samal ajal, et kujutisfail loomine on olekus 100%.

ImageX tööriista abil olemasolevas kujutisfailis sisalduvate failide ja kataloogide kuvamiseks on tuleb kasutada järgmist käsku:

imagex /dir d:\kujutised\Cketas.wim 1

Käsu lõpus olev sümbol „1“ näitab siinjuures WIM kujutisfailis oleva kettakujutise järjekorranumbrit, kuna WIM kujutisfail võib sisaldada mitut kujutist, siis on järjekorranumbri lisamine kohustuslik.

ImageX tööriista abil olemasoleva kujutisfaili sisu paigaldamiseks C kettale tuleb kasutada järgmist käsku:

imagex /apply d:\kujutised\Cketas.wim 1 C:\ /verify

Oluline on siinjuures teada, et paigaldamise käigus kirjutatakse olemasolevad failid asukohas C:\ üle. Kui ei soovita, et olemasolevad failid üle kirjutatakse, siis tuleb kujutise sisu paigaldada näiteks mõnda alamkataloogi.

ImageX tööriista abil olemasoleva kujutisfaili sisu ühendamiseks kataloogi C:\kujutis tuleb kasutada järgmist käsku:

imagex /mountrw  d:\kujutised\Cketas.wim 1 c:\kujutis

Seejärel on võimalik kujutisfaili sisu kataloogist, kuhu külge see on ühendatud, lugeda ja muuta

Kujutisfaili lahtiühendamiseks tuleb seejärel kasutada käsku:

imagex /unmount /commit c:\mounted_images

Siinjuures tagab võti „commit“ selle, et tehtud muutused salvestatakse kujutisfaili. Kui võtit „commit“ ei kasutata, siis jäävad muutused kujutisfailis kajastamata. (Microsoft Corporation, 2008)