Htop

From ICO wiki
Revision as of 22:42, 15 April 2011 by Mrodes (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Sissejuhatus

Htop on tööriist protsesside jälgimiseks ja haldamiseks. Sarnaselt top'ile, saab tema abil jälgida süsteemi ressursside kasutust, jooksvate protsesside infot, määrata protsesside prioriteete ja saata neile signaale. Tänu mugavale liidesele ja hiire kasutamise võimalusele saab peaaegu kõik vajaliku tehtud ilma et peaks spetsiaalseid klaviatuurikäskluseid peast teadma.

Paigaldus

Htop paigaldatakse root-õigustes käsuga

apt-get install htop

Kasutamine

Ülevaade

Kasutajaliides on väga lihtne: Üleval on kaks tulpa süsteemiinfot, keskel on protsesside nimekiri ja kõige alumisel real kiirkäskude nimekiri (klahvid F1-F10). Nii süsteemiinfo kui protsesside nimekirja osas on võimalik täpselt seadistada, millist infot näidatakse. Protsesse saab järjestada kindla veeru järgi, vajutades F6 ja valides vasakule ilmunud nimekirjast vajalik veerg. Järjestamist saab vastupidiseks muuta klahviga F4 (Invert).

Protsessilistis saab mugavalt kursoriga liikuda vajaliku protsessi juurde, millega on vaja toimetada. Samuti on võimalik soovitud protsessi juurde liikuda otsinguga, vajutades F3 ja kirjutades protsessi nime (tervelt või osaliselt).

Käivitamine

Htop käivitatakse samanimelise käsuga:

 htop 

Toimingud protsessidega

Prioriteedi muutmine - Prioriteedi muudetakse läbi nice value. Selleks tuleb liikuda kursoriga protsessi peale ja vajutada F7 või F8, vastavalt väärtuse vähendamiseks või suurendamiseks.

Protsessorite kasutus - Protsessile saab määrata, millistel protsessoritel/tuumadel teda jooksutatakse. Vastava valiku saab teha liikudes protsessi peale ja vajutades klahvi "a".

Signaali saatmine protsessile - Olles kursoriga valinud protsessi, vajutada F9 (Kill). Vasakule ilmub nimekiri võimalikest signaalidest, mida protsessile saata. Nüüd tuleb vaid liikuda soovitud signaali peale ja vajutada "Enter".

Seadistamine

Seadistusmenüü avaneb klahviga F2. Meters valiku all saab määrata millised süsteemiinfo andmeid üleval kuvatakse.

Valiku Columns all valitakse andmed (veerud), mida protsesside listis iga protsessi kohta kuvatakse.

Autor

Märten Rodes, AK22