Reliability Monitor
Muutmisel - Kalmer Tart
Sissejuhatus
Reliability Monitor on operatsioonisüsteemi komponent, mis hindab süsteemi töökindlust nii riistvara kui ka tarvara poole pealt. Samuti jälgib ka muid tähtsamaid tegevusi, mille tagajärjel võib mõni süsteemne asi lakat töötamast (Programmide installeerimised, tarkvara uuendused jne). Reliability Monitor on eelkõige mõeldud süsteemi administraatoritele kui ka tarkvara arendajatele.
Reliability Monitori annab ülevaate süsteemi stabiilsusest ja kuvab täpsemat infot süsteemis aset leidnud toimingute kohta. Kogutud andmete põhjal arvutatakse välja stabiilsuse indeks, mis jääb vahemikku 1 - 10. Kus indeksi hinnang 1 on kõige ebastabiilsem ja 10 kõige stabiilsem süsteem.
Süsteemi stabiilsuse indeksi arvutatamisel kasutatakse õnnetsunud ja ebaõnnestunud toiminguid, mis kogutakse järgnevate alaliikide kohta:
- Application failures
- Windows failures
- Miscellaneous failures
- Warning
- Information
Süsteemi stabiilsuse graafikul on võimalik näha, millisel ajal ja põhjusel on tekkinud tõrkeid.
Süsteemi indeks genereeritakse Windows 7 ja Windows Server R2 puhul igakord, kui avada "Reliability monitor". Windows Vista puhul genereeriti uus indeks päeva vahetumisel.
Kuidas kasutada
Reliability monitori avamiseks saab kasutada mitmeid erinevaid meetodeid.
Kõige lihtsam ja mugavam viis on seda teha avades Start menüü ja kirjutades View reliability hitsory ja vajutada enter, mille peale avatakse Reliability Monitor. Sama otsingu sõnaga leiab üles ka Control Panelist, ning täpsemalt asub Action Centeri all.
Kui kasutusel on Windows Vista, siis võib kasutada otsingu sõnana perfmon, mille tulemusena jõuate MMC-sse, laiendades Reliability and Performance leiate sealt Monitooring Tools, mille alammenüüs asub Reliability Monitor. Selleks, et kiiremini Reliability Monitorile ligi pääseda saab kasutada otsingu sõnana perfmon /rel (Viimane otsingu sõna toimib ka Windows 7 puhul).
Esialgsete sätetega kuvatakse Reliability Monitori indeks päevade kaupa, kuid on võimalus vaadata ka nädalate kaupa.
System Stability Index
System Stability Index kuvatakse peale Reliability Monitori avamisel.
Indeks kuvatakse graafikuna, mis on saadud süsteemi poolt kogutud andmete põhjal. Võimalus on kuvada saadud indeksit nädalate või päevade kaupa.
Indeksi loogika seisneb selles, et mida väiksem on indeksi väärtus, seda ebastabiilsem süsteem (Minimaalne indeksi väärtus saab olla 1). Mida kõrgem indeksi resultaat, seda stabiilsema süsteemiga on tegemist (Maksimaalne indeksi väärtus saab olla 10).
Indeksi arvuline väärtus muutub madalamaks vastavalt tõrgete arvule, kusjuures tasub arvetsada, et mida vähem aega on mõõdas probleemi tekkest, seda suurema kaaluga mõjutab ta hetke indeksit. Ning mida kaume aega on mõõdas tõrkest, seda vähem see mõjutan hetkelisy süsteemi hinnet.
Kui probleem leiab lahenduse, siis süsteemi indeks kerkib. Arvuti pikemaks ajaks välja lülitamine (miinium 1 päev) ei muuda indeksi väärtust. Info puudumise korral kuvatakse graafikul ainult täppi (Arvuti või info kogumise algusest on aega vähem mõõdas kui 1 päev).
Ühtlasi on võimalik vaadata ka sündmusi, mis on toimunud varasemalt. Selleks tuleb klikkida graafikul või tabelis olevale päevale või nädalale ja saame kätte sellel hetkel toimunud süsteemilised muudatused ning informatsiooni.
Reliability Details
Reliability Monitor kuvab meile ka detailsemat infot Reliability details tabelis, mille alt näeb ära erineva süsteemi hinnanguga toiminguid (Critical events, Warnings, Informational events)
Iga sündmuse kohta, mis on süsteemi töös olulised tekib märga ka tabelisse, kas siis hoiatuse, informatsiooni või mõnel muul moel.
- Application failures
- Windows failures
- Miscellaneous failures
- Warning
- Information
Save reliability history
Tegu on Reliability Monitori funktsionaalsusega, mis võimaldab salvestada süsteemi info ajaloo XML formaadis. Reliability Monitory UI's asub alumises ääres vasakul pool. Salvestatud fail omab endas GraphDatat, milles on välja toodud kõik süsteemi hinded ja vastavad kuupäevad.
<Value>4.71</Value>
Lisaks on veel Events, kus on välja toodud kõik sündmused.
<Event> <Impact>Information</Impact> <Sourse>Skype 5.5</Sourse> <Problem>Successful application reconfiguration</Problem> </Event>
View all problem report
Antud funktsionaalsus asub Reliability Monitori UI alumises reas keske, funktsionaalsus viib meid edasi Problem report juurde.
Check Solutions to all problems
Antud funktsionaalsus käib läbi kõik probleemid, mis on tekkinud süsteemi ajaloo jooksul ning üritab neile leida lahendust. Kas siis uute dirverite, uuendustege. Antud funktsionaalsus kuulub Action Center'i alla ning kui peaks mõni lahendus tekkima, siis leiab ka sealt probleemile abi.
Reliability Monitor kaughalduses (Remote Desktop)
Kui tahad Remote Computer-iga Reliability Monitor-ile ligi saada peab Remote Registry lubatud olema, sest Reliability Monitor andmed pannakse registrisse. Remote Registry tööle panemiseks tuleb minna services.msc ja sealt Remote Registry üles otsida ja start panna. Remote Registry tööle panemiseks peada kuuluma Administrators gruppi.
Avades Reliability Monitor-i Remote Computer-is tuleb teha parem klõps Reliability and Performance peale ja vajutada Connect to another computer peale, siis valid local computer või remote computer ja kui valitud vajutad ok. MMC-sis laienda Reliability and Performance ja Monitoring Tools ja siis vajuta Reliability Monitor peale. Selleks, et remote computer-iga Reliability Monitor vaadata pead olema vähemalt Users grupis, selles remote computer-is.
Reliability Data Collection
Reliability Monitor kasutab süsteemi info kogumiseks Reliability Analysis Componenti (RAC), selleks on määratud tegevus RacTask. Windows operatsioonisüsteem on vaikimisi määranud info kogumine lubatuks. Info kogumist on võimalik ise keelata ja lubada.
Data Collection lubamine (GUI)
Kui teie arvuti hetke seadistused on keelanud info kogumise ja soovite sisse lülitada Data Collectorit kasutades graafilist kasutajaliidest, siis selleks mugavaim lahendus on avada Start menüü, kirjutada otsingusse taskschd.msc, vajutage enter. Antud tulemusena avaneb Task Scheduler, mille jaoks on vaja administraatori õiguseid. Avanenud aknas laiendage Task Scheduler Library, edasi laiendage Microsoft, sealt edasi Windows ning kerige kuni leiate sealt RAC. Tehke RAC kataloogil parem hiireklikk, avanenud menüüst valige View ning aktiveerige Show Hidden Tasks. Avades RAC näete RacTaski, tehes selle uuesti parema hiire kliki saate valida Enable ning info kogumine on nüüdsest lubatud.
Data Collection keelamine (GUI)
Juuhul, kui te ei soovi, et operatsioonisüsteem koguks infot Reliability Monitori jaoks, siis on teil võimalus antud tegevus keelata. Seda saab teha samamoodi nagu oli lubamine ehk siis avage Start menüü, kirjutada otsingusse taskschd.msc, vajutage enter. Avanenud aknas laiendage Task Scheduler Library, edasi laiendage Microsoft, sealt edasi Windows ning kerige kuni leiate sealt RAC. Tehke RAC kataloogil parem hiireklikk, avanenud menüüst valige View ning aktiveerige Show Hidden Tasks. Avades RAC näete RacTaski, tehes selle uuesti parema hiire kliki saate valida Disable ning info kogumine on nüüdsest keelatud.
Data Collection lubamine (Command line)
Ühtlasi on võimalik lubada informatsiooni kogumine käsurealt, selleks avaga Commandline (Avage Start menüü kirjutage tsingusse cmd.exe ning parem klikk ja Runs as administrator). Käsureale kirjutage järgnev:
schtasks.exe /change /enable /tn \Microsoft\Windows\RAC\RacTask
Kui saate teate, et SUCCESS: The parameters of scheduled task "\Microsoft\Windows\RAC\RacTask" have been changed., siis nüüdest on Data Collection lubatud
Data Collection keelamine (Command line)
Nagu ka info kogumise lubamine käsurealt, on võimalik ka Data Collectimine keelata käsurealt, selleks tuleb avage Commandline (Avage Start menüü kirjutage tsingusse cmd.exe ning parem klikk ja Runs as administrator). Käsureale kirjutage järgnev:
schtasks.exe /change /disable /tn \Microsoft\Windows\RAC\RacTask
Kui saate teate, et SUCCESS: The parameters of scheduled task "\Microsoft\Windows\RAC\RacTask" have been changed., siis nüüdest on Data Collection keelatud
Reliability Monitori kasulikkus
System Stability Chart
Reliability Monitor säilitab kuni aasta jagu süsteemi stabiilsuse ja töökindluse sündmuste ajalugu. System Stability Chart näitab liikuvat graafikut,mis on koostatud kuupäeva järgi. Kui tarkvara paigalda või eemaldada,siis tekib informatsiooni ikoon, mis viitab edukale sündmusele või hoiatus ikoon, mis viitab rikkele. Ülejäänud sündmuse tüübide puhul tuleb vea ikoon, mis viitab veale. Kui rohkem, kui 30 päeva on andmed olemas, siis saad kerimisriba kasutada, et näha kuupäevi, mis jäävad vaadatavast aknast välja. Ajaloolisi andmeid saab vaadata päeva koht või kõiki korraga ja vaikimisi näitab Reliability Monitor viimaste päevade andmeid.
System Stability Report
The System Stability Report aitab tuvastada muutuseid, mis soodustavad madalamale stabiilsuse indeksile, siis tuleb uurida töökindluse sündmusi(Reliability Events).Kui tahad vaadata sündmusi siis vajuta pluss märgile tiitel ribal Reliability Event kategooriatel.
Reliability Event
Töökindluse sündmused, mis pannakse kirja süsteemi stabiilsuse rapotisse:
- Süsteemi kella muutmine - andmetüübid (Old Time, New Time, Date).
- Tarkvara paigaldamine/eemaldamine - andmetüübid (Software, Version, Activity, Activit Status, Date).
- Rakenduse rikked - andmetüübid (Application, Version, Failure Type, Date).
- Riistvara rikked - andmetüübid (Component Type, Device, Failure Type, Date).
- Windowsi rikked - andmetüübid( Failure Type, Version, Failure Detail, Date).
- Muud rikked - andmetüübid (Failure Type, Version, Failure Detail, Date).
Kui Reliability Monitor teatab sagedastest Reliability Failure Events (töökindluse rikkete sündmustest), siis kasuta andmeid, selleks et otsustada, mis samme tuleb teha, et tõsta operatsioonisüsteemi stabiilsust.
Tarkvara
Kui Reliability Monitor teatab järjepidavatest rakenduste rikedest, windowsi riketest või tarkvara paigaldamise või eemaldamise rikedest, siis uuenda neid rakendusi või komponente operatsioonisüsteemis. Tuleb kasutada Windowsi Update juhtpaneeli ja Reports and Solutions juhtpaneeli, et otsida rakenduse uuendusi, mis võib aidata lahendada probleeme. Kui rikkega esinenud rakendus pole Microsofti toode, siis tuleks otsida uuendusi tootja kodulehelt.
Riistvara
Kui Reliability Monitor teatab järjepidavatest riistvara rikedest, siis arvutil on tõsine tehniline probleem, mida ei saa lahendada tarkvara uuendamisega. Selleks tuleb võtta ühendust riistvara tootjaga, et saada lisa informatsioooni rikke kohta.
Kokkuvõte
Reliability Monitor on hea töökindluse monitoorija, mida peab iga administraator oskama kasutada. Reliability Monitor-ile viskad pilgu peale ja saad teada, mis rikked sinu süsteemi mõjutavad kuupäevaselt või kõik päevad kokku ja neid saad kohe täpsemalt uurida ja ka neil lahenuduse leida. Süsteemi stabiiluse indeksit vaadates näed kohe ära, kui stabiilne süsteem on ja vaadata, mis vead,hoiatused ja informatsiooni sündmused sinu süsteemi indeksit alandavad.
Kasutatud kirjandus
http://www.onlinecomputertips.com/windows/reliability_monitor.html
http://www.petri.co.il/reliability_monitor_windows_vista.htm
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc748864%28WS.10%29.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc766393%28WS.10%29.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc722052%28WS.10%29.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc749154%28WS.10%29.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc749325%28WS.10%29.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc749583%28WS.10%29.aspx
http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=1403984&seqNum=2
Autor
Kalmer Tart
D22