User:Kkalm
Õpingukorraldus ja erialatutvustus Arvestus töö
Peeter Uustal, Peeter Raielo - Helpdesk
Kaks Skype helpdeski töötajat tutvustasid oma tööd, üks neist oli firma sisene helpdesk ja teine kliendi poolne. Mõlemad olid lõpetanud IT Kolledži ja üks oli ka osalenud Erasmuse Programmis. Tööd tegid nad ticketi põhise süsteemiga, kuhu kliendi poolsed e-mailid olid kokku kogutud, need jagati siis helpdeski töötajate vahel. Igal ticketil on oma täitmise tähtaeg ja tähtsus, mis märgitakse värviga. Põhilised probleemid klientidel olid erinevate süsteemide ja operatsiooni süsteemide peal skype jooksutamine ja sellega kaasnevad probleemid. Firmasisesed probleemid olid pigem seotud riistvara vahetamise ja tellimisega, kuna IT sektoris töötajad saavad lihtsamate probleemidega ise hakkama. Kirjeldasid tööd Skype kontoris, rahvusvaheline seltskond ja huvitavad inimesed, ettevõtte sisesed üritused, ja töötamisvõimalused kodus või välismaal.
- Olles ise töötanud pool aastat Elioni helpdeskis sain tuua võrdlusi kuidas nemad oma tööd kirjeldasid ja kuidas asi Elioni poolelt välja nägi. Kuna nende suhtlemine käis vaid e-maili teel olid tähtajad pikemad ja sai valida kellele probleem edastada. Elionis telefoni teel on vaja leida lahendus võimalikult kiiresti, ilma kliendi aega raiskamata, samas kliendiga enamus aja aktiivselt vesteldes.
Janika Liiv – Subjektiivselt programmeerimisest, stereotüüpidest ja kogukonnast
Lõpetanud IT Kolledži, teadis vähe programeerimisest, liitus ITK robootika klubiga ja sealt sai algteadmised programeerimise loogikaga. Tööle asudes ei teadnud Rubyst palju, tegeles esialgu testimisega, kuid hiljem osales ka ise projektides. Rääkis programeerimisest naiste hulgas ja rääkis grupist Techsisters, mis korraldab üritusi, mis tekitab huvi naiste seas programeerimisele.
- Hea ettekanne veebipõhiste rakenduste kohapealt, ülevaade milliseid keeli kasutatakse erinevate ülesannete täitmiseks.
Martin Paljak – Karma
Töötas mitmeid aastaid erasektoris, hiljuti võttis teise palgalise töö. Rääkis meile IT valdkonna karmast, mis on eriti tähtis erasektoris, kuna selle järgi saavad FIEd populaarsust ja tööd. Rääkis üsna vähe tehtud töödest, kuid mainis ära et töötas Linuxi kiipkaardi lugeja draiverite tegemisega. Mainis, et helpdeskis töötades on väga tähtis inimestega suhtlemise pool, igaüks seda ei oska.
- Kahjuks rääkis esneja vähe mis töid ta viimase 10 aasta jooksul teinud on, kuidas need tasunud on ja teda arendanud. Ei saanud selget pilti kuidas on olla IT alas FIE.
Dea Oja, Mihhail Lapuškin, Stanislav Vasilyev ja Rene Katsev - Tere tulemast Ignite'i maailma
Tutvustasid ettevõttet kus töötasid, rääkisid tehtud töödest. Tegid rühma peale testi, mille tulemused näitasid et suure hulga rahva peale tuleb tulemus üsna täpne olemata, et paljud vastust ei tea. Läbi erinevate mängude näitasid, et rühma töö on tähtis, kuna igaüks on parim milleski siis leitakse nii parim lahendus. Programeerimise juures räägiti kõige enam programmi jätku suutlikusest, et ei saa arendada programmi vaid nii et keegi teine sellest aru ei saa, või sellel puudub laienemis võimalus vaid nii, et lihtsa integratsiooniga oleks võimalik programmile lisasi juurde kirjutada ja seda edasi arendada.
Andres Septer - IT tööturg
Õppis ITK, töötab interneti kasiinode arendajana. Rääkis et töökogemus on väga suure rolliga tööturul, ilma selleta heale kohale väga raske, pea võimatu saada. Soovitas pigem minna mõne IT firma praktikandiks kui arvutisalongi teenindajaks. Soovitas alguses minna väiksema firma süsteemi adminniks, et mõista suurt süsteemi peab kõigepealt alustama algusest. Selgitas, et Eesti piires spetsialiseerumine ei pruugi kasuks tulla, kuna ühes kohas õpitu võib olla teises kohas kasutu, seega tuleb olla mitmel alal osav, et olla konkureeriv tööturul. Kirjeldas riigisektori tööd, et palka makstakse korralikult, kuid tööd tehakse vähe. Palkade koha pealt mainis ka, et suurfirmad ei pruugi rohkem maksta, kuna administreerivat seltskonda on liiga palju, ja realseid töötegijaid vähe.
- Sai hea ülevaate IT turul toimuvast, kinnitas eelnevaid arvamusi ja tõi välja uusi huvitavaid fakte. Ka Elionis töötades mõistsin, et helpdesk ei ole see mida pikalt edasi teha tahan, kuna töö on küll tehniline, pole see põhirõhk, seega valiks kindlasti mitte maksva praktikandi koha mõnes programeerimise ettevõttes kui hästi maksva töö müügisalongis teenindajana.
Kristjan Karmo - Testimine ja tarkvarakvaliteet
Selgitas, et testimine pole nii igav kui tavaliselt arvatakse ja et vigu leida on lõbusam kui ise neid teha. Tõi mitmeid näiteid tootmisesse jõudnud vigadest, mis olid kahesilma vahele jäänud, nt Toyota 2010 hübriidid kutsuti tagasi ABS olnud vea pärast. Selgitas testimise protsessi ja tüüpe, rääkis et testijatel tüüpiliselt vähe aega, kuna tähtaeg paigas ja programeerijad kipuvad venitama valmis saamisega. Kui testijad peavad suurema projekti puhul teadma iga programmi osa, siis programeerijad teevad tüüpiliselt vaid mingi tüki sellest. Kvaliteetseks saabki lugeda kui testijad vigu ei leia ja rahuldab lõpptarbija soove.
Minu arvamus
Hea oli kuulda erinevate maailmavaadetega inimeste kogemustest ja arvamustest. Jäin esinejatega rahule, avas IT alal töötamise kohta silmaringi, ja tõi välja huvitavaid asjolusi.
Vastused
Küsimus A
Kukkusid arvestusel läbi.
- Kuidas edasi?
Rääkida õppejõuga ja registeerida jarelvastamisele.
- Kaua on võimalik arvestust teha?
Ülejärgmise semestri punase joone päevani
- Kellega kokkuleppida, et arvestust teha?
Õppejõuga
- Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine?
Registeerimine toimub õppeosakonnas
- Mis on tähtajad?
Määrab õppejõud kooskõlas õppeosakonnaga ajakavaga
- Palju maksab, kui oled riigieelarvelisel (RE) kohal?
Kordussooritus on tasuta
- Palju maksab, kui oled riigieelarvevälisel (REV) kohal?
Tasu suurus kehtetakse rektroi käskirjaga
Küsimus 4
Sul on olemas varasem töökogemus, mida sa tahad kasutada õppeainete arvestamisel (VÕTA). Millised on tegevused? Millised on tähtajad?
Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamist taotlev isik esitab IT Kolledži õppeosakonda hiljemalt 10-ndal tööpäeval enne punase joone päeva vormikohase taotluse koos vajalike lisadega (sh maksekorralduse koopia vt p IV 3). Taotlus peab olema korrektne ja täielik ning esitatud õigeaegselt. Taotluste koostamisega seotud küsimustes nõustab taotlejat õppekonsultant. Õppekava- ja/või erialaspetsiifilistes VÕTA küsimustes on taotlejal õigus pöörduda nõustamise saamiseks vastava aine õppejõu, õppekavajuhi või VÕTA komisjoni liikme poole. Taotleja lisab taotlusele oma pädevusi tõendavad materjalid (õpimapi), milleks võivad olla varasemaid õpinguid ja/või töökogemust tõendavad dokumendid. Töökogemuse ja iseseisvalt õpitu arvestamise taotlemisel tuleb lisaks muudele tõendusmaterjalidele esitada antud kriteeriumidele vastav kogemusest õpitu analüüs.