User:Jlatte

From ICO wiki
Revision as of 01:53, 20 October 2015 by Jlatte (talk | contribs) (→‎Essee)
Jump to navigationJump to search

Erialatutvustuse aine[1] arvestustöö[2]

Autor: Jürgen Lätte

Esitatud:

Essee

Kristajan Karmo püüdis teha esimeses loengus [3] võimalikult lühidalt ja mingit mulli ta ajama ei hakanud. Juhatus sisse loengutesse nagu oleks tegemist ka aktusega. Karmo püüdis rahvast kaasa tõmmata erinevate küsimuste küsimisega. Juhatati sisse suhteliselt soojalt. Järgnev IT kolledži prorektori kõne oli küll pidulik, kuid sisuliselt jäi minu meelest vajaka. Suuresti kiidetatakse järgnevas kõnes ikka oma kooli. Järgnenud üliõpilasesindaja veidikene sisukam kõne kutsus ülesse koostööle. Inga Vau tutvustas vajalikku informatsiooni, mida vaja teada, et kooli hakkama saada. Merle Varendi juhatas sisse stipendiumid ja tagasiside. Minu arust väga mõistlik ja vajalikud teema, isegi kui õppida kaugõppes. Juri Tretjakov juhatas sisse kaugõppe vormid. Eriti kasulik minu jaoks oli see, et ma saan kasutada oma vana Moodle kasutajat. Viimane ei olnud kusagile interneti avarustesse haihtunud. (Septer, Karmo 2015)

Iseenest oli tegu huvitava loenguga. Eks esinejaid oli seinast seina, aga kaugõppuri jaoks oli see väga ülevaatlik, kompaktne ning mõistlik kogus loengut. Hea oli ka see, et õppejõud Karmo oli selge häälega ja seletas mõnusalt piisavas tempos. Eriti hea oli kuulda näiteid elust enesest: a la kuidas saada oma inimest üliõpilasesindusse. Kindlasti, mis ma kaasa võtan oli soovitused ülikooli eluks. Ilmselt rakendan neid oma elus ka edaspidi.

Teises loengus[4] oli lektoriks Tiina Seeman, kes rääkis lähemalt projektijuhtimisest. Saan samastuga temaga selles suhtes, et ka mina ise õppisin TTÜ-s ühte avaliku sektori eriala ja tänaseks päevaks pole avalikus sektoris hetkegi töötanud. Lisaks kattub minu mõttemaailm tema omaga magistriõppe osas. Samuti nõustun tema väitega, et Funni peab elus hoidma, muidu Funni ei tule.( Seeman, 2015) Huvitav oli kuulata tema elulugu, kohati nagu kattub enda omaga, vähemalt mõtete poolest. Ise olen oma elus samuti kannapöördeid teinud, kuna soovin lahendada väljakutseid. Mitte ilmtingimata küll juhina, aga kui spetsialistina toetavas tiimis.

Seemani mõtted on huvitavad ja lihtsalt pean nendega nõustuma. Eriti seda, mis puudutab juhtimist. Ilma hea juhtimiseta ilmselt häid projekte tõesti ei oleks. Julgustus, et laiemalt mõelda on teretulnud. Olles kokku puutunud projektide ja projektijuhtimisega, siis saan jällegi nõustuda lektori väidetega. Sealjuures on vahetähtajad tõesti olulised. Tiina toob samuti väga hästi ja heade näidetega ka välja selle, mis on projektijuhtimise puhul oluline.

Järgmine loeng[5] hakkas peale sissejuhatusega ja ka manitsusega, et tuleks kõikidel ja kõikjal õppida programmeerima. Väga huvitav on kuulda uuest ametipostist nagu „penetration tester“. Elar Lang toob välja valukohti, mis valitsevad siiani tänapäeva koolisüsteemis, miks inimesed ei taha õppida. Lektori loengust kõlab hästi läbi,et „Võimalustest tuleb kinni haarata“.

Elar Langi arvates tuleb seada endale kõrged eesmärgid ja õppida õppima. Selleks, et kohaneda muutuva maailmaga ning „leidma iseenda tõe“( E. Lang 10.09.2015). Elus ei ole raskeid asju, vaid on väljakutsed. Tuleb valmis olla pingutusteks. Samuti tuleks lektori arvates seada eesmärgid, kuhu jõuda ja tuleks läbi mõelda, miks inimesed ülikooli astusid. Eesmärgi nimel tuleb tegutseda. Loengupidajal on väga hea ja eesmärgistatud lähenemine õppimisele, et asjad saaksid lõpuks tehtud. Elar viitab ka suhtumisele – see on oluline igas elus aspektis.

Paratamatult olles ise tänases eluetapis pean ma nõustuma Elari öelduga. Suhtumine on oluline ja eesmärke tuleb seada. Kõike tuleb teha ratsionaalsusest lähtudes. Kui suudab kooli kolme lapse kõrvalt lõpetada, siis miks mitte. Natukene jäi loengu puhul häirima see, et ta hästi palju rõhus oma diplomitööle. Võib- olla kaugõppijale oleks loonud rohkem tööalased või koolitusega seotud näited paremini seoseid.

Neljandat loengut[6] oli väga raske kuulata. Kasutati väga palju spetsiifilist sõnavara, mida mina kui algaja inimene ei suutnud hoomata. Jäi meelde see, et veel üheksakümnendatel pidid serveri masina ikka ise kokku panema. Stressi taluvus peab olema suur. Loengupidaja võiks natukene ette valmistada oma presentatsiooni raske oli jälgida esitust.

Lisaks jäi veel meelde see, et 90ndatel liikus enamus infot suuliselt jaolid väga kehvad töövahendid. Oluline on teada eetikat – kasutaja andmetes ei tohi surkida. Tööandjana tasub valida sellist ettevõtet, kes vahetult teenust kliendile pakub.


Kas testimine on seksikas[7]? Kert Suvi leiab, et on küll. Tema sõnul on vaja testida selleks, et saada informatsiooni ja maandada riske. Lektor leiab, et testitakse liiga vähe ja seejuures on spetsialiste liiga vähe. Kui muu maailm testib kuni 25% projektimahust, siis Eestis on see number ligi kaks korda väiksem. Põhjuseid, miks ei testita on mitu: see on kallis, ei loo lisaväärtust ja tihtilugu ei jää ka aega (Suvi, 2015). See, pani korralikult ikka mõtlema, et kui kaua testimata Eesti IT süsteemid ikka vastu peavad.

Lektor toob oma loengus välja, et kõik testivad. Ilmselt on see tõsi, kuigi algaja inimesena ei pruugi ma seda märgata. Kerdi sõnul on testijad agu evangelistid, kes oma usku jagavad ja keda keegi ei usu ennem, kui midagi katki on. Lisaks tõi härra Suvi välja kaks huvitavat fakti. Esiteks tuleks tegeleda koodiauditiga, mis oleks ilmselt võinud vältida "Diselgate"´i skandaali ja teiseks, et testijate puhul on oluline sertifitseeritus.

Õpingukorralduse küsimused

Küsimus A

Vastused


Küsimus 4

Vastused



Ülessanne

Vastus:

Viited