2019 Esimene samm liitreaalsusesse

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Liitreaalsuse kujunemislugu - Joosep Eendra

Tehnoloogiad liitreaalsuse taga - Ken Rebane

Liitreaalsuse tüübid

Markeritel põhinev Markeriteta Projektsioonipõhine Objekti sundkatmisel põhinev

Liitreaalsuse põhilised komponendid

Sensorid ja kaamerad Projektorid Arvutid Optika

Tarkvara liitreaalsuses

Arvutinägemine

Pildi analüüs

Pildi segmenteerimine Nurkade leidmine Tekstuuri leidmine

Masinõpe

Tehislikud närvivõrgud Sügavõpe

Privaatsus, andmekaitse ja küberkuritegevus liitreaalsuse võtmes - Sebastian Sõeruer

Liitreaalsuse arendusvõimalused täna - Voote Rom

Rakendusvaldkondade näited - Keldi Leol

Liitreaalust on võimalik kasutada erinevates valdkondades, näiteks haridus, meditsiin, sõjatööstus, logistika, ehitus, turism, turundus, meelelahutus jne.

Haridus

Liitreaalsusel on haridusvaldkonnas suur potentsiaal, võimaldades õpitavat visualiseerida ja seetõttu saavutada paremaid tulemusi objektide ja protsesside või olukordade tundmaõppimisel. Liitreaalsuses kasutatakse enamasti kolmemõõtmelisi objekte, mis omakorda soodustab ruumilise mõtlemise arengut. Lahendused, mida kasutatakse õppetöös, võib jagada kolme kategooriasse. Ühed, mis keskenduvad õppijatele erinevate rollide andmisele. Teised keskenduvad ülesannete andmisele ja kolmandad annavad võimaluse erinevates keskkondades õppida. Hetkel on õppetöös levinud liitreaalsuse rakendusteks lahendused, mis kuvavad õppematerjalides olevatele kujutistele lisainfot. Näiteks kui õpilane suunab nutiseadme kaamera mõne foto peale õpikus tekib digitaalne kujutis, 3D-mudel sellestsamast objektist või sellega seotud kontseptsioonist (Laanpere, M). Liitreaalsuse võimalusi saab kasutada juba väikeste lastega näiteks QuiverVisoni rakendusega, kus laste enda värvitud pildid on võimalik kuvada 3D kujutistena või AR Flashcards, kus on loomapiltidega kaardid tähestiku õppimiseks. Koolilastele on võimalik muuta iga aine põnevamaks tänu liitreaalsusele, näiteks matemaatikas kasutades kujundite kujutamiseks Geometry101 rakenduse või keemias elementide kuvamiseks Chemistry101 rakendust.

Meditsiin

Meditsiinis on virtuaalreaalsusel kindlasti oma koht, alates meditsiini õppimisest ja lõpetades haigete ravimisega. The Medical Futurist andmetel plaanisid Case Western Reserve University ja Clevelandi kliinik koos Microsoftiga välja anda HoloLens’i rakenduse HoloAnatomy, et visualiseerida inimese keha. Rakendus pakub hämmastavat ülevaadete inimorganismist. Koos Microsoft’I HoloLens peakomplektiga rakenduse kasutaja ette manatakse dünaamiline holograafiline mudel, kus on võimalik näha kõike, alates suurtest lihastest lõpetades väikeste veresoontega. Selline liitreaalsuse kasutusvõimalus on revolutsiooniline meditsiini hariduses, selle asemel, et vaadata raamatust pilte on tudengitel võimalus näha inimese keha 3D’na. Peale õppimisvõimaluste parendamise on võimalus muuta ka meditsiiniõdede ja arstide töö efektiivsemaks. Näiteks rakendus AccuVein, mis näitab arstidele täpselt patsiendi veenide asukoha nende kehal. Aparaat projekteerib punase valguse patsiendi käe peale ja veenide asukoht jääb märkimata, mis aitab arstil määrata täpse veeni asukoha. AccuVein’i turundusjuhi väidete kohaselt veeni süstimisel 40% juhtudest ei tabata esimesel korral veeni. Nad väidavad,et AccuVein’i on kasutatud rohkem kui 10 miljonil patsiendil ja esimesel korral veeni süstimise tõenäosus on 3.5 korda suurem. Ilmselt enamik valiks vähem süstlatorkeid kui võimalik, eriti kasulik on selline võimalus laste ja vanemate inimeste puhul, kellel on veenid raskemini leitavad. Samas paljud võimalused liitreaalsuse kasutamiseks meditsiinis on veel alles arendamisel. Medsights Tech töötab tarkvara kallal, mis loob liitreaalsuse abil kasvajate täpse kolmemõõtmelised rekonstruktsioonid. Selline tehnoloogia annaks kirurgidele reaalajas röntgeni vaatamise võimaluse, ilma kiirguseta.

Sõjatööstus

Militaarsektor on alati olnud esirinnas uute tehnoloogiliste edusammude kasutamisel koolituse ja võitluse parandamise eesmärgil. Techchrunch.com andmetel 2018. aasta lõpus tuli välja uudis, et Microsoft on võitnud 480 miljon dollarit maksva lepingu USA valitusega, et tuua virtuaalreaalsuse peakomplektid igapäevase varustuse juurde, mis ilmselt tähendab rohkem kui 100 000 peakomplekti. Liitreaalsuse kasutamise eeliseks väidetakse olevat see, et on võimalik pidada x arv lahinguid ilma verevalamiseta enne esimest tõelist lahingut.

Ehitus

Ehitusel võimaldab liitreaalsus visualiseerida kavandatud objekti (nt hoone) ettenähtud asukohas ja tegelikus suuruses. Objekti täpne paigutus ja mõõtkava lihtsustavad kasutajatel visualiseerida lahenduse mõistmist ja hindamist. Seeläbi on kavandatud mudel osapooltele üheselt mõistetav ja lihtsustub osapoolt (projekteerimismeeskonna liikmed, tellija ja ehitaja) vaheline suhtlus (Kiisa, 2016). Hea näide on A++ rakendus, mis on mõeldud virtuaalsete mudelite visualiseerimisele. Rakendus lisab 3D mudeli reaalse maailma konteksti, et aidata ruumiplaneerimisel ja kujunduse visualiseerimisel. Seda saab kasutada ka vastuolude kontrollimiseks kõndides virtuaalselt läbi mudeli. Rakenduses on mudeleid võimalik vaadata markeril, ilma markerita sobivasse kohta paigutades ning 360° vaatena (hoone sise- või väliskeskkonna interaktiivne vaade reaalajas)(Kiisa, 2016).

Turundus

Liitreaalsus annab uue võimaluse enda turundamiseks andes tarbijale võimaluse näha enne toodet. IKEA on osanud suurpäraselt võimalust ära kasutada ja tulnud välja rakendusega, mis võimaldab alla laadida uuemat IKEA kataloogi versiooni ja teisi IKEA väljaandeid. Skaneerides paberkandjal olevas kataloogis teatud lehekülgi, on võimalik vaadata pilte, videoid, ruumide 360° vaateid jm. Kasutades liitreaalsust võimaldab rakendus paigutada mööblit tegelikku keskkonda. Kui mööbel on paigas, saab asuda tehnika kallale, mobiiliäpp B&O AR Experience abil saab sobitada Beovisioni nutitelereid kui ka kõlareid oma koju. Valid välja toote, mida soovid tuppa sobitada, skännid oma ruumi iPadi või iPhone’i kaameraga sisse ja siis hakkad oma väljavalitud toodet toas ringi tõstma.

Navigatsioonisüsteem

Navigatsioonisüsteem WayRay on liitreaalsuslahendus, mis ühendab sõiduki informatsiooni- ja meelelahutussüsteemiga. Süsteem peaks edastama selged juhised, mis aitab juhil jõuda sihtpunkti kiiresti ja ohutult. WayRay AR-tehnoloogia töötab sarnaselt esiklaasikuvarile ehk head-up displeile, kuid kuvab virtuaalinfot kogu esiklaasi ulatuses. Tänu sellele suudab süsteem esitada rohkem ja paremini nähtavat teavet nii juhile kui ka kaassõitjaile. Hetkel kavatsevad nii Hynday kui ka Porsche võtta WayRay liitreaalsuslahendused kasutusse.

Mängud

Virtuaalreaalsuse mängudes on kõige suurema populaarsuse saavutanud “Pokemon Go”, milles mängija ülesandeks on Pokemonide püüdmine ja omavaheliseks võitlusteks treenimine. Mängija asukoht määratakse GPSi abil ning Pokemone näeb mängija oma telefonikaamera ja liitreaalsuse abil ümbritsevas keskkonnas, eesmärgiks on kõik Pokemonid kinni püüda. Teine populaarne mäng on “Ingress”, kus mänguga liitudes peab mängija valima kahe fraktsiooni vahel, Enlightened ('valgustatud', rohelised) või Resistance ('vastupanu', sinised). Mängijaskond “võitleb” reaalses maailmas asuvate virtuaalsete portaalide üle, mis on nähtavad ainult mängu tarkvaras. Portaalide endale võitmiseks peab agent pärismaailmas portaali asukohta liikuma. Huvitav on see, et mõlemad populaarsuse saavutanud virtuaalreaalsust kasutavad mängud nõuavad ka palju liikumist.

Viited