802.16m

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

IEEE 802.16m - WIMAX2

IEEE-SA (IEEE Standards Association Standards Board) kinnitas 31. Märtsil 2011 IEEE 802.16m standardi, mis omab laiemat tuntust WIMAX2-na.

Mis on Wimax 2

Wimax 2 on järgmine arengujärk Wimax`i tehnoloogias, mis baseerub IEEE 802.16m standardil. IEEE 802.16m laiendab IEEE 802.16e võimekust, aga seejuures säilitatakse nende vaheline ühilduvus. Seega on Wimax1-lt üleminek Wimax2-le suhteliselt lihtne ja ei eelda kogu võrgutehnika väljavahetamist. Wimax2 võimaldab arendada kiirusi kuni 300 Mbs ja enamgi. Seejuures väheneb kosteaeg (latency). Erilist tähelepanu on pööratud VoIP võimekuse parandamisele, et vastata 4G võrgu nõudmistele.

Eelised

802.16m puhul saavutatakse oluliselt suurem läbilaske võime tänu antennide arendusele ja mitme-kanali lähenemisele üleminekuga. See tähendab, et korraga on ühel suunal kasutusel mitu andmekanalit. Seepärast ei too kiiruste suurendamine kaasa leviala olulist vähenemist.

WCI

Wimax2-st oodatakse palju. Pea aasta enne IEEE 802.16m standardi kinnitamist loodi organisatsioon nimega WCI (Wimax 2 Collaboration Initiative). WCI ühendab seadmete tootjaid ja teadlasi, et kiirendada Wimax2-l baseeruvate lahenduste arengut ning turuvalmiduse saavutamist. Sellesse organisatsiooni kuuluvad enamik Wimax seadmete tootjatest nagu näiteks Alvarion, Beceem, GCT Semiconductor, Intel, Motorola, Samsung, Sequans, XRONet ja ZTE. Lisaks veel mitmed uurimiskeskused. Koostööd on Wimax Forum`iga, sest mitmed liikmed on nii WCI kui ka WF`s.

Lingid