Androidi tekkimine ja areng: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
m (Alsiil moved page User:Dagell to Androidi tekkimine ja areng)
(No difference)

Revision as of 12:28, 2 December 2021

Android: mis see on

Android on operatsioonisüsteem nutitelefonidele, tahvelarvutitele, e-raamatutele, digipleieritele, käekelladele, fitness käevõrudele, mängukonsoolidele, sülearvutitele, netbookidele, nutiraamatutele, Google Glassi prillidele, teleritele, projektoritele ja muudele seadmetele (2015. aastal ilmusid auto meelelahutussüsteemide ja majapidamisrobotide tugi).

Android: ajalugu

Algus

Ametlikult Androidi ajalugu sai alguse 2008. aastal, mil anti välja Android 1.0 esimene versioon. Kuid tegelikult sai kõik alguse 5 aastat varem, 2003. aastal, kui Andy Rubin ja tema kamraadid (Nick Sears, Chris White ja Rich Miner) otsustasid luua mobiilse operatsioonisüsteemi ja registreerisid ettevõtte Android Inc. Arendajad keskendusid esmalt seadmetele, mis võiksid olla pidevalt kasutajatega koos, määrata GPS-i abil asukohta ja kohaneda automaatselt inimese vajadustega. Tollased investorid ei tahtnud investeerida idufirmasse, mis ei toonud raha. Ja nii juhtuski, et 2005. aastaks olid Andy ja sõbrad kogu raha ära kulutanud, kuid õnneliku juhuse läbi vaatas neid Google ja 17. augustil 2005 sai korporatsioonist väikese Android Inc. täisomanik. Väärib märkimist, et Google’il polnud tol ajal vidinatega erilisi plaane, vaid keskendus rohkem enda tarkvara ja otsingualgoritmide täiustamisele. Samal aastal otsustatakse Oracle'i ja Google'i kohtuvaidluste taustal, et Android saab olema tasuta operatsioonisüsteemiks ja keskendub loomulikult eelkõige Google'i teenuste juurutamisele. Kuna Andy Rubin tegeles algselt GPS-iga seotud projektiga ja korporatsioonil oli Google Maps juba olemas, pidi see kaardid telefonidesse juurutama.

Ametlik käivitamine

Kuna Android töötati algselt nupuvajutusega telefonil, siis tekkis probleem. Google mõistis selgelt, et Apple iPhone'i väljatulekuga oli puuteekraani olemasolu lihtsalt vajadus ja seetõttu tuli varajane arendus edasi lükata. Seda soodustas suhtlus operaatoritega, 2007. aasta suvel olid nende seisukohad Androidi tuleviku suhtes pessimistlikud. Androidi meeskonnas käib konkurents ajaga, kuna kõik senised plaanid on kasutud ja otsustati neist loobuda. Meeskond muudab kuupäevi ja 2007. aasta teisel poolel tuleb M3 välja. M5 versioonis mis ilmunud 2008. aasta alguses, sellesse ilmub olekuriba, kuigi kasutajaliidese katsed on palja silmaga märgatavad. Alles 2008. aasta augustis töötas Google välja versiooni 0.9, et OS 1.0 välja anda 2008. aasta septembris. 22. oktoobril 2008 alustab T-Mobile USA-s HTC Dreami (T-Mobile G1) müüki – esimest Androidi nutitelefoni, millel on puuteekraan ja täielikult integreeritud OS. Kuid Google suutis OS-i ümber kujundada alles versiooni 1.6 võrra, vabanedes vanadest ideedest, mis selle loomisel algselt välja pandi. Võib-olla just sellest hetkest algab Androidi tõus. Loomulikult avastasid juba esimesed testid päriskasutajate peal platvormil palju vigu ja juba esimesel Androidi eksisteerimisaastal andis Google välja järgmised uuendused: 1.1 Banana Bread, 1.5 Cupcake ja 1.6 Donut.

Omandamine

Algselt Android, Inc. töötas välja Androidi, mille seejärel omandas Google. Omandamine toimunud 11. juulil 2005 aastal 130 miljoni dollari eest. 5. novembril 2007 teatas ettevõte Open Handset Alliance'i (OHA) loomisest ja Androidi avatud mobiiliplatvormist ning 12. novembril 2007 tutvustas allianss Androidi "Early Look" SDK esimest versiooni (tuntud ka kui Android SDK m3-rc20a) ja Androidi emulaatorist.

Versioonide nimed

Androidi operatsioonisüsteemi iga versiooni koodnimi oli varem magustoidu nimi (see kehtib versioonide 1.5–9 kohta). Nimede esimesed tähed versioonide järjekorras vastavad ladina tähestiku tähtedele: 1.5 Cupcake, 1.6 Donut, 2.0/2.1 Eclair, 2.2 Froyo, 2.3 Gingerbread, 3.0 Honeycomb, 4.0 Ice Cream Sandwich, .44/.4. Jelly Bean, 4.4 KitKat, 5.0/5.1 Lollipop, 6.0 Marshmallow, 7.0 Nougat, 8.0 Oreo, 9.0 Pie. Traditsioon Androidi versioonidele nimetamine maiustuste järgi lõppes Android 10 ilmumisega.

Android: areng

Android 1.0-1.1

Android avaldas ametlikult oma Androidi versiooni 1.0 septembris 2008. See on Androidi operatsioonisüsteemi esialgne versioon – sealt kõik algas. Kuna HTC Dream (T-Mobile G1) on esimene Androidi telefon maailmas, seadis see raamistiku, mida Android saaks teha. See võimaldas kaamera tugi, veebibrauserit HTML- ja XHTML-veebilehtede kuvamiseks, juurdepääsu veebimeiliserverile (POP3, IMAP4 ja SMTP). Samuti terve Google'i rakenduste massiiv, YouTube, äratuskell, galerii, teatisi, meediumipleier, häälvalimist, kiirsõnumid, WiFi, Bluetoothi ja Android Market (Google Play poe esialgne versioon).

Versioon 1.1 aga keskendus peamiselt vigade ja API parandamisele, kuid tekkis ka uus funktsioon, mis võimaldas sõnumite manuseid salvestada.

Android 1.5 Cupcake

27. aprillil 2009 värskendati Android versioonile 1.5 magustoidu koodnimega Cupcake. Sellel on Linuxi kernel 2.6.27.

Sellel olid olulised täiustused, sealhulgas automaatne pööramine, kaamera sai videosalvestuse võimaluse ja esimene ekraaniklaviatuur, mis asendas füüsilise klaviatuuri.

Samuti toetab see kopeerimis- ja kleepimisfunktsiooni, animeeritud ekraani tõlkeid, automaatse pööramise võimalust, video YouTube'i üleslaadimise võimalust, fotode Picasasse üleslaadimist, telefoni kasutusajaloo kontrollimist.

Android 1.6 Donut

15. septembril 2009 ilmus versioon 1.6 koodnimega Donut. Kõige tähtsam on see, et see hõlmas OS-i tuge, et töötada mitmesuguste ekraanisuuruste ja eraldusvõimetega.

On isatud mitmeid uusi funktsioone: hääl- ja tekstisisestuse otsing, järjehoidjate ajalugu, kontaktid, kiirem juurdepääs kaamerale, kasutaja saab kustutamiseks valida mitu fotot, 800x480 ekraani eraldusvõime tugi, millest sai lähiaastateks tööstusstandard, VPN-tehnoloogiad ning muutis ka Android Marketi rakenduste poe kujundust (ilmusid top rakenduste nimekirjad – nii tasulised kui tasuta).

Veel üks uus funktsioon, mis pani aluse Androidi ülemaailmsele laienemisele ja operaatorite peatsele kasutuselevõtule kogu maailmas, oli CDMA-põhiste võrkude, nagu Verizon, tugi. Lisaks sisaldas Donut Wi-Fi, Bluetoothi, GPS-i jne haldamiseks Power Controli vidinat.

Android 2.0-2.1 Eclair

26. oktoobril 2009 a. ilmus versioon 2.0-2.1 koodnimega Eclair.

Android 2.0 Eclair on Google'i kolmas suur Androidi iteratsioon, arvestamata 1.0 esialgset versiooni. Android 1.5 Cupcake ja Android 1.6 Donut tulid enne Eclairi. Android 2.0 Eclair tõi Androidi jaoks tegelikult suuri edusamme ja hakkas kujundama Google'i operatsioonisüsteemi.

Vaatame muudatusi, mille Google tegi Android 2.0 Eclairiga. Laiendatud konto sünkroonimine on kindlasti oluline samm edasi, see funktsioon võimaldab lisada seadmesse mitu kontot e-kirjade ja kontaktide sünkroonimiseks. Lisati ka Microsofti e-posti tugi koos kombineeritud sisendkaustaga, et ühel lehel sirvida mitme konto e-kirju. Bluetooth-tehnoloogia liigub samuti edasi, Google on lisanud Android 2.1 toe. Selles Androidi iteratsioonis leidsid oma tee ka mõned kenad otseteed, näiteks võimalus puudutada kontaktide fotot ja valida, kas soovite sellele inimesele helistada, SMS-i või meili saata.

Google on lisanud ka hulga uusi kaamerafunktsioone, nagu välklambi tugi, digitaalne suum, stseenirežiim, valge tasakaal, värviefekt ja makrofookus. Samuti on täiustatud ekraaniklaviatuuri kasutuskogemust, parandatud on kiirust ja sõnastik on nüüd targem kui kunagi varem ning õpib teie sõnakasutusest ning sisaldab soovitustena kontaktide nimesid. Google on optimeerinud ka riistvara kiirust ja uuendanud teatud määral kasutajaliidest ning lisanud tuge suuremate ekraanisuuruste ja eraldusvõimete jaoks ning parema kontrastsussuhtega. Lisatud on ka reaalajas taustapildid, nüüd on saadaval animeeritud taustapildid neile, kes neid eelistavad. Android 2.1 Eclair tõi kaasa peamiselt veaparandused ja stabiilsuse täiustused.

Android 2.2 Froyo

20. Mai 2010 a. ilmus versioon 2.2 koodnimega Froyo.

Google andis endast parima, et viia OS-i sisse mõned väga vajalikud parandused ja tutvustada sellele ka uusi funktsioone. Android 2.2 Froyo tutvustati 2010. aasta mais. Google tõstis sellest värskendusest esile 4 valdkonda, mille kohta peaksite teadma: kiirus, API-d ja teenused, brauser ja Android Market. Kiiruse osas tutvustas Google Dalvik JIT (Just In Time) kompilaatorit, mis suurendab protsessori koodi jõudlust 2–5 korda võrreldes Android 2.1-ga.

Google võttis kasutusele pilvest seadmesse sõnumside, et võimaldada arendajatel pakkuda sünkroonimise ja teavituste osas paremat kogemust.

Arendajad saavad nüüd ka määrata, kas nad soovivad lubada kasutajatel installida rakendusi otse SD-kaartidele või mitte.

Kaasaskantav WiFi leviala on nüüd ka siin. Kui kasutate mobiilset andmesideühendust ja soovite anda kellelegi telefoni kaudu juurdepääsu Internetile, saate seda teha selle funktsiooni kaudu.

Brauseri kasutuskogemus on oluliselt paranenud, kuna JavaScripti renderdamine on 2–3 korda kiirem. Android Marketil on funktsioonid "Update All" ja "Auto Update", mis minu arvates ei vaja täiendavat selgitust.

Android 2.3 Gingerbread

6. Detsember 2010 a. ilmus versioon 2.3 koodnimega Gingerbread.

Android Gingerbread on Google'i neljas suur Androidi uuendus.

Gingerbread toob Android OS-i palju täiustusi, vaatame, mis on uut. Gingerbread sobivad mängude arendamiseks palju paremini, Google on selles osas toonud palju täiustusi. Tihedalt integreeritud VoIP-tugi, videokõnede tugi esikaamera kaudu, parem lõikamine ja kleepimine, NFC-integratsioon, güroskoobi tugi, täiustatud allalaadimishaldur, mitme puutetundliku toega ümberkujundatud klaviatuur ja integreeritud tegumihaldur.

Kasutajaliides ise näeb parem välja, Google on ka selles osas sammu edasi astunud, kuigi muudatused pole just drastilised.

Android 3.0 Honeycomb

22. Veebruar 2011 a. ilmus versioon 3.0 koodnimega Honeycomb.

Android 3.0 Honeycomb on Google'i viies suur värskendus järjest.

Honeycomb on siiski mõnes mõttes üsna ainulaadne, see on ainult tahvelarvutitele mõeldud operatsioonisüsteem.

Üks märkimisväärne erinevus Honeycombis on see, et riistvaranuppe pole enam vaja, need on OS-i enda sisse ehitatud. Ekraani alumises vasakus servas on kolm tarkvaranuppu: tagasi, avaleht ja rakenduste vahetamise nupp multitegumtööks (töötavate rakenduste vahel vahetamiseks).

Teavitusribal näete allalaadimise edenemist, muusika juhtelemente, sissetulevate sõnumite profiilipilte ja nii edasi. Honeycomb sisaldab mitmeid vidinavalikuid, nii et saate oma avaekraani täita erinevate vidinatega, mis pakuvad teile loomulikult kõikvõimalikku teavet ja funktsioone. Muidugi on siin teie rakenduse sahtel ja palju muid OS-i funktsioone.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

19. Oktoober 2011 a. ilmus versioon 4.0 koodnimega Ice Cream Sandwich.

Ice Cream Sandwich toob endaga kaasa mitte ainult hulga kapitaalseid muudatusi, vaid ka OS-i enda ümberdisaini, mis puudutab disaini.

Ice Cream Sandwich toob tahvelarvutisse selle, mida Google kutsub "Holo UI" ja see näeb välja üsna minimalistlik. ICS pakub NFC (lähiväljaside) tuge, värskendatud veebibrauseri kasutuskogemust, uut kontaktide haldurit, paremat üldist integratsiooni, näoga avamise funktsiooni, mobiilse andmekasutusse jälgimise, Roboto fondi, uue galerii paigutuse ja palju muid täiustusi. See on Google'i Android OS-i tõeliselt suur uuendus, tõenäoliselt seni suurim.

Android 4.1-4.3 Jelly Bean

27. juunil 2012 kuulutas Google Google I/O konverentsil välja Android 4.1 koodnimega Jelly Bean. See põhineb Linuxi tuumal 3.0.31.

Süsteemi kõige olulisem uuendus oli Google Now teenuse ilmumine. Google Now kasutab kasutaja asukohaandmeid ning analüüsib tema meili- ja kalendrikirjeid. See võimaldab teil näidata ilmaprognoose, meelde tuletada kohtumisi ja soovitada väljumisaega, et saaksite õigel ajal kohale jõuda.

Samuti versiooni värskendatakse järgmiste funktsioonidega: sujuvam kasutajaliides, juurdepääsetavuse parandamine, laiendatav teavitus, ühe sõrme liigutused teatiste laiendamiseks/ahendamiseks, uus kellarakendus, Bluetoothi vähese energiatarbega tugi, sissetuleva kõne helitugevus, 4K eraldusvõime tugi.

Android 4.4 KitKat

3. septembril 2013 kuulutas Google välja Android 4.4 (KitKat). Algselt oli selle koodnimi "Key Lime Pie". Üks olulisemaid oli OS-i optimeerimine, et see töötaks nutitelefonides, millel on 512 MB muutmälu, mis võimaldas rohkematel seadmetel värskendada tarkvara sellele uuele versioonile. KitKat sai ka värskendatud välimuse ja tunde, kuna valged elemendid asendasid siniseid. Samuti oli see esimene versioon, mis sai häälkäskluse teenuse "Ok, Google" toe.

Vähem olulistest muudatustest hakkasid nutitelefoni juhtnupud kaduma kasutaja tegevuse ajal, näiteks fotot vaadates. Teine kasulik uuendus KitKatis on telefoniraamatu nutikas kuvamine – numbrid, millele kasutaja regulaarselt helistab, kuvatakse nüüd loendis kõrgemal

Android 5.0 Lollipop

Android 5.0 Lillipop on võrreldes Android 4.4 KitKatiga läbi teinud suuri süsteemseid ja disainimuudatusi. See ilmus 12. novembril 2014. Android Lollipopi kõige ilmsemateks muudatusteks on autorite poolt nimetatud uus kasutajaliides Material design, mille põhiprintsiibid on varjud, paberikihte meenutavas kujunduses kuvatav teave, eredad, kuid samas informatiivsemad, täiustatud märguanded, on nüüd saadaval lukustuskuval ja mis tahes ekraani ülaosas olevas rakenduses.

Sisemised muudatused põhinevad üleminekul Android Runtime Virtual Machine (ART), mis asendab ametlikult Dalviki jõudluse parandamiseks ja süsteemi energiatõhususe parandamiseks optimeerimiseks.

Lollipop pakub mitmeid funktsioone, nagu 64-bitiste protsessorite tugi, prindi eelvaate tugi, Project Volta aku tööea parandamiseks, mitu kasutajakontot, helisisend ja väljund USB-seadmete kaudu, Wi-Fi-võrkudega liitumine, mitme SIM-kaardi tugi, seadme kaitse, kõrglahutusega häälkõned, natiivse Wi-Fi-kõnede tugi. Sai vastata sõnumitele otse teavitusekraanilt.

Äsja juurutatud funktsioon Tap and Go võimaldas kasutajatel migreerida andmeid uude NFC- ja Bluetooth-tehnoloogiaga seadmesse.

Alates 2014. aastast on Android ilmunud ka telerites, nutikellades ja autodes. Häälotsing on saadaval kõigis Android-seadmetes koos kohandatud rakenduste, andmete ja üldise otsinguajalooga.

Android 6.0 Marshmallow

5. oktoobril 2015 ilmus kõikidele seadmetele Android 6.0. See versioon sisaldas funktsioone nagu USB-C tugi, sõrmejälgede biomeetrilise avamise natiivne tugi, Android Pay kasutuselevõtt (praegu on see Google Pay) ja rakenduste ooterežiim.

Selles operatsioonisüsteemi versioonis pöörati suurt tähelepanu turvaseadetele ja nutitelefoni tööaja pikendamisele. Iga rakenduse jaoks saab kasutaja määrata talle saadaolevad õigused juurdepääsuks isikuandmetele või nutitelefoni komponentidele. Nutitelefoni energiatarbimise vähendamiseks on Androidi arendajad pakkunud välja uue süsteemi nimega Doze. See kasutab liikumisanduri andmeid ja kui nutitelefon on paigal, saadab töötavad rakendused väga piiratud aktiivsusega ja vastavalt väiksema voolutarbimisega "sügava une" režiimi.

Selles Androidi versioonis ilmus kõigi installitud rakenduste andmete varukoopia, mis võimaldas uuele nutitelefonile üleminekut oluliselt lihtsustada - nüüd piisab lihtsalt Google'i pilvest varem salvestatud arhiivi uude nutitelefoni juurutamiseks.

Android 7.0 Nougat

Sügisel 2016 käivitus uus versioon koodnimega Nougat. Muutusid rakenduste ikoonid – nüüd nad on ümmargused. See pakkus jagatud ekraani funktsiooni, uusi emojisid, võimaluse saata GIF´e otse klaviatuurilt ning tekkisid ka aku kasutamise hoiatused, virtuaalse reaalsuse tugi ja paranenud teavitusi ning nende grupeerimine.

Tekkis API Vulkan tugi, mis lubas kvaliteetsemat 3D-graafikat ja efekte.

Android 8.0 Oreo

21. augustil 2017 ilmus Android 8.0 ametliku koodnimega Oreo. Olid tehtud mõned visuaalsed muudatused menüüs, rakendustes ja veebisaitidel ilmusid automaattäite paroolid (kõik paroolid on krüpteeritud ja salvestatud Google'i kontole), pilt-pildis funktsioon on muutunud kättesaadavaks. Samuti, 2 korda kiirem algkäivitusaeg, Google Play Protect ja integreeritud printimise tugi.

Suurimad värskendused olid aga neurovõrgu API integreerimine (nt. TensorFlow – telefonikaamera masinõpe, mis suudab eristada, missugune objekt asub kaadris) ja Project Treble´i kasutuselevõtt (aitab riistvaramüüjatel Androidi uute versioonidega lihtsamini ja kiiremini sammu pidada).

Android 9.0 Pie

6. augustil 2018 käivitas ettevõte ametlikult Android 9.0 versiooni ametliku koodnimega „Pie“. Uus versioon sisaldas mitmeid suuri uusi funktsioone ja muudatusi. Üks nendest jättis traditsioonilised navigeerimisnupud keskele ühe pikliku nupu kasuks, mis sai uueks kodunupuks.

Funktsioonidesse kuuluvad: kohanduv heledus, aku tööea pikendamine – kasutamata rakendused lülitatakse energia säästmiseks välja, funktsioon Digital Wellbeing, et jälgida rakenduste tööaegu ja kasutajapiiranguid, liidese uued žestid, rakendustel võivad olla nupud toimingutega, mis ennustavad kasutaja kavatsust (näiteks esitusloendi käivitamine kõrvaklappide ühendamisel), väliste kaamerate ja kuni 5 samaaegselt ühendatud Bluetooth-seadme tugi. Samuti sel versioonil on Shush-funktsioon, mis paneb telefoni automaatselt „Mitte segada“ režiimi, kui libistatakse telefoni kraani tasasele pinnale. Funktsioon Slices: pakub Google´i otsingus installitud rakenduse väiksemat versiooni, nii et ei ole vaja täielikult rakendust avada mõnede funktsioonide jaoks.

Android 10

Android 10 on Androidi operatsioonisüsteemi kümnes ulatuslik versioon. Android 10 on välja töötatud koodnime "Android Q" all. Google teatas sellest algselt 13. märtsil 2019 ja selle esimene beetaversioon avaldati samal päeval ja teine beetaversioon 3. aprillil 2019. 22. augustil 2019 Google teatas, et toimub Androidi kaubamärgi oluline värskendamine: uus logo ja magustoidunimedest keeldumine.

Android 10 stabiilne versioon ilmus 3. septembril 2019. See sisaldab funktsioone, nagu tõhusam jagamismenüü, ujuv seadepaneel, AV1 video kodeki tugi, biomeetrilise autentimise tugi, WPA3 Wi-Fi turvalisuse tugi ja nutikad vastusfunktsioonid kõigi sõnumside rakenduste jaoks. Lisaks sellele ka kogu süsteemi hõlmavat pimedat režiimi koos uute žestidega ja suurem kontroll rakenduspõhiste lubade üle.

Android 11

Android 11 operatsioonisüsteem on Androidi üheteistkümnes suur väljalase. See on Androidi mobiilse OS-i 18. versioon, mis oli käivitatud 8. septembril 2020.

See pakkus rohkem võimalusi teavituste kohandamiseks ja sisaldas uuendusi nutikate koduseadmete juhtimiseks, kuna Internet of Things meie ellu sisenes. Samuti tutvustas see mõningaid uusi funktsioone, nagu ekraanisalvestus koos heliga, võimalus salvestada teateid, mis on ilmunud telefonis viimase 24 tunni jooksul, võimalus koguda erinevate rakenduste vestlusi ühte kohta ning on võimalik mängida muusikat teistest meie telefoniga ühendatud seadmetest.

Android 12

18. veebruar 2021 a. ilmus versioon 12.0.

Android 12 on meie kõigi aegade kõige isiklikum OS, mis sisaldab dünaamilisi värvivõimalusi, mis võivad muuta teie kogemust taustapildi ja reageeriva liikumise põhjal, mis reageerib teie puudutusele. Isegi vidinad on saanud uue ilme ja teie lemmikinimesed on alati saadaval otse teie avakuval. Avarama ümberkujunduse, värvide kontrasti optimeerimise ja uute funktsioonidega, mis aitavad vaegnägijaid, on Android 12 loodud nii, et see oleks juurdepääsetav veelgi enamatele kasutajatele.

Android 12 mõtleb ümber kogu kasutajaliidese, alates kujunditest, valgusest ja liikumisest kuni kohandatavate süsteemivärvideni, mida saab teiega sobivaks kohandada. See on ümber kujundatud ruumikamaks ja mugavamaks – see on meie kõigi aegade kõige ilmekam, dünaamilisem ja isikupärasem OS.

Kõik Androidi versiooni tõrked toovad kaasa suuri muudatusi. Kuigi viimaste aastate muudatused on olnud vähem radikaalsed kui ulatuslikud muutused Androidi alguses – mis on märk platvormi küpsemisest aastate jooksul – on Android 12 erand. Seda Androidi versiooni kirjeldatakse kui suurimat UX-i muudatust operatsioonisüsteemi jaoks pärast Android 5.0 Lollipopi.

Material You on üks suurimaid muudatusi operatsioonisüsteemis Android 12. Varem lekkis kui Material NEXT, Material You on Material Designi järgmine iteratsioon. See kujunduskeel ei piirdu ainult Androidiga ja seda nähakse paljudes Google'i teenustes. Kuid Androidi jaoks on see üks suuremaid visuaalseid uuendusi, mida OS on mitme aasta jooksul näinud. Palju keskendutakse värvidele ja kohandamisele, võimaldades kasutajatel ise valida oma värvinäidised, kontrasti, elementide suurused, joonte laiused ja palju muud.

Kasutamine

Google'i ja paljude teiste arendajate nutitelefonid

Esimene Androidi käivitav seade oli HTC Dream nutitelefon (ametlikult välja antud kui T-Mobile G1), mis avalikustati 23. septembril 2008. Peagi järgnesid arvukad teadaanded teistelt nutitelefonide tootjatelt Android-põhiste seadmete väljalaskmiseks. Tahvelarvutitele suunatud Androidi versiooni 3 (Honeycomb) väljalaskmisega hakkas üha rohkem tootjaid teatama tahvelarvutite väljalaskmisest sellel platvormil. Samuti tootis Google koostöös erinevate ettevõtetega oma seadmeid "Google Nexuse" seerias. Need seadmed on esimesed, mis saavad värskendusi uutele versioonidele. Alates 2016. aastast on Nexuse nutitelefonide sari asendunud Google'i enda toodangu seadmetega "Google Pixeli" nime all.

Pildiraam, kell, kaamera

Androidi operatsioonisüsteem on installitud mitte ainult telefonidesse ja tahvelarvutitesse, vaid ka paljudesse teistesse huvitavatesse seadmetesse. Üks esimesi selliseid seadmeid oli 2009. aastal turule toodud OS Androidis töötav pildiraam. Samuti kuulutas 2011. aasta juunis Blue Sky kella välja, mis töötab Android OS-iga. Samal aastal esitleb WIMM-i ettevõte maailmale oma Android-kella. Pärast seda algab Androidi operatsioonisüsteemina kasutavate kellade tootmise buum. Aasta hiljem, 2012. aasta augustis, tutvustas Nikon maailma esimest kaamerat, mis töötab ka Androidiga.

Teiste operatsioonisüsteemide jaoks loodud nutitelefonid

Lisaks on entusiastid portinud Androidi mitmetele tuntud seadmetele, sealhulgas näiteks Windows Mobile platvormil põhinevatele nutitelefonidele (HTC Touch Dual ja HTC TyTN II), millel Android käivitati emuleerimisrežiimis. Täielik portimine viidi läbi ka sellistesse seadmetesse nagu Maemo peal töötavad internetitahvelarvutid (Nokia N810 ja Nokia N900), MeeGo platvormil töötavatele nutitelefonidele Nokia N9 ja Windows Mobile operatsioonisüsteemil töötavale HTC HD2, millel Android OS-i saab käivitada kas microSD-kaardilt või sisemisest NAND-mälust. Samal ajal on installitud süsteemil täielik, mitte eriti piiratud funktsionaalsus. Lisaks on edukas kogemus Androidi installimisel osadesse Apple’i seadmetesse – iPhone’i, iPod Touch’i ja iPad’i kasutades spetsiaalset programmi nimega Openiboot, mis on mõeldud erinevate operatsioonisüsteemide käitamiseks neis seadmetes, sealhulgas Androidis. Bada operatsioonisüsteemil põhinevatele seadmetele on välja antud piiratud funktsionaalsusega püsivara. Koolu mitte ainult ei alustanud Androidi portimist Neo FreeRunnerisse, vaid ehitas ka oma ettevõtte, müües neid nutitelefone Google'i eelinstallitud mobiiliplatvormiga. Koolu Neo FreeRunneri Android-pordi esimene ametlik ja avalik beetaversioon toimus 2008. aasta detsembris. Ka Android on porditud x86 arhitektuurile.

Seadmete koguarv

2012. aasta oktoobris teatas tegevjuht Larry Page, et enam kui 500 miljonit Androidi nutitelefoni ja tahvelarvutit on juba aktiveeritud, ning ütles, et iga päev aktiveeritakse 1,3 miljonit Android-seadet. 2013. aasta septembri alguses teatati, et maailmas on juba aktiveeritud üle miljardi Androidi seadme. 29. septembril 2015 märkis Google'i tegevjuht Sundar Pichai, et Androidi seadmete kasutajate arv ületas 1,4 miljardi piiri, 2017. aasta mais teatas ettevõte 2 miljardist aktiveeritud Android-seadmest. 2021. aasta mai seisuga ületas seadmete arv 3 miljardi piiri.

Tarkvara

Avatud või suletud operatsioonisüsteem?

Androidi lähtekood on saadaval Androidi avatud lähtekoodiga projekti (AOSP) saidil, mida haldab Google. AOSP-st leitud kood on kasutusel nii Nexuse nutitelefonides kui ka Android One’i seeria nutitelefonides – need on teiste ettevõtete toodetud, kuid Google’i turunduse poolt toetatud mudelid. Riistvaratootjad (OEM-id) viimistlevad AOSP-s saadaolevat koodi, et tootmismudelid ühilduksid nende kasutatavate konkreetsete riistvaralahendustega. Google'i lähtekood ei sisalda selleks kõiki vajalikke draivereid. Selle tulemusena sisaldavad tegelikud tarnitud Android-seadmed avatud lähtekoodiga ja suletud lähtekoodiga tarkvara. Näiteks Google'i enda teenused (Play Market, Services, Maps, Chrome), mis tulevad enamiku nutitelefonidega, kuuluvad samuti suletud kategooriasse

Arendaja tööriistad

Google pakub tasuta allalaadimiseks tarkvaraarenduskomplekti, mis on mõeldud operatsioonisüsteemidele Windows XP, Windows Vista ja Windows 7, samuti Linuxile, macOS-ile (10.4.8 või uuem).

Androidi rakendusi saab arendada Javas. Arenduseks on vaja JDK 5 või uuemat versiooni. Samuti on olemas Androidi arendustööriistad (ADT), mis on Eclipsi pistikprogramm. Androidi rakenduste arendamise hõlbustamiseks on olemas ka IntelliJ IDEA pistikprogramm.

Arendustööriistadest ei tasu unustada ka Motodev Studio for Android -i – see on terviklik Eclipse’il põhinev arenduskeskkond, mis võimaldab töötada otse Google SDK-ga.

2009. aastal avaldati lisaks ADT-le ka Android Native Development Kit (NDK) - tööriistade ja teekide pakett, mis võimaldab teil rakendada osa rakendusest C / C ++ keeles. Kiiruskriitiliste koodilõikude arendamiseks on soovitatav kasutada NDK-d.

2013. aastal tutvustas Google uut arenduskeskkonda Android Studio, mis põhineb JetBrainsi IntelliJ IDEA-l.

2013. aastal ilmus Embarcadero RAD Studio - XE5. Võimalus arendada omarakendusi Androidi platvormi jaoks. Android-rakenduse loomise protsess ei vaja täiendavaid seadmeid, välja arvatud tegelikult Android-seade (põhimõtteliselt saate emulaatoriga hakkama).

Google Play

22. oktoobril 2008 teatas Google Androidi rakenduste veebipoe – Android Market – avamisest. Lepingu kohaselt saavad arendajad 70% kasumist, mobiilioperaatorid - 30%. 2009. aasta veebruaris said USA ja Ühendkuningriigi arendajad Android Marketis oma rakenduste eest tasu võtta.

2011. aasta detsembri seisuga on Android Marketi loomisest saadik alla laaditud 10 miljardit rakendust ja 2012. aasta juunis 20 miljardit.

2012. aasta märtsis ühendas Google multimeediumiteenused "Raamatud", Android Market, "Muusika" ja teised üheks Google Play teenuseks. Google Play veebipood tegutseb 190 riigis ja sellel on üle 700 tuhande rakenduse ning teenuse toimimise jooksul on seda kogunenud umbes 25 miljardit allalaadimist.

Google Pay

Google Pay ilmus 20. veebruaril 2018 Google'i poolt ja see on tarkvara, mis on loodud erinevate kaasaskantavate seadmete (nutitelefonid, nutikellad, tahvelarvutid) abil elektrooniliste maksete tegemiseks Android operatsioonisüsteemi all. Kui algselt oli Google’il elektrooniliste maksete eest vastutav kaks teenust – Google Wallet ja Android Pay, siis 2018. aastal otsustas Google need kaks teenust kombineerida, et kasutajatel oleks ostude sooritamine lihtsam ja teenus turvalisem. Google Pay kasutamiseks oma seadmes peab teil olema juhtmevaba andmeedastustehnoloogia (NFC). Google Pay toetab volitusena nii sõrmejäljeskannerit kui ka vikerkesta skannerit nendes seadmetes, millel need on. Kui aga teie seadmel pole ühtegi ülaltoodud biomeetrilist autentimissüsteemi, siis on võimalus süsteem parooliga aktiveerida.

Eelised


Android on avatud operatsioonisüsteem, mis tähendab täielikku tegevusvabadust seadme juurõiguste hankimisel. Kuid isegi kui te pole juurõigusi installinud, on teil siiski võimalus seadmesse salvestada täiesti erinevat tüüpi faile ja neid võrgust alla laadida.

Mõnel Android-põhisel seadmel on võimalus "muutuda" sülearvutiks. Selles režiimis pakutakse selliseid funktsioone nagu rakendused eraldi akendes, näiteks Windows, menüü Start, ikoonide lohistamine töölaual ja palju muud.

Android-operatsioonisüsteemiga seadmete kasutajatel on võimalus oma seadmeid küsida, valides neile kõige meeldivama süsteemi kesta. Igal sellisel kestal on oma liides ja erinevad teenused.

Android OS-i failisüsteem võimaldab mitte ainult hallata salvestust seadme enda sisseehitatud mälus, vaid ka muudel ühendatud draividel, sealhulgas SSD-l.

Teil on võimalus ühendada nutitelefoniga mitte ainult erinevaid salvestusseadmeid, vaid ka kaasaskantavaid seadmeid (nt hiir ja klaviatuur). Lisaks ei pea te draivereid eraldi alla laadima ja installima, kuna kõik toimub automaatselt.

Kriitika

Android-seadmed on võimelised koguma kasutajatelt palju teavet. Kui kasutaja konto standardseadeid ei muuda, saab Google teavet selle kohta, kellele see kasutaja helistab ja SMS-e kirjutab, mida ta Internetist otsib, milliseid saite külastab ja milliseid rakendusi installib.

Paljud kriitikud kurdavad, et sageli installivad nutitelefonide tootjad ja mobiilioperaatorid Androidi kõike, mida tahavad. Nii muudavad nad oma kaubamärgi ainulaadseks ja kui kasutajale meeldivad nutitelefoni tootja tavarakendused, siis tuleb tal sõna otseses mõttes selle firma nutitelefonide külge haakida.

Android on väga sõltuv Google'i teenustest. Seadmetes on suur hulk Google'i programme ja enamiku jaoks on teil vaja kontot. Varem kasutati Androidis Google'i turu asemel Android Marketit ja kroomi asemel tavalist brauserit.

Android on end alati positsioneerinud avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteemina. Kuid pärast erinevate Androidi teenuste asendamist Google'i analoogidega on paljud rakendused kaotanud muutmisvõimaluse. Selle põhjuseks on asjaolu, et Google on vastu sellele, et nende teenuseid võidakse muuta.

Kasutatud kirjandus

https://www.javatpoint.com/android-versions

https://gagadget.com/android/40285-samaya-podrobnaya-istoriya-android-ot-astro-boy-do-pie/

https://www.velvetech.com/blog/brief-history-android-software-development/

https://www.androidauthority.com/android-treat-names-1021134/

https://whatis.techtarget.com/definition/Google-Pay

https://source.android.com/#:~:text=Android%20is%20an%20open%20source,source%20project%20led%20by%20Google.&text=As%20an%20open%20source%20project,innovations%20of%20any%20other%20player.

https://www.phonearena.com/news/Google-Pixel-history-the-evolution-of-Google-Phones_id122277

https://www.britannica.com/technology/Android-operating-system

https://www.androidauthority.com/history-android-os-name-789433/

https://www.computerworld.com/article/3235946/android-versions-a-living-history-from-1-0-to-today.html

https://www.makeuseof.com/android-pros-and-cons/