Captive Portal

From ICO wiki
Revision as of 05:28, 14 May 2010 by Kkool (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Captive Portal on maakeelde seni veel tõlkimata tehnika, mis suunab võrgus oleva HTTP kliendi Internetti sissepääsu asemel spetsiaalsele veebilehele, mille eesmärgiks on reeglina kasutaja autentimine, kuid seda võib kasutada ka mitmel teisel eesmärgil. Kui tõmmata paralleele tegeliku maailmaga, siis võiks Captive Portal'it (mis otsetõlkes võiks tõlkida püünissaidiks või -veebileht) mingi suletud territooriumi (antud juhul WLAN) väravat, mis võib külastaja jaoks võib tähendada, et tuleb lunastada pilet, kuid võib juhtuda ka, et sisse pääseb tasuta.

Kasutamine

Esimel korral, kui potentsiaalne kasutaja logib Captive Poratal seadistusega võrku, suunatakse kasutaja veebibrauser ühele kindlale veebilehele, kus tuleb teostada ettenähtud toimingud ning alles seejärel on kasutajal võimalik pääseda Internetti. Lihtne Captive Portal sunnib kasutaja püünisveebilehele, mille eesmärgiks võib olla vaid tähelepanud juhtimine teenuspakkujale või kasutusreeglite (AUP) kinnitamine. Viimasega loodavad teenusepakkujad suunata vastutust kasutajale, juhuks kui see ei peaks Internetis toimima just kõige paremate kavatsustega, samamoodi võidakse kasutajalt nõuda kasutajatunnuse ning parooli sisestamist, mis peaks teenusepakkujale veelgi kindlamalt tagama selle, et võrguteenuse kasutajad käituvad antud keskkonnas vasutustundlikult. Teised kasutavad püünissaite reklaami levitamiseks, mis on kindlasti kasulik ettevõtmine hotellides, kaubanduskeskustest, kohvikutes ning teistes avalikes kohtades. Püünissaite kasutatakse ka

Wippies

Wippies on külalisvõrk, mis seal hulga Captive Portal meetodit kasutades on üles ehtianud üsna ambitsioonika äriidee, mille eesmärgiks on kogu maailm wippie-maailmaga katta elik eesmärgiks on tagada kogukonna liikmetele igas maailmanurgas tasuta sissepääsuga Internetiga. Ülalviidatud Wippie Wikis on toodud järgmine tehnilise lahenduse kirjeldus:

Kui ühendad oma arvuti Wippies-võrku, siis annab Wippies-tugijaam IP-aadressi DHCP abil. Kui ühendus on loodud, tekitab tugijaam VPN-tunneli Wippiese serverisse, mis asub Soomes. Kui arvuti soovib avada mõnd veebilehte, siis esmalt suunab server liikluse sisselogimislehele (Wippies Captive Portal). Kui parool on edukalt sisestatud, vahendab server internetiühendust tavapärasel viisil. VPN-tunnel kasutab IPSec-protokolli. Klientarvutitele jagatakse aadressid vahemikus 10.0.0.0/8. Wippies-server muudab aadressid  marsruutimise käigus NAT abil.  


Presumably, this can help absolve the provider from liability in the event the user commits criminal or other destructive activity while logged on. In some captive portals, advertisements for the provider's sponsors are displayed, and the user must click through them or close the windows in which they appear before accessing the Internet. Some captive portals require the entry of a pre-assigned user ID and password before accessing the Internet. Such authentication may discourage the use of wireless hot spots as sites for carrying on criminal activities. Most servers with captive portals include anti-virus and firewall programs to help protect users' computers from the Internet and from each other. 


Kasutatud kirjandus ja kasulikud viited

maakeeles:

  1. Captive Portal Traadita WIKI-is

Inglise keeles:

  1. Captive Portal wikipedias
  2. Zeroshell: Captive Portal kuumkoha autentimiseks
  3. Searchmobilecomputing: Mis on Captive Portal?


Koostanud: K.Kool AK32