Category talk:Lõputööd: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
(Created page with 'Korduma kippuvad küsimused')
 
No edit summary
 
Line 1: Line 1:
Korduma kippuvad küsimused
Korduma kippuvad küsimused
1. Ma tahan hakata tegema diplomitööd. Millest alustada?
1) Mõtle hoolikalt läbi, mis temaatikast (üldisemalt) võiks see töö olla (infosüsteemi arendamine, veebiportaali väljatöötamine, uue teenuse arendamine, olemasoleva süsteemi uuendamine jne)
2) Leia sobiv juhendaja (põhikohaga või külalisõppejõud, praktikajuhendaja jne)
3) Räägi temaga põhjalikult oma plaanist ja leidke koos juba täpsustatud teema
4) Küsi nõu õppekava juhilt ja/või õppeprorektorilt, kas teema Teie õppekavaga piisavalt sobib;
5) Kui oled õpingutega piisavalt kaugele jõudnud (võib prognoosida/loota lõpetamist algaval semestril), siis deklareeri diplomitöö ja koosta koos juhendajaga kavand Sisuline töö
Sisuline töö diplomitöö koostamisel võib loomulikult alata juba enne diplomitöö deklareerimist
2. Kuidas leida juhendaja? Kes sobib juhendajaks?
Juhendaja miinimumnõudeks on kõrgharidus ja vähemalt kolmeaastane erialase (IT-alase) töö kogemus. Hea juhendaja tunnuseks on see, et ta on ka eelnevalt edukalt diplomitöid juhendanud (edukaks juhendamiseks ei tohiks lugeda "kasinale" kaitstud tööd).
Väiksem risk juhendaja valikul on, kui valid juhendaja õppejõudude seast.
3. Mida teeb konsultant? Kas ma pean ise ka konsultandi leidma?
Konsultant on "juhendaja abiline". Ise ei pea üliõpilane konsultanti otsima, selle määrab vajaduse korral õppeprorektor põhikohaga õppejõudude seast neinde juhendajate juurde, kel pedagoogilise töö kogemus puudub ja kelle juhendamiskogemus väike on. Konsultandi ülesandeks jääb tavaliselt diplomitöö vormiline juhendamine. Sisuline juhendamine jääb ikka "päris" juhendaja ülesandeks.
Kui konsultant on määratud, tuleb temaga võimalikult kiiresti kontakteeruda ja leppida kokku konsultatsioonide toimumise kord/ajakava ja muud koostööd puudutavad küsimused.
4. Milline on hea teema, mida edukalt edukalt kaitsta saab?
Ammendava vastuse saamiseks loe hoolega läbi lõputööde hindamise maatriks.
Aga lühidalt:
* teema peab olema erialane (IT süsteemide arendamine, analüüs, ...)
* valminud lõputöö peab demonstreerima/tõendama selle kirjutaja erialast võimekust. Siit järeldus - lõputöös lahendatavad küsimused ei tohi olla primitiivsed ega iseenesest mõistetavad.
* Lõputöös peab sisalduma uudsuse moment (10 aastat tagasi tehtud projekti dokukumenteerimine lõputöös ei ole hea valik).
* teema peab olema rakenduslik - töö tulemusena peab (IT-)maailmas midagi "paremaks muutuma".
Millal peab töö valmis olema?
Lõplikult valmis (trükitud ja kaante vahel) peab töö olema akadeemilises kalendris näidatud tähtajal (käesoleval semestril - 26. mail).

Latest revision as of 09:27, 24 January 2011

Korduma kippuvad küsimused

1. Ma tahan hakata tegema diplomitööd. Millest alustada?

1) Mõtle hoolikalt läbi, mis temaatikast (üldisemalt) võiks see töö olla (infosüsteemi arendamine, veebiportaali väljatöötamine, uue teenuse arendamine, olemasoleva süsteemi uuendamine jne) 2) Leia sobiv juhendaja (põhikohaga või külalisõppejõud, praktikajuhendaja jne) 3) Räägi temaga põhjalikult oma plaanist ja leidke koos juba täpsustatud teema 4) Küsi nõu õppekava juhilt ja/või õppeprorektorilt, kas teema Teie õppekavaga piisavalt sobib; 5) Kui oled õpingutega piisavalt kaugele jõudnud (võib prognoosida/loota lõpetamist algaval semestril), siis deklareeri diplomitöö ja koosta koos juhendajaga kavand Sisuline töö

Sisuline töö diplomitöö koostamisel võib loomulikult alata juba enne diplomitöö deklareerimist

2. Kuidas leida juhendaja? Kes sobib juhendajaks?

Juhendaja miinimumnõudeks on kõrgharidus ja vähemalt kolmeaastane erialase (IT-alase) töö kogemus. Hea juhendaja tunnuseks on see, et ta on ka eelnevalt edukalt diplomitöid juhendanud (edukaks juhendamiseks ei tohiks lugeda "kasinale" kaitstud tööd). Väiksem risk juhendaja valikul on, kui valid juhendaja õppejõudude seast.

3. Mida teeb konsultant? Kas ma pean ise ka konsultandi leidma?

Konsultant on "juhendaja abiline". Ise ei pea üliõpilane konsultanti otsima, selle määrab vajaduse korral õppeprorektor põhikohaga õppejõudude seast neinde juhendajate juurde, kel pedagoogilise töö kogemus puudub ja kelle juhendamiskogemus väike on. Konsultandi ülesandeks jääb tavaliselt diplomitöö vormiline juhendamine. Sisuline juhendamine jääb ikka "päris" juhendaja ülesandeks. Kui konsultant on määratud, tuleb temaga võimalikult kiiresti kontakteeruda ja leppida kokku konsultatsioonide toimumise kord/ajakava ja muud koostööd puudutavad küsimused.

4. Milline on hea teema, mida edukalt edukalt kaitsta saab? Ammendava vastuse saamiseks loe hoolega läbi lõputööde hindamise maatriks. Aga lühidalt:

  • teema peab olema erialane (IT süsteemide arendamine, analüüs, ...)
  • valminud lõputöö peab demonstreerima/tõendama selle kirjutaja erialast võimekust. Siit järeldus - lõputöös lahendatavad küsimused ei tohi olla primitiivsed ega iseenesest mõistetavad.
  • Lõputöös peab sisalduma uudsuse moment (10 aastat tagasi tehtud projekti dokukumenteerimine lõputöös ei ole hea valik).
  • teema peab olema rakenduslik - töö tulemusena peab (IT-)maailmas midagi "paremaks muutuma".

Millal peab töö valmis olema?

Lõplikult valmis (trükitud ja kaante vahel) peab töö olema akadeemilises kalendris näidatud tähtajal (käesoleval semestril - 26. mail).