Cloud Computing: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Line 49: Line 49:




'''Miks eelistada pilvarvutust traditsioonilisele PC-põhilisele'''
* Odavam PC soetusmaksumus - kliendi arvuti peab olema täpselt nii võimas, et jooksutada internetibrauserit.
* Madalamad kulud IT infrale - pole vaja soetada meeletus koguse kalleid servereid, eriti suur on effekt nö ''peak computing'' vajaduste puhul ehk kui suurt võimsust/kettamahtu vajatakse ajutiselt
*




[[Category:IT infrastruktuuri teenused]]
[[Category:IT infrastruktuuri teenused]]

Revision as of 22:01, 9 January 2010

Artikli autor ja versioneerimine

Nimi: Argo Kikas
Grupp: AK41
Viimati muudetud: 09.01.2010

Versioon Lisatud Kommentaar
0.1 08.01.2010 Artikli alustamine
0.2 09.01.2010 Artikli täiendamine

Legend ja skoop

Tutvustada mõistet pilvarvutus. Eesmärk on artikkel kirjutada selliselt, et ka "tavaline inimene tänavalt", võiks peale lugemist öelda: "Ma enam-vähem tean, mis on pilvarvutus."

Sissejuhatus

Kiirelt arenevas ja pidevas muutumises olevas IT maailmas, kus uued trendid sünnivad ja surevad iga päev, pannakse lootused uuele arenevale nähtusele nimega pilvarvutus. Kuigi pilvarvutusest on kirjutatud ja räägitud juba mõnda aega, siis tegelikult ei ole endiselt ühest arusaama, mis ta tegelikult on. Tsiteerides Andy Isherwood'i (HP Tarkvara müügi osakonna asepresident Euroopas): "Kõik räägivad ja kirjutavad sellest, aga ma pole veel näinud, et kaks inimest kirjutaks-räägiks sellest samamoodi."

Pilvarvutus annab Teile võimaluse hoida kokku tark- ja riistvara soetamis kuludelt, kiirendab riist- ja tarkvara uuendamise (upgrade) protsesse, pakub piiramatut kettamahtu jne. Kas kõik ongi nii roosiline?

Pilvarvutus

Lihtsustatud arhitektuur

Pilvarvutus (Cloud Computing) on Interneti põhiselt riist- ja tarkvaralisi IT "võimalusi" pakkuv hajussüsteem.

Pilvarvutussüsteemi moodustavad kolm põhikomponenti:

  • kliendid (clients)
  • serverid/andmehoidlad (servers/datacenter)
  • ja loomulikult Internet


Kliendi rolli täidab täiesti tavaline lauaarvuti, sülearvuti, PDA jne. - ainsaks eelduseks on, et seade omaks mingisugust tarkvara, mis suudaks täita veebibrauseri ülesandeid.

Andmehoidlad koosnevad enamasti n serverist, milledes siis jooksevad rakendused või virtuaalsed masinad ning mida klient üle Interneti kasutama pääseb. Serverid võivad asuda ühel kindlal territooriumil, kuid levinum on variant, kus nad on hajutatult - üks ports kusagil Euroopas, teine Kanadas jne. Selline hajutamine aitab kaasa teenuste käideldavuse (kui üks site peaks rivist välja minema töötab teine edasi) ja turvalisuse (kui mõni küberkriminaal ühe site "maha suudab võtta", jätkab teine tööd) tagamisele.


Pilvarvutuse jagunemine teenuste (service) järgi:

  • IaaS (Infrastructure as a service, infra kui teenus) - "kõik riistvarast teenus" ehk klient saab endale soetada/tekitada virtuaalse arvuti, serveri, ruuteri jne. (Amazon EC2)
  • PaaS (Platform as a service, platvorm kui teenus) - teenus arendjatele, programmeerijatele, testijatele ehk pakutakse erinevaid platvorme rakenduste ja teenuste väljatöötamiseks (MS Azure, Salesforce)
  • SaaS (software as a service, tarkvara kui teenus) - "kõik tarkvarast teenus" ehk kliendile antakse võimalus kasutada erinevat tarkvara: e-maili kliendid, kalendrid, kontoritarkvara jne. (Google Apps)


Miks eelistada pilvarvutust traditsioonilisele PC-põhilisele

  • Odavam PC soetusmaksumus - kliendi arvuti peab olema täpselt nii võimas, et jooksutada internetibrauserit.
  • Madalamad kulud IT infrale - pole vaja soetada meeletus koguse kalleid servereid, eriti suur on effekt nö peak computing vajaduste puhul ehk kui suurt võimsust/kettamahtu vajatakse ajutiselt