E-ITSPEA kirjeldus: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
 
Line 4: Line 4:
== Miks selline kursus? ==
== Miks selline kursus? ==


e-ITSPEA on oma olemuselt [https://en.wikipedia.org/wiki/Massive_open_online_course MOOC-tüüpi] avatud kursus. Näiteks [https://www.blackboard.com/ Blackboard] on suletud keskkond nii tehnilises (lähtekoodi) kui ka sisulises (vajab sisselogimist) mõttes. [https://www.moodle.org Moodle] on küll avatud koodiga ja sellisena hõlpsasti kohandatavad, ent õppematerjalid jäävad ka nendes keskkondades ikkagi paroolide taha peitu - "inimene tänavalt" neile ligi ei pääse.
e-ITSPEA on oma olemuselt [https://en.wikipedia.org/wiki/Massive_open_online_course MOOC-tüüpi] avatud kursus. Näiteks [https://www.blackboard.com/ Blackboard] on suletud keskkond nii tehnilises (lähtekoodi) kui ka sisulises (vajab sisselogimist) mõttes. [https://www.moodle.org Moodle] on küll avatud koodiga ja sellisena hõlpsasti kohandatav, ent õppematerjal jääb ka seal ikkagi paroolide taha peitu - "inimene tänavalt" neile ligi ei pääse.


Sedalaadi kursused sarnanevad veidi [[wikipedia:et:Jaosvara|jaosvara]] (''shareware'') kontseptsioonile tarkvara vallas - enne ostmist on võimalus asi reaalselt järgi proovida, põhiosa on tasuta ning maksta tuleb vaid lisateenuste (konkreetsel juhul diplomi või tunnistuse) eest.  
Sedalaadi kursused sarnanevad veidi [[wikipedia:et:Jaosvara|jaosvara]] (''shareware'') kontseptsioonile tarkvara vallas - enne ostmist on võimalus asi reaalselt järgi proovida, põhiosa on tasuta ning maksta tuleb vaid lisateenuste (konkreetsel juhul diplomi või tunnistuse) eest.  

Latest revision as of 12:15, 27 June 2022

Tagasi kursuse esilehele


Miks selline kursus?

e-ITSPEA on oma olemuselt MOOC-tüüpi avatud kursus. Näiteks Blackboard on suletud keskkond nii tehnilises (lähtekoodi) kui ka sisulises (vajab sisselogimist) mõttes. Moodle on küll avatud koodiga ja sellisena hõlpsasti kohandatav, ent õppematerjal jääb ka seal ikkagi paroolide taha peitu - "inimene tänavalt" neile ligi ei pääse.

Sedalaadi kursused sarnanevad veidi jaosvara (shareware) kontseptsioonile tarkvara vallas - enne ostmist on võimalus asi reaalselt järgi proovida, põhiosa on tasuta ning maksta tuleb vaid lisateenuste (konkreetsel juhul diplomi või tunnistuse) eest.

Kursuse õppematerjalid on vaba litsentsiga, kasutades nagu eestikeelne Vikipeedia Creative Commonsi Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel ehk CC BY-SA litsentsi. Lihtsalt lahtiseletatuna (sellest on muide siin kursusel juttu ka!) tohib sellist materjali vabalt levitada ja kasutada (ka ärilisel otstarbel), kui on täidetud kaks tingimust:

  • on viidatud materjali autorile/päritolule
  • kui materjali kasutatakse uute materjalide loomisel, peavad need alluma samaväärsele litsentsile (vaba levik ja kasutus - litsents "nakkab" tuletistele)

Nii ei ole neid näiteks ilma autori eriloata lubatud kasutada raamatus, mida müüakse "kinniselt" üksnes raamatupoes ja mis vabalt ei levi. Erandiks on väikeses mahus tsiteerimine, mis allub õiglase kasutuse (fair use) põhimõtetele ja milleks ei ole autori luba vaja (küll aga tuleb allikale viidata). Ka on autoril alati õigus anda täiendavaid litsentse ja sõlmida eraldi lepinguid näiteks raamatu kirjastamiseks - kuid sel juhul ei ole enam tegu vaba levikuga ning tõenäoliselt soovib autor sel juhul tasu saada.


Tagasi kursuse esilehele


Käesoleva materjali kasutamine ja levitamine on sätestatud Creative Commonsi Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Eesti litsentsi (inglise keeles CC Attribution-ShareAlike ehk BY-SA) või selle uuema versiooniga.