Euroskills 2014 kogemus

From ICO wiki
Revision as of 00:45, 13 January 2015 by Tollema (talk | contribs) (→‎Järgmisele Euroskillsil osalejale)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Järgmisele Euroskillsil osalejale

Autor: Tiina Ollema


Alustuseks tahaksin öelda, et ikka korralikult läbi mõtleksid, et sa oled valmis, millised kohustused see endaga kaasa toob, eriti just ajalises mõttes. Korralik ettevalmistus võtab tegelikult päris palju aega ja vahel tuleb loobuda selle nimel ka mõnest muust asjast või võimalusest. Kui sa aga otsustad, et oled valmis, siis väga super, sest see on üks parimaid kogemusi, mida läbi elada.


Kõige suuremat tähelepanu tuleks pöörata varajasele ettevalmistusele, kuna tegelikult poolest aastast selleks ei piisa. Kuna paljud konkurendid hakkavad harjutama juba kaks aastat enne võistlusi ja selles peitub ka nende edu suuresti. Näiteks Saksamaal peavad nad läbima selleks mitmed voorud ja tõestama juba seal, et oled väga heal tasemel. Seega, mida varem alustada eelnevate aastate läbi tegemistega, seda parem. Veel parem, kui mõtlete ise kamba peale välja ülesandeid, mis esiteks aitavad kaasa testprojektiks valmistumiseks kui ka võimaluse teha testprojekt, mille põhjal tuleb ka võistlusülesanne. See on väga suur eelis võistlustel. 2014. aasta Euroskills’i võitsid testprojekti koostajad nimelt.


Cisco poole pealt soovitaksin erilist tähelepanu pöörata IP-telefonidele, WiFi võrkudele ja ASA konfigureerimisele läbi käsu rea, sest koolis on nad kursustel sees väga väikse osana. Seega tasub nende peal proovida erinevaid ülesandeid, sest üldjuhul moodustavad nad teise ja kolmanda päeva punktidest päris suure osa. Lisaks tasub proovida läbi kõik võimalike tunnelite ehitamised, sest VPN tunneli ehitamine mingil moel on alati sees olnud. Kui nüüd natuke laiemas plaanis vaadata, siis oleks väga hea, kui tiimi siseselt mingil määral kõik oskaksid üksteise erialasid, et saaksite võistluse ajal abiks olla vajadusel. Eriti soovitan just sul õpetada lihtsamaid asju teistele tiimiliikmetele, sest Cisco adminn peab kahel päeval tegema Packet Traceri challange’id, mis võtavad päris palju aega ära, ja seega saavad su tiimikaaslased samal ajal võrgu poole pealt aidata. Üldjuhul läheb neil endal sinu võrku vaja erinevate asjade testimiseks, seega võib muidu ka nende töö seista samal ajal. Teine boonus on asja juures see, et mitmed tiimid aitavad Packet Tracer’i juures, sest mitu pead suudavad tihti kiiremini vead ja lahendused leida. Packet Tracer on koht, kus on võimalik punkte kergelt saada, aga ka kaotada. Seega tasub olla hoolas.


Igal päeval on ilmselt võimalik kasutada ka interneti, aga mitte pikalt, seega tasub eelnevalt kokku leppida täpselt, mida otsima minnakse ja proovida tiimi peale ka lahendused meelde jätta. Üleüldse on tiimitööl väga suur roll. Tuleb osata teistega arvestada ja iga päeva alguses kokku leppida, mis järjekorras asju teha, et kõigil tiimiliikmetele töö sujuks. Kasuks tuleksid kindlasti ka mingid tiimi kohtumised Eestis, kus ei harjutata, vaid saadakse üksteisega lihtsalt tuttavamaks, nii öelda team-building kohtumised.


Korraldusliku poole pealt ole valmis reaalselt kõigeks. Seda alustades juba Eesti tiimi poole pealt. Näiteks ei ole su tiimijuht päris kindel, kuhu te minema peate ja millal jne. Tuleb olla valmis, et tehnikaga tutvumise päeval, ei ole võimalik kõike testida, sest need näiteks puuduvad. Samuti tuleb valmis olla, et mõni asi tehnikast on asendatud teise mudeliga. Lisaks tasub arvestada, et kuna on tegemist siiski tehnikaga ja kõike võib juhtuda ka võistluspäevadel. Näiteks lakkab su sülearvuti töötamast, mõni ruuter on vale seadistusega jne. Sel juhul saad küll aega juurde hiljem, kuid see segab oluliselt ülesande lahendamist, sest täpne järg võib kaduda ja pinge tõttu võivad lõpuks pooled asjad olla sul segamini. Meie tiimil juhtus seda näiteks korduvalt, et tehnikaga esinesid mingid probleemid, mis takistasid lõpuks kogu tiimi tööd.


Kui nüüd sulle tundub, et kõik, mis ma räägin on ju suhteliselt jube, siis see ainult paistab nii. Tegelikult on tõesti võistlus pingeline ja raske, aga lõppedes saad aru alles, kui hea kogemuse see andis. Lisaks kohtud väga paljude uute inimestega ja sul võivad olla tutvused üle terve Euroopa. Seda ka mitte ainult enda erialal, vaid ka teistest valdkondadest. Õhtud on üldjuhul vabad, seega saate Eesti tiimiga linna peal käia ja tutvuda teistsuguse kultuuriga. Lisaks on kõige lõpus Farewell party, kus kõik osalejad saavad vabalt omavahel tutvuda ja suhelda.


Seega võin sulle kindlalt väita olen väga rahul, et võtsin julguse seal osaleda ja sain sellest ägeda mälestuse ja hulga uusi tuttavaid. Edu sulle ettevalmistusel ja, kui midagi on siis minuga võib julgelt alati ühendust võtta näiteks meili teel tiinaollema@gmail.com .