ExFAT: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary
Line 1: Line 1:
=exFAT=
=exFAT=
Tulevane autor on Üllar Seerme.<br>
Artikli teeb täielikult ümber Üllar Seerme.<br>
Hetkel on kõik allpool Artur Kulikovi poolt tehtud!
Hetkel on kõik allpool Artur Kulikovi poolt tehtud!



Revision as of 09:37, 10 September 2013

exFAT

Artikli teeb täielikult ümber Üllar Seerme.
Hetkel on kõik allpool Artur Kulikovi poolt tehtud!

exFAT failisüsteem

exFAT (ingl. keel Extended FAT ehk siis Laiendatud FAT) on kommerts failisüsteem, mis oli tehtud kõigepealt kaasakantava meedia jaoks (USB mälupulgad ja muud kaasakantavad andmekandjad). Aastast 2009 Microsoft on alustanud litsentseerimist kolmandatele tootjatele.

Senini kehtis FAT puhul 4 gigabaidise faili ja 32 gigabaidise partitsiooni piirang, kuid exFAT muudab kõik selle minevikuks. Jäädes lihtsa failisüsteemi juurde, tuuakse tugi suurtele failidele ja andmekandjatele, parandatakse andmevahetuse kiirust, pakutakse paremat tuge välkmälule ning tuleviku jaoks pakutakse lisavõimalusi.

ExFAT failisüsteemi eelised:

Teoreetiline faili suuruse suurus on 64 ZiB, 512TiB on soovitatav maksimum, mis on suurem seni kasutatavast FAT32 süsteemist (2TiB).

Klasteri maksimaalne suurus 32 Mib

Alamkataloogi suurus kuni 256 MiB.

Vabaruumi jagamise süsteem arendatud, tänu bit-kaarti integreerimisele, mis võib vähendada ketta fragmenteerimist.

Failide limiit ühes kaustas on 2,796,202 faili, mis on suurem kui FAT32 (65,536 faili)

Toetab transaktsiooni (lisaomadus, mida peab toeatama riistvara)

Toetab õiguste määramise süsteemi

Toetab UTC ajatempleid (alates SP2)

UTC ajatempli täpsus on 10ms, mis on parem kui varasematel FAT versioonidel (2s), aga halvem kui NTFS süsteemil (100ns).

exFAT tugi on olemas süsteemidel: Windows XP SP2/SP3 (peab olema installeeritud uuendus KB955704), Windows Vista SP1, Windows Server 2008, Windows 7, Mac OS X Snow Leopard.

exFAT Puudused:

Windows XP ja Windows Server 2003 kasutajad peavad installeerima Service pack 2 või parima ja installeerida uuendust KB955704, et saada exFAT toe.

Windows Vista peab olema SP1 või uuem exFAT toeks

exFAT süsteemi formattitud meedialt ei ole võimalik lugeda andmeid Windows, mis on vanem kui Windows XP

exFAT formateeritud meedia allikaid ei saa kasutada Windows Vista ReadyBoost tehnoloogigaga (Windows 7 lisab toe ReadyBoost funktsioonile ka exFAT meediale ja lubab suurima ReadyBoost vahemälu faili luua tänu sellele, et maha on võetud FAT32 piirang 4GB faili kohta).

Failisüsteem on suletud lähtekoodiga ja Microsoft ei andnud välja ametlike exFAT spetsifikatsioone. exFAT süsteemi peab litsentseerima Microsoftil, et saaks selle arendada ja pakkuda täiendusi.

Erinevad seadmed, mis kasutavad välismälu väljaspoolt arvuti ei oska ümber käia exFAT süsteemiga (näiteks MP3 mängijad, auto audio süsteemid SD/USB kaartide peal, DVD mängijad jms seadmed). Võib olla muutub tulevikus.

Formateerimine exFAT-le

Selleks, et saaks formateerida exFAT süsteemile välist meediat, peab olema vastava süsteemiga varustatud arvuti (loetelu ülevalpool). Tuleks teha lahti My computer (Computer) ja valida parema hiirenuppuga oma välismeediat:

Ette tulnud aknast tuleks valida exFAT süsteemi:

Siis tuleks määrata tüüpparameetrid (mis ei erine teistest faili süsteemidest) ja vajutada Start nuppule.

Meedia on valmis kasutamiseks, kui protsess on saanud lõppuni.

Õige süsteemi valimine oma mälu seadme jaoks, exFAT vs Fat32

Valikul võib lähtuda suuremas osas kahest parameetrist, milleks on failide suurus ja kiirus. Kui planeeritakse kanda faile üle 4GB suurusega, siis Fat32 koheselt kaotab exFAT-i suhtes. Teiseks parameetriks on kiirus, mis Fat32 puhul on samuti aeglasem.

Näidis kiirusetestist erinevate meediatega (sünteetiline test SiSoft Sandra, opertatsioonid minutis, mida suurem on arv, seda on parem):

Antud juhul Fat32 kaotab kõike oma positsioone, kuid olemas kolmas parameeter: universaalsus. Ja siin kohal Fat32 on ideaalne, toetakse praktiliselt kõikides *nix süsteemides (Linux, *BSD, Mac OS), Windowsil endal on tugi alates Windows 95OSR2. Seega, kui mälumeediat planeeritakse kasutatada mitmes erinevates masinades, kus on erinevad operatsiooni süsteemid, siis just Fat32 võib osutada parimaks failisüsteemiks. Kuid exFAT toe olemasolul tuleks eeldada selle süsteemi, kuna plusse on rohkemat, kui vananenud Fat32 failisüsteemil.