IT arengu mõju noortele

From ICO wiki
Revision as of 12:13, 2 December 2021 by Joklem (talk | contribs) (Created page with " == Sissejuhatus == Tehnoloogia on meie igapäevaelus tänapäeval vältimatu ja isegi kriitilise tähtsusega ning mängib üliolulist rolli meie vaimses ja füüsilises eksis...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Sissejuhatus

Tehnoloogia on meie igapäevaelus tänapäeval vältimatu ja isegi kriitilise tähtsusega ning mängib üliolulist rolli meie vaimses ja füüsilises eksistentsis maailmas – see ei ole enam "Ma mõtlen, järelikult olen", vaid "Ma digiteerin, järelikult olen". Kuigi tehnoloogia pakub meie lastele uut ja piiramatut teabe- ja teadmistekandjat ning piirideta suhtlusvahendit, ei saa tehnoloogia negatiivseid mõjusid üle tähtsustada. Vaatame mõningaid tehnoloogia kasutamise levinumaid ohte laste ja teismeliste füüsilisele ja vaimsele tervisele, haridusele ja sotsiaalsele elule.

Vaimne

Positiivne

Tehnoloogia puhul tundub negatiivseid külgi positiivsetest rohkem olema, kuid sellegi poolest on võimalik leida ka positiivseid külgi tehnoloogia arengul inimese vaimsele tervisele.

Kättesaadavus

Põhiline abi, mis IT areng pakub noorele on selle kättesaadavus, kuna vaimsest tervisest on paljudel noortel tihtipeale piinlik rääkida või tunnistada, et nad vajavad abi, siis on veebis olemas palju erinevaid võimalusi, saada abi professionaalsetelt psühholoogidelt või nõustajatelt. Lisaks vaimsele abile saavad noored ka ühenduses püsida oma sugulastega, kellega muidu poleks võimalust ühendust pidada.[1]

Üksildus

Paljud noored kasvavad üles küll tänapäeval linnas, kuid on ka neid, kes peavad oma lapsepõlve veetma üksinda erinevates maakohtades, kus pole palju teisi noori. IT areng on aidanud ka neil noortel üksinduse tunnet vähendada, sest saavad läbi veebi leida omale tegevust ja isegi sõpru.

Negatiivne

Tehnoloogia sõltuvus

Tehnoloogia sõltuvus[2] on probleem, mille korral noored ei suuda elada ilma nutiseadmeteta, sõltuvus on tingitud: Dopamiini doosist, mis saadakse, kui keegi saadab sõnumi / teate, pidev netis käimine annab noortele tunde, et nad kuuluvad kuskile.[3] Tehnoloogia sõltuvust peetakse sarnaseks narkosõltuvusele, sest ka tehnoloogiast hoidumise puhul võivad noortel tekkida võõrutusnähud, mis omakorda võivad soosida noortes agresiivset käitumist.

Madalamad õpitulemused

Noored kasutavad võimalikult palju aega veebis olemiseks, tihtipeale lükates tüütud koolitegevused ja füüsilise liigutamise edasi. Netis on olemas paljud vastused kodutööde küsimustele, seega otsitakse tihtipeale vastused, kuid ei saada aru, kust need tulevad ja sellega jääb tähtis ajutöö tegemata.

Nomophobia

Nomobphobia[4] ehk No Mobile Phobia ehk hirm või ärevus, mis tekib ilma telefonita olemise ees. See hirm võib põhjustada noortes madalat enesehinnangut, pidevat üksinduse tunnet, ühiskonnast eemaldumist.

FOMO

FOMO[5] ehk Fear Of Missing Out ehk hirm millestki ilma jäämise ees on tingitud sellest, et noored on harjunud kõigega kursis olema läbi erinevate nutivahendite ning mingil põhjusel nutiseadmest eemal olles tekibki hirm, et kõik teised saavad teada midagi, mida tema ei saa. FOMO'ga on seotud ka Insomnia, kuna magades võib ka jääda paljust ilma, seega otsutavad noored väärtusliku aega magamiseks kasutada sotsiaalmeedias olemiseks.

Depressioon ja ärevushäired

2016 aastal tehtud uurimustöös[6] leiti sidemeid igapäevase nutiseadmete kasutamise ja deperessiooni vahel. Selleks peetakse loovuse vähenemist, kuna noored ei pea nii palju ise mõtlema ja saavad mõtteid internetist, samuti ei oska noored enam oma emotsioone väljendada ning liigne informatsioon netis tekitab noortes tähelepanuhäireid, seetõttu on ka ADHD järjest nooremate seas tavaline.

Lahendused

Kuigi enamus probleeme, mis noortel tekib seoses tehnoloogiaga on vaimsed ning nendega tegelemiseks, peaks nad ise või siis nende vanemad konsulteerima mõne psühholoogiga või teise oma ala professionaaliga.

FOMO

Tuleb aru saada, et sotsiaalmeedias enamus postitused toimuvad samal põhjusel, miks noor neist ilma kardab jääda ja selleks on tähelepanu[7][8]. Tuleb leppida sellega, et kõigega ei ole võimalik kursis olla. Proovi internetist eemal olla vähest aega ja järjest suurenda seda aega, sellega näed, et enamus juhtudest ei toimu mitte midagi olulist selle aja jooksul. Kasuta erinevaid programme, et näha millistes appides sa veedad kõige rohkem aega, nt iOS’i puhul on olemas Forest[9], androidil on SPACE[10], windowsi puhul on RescueTime[11] ja maci puhul SelfControl[12]. Veel parem on kõige rohkem kasutatud programmid üldse ära kustutada.


Appid

Paljud probleemid saavad alguse liigsest nutiseadme kasutamisest, siis juba noorest peale võiks vanemad uurida erinevaid võimalusi ekraaniaja vähendamiseks. Selleks on erinevaid appe, nt. Kidslox, mis võimaldab seada aegu, mil noorel on võimalus telefoni kasutada ja seda piiranguid appidele, mis võtavad ära väärtuslikku aega õppimiseks.

Trennid

Tihti on kõige raskem osa mingi tegevuse juures selle alustamine, eriti kui tegu on füüsilise pingutusega, seega võiks noori rohkem suruda trenni tegema, sest see võtab aega nende ekraaniajast ja on suur võimalus, et trennis saavad ka nad lahenduse oma põhjustele, miks nad üldse nii palju aega nutiseadmetes veedavad.

Suhtlemine

Väga oluline on lapsevanemate osapool noorte arengus, juba varajasest east peale peaks vanemad muutma normaalseks oma tunnete väljendamise ja neist rääkimise, sest veeb on mugav koht, kuhu põgeneda oma emotsioonide eest ja nendega mitte tegeleda, mis omakorda muudab emotsioonid noortele võõraks tundeks.

Füüsiline

Positiivne

Tehnoloogia positiivseid mõjusid on tunduvamalt vähem kui negatiivseid mõjusid. Üks positiivsetest mõjudest on see, et nüüd jõusaalides on trenazöörid, mis aitavad kaasa noore füüsilisele kehavormile. Samuti on olemas tehnoloogiad, mis näiteks aitavad õppida halvatul uuesti kõndima või mingisuguseid liigutusi tegema, mida ta varem ei osanud. Tänu tehnoloogia arengule on nüüd näiteks telefonites olemas märguanded, mis utsitavad noort minema trenni või meeldetuletused, et nüüd on vaja teha paus ekraanist, teha midagi aktiivset jne.

Negatiivne

Tehnoloogia negatiivne mõju noorte füüsilisele tervisele on ilmselt kõige hõlpsamini mõõdetav kõigist tehnoloogia negatiivsetest külgedest. Tehnoloogiakasutuse enim reklaamitud tervisemõju on olnud ainevahetushaigused, mis on põhjustatud tehnoloogia kasutamisest tingitud istuvast eluviisist. Istuv eluviis on muutnud laste fenotüüpi võrreldes 20 aasta taguse omaga. Istuv eluviis võib kaasa tuua järgmised probleemid: veresoonkonna haigus, 2. tüüpi diabeet ja enneaegne surm.

Tänapäeva lapsed kaaluvad rohkem ja neil on kõrgem kehamassiindeks kui nende eakaaslastel vaid põlvkond varem. Käitumuslikult ei tegele enamik lapsi intensiivse või mõõduka intensiivsusega kehalise tegevusega soovitatud 60 minutit või kauem iga päev, kusjuures tervelt üks kolmandik on teatanud, et nad ei ole viimase 5 päeva jooksul füüsilist tegevust teinud.

Pidev istumine toob kaasa ka selja- ja kaelaprobleemid, mida on nüüd süvendanud pidev käsiseadmesse kummardamine, mis toob kaasa täiesti uue haiguse – Text Neck. See, kuidas paljud inimesed mobiilseadmeid ja arvuteid kasutavad võib kaasa aidata valele kehahoiakule. Aja jooksul võib see põhjustada luu- ja lihaskonna probleeme.

Pöidla kõõlusepõletik ja Carpel Tunneli sündroom(sündroom, mis põhjustab valu, tuimust ja kipitust randmes ja käes) on füüsilised probleemid, mis on põhjustatud randme ja sõrmede liigsest kasutamisest erinevatel seadmetel.

Tehnoloogiad, nagu pihuarvutid, nutitelefonid ja arvutid, võivad hoida inimese tähelepanu pikka aega. See võib põhjustada silmade väsimust. Pidev ekraani vahtimine võib põhjustada kroonilisi peavalusid ja nägemine võib muutuda ähmaseks ning silmad kuivaks. Silmade väsitamine võib põhjustada ka valusid teistes kehapiirkondades, näiteks kaelas või õlgades.

Tehnoloogia kasutamine enne magamaminekut võib põhjustada uneprobleeme. See efekt on seotud asjaoluga, et sinine valgus, näiteks mobiiltelefonide, e-lugerite ja arvutite valgus stimuleerib aju.

Lahendused

Et vähendada silmade väsimust ja sellega kaasnevaid probleeme, tuleks võtta kasutusele reegel nagu digitaalse vaatamise reegel 20-20-20. Reegli kasutamiseks tuleb teha iga 20-minutilise ekraaniaja järel 20-sekundiline paus, et vaadata midagi vähemalt 20 jala kaugusel. See aitab vähendada silmade pinget pidevast ekraani vaatamisest.

Et vähendada ülekaalulist ning hoida keha vormis on järgnevalt tehtud uuring. 2017. aasta uuringud näitavad, et aktiivsed tehnoloogiad nagu rakenduste märguanded, meilid ja kantavad tehnoloogiad, mis soodustavad treeningut võivad vähendada lühiajalist istuvat käitumist. See võib aidata inimestel kujundada tervislikke mustreid ja muutuda füüsiliselt aktiivsemaks. Veel üks meetod, kuidas vähendada istuvat käitumist on järgmine: Seismine ja liikumine: tõuske püsti ja liikuge iga poole tunni tagant, et parandada vereringet ja teha vajalik liikumine, mis võib ennetada selja- ja kaelavalu.

Et oleks parem uni ja ei oleks magamise probleeme seoses tehnoloogia kasutusega, tuleks kasutusele võtta järgmine meetod: Singapuri liikumine. Junk Sleep pakkus välja digitaalse hügieeni idee, julgustades õpilasi oma arvutid vähemalt tund enne magamaminekut välja lülitama, et võimaldada ajul REM-une ajal korralikult välja lülituda ja defragmentida. Lülitage kõik seadmed välja vähemalt tund enne silmade sulgemist.

Parandada halba hoiakut tuleks teha järgmiselt: Hoidke telefoni silmade kõrgusel, selle asemel, et seadet (nt tahvelarvutit või mobiiltelefoni) süles hoida, võib selle silmade kõrgusel hoidmine aidata vältida tekstikaela. Veel üks meetod, kuidas halba hoiakut ennetada on järgmine: Ergonoomiline iste: Isegi ilma ergonoomiliste istmeteta saab alati istuda püsti, nii et selg on vastu püstist seljatuge ja kõhulihased on hõivatud. Pihus hoitavate seadmete kasutamise ajal tuleb vältida kõverdumist.

Sotsiaalne

Positiivne

Infotehnoloogia positiivne mõju noortele on näiteks suhete säilitamine ja arendamine. Tänu suhtlusvõrgustikele on noortel äärmiselt lihtne ja mugav üksteisega suhelda ja ka uusi tutvusi leida. Suhted, mis ilma internetita ja tehnoloogiata ajapikku jaheneks, jäävad suurema tõenäosusega püsima, sest vaid paari nupuvajutusega on võimalik näiteks teises maailma otsas elava tuttavaga kas sõnumeid teele panna või videokõnes olla. Lisaks sellele vahetavad noored tihti omavahel kontakte ning ei peagi olema tingimata selle inimesega silmast-silma kohtunud, et ajapikku sõpradeks saada. Näiteks saan tuua ka iseenda, sest pean oma sugulastega sidet, kes elavad aastaringselt Austraalias. Julgen väita, et ilma tehnoloogia abita oleks üksteisest tõsiselt kaugenenud.

Üheks positiivseks mõjuks noortele on veel isolatsioonitunde vähenemine tänu infotehnoloogia arengule. Kui noor tunneb end päriselus tõrjutuna, võib ta ikkagi saada selle ühtekuuluvustunde leides näiteks internetist sarnaste huvidega noorte gruppe. Ka arvutimänge mängides saadakse omavahel tuttavaks, mõnega neist jäävad nad edasi suhtlema.

Negatiivne

Küberkiusamine

Infotehnoloogia negatiivseks mõjuks noortele on kindlasti küberkiusamine. Noored kasutavad tehnoloogiat, et eakaaslasi kiusata näost-näkku kohtumata. See võib tähendada, et kiusajate võtted muutuvad veelgi jõhkramaks ja ebameeldivamaks ning ka seda, et kiusamine ei lõppe, kui koolipäev läbi saab. Samuti on võimalus jääda ka anonüümseks ning seega on ka probleemi lahendajatel tükk tegemist, et kurikaelad kätte saada. Küberkiusamise alla kuuluvad näiteks valede ja alandavate piltide sotsiaalmeedias levitamine, ähvardamine ja solvamine muudel platvormidel ning ka kellekski teiseks kehastades solvavate sõnumite saatmine.

Silmside

Tunde arvutis või nutitelefonis olemist põhjustab noortele üks-ühele vestluses probleeme, sest alatihti ei osata kuhugi vaadata. Seda ei soodusta asjaolu, et näiteks Ameerika noor veedab keskmiselt 9 tundi oma päevast ekraani taga. Silmside hoidmisel vesteldes on suurem roll kui arvatakse. See näitab tihti, kas vestluspartner üldse teisele tähelepanu pöörab ja teda kuulab. Silmside hoidmine suurendab veel empaatiavõimet ja vestlejate vahel tekib emotsionaalne side.

Vestlus

Vestlemine ja vestluse hoidmine on samuti noorte seas üks murekoht, mida põhjustab infotehnoloogia areng. Pidev ekraani ees viibimine ei anna neid omadusi, mida on vaja, et vestlust hoida. Nendeks on näiteks küsimuste küsimine ja vestluspartneri kuulamine. Vestlemine annab noorele sotsiaalset kindlust ja tekitab sarnaselt silmside hoidmisega emotsionaalset sidet. Ilma suhtluseta tekivad eelarvamused ja sõprussuhted hävivad ning kaob võimalus midagi uut õppida.

Lahendused

Hariduslik

Positiivne

IT areng on mõjutanud tervet ühiskonda. Sellega on paranenud tootlikkus, tulnud juurde ja arenenud erinevad teenused ning üldine pilt on läinud paremaks. Tänapäeva ühiskonnas elavatel inimestel on tunduval valikus tunduvalt rohkem võimalusi praktiliselt igal teemal. Noortel on teinud IT areng huvitavamaks kooliteed. Koolides on olemas igale õpilasele arvutid, interaktiivsed tahvlid ning õppematerjale, mis ei vaja enam vihikut ja pliiatsit. Tunni teemasid saab nüüd läbi viia arvutis või tahvlis, kus õpilane ei pea enam õpiku pilti ette kujutama, vaid tal ongi võimalus õppida liikuvast pildist või mängust. Lisaks on IT areng teinud lihtsamaks ja kättesaadavamaks kodus õppimise. Õpilased ei pea muretsema, et jäid puududes koolitöödest maha, vaid kõike tunde on võimalik jälgida kodus otseülekandega ning tunnimaterjalid saab kätte internetist. See muudab ka hariduse kättesaadavaks neile, kellel ei oleks võimalik igapäevaselt, tervislikel põhjustel, koolis käia. IT areng on andnud võimaluse noortel alustada enda firmade või tulevikuplaanidega varakult. Tänapäeval on võimalik igaühel luua ettevõte kodus diivanil. Kui varasemalt oli vaja oodata õiget aega, kus sa olid piisavalt vana ning sul olid olemas need vahendid, et alustada enda ettevõttega, siis tänapäeval läheb sul selleks vaja ainult ideed ja arvutit. Tuleviku töö jaoks valmistumine varakult on ka tänapäeval võimalik. Internetis leidub palju õpetus videosid või n-ö e-koole, kus sul on võimalus õppida erinevaid oskusi. Nt. on inimesi, kes on ära õppinud programmeerimise kodus ning selle tõttu ei pidanud läbima ülikooli. Noortele on veel tähtis suhtlemine. Igal noorel on olemas telefon, mis on ühendatud internetiga. Tänapäeval on võimalik suhelda igast maailmaotsast, kui sul on olemas internetiühendus. See on andnud neile võimaluse jagada erilisi hetki enda elus või tegeleda koolitöödega ilma, et peaksid üksteisel külas olema. IT-l on suur mõju ühiskonnale on muutnud meie elud huvitavamaks ja lihtsamaks ning andnud meile palju rohkem võimalus, kui varem oli.

Negatiivne

Igal innovatsioonil on alati ka negatiivne külg. Tehnoloogia negatiivne mõju ühiskonnale hõlmab mass tooteid, milleks kõige rohkem süüdistatakse sotsiaalmeediat, mis on hästi populaarne noorte seas. Kõige suurem murepunkt noorte seas on kiusamine ning tänapäeval on kõige levinum küberkiusamine. Kindlasti on seda palju lihtsam teha kodus arvuti taga ilma, sest nii viisi ei puutu sa teise inimesega kokku. Veelgi hullemaks teeb selle fakt, et arvutis kiusaja ei näe kiusatava tundeid ega emotsioone ning ei tea, mis kahju ta teises põhjustas. See muudab küberkiusamist veelgi hullemaks, sest kiusajal puudub otsene kontakt teise osapoolega. Lisaks on raske täiskasvanutel vahele astuda küberkiusamisele, sest ei ole võimalik otseselt keelata kiusajat. Tänapäeval on see võimalik ka nii, et küberkiusajast ei jää ühtegi jälge maha ning on praktiliselt võimatu teada saada, kes oli antud teo taga. Kahjuks IT mõju ühiskonnale on veelgi suurem. Tänapäeval postitatakse palju sotsiaalmeediasse ning on tekkinud suunamudijat, kes enda jälgijaskonnale postitavad enda päeva tegemisi või resipilte jne. Tihtipeale seavad nad ette pildi, milline peab välja nägema ideaalne elu või välimus jne ning tehes maha inimesi, kes ei sarnane nendega. See teebki, eriti noori, ebakindlaks iseendas, kadedaks või üksikuks, sest nad ei kuulu n-ö ideaalsesse pilti. Kahjuks ei ole võimalik näha suunamudijate eraelusid, kus rõõm ja iludus võib olla hoopis vastupidine, mis nad sotsiaalmeedias kajastavad. Veel võib negatiivseks mõjuks tuua noorte sotsiaalne käitumine väljaspool interneti. See kõik on halvenenud aastatega, sest noored ei oska enam suhelda ja olla sotsiaalsed ilma nutiseadmeta. Üha rohkem muutub see ka tavaliseks ning vanemad ei püüa tähelepanu enam sellele. See kõik võib muuta suhtluse hoopis teiseks ning paarikümne aasta pärast toimub inimeste vahelised toimetused ainult nutiseadmes.

Lahendused

Kasutatud allikad

[1] - https://etactics.com/blog/positive-effects-of-technology-on-mental-health [2] - https://www.mobicip.com/blog/negative-effects-of-technology [3] - https://kidslox.com/issues/protect-your-child-from-smartphone-addiction/ [4] - https://en.wikipedia.org/wiki/Nomophobia [5] - https://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_missing_out [6] - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5143470/ [7] - https://www.nirandfar.com/fomo/ [8] - https://time.com/4358140/overcome-fomo/ [9] - https://www.forestapp.cc/ [10] - https://play.google.com/store/apps/details?id=mrigapps.andriod.breakfree.deux [11] - https://www.rescuetime.com/ [12] - http://selfcontrolapp.com/