Jitsi Meet: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
 
(2 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 109: Line 109:


=Salvestamine=
=Salvestamine=
* veebilehitseja laienduse kaudu: [https://recordrtc.org/ RecordRTC]<ref>https://recordrtc.org/</ref> ([https://github.com/muaz-khan/Chrome-Extensions/tree/master/screen-recording GitHubi varamu]<ref>https://github.com/muaz-khan/Chrome-Extensions/tree/master/screen-recording</ref>), [https://chrome.google.com/webstore/detail/recordrtc/ndcljioonkecdnaaihodjgiliohngojp Chrome'i laiendus]
* veebilehitseja laienduse kaudu arvutisse: [https://recordrtc.org/ RecordRTC]<ref>https://recordrtc.org/</ref>, [https://chrome.google.com/webstore/detail/recordrtc/ndcljioonkecdnaaihodjgiliohngojp Chrome'i laiendus], ([https://github.com/muaz-khan/Chrome-Extensions/tree/master/screen-recording GitHubi varamu]<ref>https://github.com/muaz-khan/Chrome-Extensions/tree/master/screen-recording</ref>). Uurida võib veel ka [https://chrome.google.com/webstore/detail/vimeo-record-screen-webca/ejfmffkmeigkphomnpabpdabfddeadcb Vimeo Record laiendust].
* [https://www.youtube.com/live_dashboard YouTube LIVE]<ref>https://www.youtube.com/live_dashboard</ref> (vt [https://support.google.com/youtube/answer/2474026 ka juhist] <ref>https://support.google.com/youtube/answer/2474026</ref>) - otseülekanne koos automaatse salvestamisega (vaatajakoormus langeb YouTube'i serveritele), [https://jitsi.org/blog/live-streaming-with-jitsi-and-youtube/ siin ka Jitsi juhis YouTube'i ülekande tegemiseks]<ref>https://jitsi.org/blog/live-streaming-with-jitsi-and-youtube/</ref>
* [https://www.youtube.com/live_dashboard YouTube LIVE]<ref>https://www.youtube.com/live_dashboard</ref> (vt [https://support.google.com/youtube/answer/2474026 ka juhist] <ref>https://support.google.com/youtube/answer/2474026</ref>) - otseülekanne koos automaatse salvestamisega (vaatajakoormus langeb YouTube'i serveritele), [https://jitsi.org/blog/live-streaming-with-jitsi-and-youtube/ siin ka Jitsi juhis YouTube'i ülekande tegemiseks]<ref>https://jitsi.org/blog/live-streaming-with-jitsi-and-youtube/</ref>
** YouTube'i otseülekandeid saab teha kasutajaga, mis on isikustatud ehk siis seotud telefoninumbriga - aastas saab ühe numbriga kuni kaks kontot siduda (muidugi võivad tingimused ka muutuda). Probleeme võib olla salvestamise käivitamisega kuna virtuaalne salvestusseade võib olla hõivatud. Seega tasub aegsasti seda käivitada kui üritus peab kindlal ajal algama. Juuni 2020 seisuga ei saa salvestust pausile panna.
** YouTube'i otseülekandeid saab teha kasutajaga, mis on isikustatud ehk siis seotud telefoninumbriga - aastas saab ühe numbriga kuni kaks kontot siduda (muidugi võivad tingimused ka muutuda). Probleeme võib olla salvestamise käivitamisega kuna virtuaalne salvestusseade võib olla hõivatud. Seega tasub aegsasti seda käivitada kui üritus peab kindlal ajal algama. Juuni 2020 seisuga ei saa salvestust pausile panna.

Latest revision as of 23:31, 2 May 2022

Millega tegemist

 • koduleht[1]
 • vabavaraline, veebipõhine veebinaritarkvara
  • veebinar - veebipõhine seminar - igaüks saab oma ekraani jagada ja rääkida
  • saab paigaldada ka oma serverisse
  • võimalus kasutada videokonverentsi, -vestluse vms pidamiseks
 • WebRTC[2] tehnoloogia
 • veebilehitsejapõhine, toetatud veebilehitsejad[3]
 • võimalus kasutada esineja režiimi[6]
 • ei piira osalejate arvu - pigem saabub piir ühenduskiiruse vms piirangute tõttu
 • alati on kindel püsilink - tekib esimese kasutaja ühendumisel ja kustub viimase lahkumisel
 • võimalus jagada ekraani, (veebi)kaamera videot
 • olemas ka tekstivestluse võimalus, mille ajalugu kustub kui viimane lahkub
 • vajadusel
  • saab kaitsta salasõnaga
  • ühenduda ka telefoninumbrile helistamise kaudu
 • olemas eraldi nutiseadme rakendused
 • Gravatari[9] kaudu võimalus oma pilt siduda e-postiga, mida Jitsi Meet näitab kasutajapildina kui summutada veebikaamera
 • sätete alt (Settings) saab seadistada eestikeelseks (kui uuendamata server siis ei pruugi olla seda võimalust)
 • võimalus määrata, et kõik ühenduvad mikrofon summutatult
 • võimalus liidestada kalendritega (MS Outlook, Google)
 • võimalusi lisandub veelgi...

Kasutamine

Võib olla nõus avalehel pakutud ühenduse nimega. Teine võimalus on avalehel olevasse lahtrisse või ka veebilehitseja aadressireale peale kaldkriipsu kohe ise kirjutada soovitud nimetus.

Sobivad kõik sümbolid, mida internetiaadressides saab kasutada. Ennem teistele aadressi saatmist tasub soovitud nimetus siiski ka ise järgi testida (ka nutiseadmes), et üllatusi vältida.

Ühenduse nimetus tasub valida piisavalt selge ja pikk, et ei oleks väga kerge ära arvata. Sõna asemel kasutada pigem lauset või mõnda pikemat fraasi.

Kui on kasutada Chromium või mõni selle põhjal toimiv veebilehitseja (Google Chrome, Brave, jt), siis saab kasutada ka rakenduse režiimi ja luua spetsiaalne käivitusikoon kiireks ja mugavaks käivitamiseks.

chromium --password-store=basic --app=https://meet.itcollege.ee/ComprehensiveTortoisesRepresentNearly

--password-store=basic lülitab välja süsteemse saladuste rakenduse kasutamise Linuxis ja siis ei avata eraldi dialoogiakent, mis küsib saladuste rakenduse jaoks eraldi salasõna sinna salvestatud saladuste kaitseks. Kui ka tuleb see aken ja seal jätta lahtrid tühjaks, siis salasõna ei määrata ja edaspidi saab vaid Enter'iga edasi.

--app lülitab sisse rakenduse režiimi ehk siis kaotab ära aadressirea, kerimisribad ja jääb mulje, et veebiaadress avanes kui eraldi rakendus

Soovitused

 • ühendumisel:
  • anda luba nii mikrofoni kui veebikaamera kasutamiseks - neid saab alati summutada. Keelamisel ei pruugi lubade muutmine enam nii lihtne olla. Kui läks midagi valesti siis esialgu lihtsam ja kiirem on sulgeda veebilehitseja ja proovida sama Jitsi aadressiga uuesti.
  • summutada mikrofon ja veebikaamera - avada vaid siis kui on vajadus rääkida - nii välditakse mittevajalike helidega kõneleja ja kuulajate segamist
 • määrata oma nimi (avaekraanil või ka sätete alt) - nii teavad ka teised osalejad kellega on au
 • luua eelnevalt Gravatari konto ja siduda vähemalt ühe oma e-postiga soovitud pilt, mida näidatakse kui veebikaamera on summutatud - nii ollakse teistele nähtav ka siis kui veebikaameraga pilti ei näidata

Serverid

Oma server

Oma server ei sõltu kellestki teisest ja ei ole nii ülekoormatud kui avalikud serverid. Jitsi Meeti serveri paigaldamise juhised leiab peatükist Installation:

Tulenevalt nõudlikest nõuetest komponentide versioonidele võib tekkida soov paigaldada Jitsi Meeti serveri konteinerisse pandud versioon:

Võimalike probleemide lahendamine

Õigused

Ühendumisel on soovitav anda luba mikrofoni ja veebikaamera kasutamiseks. Need saab alati summutada ja taas lubada vajadusel. Hiljem võib õiguste muutmine tülikaks osutuda. Kiire lahendusena tasub esimese võimalusena proovida veebilehitseja sulgeda ja uuesti avada. Muidugi saab õigusi ka aadressirea kaudu muuta - sageli on selle ees vastavad ikoonid (sõltub veebilehitsejast), millest saab jagamise õigusi muuta (näiteks hiire vasaku või parema klahviga neid avades ja sätteid muutes).

Heli

Kuna veebipõhine siis värskendamine sageli aitab:

 • CTRL+F5 või ka SHIFT+F5 (sõltub veebilehitsejast) - vahemälu arvestamata veebilehe uuestilaadimine
 • eelnevalt tasub teha helitestimist

Võrk

Eelnevalt tasub teha testimist, et välistada võimalikud võrguprobleemid.

Kindlasti peab kliendipoolel olema lubatud liiklus Jitsi serveri suunas portidel 443/tcp, 4443/tcp, 1000/udp. Kui mingi (korporatiivne) turvavigur udp vahel toimetab siis konkreetse kliendi kvaliteeti oodata ei ole.

Võimalusel tasub olla ühenduses kaabliga ja mitte üle õhu. Kiirus 128 kbps alla ja üles võiks olla kasutatava kvaliteediga videovestluse jaoks piisav. Kui kiirus on ebapiisav, tasub esimese asjana video välja lülitada ja jätta vaid heli.

Ülekoormus

Kui tegemist ühesuunalise üritusega kus suur vaatajate arv siis saab ülekoormust vältida YouTube LIVE'i ülekandega, mida ka Jitsi Meet toetab. Nii ei pea Jitsi aadressi üldse jagama vaid ainult YouTube'i otseülekande aadressi. Võimalik luua püsikood ülekandeks, et ei peaks iga kord uut koodi YouTube'is looma ja kliendipoolel sisestama.

Segaja

Võimaliku veebinari, videokonverentsi segaja vältimise võimalused:

 • kasutada modereeritud versiooni
 • kasutada uut Lobby võimalust[19] - ligi saab vaid see keda moderaator lubab
 • kasutada täiendavat otspunktkrüpteerimise võimalust[20]
 • kaitsta sessioon salasõnaga - siis saavad ühenduda vaid need kes teavad salasõna. Mõistlik on salasõna mitte edastada avalikult ja paluda ka osalejatelt mõistvat suhtumist ning mitte levitada ligipääsuandmeid ehk siis vestluse aadressi ja salasõna.
  • Kui segaja siiski teab salasõna siis:
  • vahetada salasõna (NB! Jälgi, et ei jaga oma Jitsi Meeti akent kuna siis on muudetud salasõna segajale näha!)
  • seejärel visata segaja välja
  • olemasolevad kasutajad jäävad ühendusse
  • segaja ei saa enam ühenduda kuna salasõna on muutunud

Tasub ka uurida:

Tulevikus võib veelgi võimalusi lisanduda.

Salvestamine

Hilisem salvestatud video lõikamine näiteks programmide Avidemux[40], LosslessCut[41], jne abil. Kes vajab põhjalikumat vahendit siis näiteks Shotcut[42] vms analoog[43]

Rakenduse režiim veebilehitsejas

Google Chrome'i, Chromiumi ja nende analoogide puhul saab käivitada rakenduserežiimis (aadressi-, kerimisriba peidetud) ehk siis näiteks käivituskäsuga

chrome --app=URL

...ja nii saab luua Jitsi Meeti otsekäivitusikoonid töölauale, tegumiribale, peamenüüsse kiireks kindla aadressi käivitamiseks sõltumata kasutatavast operatsioonisüsteemist laua-, sülearvutis.

Eraldi rakendused

Modereeritud versioon

Avalik server https://moderated.jitsi.net/

Siin saab olla üks või mitu moderaatorit ja teised on kasutaja õigustes.

Lisateave paigaldamiseks, seadistamiseks:

Täiendavad võimalused

Lisaks toimub aeg-ajalt ka ühisprogrammeerimisüritusi:

Testimine

Ühendust ja heliseadmeid saab testida:

Seminar

25.11.2021 toimus Tallinna Tehnikakõrgkooli Didaktikarühma seminar Jitsi Meeti teemal: HTML, PDF

Lisaks tasub vaadata ka 14.10.2021 toimunud Tallinna Tehnikakõrgkooli Didaktikarühma OBS Studio seminari, mis aitab kaasa ka Jitsi Meeti vestluste salvestamisele kui ka virtuaalkaamera kasutamisele Jitsi Meetis: HTML, PDF

Viited

 1. https://jitsi.org/jitsi-meet/
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/WebRTC
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/WebRTC#Support
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Chromium_(web_browser)
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome
 6. https://jitsi.org/blog/introducing-presenter-mode/
 7. https://play.google.com/store/apps/details?id=org.jitsi.meet
 8. https://apps.apple.com/us/app/jitsi-meet/id1165103905?uo=4&at=11l6hc&app=itunes
 9. https://en.gravatar.com/
 10. https://meet.itcollege.ee/
 11. https://meet.ioc.ee/
 12. https://nc.itcollege.ee/
 13. https://jitsi.eesti.ee/
 14. https://www.ria.ee
 15. https://vestlus.eesti.ee/
 16. https://rocket.chat/
 17. https://jitsi.github.io/handbook/docs/community/community-instances
 18. https://meet.jit.si/
 19. https://community.jitsi.org/t/how-to-how-do-i-use-the-new-lobby-feature/73100
 20. https://jitsi.org/blog/e2ee/
 21. https://jitsi.org/security/
 22. https://jitsi.org/blog/category/security-and-privacy/
 23. https://github.com/jitsi/jitsi-meet/blob/master/SECURITY.md
 24. https://recordrtc.org/
 25. https://github.com/muaz-khan/Chrome-Extensions/tree/master/screen-recording
 26. https://www.youtube.com/live_dashboard
 27. https://support.google.com/youtube/answer/2474026
 28. https://jitsi.org/blog/live-streaming-with-jitsi-and-youtube/
 29. https://www.dropbox.com/
 30. https://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-4_Part_14
 31. https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_screencasting_software
 32. https://obsproject.com/
 33. https://alternativeto.net/list/1088/screen-recorders-linux-
 34. https://en.wikipedia.org/wiki/SimpleScreenRecorder
 35. https://alternativeto.net/software/simplescreenrecorder/?platform=linux
 36. https://mathewsachin.github.io/Captura/
 37. https://alternativeto.net/software/captura/?platform=windows
 38. https://getkap.co/
 39. https://alternativeto.net/software/kap/?platform=mac
 40. https://en.wikipedia.org/wiki/Avidemux
 41. https://mifi.github.io/lossless-cut/
 42. https://en.wikipedia.org/wiki/Shotcut
 43. https://alternativeto.net/software/shotcut/
 44. https://jitsi.org/blog/
 45. https://fslab.de/jitsi/room-ownership
 46. https://joinup.ec.europa.eu/collection/sharing-and-reuse-it-solutions/news/jitsi-hackathon-eu1025k-awards
 47. https://test.webrtc.org/
 48. https://janus.conf.meetecho.com/echotest.html