Kujutisfail ja tema roll Windows operatsioonisüsteemi paigaldamisel

From ICO wiki
Revision as of 09:39, 24 March 2011 by Psiimo (talk | contribs) (→‎Microsoft Windows Imaging failiformaat)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Microsoft Windows Imaging failiformaat

Vaata ka: Windows Imaging File Format (WIM)

Microsoft Windows Imaging failiformaat (WIM) on failikujutise formaat, mis võeti kasutusele koos operatsioonisüsteemiga Microsoft Windows Vista ning on kasutusel ka Windows 7, Windows Server 2008 ja Windows Server 2008 operatsioonisüsteemis. WIM failiformaadi teeb mõnevõrra eriliseks see, et tegemist on failipõhise kujutisfailiga. Reeglina on kujutisfailid sektoripõhised. (Desai & Mackin, 2008) See muudab olulisel määral kujutisfailide paigaldusloogikat.


Kuna reeglina on kujutisfailid sektoripõhised, siis sellisel juhul ei ole vaja eelnevalt kettapinda vormindada sobivasse vormingusse ning teatud juhtudel ei ole vajalik isegi loogiliste ketaste loomine. Failipõhise failiformaadi kasutamisel on aga oluline, et kettaruum, kuhu kujutisfaili sisu paigaldatakse, oleks eelnevalt vormindatud ning vajadusel ka tühjendatud, sest kujutisfailis on ainult failid ning info failide asukoha ning muu metaandmete kohta.


Samas on failipõhisel lähenemisel olulisi eeliseid, WIM failiformaadi puhul võib olulisteks eelisteks lugeda järgmisi võimalusi:

  • kujutisfaili on võimalik hiljem täiendusi teha, kujutisfaili on võimalik ühendada olemasoleva kataloogi külge ja nii üksikuid faile kiirelt ja mugavalt kujutisfailist välja lugeda jne;
  • WIM failiformaat on riistvarast sõltumatu, nii on võimalik luua kujutisfaile, mis on sobivad paigaldamiseks erineva riistvaraga arvutitele, eraldi kettatõmmiseid vajatakse sisuliselt vaid 32 bitisele ja 64 bitisele riistvarale;
  • Kui WIM fail sisaldab mitut kettakujutist, siis hoitakse korduvaid failidest säilitatakse ainult ühte koopiat, nii on olulisel määral võimalik kokku hoida kujutisfaili hoiustamiseks vajaminevat kettaruumi;
  • WIM kujutisfaili on võimalik määrata alglaaditavaks ning arvuti alglaadida kujutisfaili abil;
  • WIM kujutisfaili abil on võimalik mittehävitav paigaldus (ik nondestructive), see tähendab seda, olemasolevad failid säilivad ning paigaldatavad failid lisatakse;
  • WIM kujutisfailis ei pea kirjeldama tühja kettaruumi;
  • kujutisfaili mahu vähendamiseks on võimalik kasutada sisemist pakkimist, WIM kujutisfailis on võimalik kasutada kahte tüüpi pakkimist: Xpress, mis on optimeeritud kiirusele ning LZX, mis on optimeeritud mahu vähendamisele; (Microsoft Corporation, 2007)
  • WIM kujutisfaili on võimalik tükeldada mitmeks failiks, sellisel juhul on faililaiendiks „.swm“, nii on võimalik varundada kujutisfail CD või DVD meediatele ka juhul, kui selle maht oleks ühe failina liiga suur.
  • WIM kujutisfail on võimalik salvestada vajadusel selle loogilise ketta peale, millest kujutist luuakse (näiteks kettast C kujutist tehes on võimalik salvestada loodav kujutisfail kausta C:\kujutised\)

WIM kujutisfail säilitab failide asukoha ja kataloogistruktuuri ning faile iseloomustavad metaandmed. Samuti säilivad metaandmetena ka failide ligipääsuõigused (NTFS failisüsteemi puhul siis access control list ehk ACL). (Desai & Mackin, 2008) WIM kujutisfailide haldamiseks ning nendega manipuleerimiseks on Microsoft loonud eraldi rakendusliidese (API) Wimgapi.dll, mille abil on võimalik kirjutada rakendusi, mis suudavad luua, muuta ning paigaldada WIM kujutisfaile. Selle üks selle rakendusliidese reaalne implemetatsioon on tööriist nimega ImageX. (Microsoft Corporation, 2007)

WIM ja Windows XP

Kuna Windows XP puhul määratakse paigalduse käigus milline kuuest võimalikust riistvara abstraktsiooni kihist (ik hardware abstraction layer, HAL) kasutusele võetakse, siis ei pruugi arvutist, kus on paigaldatud Windows XP, tehtud kujutisfail olla täielikult riistvarast sõltumatu. Kuna Windows Vistas ja Windows Server 2008 ning uuematel Microsofti operatsioonisüsteemidel on kasutusel tehnoloogia, kus operatsioonisüsteem suudab vajaliku HAL’i tuvastada ja vajadusel ka paigaldada, siis on nendest operatsioonisüsteemides tehtud kujutisfailid täielikult riistvarast sõltumatud. (Microsoft Learning, 2008)