Ldap'i õpiobjekt: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary
No edit summary
Line 38: Line 38:


== Õpikeskkonna loomine ja seadistamine ==
== Õpikeskkonna loomine ja seadistamine ==
Õpilasele on ettevalmistatud virtuaalkeskkonnast tehtud eksportfailid Ubuntu Server 11.04 operatsioonisüsteemiga, et vähendada keskkonna installeerimiseks kuluvat aega. Virtuaalmasina failid tuleb laadida enda arvutisse ja importida läbi vastava viisardi. Täpsemad juhised virtuaalmasina ettevalmistamiseks Oracle VM VirtualBox 3.2 ja 4.0 tarbeks on õpiobjekti üheks osaks olevas [Link title juhendis].
Õpilasele on ettevalmistatud virtuaalkeskkonnast tehtud eksportfailid Ubuntu Server 11.04 operatsioonisüsteemiga, et vähendada keskkonna installeerimiseks kuluvat aega. Virtuaalmasina failid tuleb laadida enda arvutisse ja importida läbi vastava viisardi. Täpsemad juhised virtuaalmasina ettevalmistamiseks Oracle VM VirtualBox 3.2 ja 4.0 tarbeks on õpiobjekti üheks osaks olevas [https://wiki.itcollege.ee/images/f/f3/Virtuaalmasina_importimise_ja_esmase_seadistamise_juhend.pdf juhendis].

Revision as of 16:54, 30 November 2011

Õpijuhis

Õpiobjekti eesmärk on kataloogiteenuse teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskuste arendamine. Teadmiste arenguks on õpiobjekti osaks õppematerjalid, ning praktiliste oskuste arendamiseks on õppekeskkonna eksportfail, mida on võimalik kasutada Oracle VM VirtualBox programmiga(EIK kasutab õppekeskonda). Õppekeskkonnana kasutatakse Ubuntu 11.04 Server operatsioonisüsteemi.

Õpiobjektiga töötamise eeltingimused:

  • õpiobjekti kasutaja oskab kasutada Ubuntu operatsioonisüsteemi käsurealt, sh vähemalt ühte käsurea tekstiredigeerimise programmi. Peaks oskama teenust taaskäivitada, programmiuuendusi paigaldad, oskama faili/kataloogi arvutist üles leida(locate, find), vaadata milliseid porte kuulatakse jne;
  • õpiobjekti kasutaja teab arvutivõrkude alusmõisteid;
  • virtualiseerimisprogrammist VirtualBox tulenevalt seatakse peremeesarvuti (ingl. host) riistvarale järgmised nõuded: x86 platform; vähemalt 512 MB mälu; vähemalt 1.5GB vaba kõvakettaruumi. Seda eeltingimust ei rakendata, kuna kasutatakse teist õpikeskkonda!


Õpiobjekti komponendid

Õpiobjekti komponendid on:

  • õpijuhis- õpiobjekti üldine sissejuhatav tekst;
  • õpetaja kasutusjuhend- juhend õpetajale või auditoorset/e-õpet korraldavale isikule, mis sisaldab teavet keskkonna ettevalmistamise kohta;
  • õpilase kasutusjuhend- juhend õpilasele, mis sisaldab täpsemaid tegevusjuhendeid õppetöö läbijale;
  • õpikeskkonna loomise ja seadistamise juhend(sh. õpikeskkond ise)- juhend, mis õpetab õpiobjekti osaks olevat virtuaalkeskkonda looma ja seadistama Oracle VM VirtualBox programmi kasutades;
  • õppematerjal(id)- teoreetiline ja praktiline õppematerjal, kus õpilane saab teadmised ja oskused;
  • personaalse ülesande loomise ja kontrolli skript- bash skript, mis koostab õppija eesnime, perenime ja koodi alusel tema personaalsete andmetega laboriülesande ja teine skript, mis kontrollib laboriülesande sooritust.


Õpiobjekti kasutusjuhend

Käesolev õpilase kasutusjuhend on loodud teejuhiks õpiobjekti kasutamisel.

Õpilase tegevuste loetelu nende õiges järjekorras:

1. Loe läbi terve õpilase kasutajajuhend, et teada saada, mida ja millises järjekorras sa tegema pead, selleks et õpiobjekti teadmised ja oskused kinnistuksid parimal võimalikul viisil.

2. Kontrolli, et sinu kasutada oleks kõik õpiobjekti komponendid. Komponentide nimekiri on osaks käesolevast „õpilase kasutusjuhendist“.

3. Loe läbi ja püüa mõista „Teoreetilise õppematerjali“ sisu. On väga oluline, et saaksid aru ja oskaksid oma sõnadega selgitada „Teoreetilises õppematerjalis“ esindatud mõisteid ja kokkuvõtvalt rääkida seal olevatest peatükkidest. Kui oled veendunud, et oled „Teoreetilise õppematerjali“ sisu omandanud asu siinse tegevusloetelu järgmise punkti juurde.

4. Kui Sinu jaoks on õpikeskkond loodud ja sa tead kus see asub, ning kuidas sellele ligi pääseb siis jätka järgmise punktiga! Kui pead endale õpikeskkonna ise looma siis järgi „Virtuaalmasina importimise ja esmase seadistamise juhendit“, et luua endale virtuaalne õpikeskkond Ubuntu 11.04 Server operatsioonisüsteemil, mis on vajalik praktiliste laboriülesannete lahendamiseks. Olles mainitud juhendi läbinud, ning sellega endale virtuaalkeskkonna loonud ning kontrollinud ja veendunud selle töökorrasolekus asu järgmise tegevusloetelu punkti juurde. EIK tudengitel on õpikeskkond ette loodud!

5. Loe läbi ja püüa mõista „Praktilise õppematerjali“ sisu. On oluline, et saaksid aru, miks ja millal mingit käsku on vaja kasutada ja mis selle käsu tulemusel juhtub. Käskude pähe õppimine ei ole eesmärk!

6. Kasuta virtuaalset õpikeskkonda, et lahendada laboriülesanded. Selleks sisene virtuaalkeskkonda ,kus kodukataloogis käivita „loo_ylesanne.sh“ skript, mille tulemusel luuakse õpilase personaalsete andmete (eesnimi, perenimi ja üliõpilaskood) alusel laboriülesanded, mida saab hiljem uuesti lugeda failist „ylesanded.txt“. Laboriülesannete läbimist ja õiget sooritust on võimalik kontrollida käivitades faili „kontrollskript.sh“. Kontrollskripti käivitamiste arv ei ole piiratud! Kui saad kõik ülesanded lahendatud ja seda kinnitab ka kontrollskript, anna sellest teada õppejõule, kes lahenduse üle kontrollib ja mõnda „Teoreetilise õppematerjali“ sisu mõistet küsib.


Õpikeskkonna loomine ja seadistamine

Õpilasele on ettevalmistatud virtuaalkeskkonnast tehtud eksportfailid Ubuntu Server 11.04 operatsioonisüsteemiga, et vähendada keskkonna installeerimiseks kuluvat aega. Virtuaalmasina failid tuleb laadida enda arvutisse ja importida läbi vastava viisardi. Täpsemad juhised virtuaalmasina ettevalmistamiseks Oracle VM VirtualBox 3.2 ja 4.0 tarbeks on õpiobjekti üheks osaks olevas juhendis.