OpenBSD

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Üldiselt

OpenBSD on vabalt saadaval olev, avatud lähtekoodiga ning paljusid riistvaraplatvorme toetav UNIXi-laadne operatsioonisüsteem. OpenBSD põlvneb BSD-st (Berkeley Software Distribution - California Ülikoolis Berkeleys loodud Unix). Projektiga alustas 1995. aasta lõpus Theo de Raadt, kes oma Kanada kodust seda projekti tänaseni koordineerib. OpenBSD logo on kerakala nimega Puffy. OpenBSD projekti puhul pannakse erilist rõhku koodi korrektsusele, turvalisusele, krüptograafiale, standardimisele ning porditavusele. OpenBSD toetab enamuse SVR4 (Solaris), FreeBSD, Linuxi, BSDI, SunOSi ja HPUXi programmide binaarset emulatsiooni (on võimalik kasutada muidu vaid nende operatsioonisüsteemide all töötavat tarkvara). OpenBSD-d arendavad vabatahtlikud. Projekti arenduskulud kaetakse CD-de müügist ja annetustest.

OpenBSD ajaloost

Detsembris 1994 lahkus Theo de Raadt, üks NetBSD loojatest ja arendajatest ning tuumikgrupi liikmetest, NetBSD meeskonnast. Lahkumise väidetavaks põhjuseks olid isiklikud vastuolud meeskonnas. 1995. aasta oktoobris alustas ta NetBSD lähtekoodil põhinevat OpenBSD projekti. Esimene väljalase (OpenBSD 1.2) ilmus 1996. aasta juulis, millele sama aasta oktoobris järgnes versioon 2.0. Sellest ajast on projekti ajakavas järgitud tava tuua uus versioon välja iga poole aasat tagant, mida hallatakse ja toetatakse peale väljatulekut ühe aasta jooksul. Viimane versioon (OpenBSD 4.6) tuli välja 18. oktoobril 2009, järgmine versioon (OpenBSD 4.7) tuleb välja 19. mail 2010.

25. juulil 2007 anti teada OpenBSD Fondi loomisest, mis on Kanadas asuv mittetulunduslik organisatsioon. Fondi eesmärk on olla üldiseks kontatiks isikutele ja organisatsioonidele, kes vajavad suhtlemiseks konkreetset juriidilist isikut, soovides OpenBSD projekti kuidagi toetada.

OpenBSD eesmärgid

OpenBSD projekti puhul pannakse erilist rõhku koodi korrektsusele, turvalisusele, krüptograafiale, standardsusele ning porditavusele. OpenBSD toetab enamuse SVR4 (Solaris), FreeBSD, Linuxi, BSDI, SunOSi ja HPUXi programmide binaarset emulatsiooni (on võimalik kasutada muidu vaid nende operatsioonisüsteemide all töötavat tarkvara).

Turvalisus

Paljud turvaspetsialistid peavad OpenBSD-d kõige turvalisemaks UNIXi-laadseks operatsioonisüsteemiks üldse. Turvalisus on pideva ja põhjaliku lähtekoodi auditeerimise tulemus. OpenBSD veebilehel on kirjas teade: "Vaid kaks turvaauku vaikimisi installatsioonis ühe igavesti pika aja jooksul". See väide on leidnud ka kriitikat, kuna vaikimisi install sisaldab suhteliselt vähe töötavaid teenuseid, ning üldjuhul kasutajad paigaldavad täiendavat tarkvara. OpenBSD sisaldab mitmeid turvaomadusi, mis teistes operatsioonisüsteemides puuduvad või on valikulised.

Krüptograafia

OpenBSD projekt asub ametlikult Kanadas, kus puuduvad krüptograafiatarkvara ekspordipiirangud.

Seotud projektid

OpenSSH

OpenBGPD

OpenNTPD

OpenCVS

Theo de Raadt

Theo de Raadt on sündinud 19. mail 1968 Pretorias, Lõuna Aafrikas. Ta elab Calgarys, Kanadas. Ta on tarkvarainsener, kes on OpenBSD ja OpenSSH projektide looja ning üks NetBSD projekti loojatest. 1992. aastal omandas ta Calgary Ülikoolist bakalaureusekraadi arvutiteaduses. Aastal 1993 asutas ta koos kolme teise mehega NetBSD projekti. Nad ei olnud rahul Jolixi, tolleaegse standardse BSD, kiiruse ja kvaliteediga ning uskusid, et rohem avalikum arendusmudel tuleb operatsioonisüsteemi arendamisel suureks kasuks.

1994. aasta detsembris paluti de Raadtil astuda tagasi oma kohalt NetBSD vanemarendajana ja NetBSD põhimeeskonnast. Sellepõhjus pole päris selge, kuid on kõlanud väiteid isikute kokkosobimatusest. De Raadti on kritiseeritud tema veidi keerulise ja konfliktse iseloomu pärast. Mõned leiavad tema otsekohesuse olevat ka värskendava ning vähesed eitavad, et ta on andekas häkker ja turvaguru.

Autor

Siim Liivand AK31