Difference between revisions of "Pure-FTPd"

From EIK wiki
(Tutvustus)
(Tutvustus)
Line 8: Line 8:
  
 
Pure-FTPd paigaldamine on imelihtne isegi algajale kuna serveri paigaldamisel puudub vajadus  töödelda pikki ja keerulisi konfiguratsioonifaile. Seadistamise hõlbustamiseks on serveri teated tõlgitud mitmesse erinevasse keelde.  Võimalik on piirata samaaegsete kasutajate arvu ja ribalaiust ning kohaldatava  üleslaadimispiirangu tõttu, ära hoida ketta täitumist.
 
Pure-FTPd paigaldamine on imelihtne isegi algajale kuna serveri paigaldamisel puudub vajadus  töödelda pikki ja keerulisi konfiguratsioonifaile. Seadistamise hõlbustamiseks on serveri teated tõlgitud mitmesse erinevasse keelde.  Võimalik on piirata samaaegsete kasutajate arvu ja ribalaiust ning kohaldatava  üleslaadimispiirangu tõttu, ära hoida ketta täitumist.
Serveris on võimalik jälgida kõiki kasutajate seansse ja tegevusi. FTP kontod hoitakse nn kontode andmebaasis ning lubatud on luua rohkem kui 1,5 miljonit kontot samas serveris. Täielikult toetatud on LDAB autentimine ja olemas on Plaintext, Crypt, MD5, SMD5, SHA and SSHA crypto hash funktsioonid. Kasutajate jaoks on võimalik seadistada ajavahemik serveriga ühendumiseks (nt tööaeg). Pure-FTPd võimaldab syslogi abil töödelda nii logifaile kui koguda FTP statistika tarkvarade FTPStats ja ModLogAn abil kasutajate statistikat. Pure-FTPd toetab nii Ipv4 kui Ipv6 protokolle. Failide migratsioon teisest FTP serverist on lihtne ja läbipaistev mistõttu puudub oht failide kaoks või kahjustumiseks.
+
Serveris on võimalik jälgida kõiki kasutajate seansse ja tegevusi. FTP kontod hoitakse nn kontode andmebaasis ning lubatud on luua rohkem kui 1,5 miljonit kontot samas serveris. Täielikult toetatud on LDAP autentimine ja olemas on Plaintext, Crypt, MD5, SMD5, SHA and SSHA crypto hash funktsioonid. Kasutajate jaoks on võimalik seadistada ajavahemik serveriga ühendumiseks (nt tööaeg). Pure-FTPd võimaldab syslogi abil töödelda nii logifaile kui koguda FTP statistika tarkvarade FTPStats ja ModLogAn abil kasutajate statistikat. Pure-FTPd toetab nii Ipv4 kui Ipv6 protokolle. Failide migratsioon teisest FTP serverist on lihtne ja läbipaistev mistõttu puudub oht failide kaoks või kahjustumiseks.
  
 
= Virtuaalmasina seadistus =
 
= Virtuaalmasina seadistus =

Revision as of 02:33, 8 January 2014

Tutvustus

Käesolev artikkel Pure-FTPd serveri paigaldamisest on lühikokkuvõte, mis on loodud õppeaine Linuxi administreerimine raames.


Pure-FTPd töötab kui privaatne failiserver, mis võimaldab mugavat failivahetust üle võrgu, samal ajal keelustades anonüümsed ligipääsud. Loojaks Frank Denis ning uusimaks versiooniks 1.0.36 (released on March 21, 2012). Omades serveris kasutajat ja parooli on võimalik kliendil faile serveris nii üles- kui allalaadida. Pure-FTPd eeliseks on, et faile ei pea vahepeal teise serverisse üles panema. Sama lähtekoodi kompileerivad: Linux, OpenBSD, NetBSD, DragonflyBSD FreeBSD, Solaris, Tru64, Darwin, Irix, HPUX, AIX and iPhone. Binaarpakid on saadaval enamus vaba operatsioonisüsteemidele: Novell, Mandriva, Debian, Ubuntu, PLD Linux, Stampede Linux, Slackware Linux (Slimslack), Multilinux, Sorcerer Linux, Fli4L (the one-disk router),ROOT Linux, Gentoo Linux. PureFTPd on saadaval ka BSD süsteemidele: FreeBSD (/usr/ports/ftp/pure-ftpd/), OpenBSD (/usr/ports/net/pure-ftpd/), DragonflyBSD and NetBSD (/usr/pkgsrc/net/pureftpd/).

Pure-FTPd paigaldamine on imelihtne isegi algajale kuna serveri paigaldamisel puudub vajadus töödelda pikki ja keerulisi konfiguratsioonifaile. Seadistamise hõlbustamiseks on serveri teated tõlgitud mitmesse erinevasse keelde. Võimalik on piirata samaaegsete kasutajate arvu ja ribalaiust ning kohaldatava üleslaadimispiirangu tõttu, ära hoida ketta täitumist. Serveris on võimalik jälgida kõiki kasutajate seansse ja tegevusi. FTP kontod hoitakse nn kontode andmebaasis ning lubatud on luua rohkem kui 1,5 miljonit kontot samas serveris. Täielikult toetatud on LDAP autentimine ja olemas on Plaintext, Crypt, MD5, SMD5, SHA and SSHA crypto hash funktsioonid. Kasutajate jaoks on võimalik seadistada ajavahemik serveriga ühendumiseks (nt tööaeg). Pure-FTPd võimaldab syslogi abil töödelda nii logifaile kui koguda FTP statistika tarkvarade FTPStats ja ModLogAn abil kasutajate statistikat. Pure-FTPd toetab nii Ipv4 kui Ipv6 protokolle. Failide migratsioon teisest FTP serverist on lihtne ja läbipaistev mistõttu puudub oht failide kaoks või kahjustumiseks.

Virtuaalmasina seadistus

Allolevas näites on serverina kasutusel Virtualboxi installeeritud:

Puppet server: Ubuntu Server 64bit versioon 12.04.3 LTS; 2 võrguadapterit: eth0 NAT, eth1 192.168.56.200; mälu 1024MB; dünaamiline kõvaketas;

Klient:

Tarkvara paigaldamine

NB! Kõik käsud on sisestaud sudo õigustes.

Enne installeerimist uuenda tarkvararepositooriumit.

apt-get update

Installeeri pure-ftpd pakk repositooriumist

apt-get install pure-ftpd

Ava mõne tekstiredaktoriga fail /etc/inetd.confning kommenteeri (# märgiga) välja rida, milles sisaldub ‘ftp’

nano /etc/inetd.conf 

Ava fail

nano /etc/default/pure-ftpd-common 

ja tee sinna muudatused, asendades kirje STANDALONE_OR_INETD=inetd :

 STANDALONE_OR_INETD=standalone 

Seejärel teosta terminalis kasutaja ja grupi muudatused:

lisa grupp

groupadd ftpgroup

ja

useradd -g ftpgroup -d /dev/null -s /etc ftpuser

Järgmiseks loo kasutaja ftpuser kodukataloog

mkdir /home/ftpusers

Seejärel loo kodukataloog kasutajale John

mkdir /home/ftpusers/john

Ülal oleval viisil on võimalik luua igale ftp kasutajale oma kodukataloog.

Lisa kasutaja John

pure-pw useradd john -u ftpuser -d /home/ftpusers/john

Loo kasutaja andmebaas

pure-pw mkdb

Järgmisena loo symbolic link’i vastavatele failidele

ln -s /etc/pure-ftpd/pureftpd.passwd /etc/pureftpd.passwd
ln -s /etc/pure-ftpd/pureftpd.pdb /etc/pureftpd.pdb
ln -s /etc/pure-ftpd/conf/PureDB /etc/pure-ftpd/auth/PureDB

Kasutades tekstiredaktorit loo järgnev fail

nano /etc/pure-ftpd/conf/UnixAuthentication

mis sisaldaks ilma jutumärkideta stringi

no 

Muuda /home/ftpusers directory ja kõikide alamkataloogide ligipääsuõigused nii, et omanik oleks ftpuser ja grupp oleks ftpgroup

chown ftpuser:ftpgroups /home/ftpusers -R

Tee PureFTPd-le muudatuste jõustumiseks restart.

/etc/init.d/pure-ftpd restart

Kasutaja loomine ning serveriga ühendumine

Pure-FTPd serveris on kasutajad virtuaalkasutajad mis tähendab, et kasutajate andmeid hoitakse andmebaasis ning ei looda lokaalseid kasutajaid. Kasutajaid on kahte tüüpi:

ftpuser ehk administraator, kes saab faile üles- ja alla laadida ning luua, kustutada, muuta foldereid ja faile ftpclient ehk klient, kes saab ainult alla laadida.

Serveriga ühendumine

ncftp -u john 192.168.56.200 

Alljärgneva tulemuse saamisel tuleb sisestada password ning ühendus on loodud.

NcFTP 3.2.5 (Feb 02, 2011) by Mike Gleason (http://www.NcFTP.com/contact/).
Connecting to 192.168.56.200...                    
--------- Welcome to Pure-FTPd [privsep] [TLS] ----------
You are user number 1 of 50 allowed.
Local time is now 17:59. Server port: 21.
This is a private system - No anonymous login
IPv6 connections are also welcome on this server.
You will be disconnected after 15 minutes of inactivity.
Logging in...                             
Password requested by 192.168.56.200 for user "john".
User john OK. Password required
Password:

Veel näiteid

Kokkuvõte

Viited

http://www.pureftpd.org/project/pure-ftpd

https://help.ubuntu.com/community/PureFTPAutor: Maris Kuusik AK31 07.01.2014