Runas: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
 
(27 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 3: Line 3:


Käesolev juhend tutvustab, kuidas runas käsu abil tõhusalt ja turvaliselt Windows tööjaamu hallata.
Käesolev juhend tutvustab, kuidas runas käsu abil tõhusalt ja turvaliselt Windows tööjaamu hallata.
Arvuti igapäevane kasutamine administraatori õigustes on äärmiselt ebaturvaline ja seetõttu ka kaunis vastutustundetu, kuna suvalisel veebilehel võib leiduda mõni pahatahtlik koodijupike, mis varitseb vaid  sobivat hetke, et end ulja "administraatori" õigustes käima lasta. Isegi kui arvuti ei ole võrku ühendatud, võib see nakatuda näiteks plaadi või pulga vahendusel. Seega on mõistlik kasutada administraatori õiguseid vaid siis kui neid tõesti vaja läheb ja muul ajal piirduda tavakasutaja õigustega. Kindlasti tahaksid paljud sellel vastu vaielda stiilis "ega ma mingi nuub pole, et ei oska oma raali puhtana hoida, pealegi on mul kogu aeg vaja masinasse uut softi installida". Aga nagu eelpool juba mainitud sai, võib ka kõige teadlikuma kasutaja arvuti kusagilt mõne pahalase peale korjata ja kui sellele on lahkelt administraatori õigused antud, võib kahju olla väga suur.  
Arvuti igapäevane kasutamine administraatori õigustes on äärmiselt ebaturvaline ja seetõttu ka kaunis vastutustundetu, kuna suvalisel veebilehel võib leiduda mõni pahatahtlik koodijupike, mis varitseb vaid  sobivat hetke, et end ulja "administraatori" õigustes käima lasta. Isegi kui arvuti ei ole võrku ühendatud, võib see nakatuda näiteks plaadi või pulga vahendusel. Seega on mõistlik kasutada administraatori õiguseid vaid siis kui neid tõesti vaja läheb ja muul ajal piirduda tavakasutaja õigustega. Kindlasti tahaksid paljud sellel vastu vaielda stiilis ''"ega ma mingi nuub pole, et ei oska oma raali puhtana hoida, pealegi on mul kogu aeg vaja masinasse uut softi installida".'' Aga nagu eelpool juba mainitud sai, võib ka kõige teadlikuma kasutaja arvuti kusagilt mõne pahalase peale korjata ja kui sellele on lahkelt administraatori õigused antud, võib kahju olla väga suur.  
Kuna eri õigustes kasutajatega sisse-välja logimine on tüütu ja aeganõudev, ongi kõikides Microsofti operatsioonisüsteemides alates Windows 2000 olemas runas käsk.
Kuna eri õigustes kasutajatega sisse-välja logimine on tüütu ja aeganõudev, on alates Windows 2000 kõikides Microsofti operatsioonisüsteemides olemas '''runas''' käsk, graafilises kasutajaliideses ka '''Run As''' ,tänu millele ei pea sisse logitud kasutaja enam välja logima ja käsilolevat sessiooni katkestama.
Erinevalt Linuxi sudo käsust ei anta mitte aktiivsele kasutajale kõrgendatud õiguseid, vaid käivitatakse uus rakendus, juhtpaneeli (Control Panel) objekt või MMC konsooli moodul sootuks teise kasutaja alt.
runas kasutamiseks on vajalik, et töötaks Secondary Logon (RunAs) teenus.


== Kasutamine ==


== Kasutamine ==
Peamiselt kasutatakse runas käsku olukorras kui mingiks tegevuseks on vaja kõrgentatud õiguseid, aga saab kasutada ka vastupidises situatsioonis. Näiteks kui oled teinud administraatori õigustes mingeid muudatusi ja tahad kontrollida, kas ka tavakasutaja õigustes kõik töötab.
runas saab kasutada nii käsurealt kui ka läbi graafilise kasutajaliidese. Graafilise kasutajaliidese korral piisab sellest kui teha käivitatava rakenduse peal paremklõps ja valida
 
"Run as administrator" (soorita administraatorina)
või "Run as different user" (soorita muu kasutajana)[[File:runas3.png]]


Lühidalt öeldes võimaldab runas kävitada vajaliku tegevuse mõne teise kasutaja õigustes nii, et sisse logitud kasutaja ei pea välja logima ja oma käsilolevat sessiooni katkestama.  
Võib juhtuda, et "Run as" puudub valikust ja sellisel juhul tuleb enne paremklõpsu tegemist alla vajutada Shift klahv.
Peamiselt kasutatakse runas käsku kui mingiks operatsiooniks on vaja täiendavaid õiguseid, aga saab kasutada vastupidiselt. Näiteks juhul kui oled teinud administraatori õigustes mingeid muudatusi ja tahad kontrollida, kas kõik töötab ka tavakasutaja õigustes.
Tunduvalt elegantsem on runas käsurealt kasutamine. Kui juhtumisi on vaja harrastada erinevaid  adminstratiivseid meetmeid samaaegselt, on otstarbekas käivitada esiteks administraatori õigustes käsurida (command prompt) käsuga
runas käsku saab rakendada kas käsurealt või ka läbi graafilise kasutajaliidese. Graafilise kasutajaliidese korral piisab sellest kui teha käivitatava rakenduse peal paremklõps ja valida "Run as administrator" (W7) või "Run as different user"
[[File:runas3.png]]


Vanematel operatsioonisüsteemidel võib juhtuda, et "Run as" puudub valikust ja sellisel juhul tuleb enne paremklõpsu tegemist alla vajutada Shift klahv.
runas /user:kasutajanimi cmd
Palju kiirem ja mugavam on runas käsku kasutada otse käsurealt. Selle võib kirjutada kasvõi "Search programs and files" (W7) või Run... (XP) lahtrisse.
[[File:runas0.png]]


Peale enteri vajutamist avaneb command prompt aken, kuhu tuleb sisestada vastava kasutaja parool.
Peale enteri vajutamist avaneb command prompt aken, kuhu tuleb sisestada vastava kasutaja parool.
[[File:runas1.png]]
[[File:runas1.png]]


NB! Parooli sisestamisel ei ilmu tärne ega ka mingeid muid märke, ei tasu ehmatada, su klaviatuur toimib endiselt.


Peale õige parooli sisestamist avaneb uus aken, kus käivitet rakendus töötab juba teise kasutaja õigustes.
NB! Parooli sisestamisel ei ilmu tärne ega ka mingeid muid märke, su klaviatuur on  töökorras.
[[File:runas4.png]]
 
Peale õige parooli sisestamist avaneb uus käsureaaken, kus käivitet rakendus töötab juba teise kasutaja õigustes.


== Võtmed ==
== Võtmed ==


runas [{/profile|/noprofile}] [/env] [/netonly] [/smartcard] [/showtrustlevels] [/trustlevel] /user:UserAccountName program


  /profile         kasutaja profiil laetakse, see võti on vaikimisi peal
runas [{/profile|/noprofile}] [/env] [/netonly] [/savecred] [/smartcard] [/showtrustlevels] [/trustlevel] /user:kasutajanimi "programm"


  /noprofile        kasutaja profiili ei laeta, see võimaldab kiiremat käivitamist, kuid mõni rakendus ei pruugi korrektselt toimida
/user:kasutajanimi - selle võtmega määratakse millise kasutaja õigustes rakendus käivitatakse. Saab kasutada kujul kasutaja@domeen või domeen\kasutaja


  /env              kasutatakse aktiivset võrgukeskkonda mitte kasutaja kohalikku keskkonda
programm  - rakendus või käsk, mida soovitakse käivitada


  /netonly          kasutajatunnused kasutatakse ainult kaughalduseks
/profile  - käivitamisel laetakse kasutaja profiil, vaikimisi peal


  /savecred        loetakse eelnevalt salvestatud kasutajatunnused (W7 Home ja Starter ning varasematel Windowsi versioonidel see võti puudub)
/noprofile - kasutaja profiil ei laeta. See võimaldab kiiremat käivitamist, kuid mõni rakendus ei pruugi korrektselt toimida.


  /smartcard        kasutajatunnused loetakse kiipkaardilt
/netonly  - rakendus käivitatakse sisse kohaliku kasutaja õigustes, kuid võrguühendused luuakse määratud kasutaja õigustes, ei saa kasutada koos võtmega /profile


  /user            kasutajanimi saab kasutada kujul kasutaja@domeen või domeen\kasutaja
/env      - kasutatakse aktiivset võrgukeskkonda mitte kasutaja kohalikku keskkonda


  /showtrustlevels kuvab usalduse tasemed, mida saab kasutada järgneva võtmega
/savecred - kasutajatunnused loetakse failist või


  /trustlevel      <Tasemenumber> rakendus käivitatakse vastaval usalduse tasemel
/smartcard - kasutajatunnused loetakse kiipkaardilt
 
  program          rakenduse või käsk, mida soovitakse käivitada


NB! /profile ja /netonly võtmed on teineteist välistavad, nagu ka /savecred ja /smartcard võtmed.
/showtrustlevels  - kuvab usalduse tasemed, mida saab kasutada /trustlevel võtmega
 
/trustlevel <Tasemenumber>  - rakendus käivitatakse määratud usalduse tasemel


== Näited ==
== Näited ==


Computer Management snap-in käivitamine domeeniadministraatori õigustes
runas /u:domeen\kasutajanimi "mmc %windir% \system32\compmgmt.msc"
notepadis faili avamine domeeniadministraatori õigustes
runas /u:kasutajanimi@domeen.com "notepad failinimi.txt"
teises võrgus käivitamiseks
runas /netonly /user: domain\username "command"
AD Users & Computers avamine
runas /noprofile /user:domain\username "mmc %SystemRoot%\system32\dsa.msc"
== Kokkuvõte ==
Kuigi võiks väita, et runas ei olegi tegelikult õige käsk, sest iseseisvalt seda kasutada ei saa, on tegemist vägagi kasuliku tööriistaga. Just runas teeb võimalikuks arvuti igapäevase kasutamise tavakasutaja õigustes, samal ajal võimaldades mugavalt teostatada ka administraatori õiguseid vajavaid toiminguid.
Juhendi koostamisel tavakasutaja õigustes veedetud tunnid innustasid seda traditsiooni jätkama ja omalt poolt julgustan ka lugejaid seda proovima. Päevas paar korda administraatori parooli kribamine on tühine hind turvalisema arvuti eest.
== Lingid ==
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb490994.aspx


http://www.sevenforums.com/tutorials/11841-run-administrator.html


http://en.wikipedia.org/wiki/Runas




Priit Lume
Priit Lume
AK41
AK41

Latest revision as of 03:39, 8 November 2011

Sissejuhatus

Käesolev juhend tutvustab, kuidas runas käsu abil tõhusalt ja turvaliselt Windows tööjaamu hallata. Arvuti igapäevane kasutamine administraatori õigustes on äärmiselt ebaturvaline ja seetõttu ka kaunis vastutustundetu, kuna suvalisel veebilehel võib leiduda mõni pahatahtlik koodijupike, mis varitseb vaid sobivat hetke, et end ulja "administraatori" õigustes käima lasta. Isegi kui arvuti ei ole võrku ühendatud, võib see nakatuda näiteks plaadi või pulga vahendusel. Seega on mõistlik kasutada administraatori õiguseid vaid siis kui neid tõesti vaja läheb ja muul ajal piirduda tavakasutaja õigustega. Kindlasti tahaksid paljud sellel vastu vaielda stiilis "ega ma mingi nuub pole, et ei oska oma raali puhtana hoida, pealegi on mul kogu aeg vaja masinasse uut softi installida". Aga nagu eelpool juba mainitud sai, võib ka kõige teadlikuma kasutaja arvuti kusagilt mõne pahalase peale korjata ja kui sellele on lahkelt administraatori õigused antud, võib kahju olla väga suur. Kuna eri õigustes kasutajatega sisse-välja logimine on tüütu ja aeganõudev, on alates Windows 2000 kõikides Microsofti operatsioonisüsteemides olemas runas käsk, graafilises kasutajaliideses ka Run As ,tänu millele ei pea sisse logitud kasutaja enam välja logima ja käsilolevat sessiooni katkestama. Erinevalt Linuxi sudo käsust ei anta mitte aktiivsele kasutajale kõrgendatud õiguseid, vaid käivitatakse uus rakendus, juhtpaneeli (Control Panel) objekt või MMC konsooli moodul sootuks teise kasutaja alt. runas kasutamiseks on vajalik, et töötaks Secondary Logon (RunAs) teenus.

Kasutamine

Peamiselt kasutatakse runas käsku olukorras kui mingiks tegevuseks on vaja kõrgentatud õiguseid, aga saab kasutada ka vastupidises situatsioonis. Näiteks kui oled teinud administraatori õigustes mingeid muudatusi ja tahad kontrollida, kas ka tavakasutaja õigustes kõik töötab. runas saab kasutada nii käsurealt kui ka läbi graafilise kasutajaliidese. Graafilise kasutajaliidese korral piisab sellest kui teha käivitatava rakenduse peal paremklõps ja valida

"Run as administrator" (soorita administraatorina)

või "Run as different user" (soorita muu kasutajana)

Võib juhtuda, et "Run as" puudub valikust ja sellisel juhul tuleb enne paremklõpsu tegemist alla vajutada Shift klahv. Tunduvalt elegantsem on runas käsurealt kasutamine. Kui juhtumisi on vaja harrastada erinevaid adminstratiivseid meetmeid samaaegselt, on otstarbekas käivitada esiteks administraatori õigustes käsurida (command prompt) käsuga

runas /user:kasutajanimi cmd

Peale enteri vajutamist avaneb command prompt aken, kuhu tuleb sisestada vastava kasutaja parool.



NB! Parooli sisestamisel ei ilmu tärne ega ka mingeid muid märke, su klaviatuur on töökorras.

Peale õige parooli sisestamist avaneb uus käsureaaken, kus käivitet rakendus töötab juba teise kasutaja õigustes.

Võtmed

runas [{/profile|/noprofile}] [/env] [/netonly] [/savecred] [/smartcard] [/showtrustlevels] [/trustlevel] /user:kasutajanimi "programm"

/user:kasutajanimi - selle võtmega määratakse millise kasutaja õigustes rakendus käivitatakse. Saab kasutada kujul kasutaja@domeen või domeen\kasutaja

programm - rakendus või käsk, mida soovitakse käivitada

/profile - käivitamisel laetakse kasutaja profiil, vaikimisi peal

/noprofile - kasutaja profiil ei laeta. See võimaldab kiiremat käivitamist, kuid mõni rakendus ei pruugi korrektselt toimida.

/netonly - rakendus käivitatakse sisse kohaliku kasutaja õigustes, kuid võrguühendused luuakse määratud kasutaja õigustes, ei saa kasutada koos võtmega /profile

/env - kasutatakse aktiivset võrgukeskkonda mitte kasutaja kohalikku keskkonda

/savecred - kasutajatunnused loetakse failist või

/smartcard - kasutajatunnused loetakse kiipkaardilt

/showtrustlevels - kuvab usalduse tasemed, mida saab kasutada /trustlevel võtmega

/trustlevel <Tasemenumber> - rakendus käivitatakse määratud usalduse tasemel

Näited

Computer Management snap-in käivitamine domeeniadministraatori õigustes

runas /u:domeen\kasutajanimi "mmc %windir% \system32\compmgmt.msc" 


notepadis faili avamine domeeniadministraatori õigustes

runas /u:kasutajanimi@domeen.com "notepad failinimi.txt" 

teises võrgus käivitamiseks

runas /netonly /user: domain\username "command"

AD Users & Computers avamine

runas /noprofile /user:domain\username "mmc %SystemRoot%\system32\dsa.msc"

Kokkuvõte

Kuigi võiks väita, et runas ei olegi tegelikult õige käsk, sest iseseisvalt seda kasutada ei saa, on tegemist vägagi kasuliku tööriistaga. Just runas teeb võimalikuks arvuti igapäevase kasutamise tavakasutaja õigustes, samal ajal võimaldades mugavalt teostatada ka administraatori õiguseid vajavaid toiminguid. Juhendi koostamisel tavakasutaja õigustes veedetud tunnid innustasid seda traditsiooni jätkama ja omalt poolt julgustan ka lugejaid seda proovima. Päevas paar korda administraatori parooli kribamine on tühine hind turvalisema arvuti eest.


Lingid

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb490994.aspx

http://www.sevenforums.com/tutorials/11841-run-administrator.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Runas


Priit Lume AK41