Salapärane tumeveeb - milleks seda kasutatakse ja milliseid olendeid seal kohata võib: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary
No edit summary
Line 10: Line 10:


=== '''Tor'i kontseptsioon''' ===
=== '''Tor'i kontseptsioon''' ===
Esialgse kontseptsiooni Tor'ist (mitte Tor kui tehnoloogia) töötasid välja Ameerika Ühendriikide mereväe teaduslabori töötajad. Nimelt 1990ndatel muutus üsna ilmsiks asjaolu, et interneti turvalisuse puudulikkuse tõttu on võimalik võrguliiklust pealt kuulata ja monitoorida. 1995. aastal püstitasid teaduslabori töötajad David Goldschlag, Mike Reed ja Paul Syverson küsimuse, kas oleks võimalik luua selline internetiühendus, mis ei paljastataks, et kes kellega räägib isegi siis, kui keegi jälgib ja kuulab võrguliiklust pealt. Oma uurimistöö käigus mõtlesid nad välja ning võtsid kasutusele esmased ''onion routingu'' prototüübid. ''Onion routing'''u eesmärgiks oli leida võimalus kasutada internetti nii privaatselt kui võimalik. Selle peamine idee oli suunata veebiliiklust läbi mitmete serverite nii, et igal sammul krüpteeritakse sõnumite sisu. Kuigi Tor kui tehnoloogia loodi ja võeti kasutusele alles hiljem 2002. a oktoobris, siis selle toimimise viis on põhimõtteliselt sama. Seega, Tor'i loojateks peetakse Roger Dingledine'i koos Nick Mathewson'i ja Paul Syverson'iga [20].
Esialgse kontseptsiooni Tor'ist (mitte Tor kui tehnoloogia) töötasid välja Ameerika Ühendriikide mereväe teaduslabori töötajad. Nimelt 1990ndatel muutus üsna ilmsiks asjaolu, et interneti turvalisuse puudulikkuse tõttu on võimalik veebiliiklust pealt kuulata ja monitoorida. 1995. aastal püstitasid teaduslabori töötajad David Goldschlag, Mike Reed ja Paul Syverson küsimuse, kas oleks võimalik luua selline internetiühendus, mis ei paljastataks, et kes kellega räägib isegi siis, kui keegi jälgib ja kuulab veebiliiklust pealt. Oma uurimistöö käigus mõtlesid nad välja ning võtsid kasutusele esmased ''onion routingu'' prototüübid. ''Onion routing'''u eesmärgiks oli leida võimalus kasutada internetti nii privaatselt kui võimalik. Selle peamine idee oli suunata veebiliiklust läbi mitmete serverite nii, et igal sammul krüpteeritakse sõnumite sisu. Kuigi Tor kui tehnoloogia loodi ja võeti kasutusele alles hiljem 2002. a oktoobris, siis selle toimimise viis on põhimõtteliselt sama. Seega, Tor'i loojateks peetakse Roger Dingledine'i koos Nick Mathewson'i ja Paul Syverson'iga [20].

Revision as of 12:17, 6 May 2020

IN PROGRESS


(Sissejuhatus)


Mis on tumeveeb (Dark Web)?

Süvaveeb ja tumeveeb on see osa veebist (World Wide Web), mis ei ole tavapäraste otsingumootorite poolt indekseeritud ehk see on selline osa veebist, mis ei ole kergesti leitav ja nähtav. Kõige sügavamad kihid süvaveebist, mis on teadlikult ja tahtlikult väga hästi ära varjatud, moodustavadki tumeveebi [18]. Tumeveebi all mõeldakse konkreetselt selliseid veebilehti, mis on kaitstud mitmekihiliste krüpteeritud ühenduste kaudu. Enamus tumeveebi lehtedest kasutab identiteedi varjamiseks erilist krüpteerimistarkvara Tor [19].

Tor'i kontseptsioon

Esialgse kontseptsiooni Tor'ist (mitte Tor kui tehnoloogia) töötasid välja Ameerika Ühendriikide mereväe teaduslabori töötajad. Nimelt 1990ndatel muutus üsna ilmsiks asjaolu, et interneti turvalisuse puudulikkuse tõttu on võimalik veebiliiklust pealt kuulata ja monitoorida. 1995. aastal püstitasid teaduslabori töötajad David Goldschlag, Mike Reed ja Paul Syverson küsimuse, kas oleks võimalik luua selline internetiühendus, mis ei paljastataks, et kes kellega räägib isegi siis, kui keegi jälgib ja kuulab veebiliiklust pealt. Oma uurimistöö käigus mõtlesid nad välja ning võtsid kasutusele esmased onion routingu prototüübid. Onion routing'u eesmärgiks oli leida võimalus kasutada internetti nii privaatselt kui võimalik. Selle peamine idee oli suunata veebiliiklust läbi mitmete serverite nii, et igal sammul krüpteeritakse sõnumite sisu. Kuigi Tor kui tehnoloogia loodi ja võeti kasutusele alles hiljem 2002. a oktoobris, siis selle toimimise viis on põhimõtteliselt sama. Seega, Tor'i loojateks peetakse Roger Dingledine'i koos Nick Mathewson'i ja Paul Syverson'iga [20].