Sissejuhatus infotehnoloogiasse ja riistvarasse: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
 
(243 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
aine nimetus eesti keeles: '''Sissejuhatus infotehnoloogiasse ja riistvarasse'''<br>
aine nimetus inglise keeles: '''Introduction to Informatics and hardware'''<br>
aine kood: '''ICA0012'''<br>
aine maht: '''6 EAP'''
Kaks esimest nädalat semestris toimuvad ainult loengud ja praktikume ei toimu. Seejärel ülejäänud 3-16 õppenädalal toimuvad ainult praktikumid ja loenguid siis enam ei ole.
Anda lühiülevaade informaatikast tervikuna. Tutvustada arvutiriistvara, -tarkvara ja selle tööpõhimõtteid ning enamlevinud probleeme ja võimalikke lahendusi. Anda lühiülevaade IT arengust.
Anda lühiülevaade informaatikast tervikuna. Tutvustada arvutiriistvara, -tarkvara ja selle tööpõhimõtteid ning enamlevinud probleeme ja võimalikke lahendusi. Anda lühiülevaade IT arengust.


Loengutes käsitletakse üldiseid teadmisi. Praktikumides omandatakse praktilised oskused. Käesolev õppeaine ei ole samm-haaval juhendite edastamine (osaliselt seda siiski ka tehakse) vaid pigem innustatakse tudengeid ise mõtlema ja infot leidma. Ehk siis tegemist ei ole nõukogudeaegse lähenemisega kus aine konspekt või üks õpik andis vastused kõikidele küsimustele. Siiski on aine tundides, materjalides ja ka käesoleval lehel antud piisavalt viiteid ja juhiseid vajaliku info leidmiseks ning silmaringi laiendamiseks. Selline lähenemine on valdavalt levinud mitmetes kaasaegsetes ülikoolides. Oluline on osata sõnastada probleem ning otsingusõnad interneti otsimootorites. Lisaks on olemas [[#Kiirsuhtlus|õppeaine kiirsuhtluskanal]] info küsimiseks sisuliselt reaalajas. '''Ka on võimalus oma ekraani jagada erinevail viisil kui ei oska küsida (vt [[#Kiirsuhtlus|kiirsuhtluse]] alla).''' [[User:Edmund|Õppejõu viki lehel]] on lisaviited erinevate kanalite kaudu suhtlemiseks. Iga tudeng konstrueerib oma arusaama ja teadmised just talle sobival viisil, mis vastab tema hetke teadmistele. Kellel vajalikud teadmised juba olemas siis võimalik sooritada hindamiseks vajalikud tööd ja saab aine kiiremini sooritatud.
Loengutes käsitletakse üldiseid teadmisi. Praktikumides omandatakse praktilised oskused. Käesolev õppeaine ei ole samm-haaval juhendite edastamine (osaliselt seda siiski ka tehakse) vaid pigem innustatakse tudengeid ise mõtlema ja infot leidma.


Aine kood: ICA0012
Kõik ainega seotud materjalid asuvad käesoleval viki lehel.<br>
<span style="color:#FF0000">Küsi asju, mis segaseks jäid!</span>


=Õpiväljundid=
Aine läbinud õppur:
Aine läbinud õppur:
* teab arvutikomponentide otstarvet
* teab arvutikomponentide otstarvet
Line 11: Line 20:
* oskab lahendada riistvara ja tarkvara probleeme
* oskab lahendada riistvara ja tarkvara probleeme


[http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/aineprogramm/I027_Sissejuhatus-infotehnoloogiasse-ja-riistvarasse.pdf Aineprogramm (PDF)].
=Ainekaart, tunniplaan=
 
* Ainekaart:
ÕISis olev õppematerjali viide viitab siia lehele! Eraldi loenguid ÕISi ei laeta, sest kui teed ainet järele ja ei deklareeri siis ei näe ÕIS'is asuvaid materjale. Aine viki on üks ja ainus koht kuhu kõik koondub ja eraldi asuvad materjalid on siit lehelt viidatud.
** [https://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/ainekaart/INF-HW.pdf PDF]
** ÕIS1 [https://ois.ttu.ee/aine/ICA0012 EST] | [https://ois.ttu.ee/subject/ICA0012 ENG]
** ÕIS2 [http://ois2.ttu.ee/uusois/aine/ICA0012 EST] | [http://ois2.ttu.ee/uusois/subject/ICA0012 ENG]
* Tunniplaan: avada [https://tunniplaan.taltech.ee/ tunniplaan.taltech.ee] ja otsida ainekoodiga ICA0012


=Töövahendid=
=Ajakava=
Kuigi EIK'is saab kasutada virtuaallaboreid ja arvutiklassides olevat tehnikat siis kõiki asju virtuaallaborites teha ei saa ja kui soovitakse kaasa võtta virtuaalmasinaid siis on seda lihtsam teha oma (süle)arvutiga.
Ajakava ehk siis tähtajad leiab [https://valley-railway-053.notion.site/0330df9284c74464aca0e59b3a29c22d siit dokumendist].
* võimalusel palun võtta (süle)arvuti kaasa. Võimalusel võib juba eelnevalt ette valmistada ka [[#Virtuaalmasinad|virtuaalmasinad]]
* USB-mälupulk, soovitavalt 8 GB või suurem ([http://upload.itcollege.ee/edmund/iso/ alglaaditava ISO] kirjutamiseks) - olenevalt ISO-fail suurusest võib sobida ka väiksem
* microSD kaart, soovitavalt 16 GB või suurem ([http://upload.itcollege.ee/edmund/Raspberry-Pi/ Raspberry Pi] sees kasutamiseks)


=Õppejõud=
=Õppejõud=
[[User:Edmund|Edmund Laugasson]]
[[User:Edmund|Edmund Laugasson]]


=Koostöö=
=Õpijuhis=
<span style="color:#FF0000">Küsi asju, mis segaseks jäid!</span>
* [https://www.notion.so/0a09637d41b94460a2f9ffd1816a1259 Auditoorne õppetöö ülikoolis]
* [https://www.notion.so/8026dae6c80644d29d7bdd952f739af9 Distantsõpe]
 
=Virtuaalsed vahendid=
[https://www.notion.so/7a613741ffb94abfaae35353a1b4a982 ainega seotud keskkonnad]
 
=Seminaritöö=


* kiirsuhtlus
* [https://www.notion.so/7650236142aa4490b0208accc03c275c seminaritöö kirjeldus ja näidis]
** aine kiirsuhtluskanal: https://discord.gg/ARzhv7F
* [https://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/seminaritoo/seminaritoo.pdf seminaritöö loenguslaidid (PDF)]
** võimalused: tekst, failivahetus, vajadusel ka heli ja video (server: [http://matrix.org/ matrix.org], klientprogramm: [https://riot.im Riot.im]).
[https://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/seminaritoo/ seminaritöö kaust]
* pildi jagamine
* seminaritöö rühmad ja esitamise asukoht internetis [https://moodle.taltech.ee/mod/forum/view.php?id=556417 palun kirja panna siia foorumisse Moodle'i kursusel]. Tagasisidet tasub küsida otse praktikumis. Seminaritöö on rühmatöö kus siis tudengid moodustavad rühmad, jagavad ära ülesanded ja tutvustavad vormistatud töös oma panust rühmas.
** https://meet.jit.si/osadmin-est - vajadusel kasutame ka aine veebinarikeskkonda, mille kohta [http://enos.itcollege.ee/~edmund/materials/videoconference.txt leiab lisainfot siit]. Veebinarikeskkond võimaldab ka (vaid vaatamisõigusega) tervet ekraani või konkreetset rakenduse akent jagada. Vajadusel saab kasutada [https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_remote_desktop_software mõnda teist ekraanijagamise tarkvara] kui soovitakse ka nt muutmisõigust anda.
* koodi jagamine
** https://codeshare.io/inf-hw
** veel võimalusi:
*** https://public.etherpad-mozilla.org/
*** https://pad.riseup.net/ (30 päeva)
*** http://piratepad.net/
*** https://cryptpad.fr/
*** https://www.protectedtext.com/
* käsurea jagamine
** http://linux.itcollege.ee:3000/r/osadmin-est (vaid vaatamisrežiimis), [https://shellshare.net/ lisainfo]
** https://www.teleconsole.com/ (muutmisrežiimis)
** [http://enos.itcollege.ee/~edmund/materials/terminal-streaming-sharing.txt lisalugemist]


=Kiirsuhtlus=
=Praktikumid=
* kiirsuhtlus (tekst, failivahetus, vajadusel ka heli ja video) aine kanalis ''#eik-inf-hw:matrix.org'' (server: [http://matrix.org/ matrix.org], klientprogramm: [https://riot.im Riot.im]).
* vajadusel kasutame ka [https://meet.jit.si/I027 aine veebinarikeskkonda], mille kohta [http://enos.itcollege.ee/~edmund/materials/videoconference.txt leiab lisainfot siit]. Veebinarikeskkond võimaldab ka (vaid vaatamisõigusega) ekraani jagada. Vajadusel kasutada [https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_remote_desktop_software mõnda teist ekraanijagamise tarkvara] kui soovitakse ka nt muutmisõigust anda.
* võimalus ka [http://enos.itcollege.ee/~edmund/materials/terminal-streaming-sharing.txt jagada terminali reaalajas üle veebi], näiteks [https://shellshare.net/ shellshare.net] (vaid vaatamisrežiimis)


Ärge kartke küsida - seda eriti aine kiirsuhtluskanalis! Seal on mul abiks ka üks tudeng küsimustele vastamisel. Kui ei küsi siis ka vastuseid ei saa. Ei ole olemas rumalaid küsimusi - on vaid rumalad vastused! Sageli on paljudel sama küsimus. Küsides aine kanalis saavad paljud vastuse küsimusele. Kui soovib personaalselt siis küsige - oluline, et küsimused leiaksid vastused! '''Kui ei oska küsida siis võimalus ka oma ekraani jagada ja saada vastused tundmatutele olukordadele.'''
* [https://valley-railway-053.notion.site/50cadd51aaa2417880b163ce5eceb4d7 praktikumid IT Kolledžis]
* [https://livettu.sharepoint.com/sites/MektoryXR/SitePages/Unreal-Engine-labor.aspx Virtuaalreaalsuse praktikum (Mektory)] (vajalik Uni-ID'ga sisselogimine)
* [https://www.notion.so/7f8a3137f07443ccbc14cdcacec9d740 IT Essentials] inglisekeelne kursus
* [https://www.pcbuildingsim.com/ PC Building Simulator] on haridusalane mäng, MS Windowsi poolel paigaldatud arvutiklassides 407, 410, 319 ja 317. Vt ka [https://www.notion.so/67f3e122cfec42d5abda9f839b6d2bbd kaugligipääs klassiarvutitele]. Kohapeal võimalik kasutada tundide ajal. Mänguseisu salvestused tekivad dokumentide (''Documents'') alla, kausta nimega ''PC Building Simulator'' - need oleks mõistlik enne väljalogimist ära kopeerida võrgukettale ja peale sisselogimist uuesti tagasi kopeerida - siis ei pea nullist alustama. Nimelt kustub kasutajaprofiil ära väljalogides MS Windowsis.


=Aine materjalid=
=Loengud=
* [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/ aine materjalid]
* [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/boole-algebra/ külalisesineja prof Mati Tombak (TTÜ) materjalid teemal "Boole'i algebra"]
* külalisesineja [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/IT-v22rtusahel_anti-kuiv/anti-kuiv-kontakt.txt Anti Kuiv] ([https://www.f9baltic.com/ F9 Baltic OÜ]) [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/IT-v22rtusahel_anti-kuiv/ materjalid teemal "IT väärtusahel"]
* [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/koodi-taitmine-protsessoris/ külalisesineja Märt Kalmo loeng teemal "Koodi täitmine protsessoris"]
* külalisesineja Lauri võsandi teemal [[Pilditöötlus OpenCV abil|Andmete kodeerimine]] ([http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/andmete-kodeerimine/ koopia]), [https://docs.google.com/presentation/d/1AH6LekvkjtvwsTpZFnWh7HtXZegxD1o9tdlacXskpbg/ e-posti krüpto] ([http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/e-posti-krypto/ koopia]). E-posti krüpto praktikumi arvestamiseks tuleb vastata ka [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/e-posti-krypto/kysimused_e-posti-krypto.txt küsimustele].


==Videosalvestused==
* [https://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/loengud/ Loengute failid]
* [https://echo360.e-ope.ee/ess/portal/section/a71b7bc2-73d4-4880-89fa-c8d73f613b89 päevaõppe videosalvestused]
* Seminaritöö: [https://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/seminaritoo/seminaritoo.pdf PDF]
* [https://echo360.e-ope.ee/ess/portal/section/917d272f-4942-44ab-b787-2dcfb4f3e451 õhtuõppe videosalvestused]
* [https://echo360.e-ope.ee/ess/portal/section/36c58c76-b4ad-4635-92b8-3bd106caf936 kaugõppe videosalvestused]


==Praktikumid==
==Täiendavad materjalid==
* praktikumid ja seminaritöö on [https://docs.google.com/spreadsheets/d/1zl0qWUQ0ajrrJ0o4ranINnTIzmcCZW_tm6exR1XR6ME/edit?usp=sharing kirjeldatud siin failis].
NB! [[#Moodle keskkond|Aine Moodle'i kursusel]] on täiendavad materjalid.
** seminaritöö grupid [https://goo.gl/forms/TAtyA7BBTqbZM0K83 palun kirja panna siia veebivormi]
* [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/praktikumid/ tunnis kirjutatud logifailid]
* vt ka [[#Muud materjalid|muud materjalid]] all olevat infot
* [http://enos.itcollege.ee/~edmund/materials/labs/virtuaallaborid.pdf virtuaallaborite kasutamise juhend]
* võimalik ka terminali reaalajas edastamine praktikumide ajal: https://shellshare.net/r/I027


'''NB! Palun valitud praktikumid ja probleemilahendus [https://wiki.itcollege.ee/index.php/I027_iseseisvad_tööd panna kirja siia viki artiklisse].'''
Martin Vool, ettekanded:
* [https://www.youtube.com/watch?v=F9vQORL_hlI LoRa ja Raspberry Pi, osa 1] (45min)
* [https://www.youtube.com/watch?v=P0Bx_fCHbFI LoRa ja Raspberry Pi, osa 2] (23min)
* [https://www.youtube.com/watch?v=pDZsuY91Xks Arvuti vesijahutus, osa 1], (8 min)
* [https://www.youtube.com/watch?v=UlwkvGq0RFM Arvuti vesijahutuse hooldus, osa 2], (28 min)


Praktikumide raportite koostamisel julgustan kasutama ka käsurea salvestamist ekraanivideona - vt [[#Lingid|linkide all]] käesoleva viki lõpus.<br>
=Hindamine=
Seal ka viited käsurea pildistamiseks juhul kui peaks vaja olema vaid käsureal töötavat programmi kasutada.
* Cisco IT Essentials inglisekeelne kursus (lõpeb eksamitega): ≤33p
* seminaritöö: ≤33p
* praktikumid (IT Kolledžis + Mektorys): ≤34p
Võimalik ka [[#Aine arvestus eritingimustel|hindamine eritingimustel]]


===Virtuaalmasinad===
=Aine arvestus eritingimustel=
* tudengitele mõeldud virtuaalmasinad leiab keskkonnast I-Tee aadressil https://i-tee.itcollege.ee/ - sinna saab ülikooli kasutajaga sisse logida
[https://www.notion.so/9fdf9ad8f1444b9a9f1ff55edf5b8ccc võimaluste kirjeldused]
** kasutajanimi, salasõna virtuaalmasinates on ''student''
** [http://enos.itcollege.ee/~edmund/materials/labs/virtuaallaborid.pdf virtuaallaborite kasutamise juhend]
** leiate eest laborid nimedega ''inf-hw-lab1...3'' ja ''inf-hw-training'' - viimane (training) siis harjutamiseks
** [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/praktikumid/virtuaallaborid.txt võrkude (jm) seadistamine virtuaalmasinates]
** [http://enos.itcollege.ee/~edmund/materials/ssh.txt SSH võtmefailiga sisselogimise seadistamine] (inglise keeles)
* virtualiseerimistarkvara: [https://www.virtualbox.org/ VirtualBox], võib paigaldada ka laienduste paketi (''extension pack'') - edaspidi probleemide vältimiseks tagada, et need oleksid sama versiooni.
** enne katsetamist teha ära ''[https://www.virtualbox.org/manual/ch01.html#snapshots snapshot]''
** võib ka [https://www.virtualbox.org/manual/ch01.html#ovf importida] õppejõu poolt valmistatud [http://upload.itcollege.ee/edmund/ova/inf-hw/ virtuaalmasinad]
** [http://enos.itcollege.ee/~edmund/materials/VirtualBox-common-issues.html levinumad probleemid VirtualBox'iga] (inglise keeles)
* Ubuntu Linux, uusim [https://wiki.ubuntu.com/LTS LTS]-versioon -> vt [http://upload.itcollege.ee/edmund/iso/ ISO-failid]
** Desktop: [https://ubuntu-mate.org/ Ubuntu MATE]
** Server: [https://www.ubuntu.com/download/server Ubuntu Server]
* lisaks võiks olemas olla ka MS Windows 10 Pro virtuaalmasin ([http://upload.itcollege.ee/edmund/iso/microsoft/ Microsofti allalaadimise viited]).
* näidisena vaikimisi seadetega paigaldused (ideaalis tuleks lisaks saalealale ka kodukataloog /home eraldi kettajaole paigaldada, serveris on soovitav ka /var eraldi kettajaole panna)
** [http://enos.itcollege.ee/~edmund/osadmin/est/praktikumid/OSadmin-ubuntu-desktop-install.pdf Ubuntu tööjaam]
** [http://enos.itcollege.ee/~edmund/osadmin/est/praktikumid/OSadmin-ubuntu-server-install.pdf Ubuntu server]


==Muud materjalid==
=Moodle keskkond=
* [https://drive.google.com/drive/folders/0B2oPX5ATEw20Uk9IMXF4N1FiSk0?usp=sharing õppetöö käigus kogunenud info]
* [http://tinyurl.com/i027praktikumid Henri Paves'i (AK11) poolt loodud (mõnede) praktikumide videoõpetused.]


=Hindamine=
'''[https://moodle.taltech.ee/course/view.php?id=21238 Kursuse aadress] Moodle keskkonnas.''' [[#Virtuaalsed vahendid|Sisselogimise teabe saab tunnis õppejõult ja leiab ka virtuaalsete vahendite all]]
Eksamihinne kujuneb jooksvate tööde põhjal:
* 2 praktikumi, á 25p, 1.praktikumi tähtaeg: 26.03.2017 kell 23.59. 2.praktikum 25.05.2017 kell 23.59.
* 1 probleemilahendus - punktid vastavalt valitud ülesandele (arvestuslikult vähemalt 5p), tähtaeg 25.05.2017 kell 23.59.
* [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/seminaritoo/ seminaritöö] 45p, tähtaeg (esitamine loengus): päevaõpe: 6.04.2017; õhtuõpe: 3.04.2017, kaugõpe: 7.04.2017
* kõikidele õppevormidele kõikide tööde esitamise viimane tähtaeg: 25.05.2017 kell 23.59.
* <span style="color:#FF0000">NB! Soovitav on mitte jätta töid viimasele minutile!</span>
* Kui soovite teha rohkem praktikume ja probleemilahendusi kui nõutud siis neid arvestatakse 50% punktidest.


=Eksam=
=Salvestused=
Eksamite ja kordussoorituste ajad on siiski määratud ning nähtavad aine kalendris ÕIS'is ([https://itcollege.ois.ee/et/timetable?Submit&round_id_search=4856 päevaõpe], [https://itcollege.ois.ee/et/timetable?Submit&round_id_search=4857 õhtuõpe], [https://itcollege.ois.ee/et/timetable?Submit&round_id_search=4859 kaugõpe]) ja [http://enos.itcollege.ee/~edmund/inf-hw/eksam/K2017_I027_eksamite-ajad.txt 2017 kevadsemestri ajad ka siin tekstifailis]. Vastavalt õppekorralduseeskirjale on peale eksami (järeleksami) toimumist on 7 tööpäeva jooksul võimalus veel tulemusi sisestada ÕIS'i.
[https://echo360.org.uk/section/8d8a51c3-18c8-4c8e-b2ed-7a71ada7fbde/public Salvestused leiab siit.]
Kuna Echo360 on hakanud ka salvestuste vaatamiste eest tasu küsima, siis säästmise eesmärgil on videod alla laaditud ja üles pandud eraldi kausta. Seal üks video näitab ekraani jagamist ja teine kaamerapilti esinejast.


=Lingid=
=Lingid=
Line 124: Line 97:
* [https://www.youtube.com/playlist?list=PLjTBvsv2Ws0ja-ovwPAEfP8CY0cIvFYMt assapauk] - MKM'i projekt "Assapauk", küberturvalisuse näidisprobleemid tavakasutaja tasandil
* [https://www.youtube.com/playlist?list=PLjTBvsv2Ws0ja-ovwPAEfP8CY0cIvFYMt assapauk] - MKM'i projekt "Assapauk", küberturvalisuse näidisprobleemid tavakasutaja tasandil
* [[Mõned soovitused algajale Linuxi-huvilisele]]
* [[Mõned soovitused algajale Linuxi-huvilisele]]
Kuulamist-vaatamist
* [https://www.youtube.com/watch?v=kEUDjopZ3go Nutisõltuvus]
=Varasemad=
=Varasemad=
* [[INF-HW-K2022]]
* [[INF-HW-K2021]]
* [[INF-HW-K2020]]
* [[INF-HW-K2019]]
* [[INF-HW-K2017]]
* [[INF-HW-K2017]]


=Tagasiside=
=Tagasiside=
* tagasiside tudengile: praktikumide ajal + vajadusel siin toodud koostöökanalite kaudu + [[#Õppejõud|otse õppejõuga]] suheldes
* õppejõule saab anda tagasisidet otse tundide ajal + [[User:Edmund#suhtlusrakendused|läbi suhtlusrakenduste]] ja ka [https://moodle.taltech.ee/mod/feedback/view.php?id=555337 Moodle'i kursusel].


... saab anda [https://goo.gl/forms/GXYO9QVdPyS9HkNq1 siin veebivormis].


[[Category:Sissejuhatus infotehnoloogiasse ja riistvarasse]]
[[Category:Sissejuhatus infotehnoloogiasse ja riistvarasse]]

Latest revision as of 08:19, 21 September 2023

aine nimetus eesti keeles: Sissejuhatus infotehnoloogiasse ja riistvarasse
aine nimetus inglise keeles: Introduction to Informatics and hardware
aine kood: ICA0012
aine maht: 6 EAP

Kaks esimest nädalat semestris toimuvad ainult loengud ja praktikume ei toimu. Seejärel ülejäänud 3-16 õppenädalal toimuvad ainult praktikumid ja loenguid siis enam ei ole.

Anda lühiülevaade informaatikast tervikuna. Tutvustada arvutiriistvara, -tarkvara ja selle tööpõhimõtteid ning enamlevinud probleeme ja võimalikke lahendusi. Anda lühiülevaade IT arengust.

Loengutes käsitletakse üldiseid teadmisi. Praktikumides omandatakse praktilised oskused. Käesolev õppeaine ei ole samm-haaval juhendite edastamine (osaliselt seda siiski ka tehakse) vaid pigem innustatakse tudengeid ise mõtlema ja infot leidma.

Kõik ainega seotud materjalid asuvad käesoleval viki lehel.
Küsi asju, mis segaseks jäid!

Õpiväljundid

Aine läbinud õppur:

  • teab arvutikomponentide otstarvet
  • oskab valida ja hankida arvutiriistvara
  • tunneb levinud operatsioonisüsteeme ja rakendustarkvara ning oskab neid paigaldada ja seadistada
  • oskab lahendada riistvara ja tarkvara probleeme

Ainekaart, tunniplaan

Ajakava

Ajakava ehk siis tähtajad leiab siit dokumendist.

Õppejõud

Edmund Laugasson

Õpijuhis

Virtuaalsed vahendid

ainega seotud keskkonnad

Seminaritöö

seminaritöö kaust

  • seminaritöö rühmad ja esitamise asukoht internetis palun kirja panna siia foorumisse Moodle'i kursusel. Tagasisidet tasub küsida otse praktikumis. Seminaritöö on rühmatöö kus siis tudengid moodustavad rühmad, jagavad ära ülesanded ja tutvustavad vormistatud töös oma panust rühmas.

Praktikumid

  • praktikumid IT Kolledžis
  • Virtuaalreaalsuse praktikum (Mektory) (vajalik Uni-ID'ga sisselogimine)
  • IT Essentials inglisekeelne kursus
  • PC Building Simulator on haridusalane mäng, MS Windowsi poolel paigaldatud arvutiklassides 407, 410, 319 ja 317. Vt ka kaugligipääs klassiarvutitele. Kohapeal võimalik kasutada tundide ajal. Mänguseisu salvestused tekivad dokumentide (Documents) alla, kausta nimega PC Building Simulator - need oleks mõistlik enne väljalogimist ära kopeerida võrgukettale ja peale sisselogimist uuesti tagasi kopeerida - siis ei pea nullist alustama. Nimelt kustub kasutajaprofiil ära väljalogides MS Windowsis.

Loengud

Täiendavad materjalid

NB! Aine Moodle'i kursusel on täiendavad materjalid.

Martin Vool, ettekanded:

Hindamine

  • Cisco IT Essentials inglisekeelne kursus (lõpeb eksamitega): ≤33p
  • seminaritöö: ≤33p
  • praktikumid (IT Kolledžis + Mektorys): ≤34p

Võimalik ka hindamine eritingimustel

Aine arvestus eritingimustel

võimaluste kirjeldused

Moodle keskkond

Kursuse aadress Moodle keskkonnas. Sisselogimise teabe saab tunnis õppejõult ja leiab ka virtuaalsete vahendite all

Salvestused

Salvestused leiab siit. Kuna Echo360 on hakanud ka salvestuste vaatamiste eest tasu küsima, siis säästmise eesmärgil on videod alla laaditud ja üles pandud eraldi kausta. Seal üks video näitab ekraani jagamist ja teine kaamerapilti esinejast.

Lingid


Kuulamist-vaatamist

Varasemad

Tagasiside