Snmp: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Line 8: Line 8:


SNMP vahendusel on võimalik saada erinevat võrguseadme(te) kohta käivat infot nagu võrguliidese, protsessori ning mälu kasutamine ja olekud; süsteemi, marsruutimistabelite, teenuste kasutamise ja konfiguratsiooni statistikat ning väga palju muud (Solarwinds).  
SNMP vahendusel on võimalik saada erinevat võrguseadme(te) kohta käivat infot nagu võrguliidese, protsessori ning mälu kasutamine ja olekud; süsteemi, marsruutimistabelite, teenuste kasutamise ja konfiguratsiooni statistikat ning väga palju muud (Solarwinds).  
Sõltuvalt jälgitavate andmete saamise tihedusest (konfigureeritav) spetsiaalse tarkvara vahendusel (nt. CACTI, Nagios jt.) on võimalik jälgida seadmete ja ühenduste olekuid ning statistikat peagu reaalajas.
Sõltuvalt jälgitavate andmete saamise tihedusest (konfigureeritav) vastavate rakenduste vahendusel on võimalik jälgida seadmete ja ühenduste olekuid ning statistikat peagu reaalajas.
Lisaks võrguseadmete jälgimisele SNMP vahendusel on võimalik ka lähtestada seadmete konfiguratsiooni parameetreid (sõltub konkreetse riistavara/tarkvara võimalustest) (Solarwind).
Lisaks võrguseadmete jälgimisele SNMP vahendusel on võimalik ka lähtestada seadmete konfiguratsiooni parameetreid (sõltub konkreetse riistavara/tarkvara võimalustest) (Solarwind).



Revision as of 12:20, 2 January 2014

SNMP - Deniss Krajuhhin AK21

Antud artikkel annab üldist kirjeldust SNMP protokollile ning näitlikult seletab selle paigaldamist Ubuntu Server keskkonnas. Toodud näited põhinevad Ubuntu Server versioonil 12.04.


Mis on SNMP?

Simple Network Management Protocol (SNMP) on interneti protokollistikku kuuluv rakenduskihi protokoll võrguseadmete jälgimiseks ja haldamiseks. Protokoll ja selle erinevad versioonid on kirjeldatud Internet Engineering Task Force (IETF) poolt kommentaarikutsete (ingl RFC – Request for Comment) kogumikus (Oracle).

SNMP vahendusel on võimalik saada erinevat võrguseadme(te) kohta käivat infot nagu võrguliidese, protsessori ning mälu kasutamine ja olekud; süsteemi, marsruutimistabelite, teenuste kasutamise ja konfiguratsiooni statistikat ning väga palju muud (Solarwinds). Sõltuvalt jälgitavate andmete saamise tihedusest (konfigureeritav) vastavate rakenduste vahendusel on võimalik jälgida seadmete ja ühenduste olekuid ning statistikat peagu reaalajas. Lisaks võrguseadmete jälgimisele SNMP vahendusel on võimalik ka lähtestada seadmete konfiguratsiooni parameetreid (sõltub konkreetse riistavara/tarkvara võimalustest) (Solarwind).

SNMP-t toetavad peagu kõik võrguseadmed (versioonide tugi võib erineda).

SNMP ajakohaseks info edastamiseks transpordikihi protokollina kasutatakse UDP-t (Solarwind).

SNMP versioonid

Kinnitatud on kolm SNMP versiooni (standarti):

• SNMPv1

• SNMPv2 (jaguneb omakorda alamversioonideks)

• SNMPv3

SNMPv1 oli esialgu määratletud 1988.a. ning kirjeldatud IETF kommentaarikutses 1990.a. SNMPv2 tutvustati 1993.a., milles eemaldati SNMPv1 puudusi protokollide töös ning tõstes selle turvalisust. Kuid turvalisuse tõstmisega esile tulnud puudused viisid SNMPv2c versiooni arendamiseni, milles jäeti uue turvamudeli võimalused. (Oracle) SNMPv3, mis tututvustati 1999.a., määratleb SNMP haldusraamistiku, mis toetab liidetavaid komponente, nende hulgas ka turvakomponente (Oracle).

SNMP süsteemi ülesehitus

Üldiselt võib öelda, et SNMP süsteem koosneb kolmest osast – SNMP haldur (ingl manager), SNMP agent ja haldusinfo andmebaas (ingl MIB – Management Information Base)(Solarwinds):

• SNMP haldur on tarkvarasüsteem, mis kasutab SNMP-t sõnumite vahendamiseks halduri ja selle agendi vahel. Seda nimetatakse ka võrgu haldussüsteemiks (ingl NMS – Netowrk Management System)

• SNMP agent on tarkvara, mis on hallatavate seadmetesse paigaldatud. Agent võimaldab hallataval seadmel salvestada enda kohta andmeid ja vahetada neid halduriga

• SNMP MIB on interpreteerija, mis võimaldab struktureeritud andmete vahetust halduri ja agendi vahel

SNMP ohud

SNMPv1 ja SNMPv2 enimlevinud alamversioon SNMPv2c ei ole turvalised (teised SNMPv2 versioonid ei ole piisavalt turvalised) (SANS org). Nende versioonide haldurite ja agentide andmevahetuseks moodustatakse nn kogukond (ingl community). Kogukonda kuulumise tõestuseks kasutatakse salasõnu, mida SNMP-s nimetatakse kogukonna string-iks (eestikeelset vastet ei ole veel välja kujunenud). Neid string-e SNMPv1 ja SNMPv2c versioonides vahendatakse SNMP sõnumites avatekstina, mille tõttu nende käte saamine paketinuhkimistarkvara abil peetakse lihtsaks ja seega, need ei ole turvalised.

SNMPv3 adresseerib eelnevate versioonide turvalisuse nõrkusi tuues sisse selliseid omadusi nagu kasutajad, autentimine ja krüpteerimine. SNMPv3-ga on võimaliku luua nii palju kasutajaid kui vaja ning lubada neid ainult teatud MIB andmetele. Kasutajaid autentitakse enne andmete vahendamise alustamist ning kogu andmevahetuse terviklikkus on tagatud MD5 või SHA krüptoräsiga (SANS).

SNMP paigaldamine

Lingid