UAC

From ICO wiki
Revision as of 19:09, 20 March 2010 by Mkont (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Sissejuhatus

User Account Control(UAC) kujul on tegemist olulise turvauuendusega, mis on kasutuses Microsoft Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 ja Windows Server 2008 R2 operatsioonisüsteemides. UAC lubab viia läbi administratiivseid toiminguid mitteadmnistratiivse kasutajasessiooni alt, ilma kasutajasessiooni vahetamata. UAC võb ka küsida administraatori heakskiitu kui mõni rakendus üritab läbi viia süsteemseid muudatusi, ka administratiivse konto all.

Ajalugu

Vanemates Windows NT operatsioonisüsteemides omavad lokaalsete administraatoritte gruppi lisatud isikud kõiki süsteemseid privileege. Nende privileegide hulka kuuluvad näiteks õigused tarkvara paigaldada, uuendada ja eemaldada. Lisaks on nii administraatoril ja tema konto all jooksvatel rakendustel ligipääs kogu süsteemile ning õigused viia läbi süsteemseid muudatusi. Kuna ajalooliselt on rakenduste arendajad loonud Windowsi rakendusi mis nõuavad arvutikasutajatelt sageli liigseid kasutajaõigusi, kasutavad paljud kodu- ja ärikasutajaid oma arvuteid administraatoriõigustes. Selle näol on aga tegemist tõsise turvaprobleemiga, kuna potensiaalsele pahavarale antakse sisuliselt ligipääs kogu süsteemi.

Kuidas UAC töötab

Admin Approval Mode(AAM) on UAC seadistus, mille kohaselt jagatakse administratiivse konto all sisse loginud kasutaja autentimistõend kaheks. Süsteemi sisse logimise jooksul eemaldatakse täielikust autentimistõendist need osad, mida kasutatakse administratiivsete toimingute tarbeks. Selle protsessi tulemusena tekkinud filtreeritud ehk standardkasutaja autentimistõendit kasutatakse seejärel vaikimisi kõigi protsesside käivitamiseks. Kui kasutaja või mõni rakendus soovib viia läbi administratiivseid toiminguid, siis olenevalt grupipoliitikale küsitakse kasutaja nõusolekut täieliku autentimistõendi kasutamiseks selle konkreetse tegevuse tarbeks. Tavakasutajatele luuakse sisse logimise käigus vaid üks autentimistõend, kuid UAC on võimeline kasutajaõigusi kõrgendama. Kui tavakasutaja üritab läbi viia administratiivseid toiminguid, siis vastavalt sätestustele võib UAC küsida kasutajal end administraatorina autentida.

UAC operatsioonisüsteemides

Erinevused Windows Visa ja Windows Server 2008 UAC sätestustes:

  • AAM(Admin Approval Mode) on kõigil versioonide sisseehitatud administraatorikontodes vaikimisi välja lülitatud
  • Sisseehitatud administraatorikonto on operatsioonisüsteemi klient-versioonis vaikimisi välja lülitatud, süsteemi esimesena loodud konto tõstetakse kohalike administraatorite(local administrators) gruppi ning sellele kontole lülitatakse sisse AAM.
  • Sisseehitatud administraatorikonto on Windows Server 2008 puhul vaikimisi sisse lülitatud, AAM on selles kontos välja lülitatud.

Klientide poolse kriitika tõttu on UAC nii Windows 7 kui Windows Server 2008 R2 toodetes kasutajasõbralikumaks muudetud. Sisuline erinevus vanemate operatsioonisüsteemidega võrreldes on see, et paljude tüüpiliste Windowsi siseste toimingute tarbeks ei küsi UAC enam administraatori kinnitust, kasutajaõigused kõrgendatakse automaatselt. Kasutajat teavitatakse eelkõige siis, kui kolmanda osapoole tarkvara üritab läbi viia süsteemseid muudatusi. Seda loetakse aga tõsiseks tagasiminekuks turvalisuse vallas, kuna pahavaral on võrdlemisi kerge UAC turvameetmeid ignoreerida.

UAC seadistamine

Kasutatud kirjandus

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc772207%28WS.10%29.aspx http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc709691%28WS.10%29.aspx http://www.computerperformance.co.uk/Longhorn/server_2008_uac_user_account_control.htm http://arstechnica.com/microsoft/news/2009/02/the-curious-tale-of-windows-7s-uac.ars

Markus Kont